Shrek 5 może już mieć potencjalny termin premiery. I nie jest on bardzo odległy

Kolejna cześć przygód zielonego ogra to dzieło, które sukces kasowy ma niemalże gwarantowany. Pewien przeciek wskazuje na to, że film wyjdzie szybciej, niż się spodziewamy.

fantasy
Mateusz Libera 9 listopada 2023
5
Źrodło fot. Shrek, Andrew Adamson, DreamWorks Animation, 2001
i

Zapytać o to, czy ktokolwiek czeka na Shreka 5, to jak pytać ludzi, czy po zimie przyjdzie wiosna. Od wielu lat krążą plotki na temat piątej odsłony serii o ulubieńcu studia DreamWorks Animation. Ostatnia wywołała spore zamieszanie, bo mówi o potencjalnej dacie premiery animacji, choć do kwietnia tego roku nie było wiadome, czy film w ogóle powstaje. Dziś wiemy, że Shrek 5 jest tworzony, a przecieki wskazują na to, że jego premiera odbędzie się szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Za spostrzegawczość powinniśmy podziękować portalowi DiscussingFilm, który dopatrzył się pewnego wpisu pracownika NBCUniversal. Ten na swoim profilu na LinkedIn umieścił przeciek informujący, że Shrek 5 będzie miał premierę w 2025 roku. Kiedy pracownik zorientował się, że może nie było to zbyt rozsądne, ponieważ jak na razie studio DreamWorks pracuje nad filmem w ciszy, szybko usunął wpis. Warto przypomnieć, że NBCUniversal jest obecnym właścicielem DreamWorks Animation (od 2016 roku).

Mleko się jednak rozlało. Temat podchwyciły zagraniczne media, w tym wspomniane DiscussingFilm czy ComicBook. Oczywiście informacja o tym, że animacja rzeczywiście pojawi się na kinowych ekranach w 2025 roku, nadal powinna być uznawana za plotkę, jako że nie znamy jeszcze oficjalnego stanowiska studia czy producentów, którzy mogliby potwierdzić tę informację.

Wcześniej pisano o tym, że do obsady wrócą ci sami aktorzy, którzy podkładali głosy postaciom w poprzednich filmach z serii, w tym Mike Myers, Cameron Diaz i Eddie Murphy. Niewykluczone, że DreamWorks ma w planach także spin-offy z Osłem w roli głównej, które działałyby na podobnej zasadzie, co filmy z Kotem w butach. Jest to prawdopodobne, tym bardziej że film Kot w Butach: Ostatnie życzenie zdobył pozytywne recenzje. Eddie Murphy, odtwórca tej roli, przyznał, że wytwórnia „powinna zrobić produkcję z Osłem”, ponieważ ten „jest zabawniejszy od Kota w butach”. Aktor podkreślił gotowość do kolejnych projektów.

Wracając jednak do tematu piątej odsłony serii o Shreku – ożywienie tej franczyzy mogłoby przynieść ogromne zyski, tym bardziej że na próżno szukać osób, którym Shrek się nie podoba. Pierwsza część stała się absolutnym hitem, przedstawiając widzom jednego z najlepszych antybohaterów w historii kina i ponadczasowy motyw (i nie tylko ten), według którego każdy jest stworzony do miłości. Film zarobił blisko 500 mln dolarów na całym świecie przy znacznie niższym budżecie. Trzy lata później doczekaliśmy się kontynuacji, a potem także i kolejnych filmów z serii.

Jak na razie nie wiadomo, o czym będzie Shrek 5, ale biorąc pod uwagę poprzednie odsłony, raczej nie poczujemy się rozczarowani. Studio pokazało, że nawet po latach potrafi robić dobre filmy z tego uniwersum, czego przykładem jest druga cześć przygód o Kocie w butach.

Mateusz Libera

Mateusz Libera

Przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia opowiadań na lekcjach w gimnazjum, później ruszył humanistyczną ścieżką, wybierając studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Swoje pierwsze teksty publikował na autorskim blogu i w konkursach, by na początku 2023 roku trafić do działu filmowego redakcji Gry- OnLine.pl, gdzie rozpoczął pracę jako autor artykułów o tematyce filmowej. Oprócz tego interesuje się fantastyką, historią, grami RPG i strategiami. Jest też wieloletnim graczem League of Legends – gra od drugiego sezonu. Ponadto pisze książki przygodowe i fantasy, lecz w tej dziedzinie jest jeszcze debiutantem. Na rynku wydawniczym ma na razie jeden zbiór opowiadań.

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Wonka funduje czekoladowy zawrót głowy, ale nie otumania

Wonka funduje czekoladowy zawrót głowy, ale nie otumania

Trwają przygotowania do 3. i 4. sezonu Rodu smoka. George R.R. Martin o postępach i pierwszych odcinkach 2. serii

Trwają przygotowania do 3. i 4. sezonu Rodu smoka. George R.R. Martin o postępach i pierwszych odcinkach 2. serii

„Nie, mam 18 lat”. Król Karol zadał Natalie Portman komiczne pytanie na premierze filmu Star Wars

„Nie, mam 18 lat”. Król Karol zadał Natalie Portman komiczne pytanie na premierze filmu Star Wars

„Nie mógłbym bardziej nienawidzić tego wszystkiego”. Hugh Grant narzeka na doświadczenia z planu Wonki

„Nie mógłbym bardziej nienawidzić tego wszystkiego”. Hugh Grant narzeka na doświadczenia z planu Wonki