Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14

Technologia animacji idzie cały czas naprzód, a w parze z jej rozwojem wytwórnie pokroju Disneya czy Pixara serwują widzom coraz lepsze historie. Słodko-gorzkie, dojrzałe, umoralniające. Traktujące dzieci jak małych dorosłych.

news
Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak 13 marca 2023
40

Co prawda ten ranking nazywa się „Najlepsze filmy dla dzieci”, ale nie mogę powiedzieć, by przytoczone poniżej produkcje były wyłącznie skierowane do najmłodszych odbiorców. To często małe i duże dzieła sztuki, zarówno pod względem audiowizualnym, jak i fabularnym. Rywalizacja w tej kategorii była niezwykle zacięta, bo w ostatniej dekadzie powstało mnóstwo znakomitych bajek. Nie pozostaje Wam nic innego, jak zaspokoić swoją dziecięcą ciekawość i sprawdzić top 14 animacji 2023 roku według Filmomaniaka!

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Disney+ kupisz tutaj

14. Buzz Astral (Lightyear)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #1

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Chili, Apple TV

Kto nie zna dzielnego Buzza Astrala – zabawki Andy’ego i kompana Chudego? A kto wie, że Buzz Astral to figurka przedstawiająca prawdziwego w tamtym świecie bohatera? Jest to opowieść właśnie o tym Strażniku Kosmosu, który ze swoją załogą musi pokrzyżować plany złowrogiego Zurga. Z pewnością ta animacja przypadnie do gustu fanom Toy Story, ale nie jest ona przeznaczona wyłącznie dla nich. Tak naprawdę obejrzeć może ją każdy, ponieważ znajomość serii o Chudym i innych zabawkach nie jest wymagana.

 1. Dowiedz się więcej o Buzzie Astralu

13. To nie wypanda (Turning Red)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #2

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Player, Chili, Apple TV

To nie wypanda jest w sprytny sposób opowiedzianą historią o dorastaniu. Obrazowo pokazuje, jak wygląda okres dojrzewania nastolatków, mierzących się z burzą emocji i zmianami w ich ciałach, których się obawiają. W tej przyjemnej produkcji przedstawione jest to w formie specyficznej przypadłości, na którą cierpi Mei – dziewczynka, gdy mocno się ekscytuje, zamienia się we włochatą pandę. Zdecydowanie warta uwagi pozycja.

 1. Dowiedz się więcej o To nie wypanda

12. Dzwoneczek i bestia z Nibylandii (Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #3

Gdzie obejrzeć: Disney+, Chili, Apple TV

Najbardziej udana część serii o filigranowej wróżce znanej z historii o Piotrusiu Panie. Wydana w 2014 roku animacja to już szósta odsłona przygód Dzwoneczka, choć tytuł trochę przekłamuje rzeczywistość: film skupia się bowiem bardziej na losach Jelonki, bliskiej przyjaciółki wspomnianej czarodziejki. Mimo to cykl dalej cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie, a jeżeli kolejne produkcje będą utrzymywać taki poziom jak Dzwoneczek i bestia z Nibylandii, to o sławę blondwłosej wróżki nie musimy się martwić.

 1. Dowiedz się więcej o Dzwoneczku i bestii z Nibylandii

11. Gdzie jest Dory (Finding Dory)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #4

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Player, Chili, Apple TV

Na Gdzie jest Nemo może się nie wychowałem, ale była to jedna z najlepszych bajek, jakie oglądałem w dzieciństwie. Na kontynuację dzieła Pixara musieliśmy czekać aż trzynaście lat. Było jednak warto. Gdzie jest Dory to piękna animacja i familijna w każdym calu. Zrobiona lepiej, mądrzej i inaczej niż pierwowzór. Przede wszystkim z krzepiącym przesłaniem oraz bohaterami, którym kibicujemy i o których pamiętamy długo po seansie. Nawet jeśli to jedynie obraz dla szkrabów.

 1. Dowiedz się więcej o Gdzie jest Dory

10. Raya i ostatni smok (Raya and the Last Dragon)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #5

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Chili, Apple TV

W bajkach często pojawiają się baśniowe, magiczne motywy. Szturm tego rodzaju kina trwa nieprzerwanie od kilku lat, a Raya to apogeum owego trendu. W dodatku pełne niesamowitych przygód, barwnych postaci i łatwo przyswajalnych lekcji życia. Przedstawiona tu historia jest klarowna, a do tego podana w niezwykle zjadliwej audiowizualnie formie. Nie powiem, że jest to najbardziej oryginalna animacja w dziejach, ale znane puzzle zostały w niej tak misternie ułożone, że w ogóle nie mam o to pretensji.

 1. Dowiedz się więcej o Rayi i ostatnim smoku

9. Kraina lodu (Frozen)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #6

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Player, Chili, Apple TV

Krainę lodu znają zapewne wszyscy czytelnicy Filmomaniaka. Opowieść o Elsie i jej czarodziejskiej mocy zdobyła serca wielu widzów, a utwory muzyczne na stałe wdarły się do szerokiej popkultury, daleko wychodząc poza kino jako takie. I choć od premiery Frozen minęło już wiele lat, a w międzyczasie powstało wiele kontynuacji oraz projektów orbitujących wokół tego dzieła, oryginał pozostaje najzgrabniejszą odsłoną serii. Nie mogło go zatem zabraknąć na naszej liście.

 1. Dowiedz się więcej o Krainie lodu

8. Guillermo del Toro: Pinokio (Guillermo del Toro’s Pinocchio)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #7

Gdzie obejrzeć: Netflix

Powrót do klasycznej opowieści w świetnym wykonaniu Guillermo del Toro. Reżyser podjął się ponownego opowiedzenia tej niezwykłej historii za pomocą animacji poklatkowej, która zdecydowanie dodała tej produkcji uroku. Ta wersja przygód kukiełki, która pragnie zostać chłopcem, zasługuje na uwagę również dlatego, że jest zdobywcą Oscara w 2023 dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego.

 1. Dowiedz się więcej o Guillermo del Toro: Pinokio

7. Vaiana: Skarb oceanu (Moana)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #8

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Chili, Apple TV

Z mroźnego królestwa Arendelle przenosimy się w znacznie gorętsze rejony. To, o czym nie wspomniałem przy Krainie lodu, to ścieżka, którą od dawna kroczy Disney, jeśli chodzi o kreację bohaterek: są to silne dziewczęta, potrafiące poradzić sobie w każdych warunkach i niepotrzebujące księcia z bajki, by ocalić świat. W Vaianie śledzimy więc losy walecznej polinezyjskiej księżniczki, która musi uratować swoją małą ojczyznę. Łamie przy tym wiele stereotypów, porzuca utarte szlaki, nie zważa na zagrożenia. Idealna przygoda dla małych i dużych.

 1. Dowiedz się więcej o Vaianie

6. Nasze magiczne Encanto (Encanto)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #9

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Chili, Apple TV

Nasze magiczne Encanto to przede wszystkim arcyciekawy setting. Akcja tej bajki dzieje się w Kolumbii, co zdarza się – przynajmniej w tym gatunku filmowym – rzadko. Główna bohaterka, Mirabel, urodziła się w rodzinie, której każdy członek posiada magiczne zdolności. Każdy – oprócz niej. Encanto jest więc opowieścią o odnajdywaniu siebie pomimo przeciwności i odmienności, ale w świecie funkcjonującym zupełnie na opak względem naszego. To jedna z nowszych produkcji w naszej „topce”, ale już udało jej się wdrapać niezwykle wysoko.

 1. Dowiedz się więcej o Naszym magicznym Encanto

5. Kot w butach: Ostatnie życzenie (Puss in Boots: The Last Wish)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #10

Gdzie obejrzeć: obecnie niedostępny w serwisach VoD

Świetny powrót Kota w butach, którego znają wszyscy fani Shreka. Uwielbiany futerkowy bohater rusza w niesamowitą podróż, poszukując mitycznego „ostatniego życzenia”. Kot w butach chce wykorzystać je, żeby odzyskać swoje dziewięć żyć. To zabawne i ciekawe widowisko udowodniło, że niektóre serie z wiekiem stają się jeszcze lepsze. Zdecydowanie jedna z tych animacji, przy której cała rodzina będzie się świetnie bawiła.

 1. Dowiedz się więcej o Kocie w butach: Ostatnim życzeniu

4. W głowie się nie mieści (Inside Out)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #11

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Player, Chili, Apple TV

Pamiętacie Było sobie życie? Jeśli pokochaliście tę edukacyjną, choć leciwą już animację, serca skradnie Wam także W głowie się nie mieści. Pixar wykorzystał ten sam schemat, który niegdyś zastosowali Francuzi. Na ekranie oglądamy więc mikroskopijną cywilizację, która zarządza ludzkim organizmem. Pomysł ten, gdy usłyszałem o nim po raz pierwszy, niezbyt mi się spodobał. Nie chciałem odgrzewanego kotleta. Jak się jednak okazało, moje obawy były niesłusznie, bo spece Pixara wprowadzili do tej koncepcji wiele świeżości.

 1. Dowiedz się więcej o W głowie się nie mieści

3. Zwierzogród (Zootopia)

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #12

Gdzie obejrzeć: Disney+, Chili, Apple TV

Bohaterowie filmu z króliczą funkcjonariuszką Judy Hopps na czele walczą o awans w drabinie społecznej. Na (nie)szczęście szyki wszystkim psują złoczyńcy, którzy postanowili zakłócić spokój obywateli tytułowej metropolii. Zwierzogród jest obowiązkową pozycją w ostatnich latach dla wszystkich fanów animacji. To jedna z najciekawszych propozycji w portfolio Disneya, a do tego z zaskakującym i umoralniającym finałem. Kilka lat minęło, a ja nadal jestem zachwycony.

 1. Dowiedz się więcej o Zwierzogrodzie

2. Coco

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #13

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Player, Chili

Długo biłem się z myślami, który film umieścić na pierwszym miejscu. Wybierałem oczywiście pomiędzy Coco a pozycją, do której zaraz dotrzecie. Koprodukcja Disneya i Pixara posiada wszystko, co powinna mieć bajka doskonała: wciągający świat, dynamicznego i dającego się lubić głównego bohatera, a także niecodzienną, słodko-gorzką intrygę. Mało jest animacji, przy których potrafię się wzruszyć. Coco należy do tej kategorii.

 1. Dowiedz się więcej o Coco

1. Klaus

Najlepsze filmy dla dzieci 2023, nasz ranking top 14 - ilustracja #14

Gdzie obejrzeć: Netflix

Tak jak wspomniałem, Coco miało silne papiery na wygranie tego rankingu. Ostatecznie zdecydowałem się na najwyższym stopniu podium postawić Klausa. Gdybym miał zamknąć opis tego filmu w jednym zdaniu, użyłbym słów mojej przyjaciółki:

Klaus jest cieplutki.

Trudno o lepsze podsumowanie. Jeżeli nie macie jeszcze dość okołoświątecznej tematyki, obejrzyjcie. A jeśli macie jej po dziurki w uszach – też obejrzyjcie. Bo to piękna bajka na cały rok, która idealnie pokazuje dobroczynny efekt motyla. Jeden drobny, pozornie nic nieznaczący i miły gest może odmienić życie drugiej osoby w nieoczekiwanym momencie i zaskakującym miejscu.

 1. Dowiedz się więcej o Klausie

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Disney+ kupisz tutaj

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Autor: Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak

Farciarz Gilmore powróci. Adam Sandler i Netflix stworzą sequel lubianej komedii

Farciarz Gilmore powróci. Adam Sandler i Netflix stworzą sequel lubianej komedii

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy będzie 2. sezon X-Men ’97 na Disney Plus? Jeśli tak, to kiedy premiera?

Czy będzie 2. sezon X-Men ’97 na Disney Plus? Jeśli tak, to kiedy premiera?

Co oznacza scena po napisach z finału X-Men ’97?

Co oznacza scena po napisach z finału X-Men ’97?

Spin-off WandaVision z datą premiery. Wiemy, kiedy Agatha All Along trafi na Disney Plus

Spin-off WandaVision z datą premiery. Wiemy, kiedy Agatha All Along trafi na Disney Plus