Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12

Na Amazon Prime Video królują znakomite seriale oryginalne. Kiedy jednak przebrnie się przez pierwszą, wierzchnią warstwę promowanych produkcji, znajdzie się także wiele filmowych klasyków, które zwyczajnie wypada znać. Oto 12 najlepszych z nich.

Materiał promocyjny
Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak 25 września 2023
6
Źrodło fot. Podziemny krąg, David Fincher, 20th Century Fox, 1999
i

Serwis streamingowy Amazona słynie głównie z niezłych oryginalnych produkcji odcinkowych, jednak w jego ofercie dostępnych jest także wiele hitów filmowych, które wszyscy – albo prawie wszyscy – kojarzą. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć któregoś z opisanych poniżej obrazów, znajdziecie je na Prime Video. To w głównej mierze prawdziwe rarytasy, stające się powoli klasykami kinematografii albo już nimi będące. Oto top 12 filmów w ofercie platformy VoD Amazona.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

12. Boże Ciało

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Boże Ciało

Polski kandydat do Oscara w 2020 roku. Film w reżyserii Jana Komasy, w którym poznajemy historię młodego Daniela – chłopaka, który warunkowo został zwolniony z poprawczaka. Choć wyjechał na drugi koniec Polski po to, by pracować jako stolarz, skończył udając księdza. Jest to zdecydowanie jeden z rodzimych filmów, które warto obejrzeć

11. Na noże

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Knives Out

Na noże to jeden z lepszych tytułów ostatnich lat, w którym wzięło udział wiele uznanych aktorek i aktorów: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis czy Christopher Plummer. Film to dramat kryminalny, w którym gęsta intryga przeplata się z umiejętnie wprowadzanymi elementami komediowymi. Rian Johnson oparł swój obraz na klasycznym schemacie: „ktoś zabił, więc nikt nie opuści tego pokoju, póki nie dowiemy się, kto jest mordercą”. Zrobił to jednak bardzo umiejętnie. Scenariusz Knives Out to – obok obsady – najmocniejsza składowa produkcji.

10. John Wick 4

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: John Wick: Chapter 4

John Wick rusza do akcji po raz czwarty. Bohater zagrany przez Keanu Reevesa musi stawić czoła najniebezpieczniejszym zabójcom z całego świata, aby wywalczyć sobie wolność. Nie brak tu akcji i zaskakujących pojedynków, z których słynie ta seria nakręcona przez Chada Stahelskiego. Jeśli więc chcecie przekonać się, jak wygląda, prawdopodobnie, finał przygód Baby Yagi, koniecznie obejrzyjcie to widowisko.

9. Shrek

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: Shrek

Przyznam, że to jeden z moich ulubionych filmów wszech czasów. Shreka znają wszyscy. To pastisz wielu wcześniejszych (i jak się okazało – późniejszych) animacji, przy której bawią się doskonale zarówno najmłodsi, jak i dorośli. To prawdziwa sztuka: stworzyć taką baśń, by jednocześnie zadowolić obydwie grupy wiekowe. Kolejne części przygód uczuciowego ogra nie były już tak dobre, ale pierwszy Shrek zdecydowanie zasługuje na to, by znaleźć się w tym zestawieniu.

8. Wszystko wszędzie naraz

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Everything Everywhere All at Once

Nominowany w tym roku do Oscarów obraz, w którym w głównej roli zobaczymy Michelle Yeoh. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji obejrzeć tego szalonego widowiska, na szczęście może to już nadrobić na Prime Video. Widzowie mogą śledzić w nim los kobiety w średnim wieku, która rusza w podróż poprzez różne wszechświaty, aby ocalić świat, a przede wszystkim swoją rodzinę.

7. Gorączka

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Heat

To niemal trzygodzinny festiwal akcji. W odróżnieniu jednak od większości dzisiejszych filmów sensacyjnych Heat dawkuje emocje, pozwalając sobie na ucieczkę w przedstawianie psychologii zarówno głównego bohatera, jak i antagonisty. Znany z Informatora, Ostatniego Mohikanina czy Zakładnika Michael Mann nakręcił (w mojej skromnej opinii) ideał kina akcji, na którym czas spędzą dobrze wszyscy – i szukający wyłącznie totalnej rozwałki, i lubujący się w sekwencjach dramatycznych.

6. Człowiek z blizną

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Scarface

Człowiek z blizną to emocjonujący dramat gangsterski o fascynującym Tonym Montanie, zagranym przez niezawodnego Ala Pacino. W filmie poznajemy historię mężczyzny, który wraz ze swoim przyjacielem rozpoczyna pracę dla narkotykowej mafii i pnie się po szczeblach kariery w przestępczym świecie, w końcu stając na czele gangu. To pełne napięcia i znakomitej gry aktorskiej dzieło, które zapewni Wam niezapomniane wrażenia.

5. Trylogia Władcy Pierścieni

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Lord of the Rings

Trylogia Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona niezmiennie od lat cieszy się popularnością i jest chwalona przez fanów Śródziemia. To nadal najlepsza ekranizacja prozy J.R.R. Tolkiena i jest na wyciągnięcie ręki wszystkich fanów – można obejrzeć ją właśnie na Prime Video, razem z Hobbitem oraz Pierścieniami Władzy. Zatem jeśli macie ochotę razem z Frodo, Samem, Gandalfem, Legolasem i Arweną jeszcze raz przeżyć tę niesamowitą historię, warto skorzystać z tej okazji – my zdecydowanie polecamy trylogię Władcy Pierścieni. I tak, wiemy, że to trzy filmy, ale potraktujemy je jako jedną pozycję.

4. Porachunki

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Porachunki to niezwykle „czysty” film gangsterski. Guy Ritchie wykorzystuje tutaj wiele klisz znanych z brytyjskiego kina kryminalnego, nawet specjalnie ich nie modyfikując, jedynie doprawiając je charakterystycznymi dla siebie narracją i dialogami. Porachunki można interpretować jako pastisz, a nawet parodię gatunkową. To pokręcony, zabawny, ale przy tym bardzo zręcznie nakręcony obraz, w którym Ritchie udowodnił, że znakomicie zna kino współczesne. Najbardziej dramatyczna sekwencja filmu w rytm motywu muzycznego z Greka Zorby – majstersztyk. Do tego jednak potrzeba prawdziwego, artystycznego wyczucia.

3. Dawno temu w Ameryce

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Once Upon a Time in America

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie historii kinematografii bez tego wybitnego dzieła Sergio Leone. Warto nadmienić jednak, że gdy film trafił na afisze okrzyknięty został najgorszym obrazem 1984 roku. Miało to związek ze zmianami, jakie wymusili na reżyserze producenci po premierze podczas festiwalu w Cannes, gdzie Dawno temu w Ameryce przyjęte zostało bardzo ciepło. Film przemontowano tak, by wydarzenia odbywały się chronologicznie, a ponad dziewięćdziesiąt minut materiału zostało wycięte. Na szczęście teraz tytuł Leone można obejrzeć bez przeszkód, w całości – na Amazonie, oczywiście. A warto!

2. Gladiator

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #11

Tytuł oryginalny: Gladiator

I jest – wspomniana już ponadczasowa rola Russella Crowe’a. Gladiator to rodzaj widowiska, które wyciska łzy z każdego: nieważne, czy jesteś kobietą, mężczyzną, nastolatkiem bądź starcem. Nie znam człowieka, który byłby obojętny wobec losów generała Maximusa. Ridley Scott stworzył tytuł wiekopomny, a plany odnośnie jego kontynuacji wzbudzają jednocześnie podekscytowanie i niepokój. Tykanie klasyków takich jak Gladiator potrafi kończyć się naprawdę źle. Tak czy inaczej nie zmienia to faktu, że oryginał jest najwyższej jakości.

1. Podziemny krąg

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12 - ilustracja #12

Tytuł oryginalny: Fight Club

Jestem zakładnikiem Davida Finchera. Ilekroć mam wybierać najlepsze spośród najznamienitszych produkcji filmowych, to jeżeli wśród pretendentów do podium jest dzieło, przy którym na stołku reżyserskim siedział urodzony w Denver artysta, nie mam wątpliwości, że tytuł ten wywinduje się znacznie wyżej niż inne. Fight Club to intrygujący thriller psychologiczny. Rzadko kiedy na ekranie spotyka się tercet tak magicznych talentów: Edwarda Nortona, Brada Pitta i Heleny Bonham Carter. Podziemny krąg stał się swoistym krzykiem pokolenia zapędzonego w szczurzy wyścig. Co więcej – jest to obraz nadal bardzo aktualny.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Autor: Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak

Ile odcinków ma 4. sezon The Boys i kiedy pojawią się kolejne epizody?

Ile odcinków ma 4. sezon The Boys i kiedy pojawią się kolejne epizody?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Fani serialu Fallout uważają, że kluczowa postać potajemnie jest klonem - co może być odpowiedzią na jedno z największych pytań 1. sezonu

Fani serialu Fallout uważają, że kluczowa postać potajemnie jest klonem - co może być odpowiedzią na jedno z największych pytań 1. sezonu

Najlepsze komedie na Netflixie 2024, nasz ranking TOP 10

Najlepsze komedie na Netflixie 2024, nasz ranking TOP 10

W serialu Fallout znajdziesz easter egg nawiązujący do kontrowersyjnej sceny z Indiany Jonesa sprzed 16 lat

W serialu Fallout znajdziesz easter egg nawiązujący do kontrowersyjnej sceny z Indiany Jonesa sprzed 16 lat