Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 października 2021, 15:20

autor: Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 10

Na Amazon Prime Video królują znakomite seriale oryginalne. Kiedy jednak przebrnie się przez pierwszą, wierzchnią warstwę promowanych produkcji, znajdzie się także wiele klasyków, które zwyczajnie wypada znać. Oto 10 najlepszych z nich.

Niedawno opublikowaliśmy tekst o najlepszych serialach science-fiction na Prime Video. Serwis streamingowy Amazona słynie głównie z niezłych oryginalnych produkcji odcinkowych, jednak w jego ofercie dostępnych jest także wiele hitów filmowych, które wszyscy – albo prawie wszyscy – kojarzą. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć któregoś z opisanych poniżej obrazów, znajdziecie je na Prime Video. To w głównej mierze prawdziwe rarytasy, stające się powoli klasykami kinematografii albo już nimi będące. Oto top 10 najlepszych filmów w ofercie platformy VoD Amazona.

10. Na noże

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Knives Out

Na noże to jeden z lepszych tytułów ostatnich lat, w którym wzięło udział wiele uznanych aktorek i aktorów: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis czy Christopher Plummer. Film to dramat kryminalny, w którym gęsta intryga przeplata się z umiejętnie wprowadzanymi elementami komediowymi. Rian Johnson oparł swój obraz na klasycznym schemacie: „ktoś zabił, więc nikt nie opuści tego pokoju, póki nie dowiemy się, kto jest mordercą”. Zrobił to jednak bardzo umiejętnie. Scenariusz Knives Out to – obok obsady – najmocniejsza składowa produkcji.

9. Shrek

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Shrek

Przyznam, że to jeden z moich ulubionych filmów wszech czasów. Shreka znają wszyscy. To pastisz wielu wcześniejszych (i jak się okazało – późniejszych) animacji, przy której bawią się doskonale zarówno najmłodsi, jak i dorośli. To prawdziwa sztuka: stworzyć taką baśń, by jednocześnie zadowolić obydwie grupy wiekowe. Kolejne części przygód uczuciowego ogra nie były już tak dobre, ale pierwszy Shrek zdecydowanie zasługuje na to, by znaleźć się w tym zestawieniu.

8. Bękarty wojny

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: Inglourious Bastards

To nie jest najlepszy film Quentina Tarantino, ale pośród dostępnych w Prime Video obrazów zdecydowanie się wyróżnia. Reżyser z Knoxville stworzył produkcję wojenną pół żartem, pół serio, która na zawsze wpisała się – jak większość jego dzieł – w panteon kultowych tworów kinematografii. I co z tego, że Christoph Waltz oraz Brad Pitt grają tu – kolejno – Waltza i Pitta. Robią to świetnie i obydwaj w chwili kręcenia Bękartów znajdowali się (prawdopodobnie) w najlepszych momentach swoich karier. Nie wierzę, że muszę kogoś zachęcać do zapoznania się z historią Shosanny i oddziału Aldo Raine’a.

7. Gorączka

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: Heat

To niemal trzygodzinny festiwal akcji. W odróżnieniu jednak od większości dzisiejszych filmów sensacyjnych Heat dawkuje emocje, pozwalając sobie na ucieczkę w przedstawianie psychologii zarówno głównego bohatera, jak i antagonisty. Znany z Informatora, Ostatniego Mohikanina czy Zakładnika Michael Mann nakręcił (w mojej skromnej opinii) ideał kina akcji, na którym czas spędzą dobrze wszyscy – i szukający wyłącznie totalnej rozwałki, i lubujący się w sekwencjach dramatycznych.

6. Piękny umysł

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: A Beatiful Mind

Z Pięknym umysłem mam mały problem. Uważam go za film znakomity, w którym Russell Crowe naprawdę rozwinął skrzydła (choć były one krótsze niż w następnej pozycji z jego udziałem na tej liście), a Ron Howard poprowadził nas przez opowieść o człowieku genialnym. Mimo to mam wrażenie, że Piękny umysł nie starzeje się najlepiej. Wierzę, że gdyby ta biografia powstała dzisiaj, sposób narracji byłby inny, bardziej przystający do naszych czasów. Gdyby nie ten mankament, losy matematyka Johna Nasha byłyby co najmniej oczko, a może nawet dwa wyżej.

5. Porachunki

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Porachunki to niezwykle „czysty” film gangsterski. Guy Ritchie wykorzystuje tutaj wiele klisz znanych z brytyjskiego kina kryminalnego, nawet specjalnie ich nie modyfikując, jedynie doprawiając je charakterystycznymi dla siebie narracją i dialogami. Porachunki można interpretować jako pastisz, a nawet parodię gatunkową. To pokręcony, zabawny, ale przy tym bardzo zręcznie nakręcony obraz, w którym Ritchie udowodnił, że znakomicie zna kino współczesne. Najbardziej dramatyczna sekwencja filmu w rytm motywu muzycznego z Greka Zorby – majstersztyk. Do tego jednak potrzeba prawdziwego, artystycznego wyczucia.

4. Dawno temu w Ameryce

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Once Upon a Time in America

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie historii kinematografii bez tego wybitnego dzieła Sergio Leone. Warto nadmienić jednak, że gdy film trafił na afisze okrzyknięty został najgorszym obrazem 1984 roku. Miało to związek ze zmianami, jakie wymusili na reżyserze producenci po premierze podczas festiwalu w Cannes, gdzie Dawno temu w Ameryce przyjęte zostało bardzo ciepło. Film przemontowano tak, by wydarzenia odbywały się chronologicznie, a ponad dziewięćdziesiąt minut materiału zostało wycięte. Na szczęście teraz tytuł Leone można obejrzeć bez przeszkód, w całości – na Amazonie, oczywiście. A warto!

3. Forrest Gump

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Forrest Gump

Wszystkie stopnie podium zajmują filmy, które spokojnie mogłyby rywalizować w kategorii najlepszego filmu w historii kinematografii, nie tylko zaś na Amazonie. Forrest Gump Roberta Zemeckisa zgarnął sześć statuetek Oscara i wiele innych nagród, a tytułowa rola stała się aktorską wizytówką Toma Hanksa. Drogę do wielkiej kariery otworzyła mu Filadelfia, ale to w Forreście Gumpie amerykański gwiazdor ugruntował swoją pozycję wśród największych Hollywood. I utrzymuje ją do dziś.

2. Gladiator

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Gladiator

I jest – wspomniana już ponadczasowa rola Russella Crowe’a. Gladiator to rodzaj widowiska, które wyciska łzy z każdego: nieważne, czy jesteś kobietą, mężczyzną, nastolatkiem bądź starcem. Nie znam człowieka, który byłby obojętny wobec losów generała Maximusa. Ridley Scott stworzył tytuł wiekopomny, a plany odnośnie do jego kontynuacji wzbudzają jednocześnie podekscytowanie i niepokój. Tykanie klasyków takich jak Gladiator potrafi kończyć się naprawdę źle. Tak czy inaczej nie zmienia to faktu, że oryginał jest najwyższej jakości.

1. Podziemny krąg

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video, nasze top 8 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Fight Club

Jestem zakładnikiem Davida Finchera. Ilekroć mam wybierać najlepsze spośród najznamienitszych produkcji filmowych, to jeżeli wśród pretendentów do podium jest dzieło, przy którym na stołku reżyserskim siedział urodzony w Denver artysta, nie mam wątpliwości, że tytuł ten wywinduje się znacznie wyżej niż inne. Fight Club to intrygujący thriller psychologiczny. Rzadko kiedy na ekranie spotyka się tercet tak magicznych talentów: Edwarda Nortona, Brada Pitta i Heleny Bonham Carter. Podziemny krąg stał się swoistym krzykiem pokolenia zapędzonego w szczurzy wyścig. Co więcej – jest to obraz nadal bardzo aktualny.

  1. Najlepsze seriale sf na Amazon Prime Video, nasze top 10
  2. 11 najlepszych seriali na Amazonie
  3. Chcesz poznać więcej świetnych produkcji? Zajrzyj na Amazon Prime Video
kalendarz wiadomości
2021
październik
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1

2

3 4 5 6 7 8

9

10

11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22

23

24

25 26 27 28 29 30

31

           
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.