autor: Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak
Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 10
Na Amazon Prime Video królują znakomite seriale oryginalne. Kiedy jednak przebrnie się przez pierwszą, wierzchnią warstwę promowanych produkcji, znajdzie się także wiele klasyków, które zwyczajnie wypada znać. Oto 10 najlepszych z nich.

Serwis streamingowy Amazona słynie głównie z niezłych oryginalnych produkcji odcinkowych, jednak w jego ofercie dostępnych jest także wiele hitów filmowych, które wszyscy – albo prawie wszyscy – kojarzą. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć któregoś z opisanych poniżej obrazów, znajdziecie je na Prime Video. To w głównej mierze prawdziwe rarytasy, stające się powoli klasykami kinematografii albo już nimi będące. Oto top 10 najlepszych filmów w ofercie platformy VoD Amazona.
Amazon Prime Video kupisz tutaj
Najlepsze filmy na Amazon Prime Video – top 10
- 10. Boże Ciało
- 9. Na noże
- 8. Shrek
- 7. Wszystko wszędzie naraz
- 6. Gorączka
- 5. Trylogia Władcy Pierścieni
- 4. Porachunki
- 3. Dawno temu w Ameryce
- 2. Gladiator
- 1. Podziemny krąg
10. Boże Ciało

Tytuł oryginalny: Boże Ciało
Polski kandydat do Oscara w 2020 roku. Film w reżyserii Jana Komasy, w którym poznajemy historię młodego Daniela – chłopaka, który warunkowo został zwolniony z poprawczaka. Choć wyjechał na drugi koniec Polski po to, by pracować jako stolarz, skończył udając księdza. Jest to zdecydowanie jeden z rodzimych filmów, które warto obejrzeć
9. Na noże

Tytuł oryginalny: Knives Out
Na noże to jeden z lepszych tytułów ostatnich lat, w którym wzięło udział wiele uznanych aktorek i aktorów: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis czy Christopher Plummer. Film to dramat kryminalny, w którym gęsta intryga przeplata się z umiejętnie wprowadzanymi elementami komediowymi. Rian Johnson oparł swój obraz na klasycznym schemacie: „ktoś zabił, więc nikt nie opuści tego pokoju, póki nie dowiemy się, kto jest mordercą”. Zrobił to jednak bardzo umiejętnie. Scenariusz Knives Out to – obok obsady – najmocniejsza składowa produkcji.
8. Shrek

Tytuł oryginalny: Shrek
Przyznam, że to jeden z moich ulubionych filmów wszech czasów. Shreka znają wszyscy. To pastisz wielu wcześniejszych (i jak się okazało – późniejszych) animacji, przy której bawią się doskonale zarówno najmłodsi, jak i dorośli. To prawdziwa sztuka: stworzyć taką baśń, by jednocześnie zadowolić obydwie grupy wiekowe. Kolejne części przygód uczuciowego ogra nie były już tak dobre, ale pierwszy Shrek zdecydowanie zasługuje na to, by znaleźć się w tym zestawieniu.
7. Wszystko wszędzie naraz

Tytuł oryginalny: Everything Everywhere All at Once
Nominowany w tym roku do Oscarów obraz, w którym w głównej roli zobaczymy Michelle Yeoh. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji obejrzeć tego szalonego widowiska, na szczęście może to już nadrobić na Prime Video. Widzowie mogą śledzić w nim los kobiety w średnim wieku, która rusza w podróż poprzez różne wszechświaty, aby ocalić świat, a przede wszystkim swoją rodzinę.
6. Gorączka

Tytuł oryginalny: Heat
To niemal trzygodzinny festiwal akcji. W odróżnieniu jednak od większości dzisiejszych filmów sensacyjnych Heat dawkuje emocje, pozwalając sobie na ucieczkę w przedstawianie psychologii zarówno głównego bohatera, jak i antagonisty. Znany z Informatora, Ostatniego Mohikanina czy Zakładnika Michael Mann nakręcił (w mojej skromnej opinii) ideał kina akcji, na którym czas spędzą dobrze wszyscy – i szukający wyłącznie totalnej rozwałki, i lubujący się w sekwencjach dramatycznych.
5. Trylogia Władcy Pierścieni

Tytuł oryginalny: Lord of the Rings
Trylogia Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona niezmiennie od lat cieszy się popularnością i jest chwalona przez fanów Śródziemia. To nadal najlepsza ekranizacja prozy J.R.R. Tolkiena i jest na wyciągnięcie ręki wszystkich fanów – można obejrzeć ją właśnie na Prime Video, razem z Hobbitem oraz Pierścieniami Władzy. Zatem jeśli macie ochotę razem z Frodo, Samem, Gandalfem, Legolasem i Arweną jeszcze raz przeżyć tę niesamowitą historię, warto skorzystać z tej okazji – my zdecydowanie polecamy trylogię Władcy Pierścieni. I tak, wiemy, że to trzy filmy, ale potraktujemy je jako jedną pozycję.
4. Porachunki

Tytuł oryginalny: Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Porachunki to niezwykle „czysty” film gangsterski. Guy Ritchie wykorzystuje tutaj wiele klisz znanych z brytyjskiego kina kryminalnego, nawet specjalnie ich nie modyfikując, jedynie doprawiając je charakterystycznymi dla siebie narracją i dialogami. Porachunki można interpretować jako pastisz, a nawet parodię gatunkową. To pokręcony, zabawny, ale przy tym bardzo zręcznie nakręcony obraz, w którym Ritchie udowodnił, że znakomicie zna kino współczesne. Najbardziej dramatyczna sekwencja filmu w rytm motywu muzycznego z Greka Zorby – majstersztyk. Do tego jednak potrzeba prawdziwego, artystycznego wyczucia.
3. Dawno temu w Ameryce

Tytuł oryginalny: Once Upon a Time in America
Dzisiaj nie wyobrażamy sobie historii kinematografii bez tego wybitnego dzieła Sergio Leone. Warto nadmienić jednak, że gdy film trafił na afisze okrzyknięty został najgorszym obrazem 1984 roku. Miało to związek ze zmianami, jakie wymusili na reżyserze producenci po premierze podczas festiwalu w Cannes, gdzie Dawno temu w Ameryce przyjęte zostało bardzo ciepło. Film przemontowano tak, by wydarzenia odbywały się chronologicznie, a ponad dziewięćdziesiąt minut materiału zostało wycięte. Na szczęście teraz tytuł Leone można obejrzeć bez przeszkód, w całości – na Amazonie, oczywiście. A warto!
2. Gladiator

Tytuł oryginalny: Gladiator
I jest – wspomniana już ponadczasowa rola Russella Crowe’a. Gladiator to rodzaj widowiska, które wyciska łzy z każdego: nieważne, czy jesteś kobietą, mężczyzną, nastolatkiem bądź starcem. Nie znam człowieka, który byłby obojętny wobec losów generała Maximusa. Ridley Scott stworzył tytuł wiekopomny, a plany odnośnie jego kontynuacji wzbudzają jednocześnie podekscytowanie i niepokój. Tykanie klasyków takich jak Gladiator potrafi kończyć się naprawdę źle. Tak czy inaczej nie zmienia to faktu, że oryginał jest najwyższej jakości.
1. Podziemny krąg

Tytuł oryginalny: Fight Club
Jestem zakładnikiem Davida Finchera. Ilekroć mam wybierać najlepsze spośród najznamienitszych produkcji filmowych, to jeżeli wśród pretendentów do podium jest dzieło, przy którym na stołku reżyserskim siedział urodzony w Denver artysta, nie mam wątpliwości, że tytuł ten wywinduje się znacznie wyżej niż inne. Fight Club to intrygujący thriller psychologiczny. Rzadko kiedy na ekranie spotyka się tercet tak magicznych talentów: Edwarda Nortona, Brada Pitta i Heleny Bonham Carter. Podziemny krąg stał się swoistym krzykiem pokolenia zapędzonego w szczurzy wyścig. Co więcej – jest to obraz nadal bardzo aktualny.
ZASTRZEŻENIE
Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej. Zastrzeżenie dotyczy jedynie odnośników, treść tekstu powstała niezależnie, bez wpływów z zewnątrz.