Scenarzyści Wiedźmina chwalą showrunnerkę. Według fanów to próba ratowania wizerunku

W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się opinie scenarzystów broniących serialu oraz showrunnerki, Lauren Schmidt Hissrich. Fani uniwersum nie czują się przekonani i całą akcję nazywają „ograniczaniem strat”.

fantasy
Zbigniew Woźnicki 7 grudnia 2022
6
Źrodło fot. Wiedźmin; Lauren Schmidt Hissrich; Netflix; 2019
i

Od samego początku serial Wiedźmin mierzył się z mieszanymi opiniami. Mający premierę pod koniec 2021 roku drugi sezon spotkał się jednak ze znacznie bardziej negatywnym odbiorem. Czarę goryczy dla fanów przelało jednak odejście Henry’ego Cavilla, który od samego początku wcielał się w Geralta z Rivii. Według jednej z teorii aktor miał odejść, ponieważ nie zgadzał się na brak szacunku dla materiału źródłowego, nie zostało to jednak potwierdzone.

Sytuacji nie poprawiły informacje przekazane przez Beau DeMayo, który był scenarzystą na planie Wiedźmina. Zdaniem mężczyzny część ekipy otwarcie wyśmiewała lub nawet okazywała niechęć względem książek. Wiadomości te zdementował inny ze scenarzystów, Matthew D’Ambrosio. Jednakże nie udało się potwierdzić prawdziwości przekazanych informacji żadnej ze stron.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Nagle jednak w mediach społecznościowych osoby, które wciąż pracują przy serialu, zaczęły udostępniać wpisy scenarzystów. Członkowie ekipy informowali o tym, że produkcja jest świetna, trzeci sezon zaskoczy fanów, a showrunnerka jest wyjątkową osobą, z którą pracuje się wspaniale:

Wracam, żeby wypowiedzieć się w imieniu moich przyjaciół, współpracowników oraz samej siebie. Scenarzyści Wiedźmina są jednymi z najbardziej kochanych, nerdowych, zaangażowanych osób, jakie możesz spotkać. Przeczytaliśmy (i ciągle czytamy) książki wystarczającą ilość razy, żeby coś o nich wiedzieć – Clare Higgins.

Kocham niesamowity świat Wiedźmina i książki stworzone przez Sapkowskiego. Zaangażowanie i ogrom pracy wykonany przez naszą nieustraszoną showrunnerkę, Lauren Schmidt Hissrich, jest niezmierzony. Nigdy nie pracowałem z bardziej utalentowanym i opiekuńczym szefem. Jestem zachwycony trzecim sezonem i podekscytowany następnymi – Troy Dangerfield.

Dużo zostało już powiedziane, ale chcę dodać coś od siebie: Lauren jest jednym z najlepszych showrunnerów, jakich kiedykolwiek poznałem. Scenarzyści należą do czołówki najbardziej zaangażowanych i wspierających. Trzeci sezon posiada jedne z najlepszych momentów Cavilla (i naszej pracy). To co tam jest, wprawi Was w osłupienie – Javier Grillo-Marxuach.

Muszę powtórzyć to, co powiedział Javi i jednocześnie dodać coś od siebie. Nie znajdziecie większych fanów tego uniwersum niż ludzie, którzy przyszli wspólnie tworzyć Wiedźmina. Osoby przed i za kamerami, niezliczeni członkowie ekipy dali z siebie wszystko dzięki Lauren Schmidt Hissrich. I trzeci sezon będzie najlepszym ze wszystkich! – Matthew D’Ambrosio.

W przypadku Matthew D’Ambrosio można wspomnieć o dosyć zabawnej sytuacji. Na niektóre tweety osób krytykujących serial odpisywał w sposób przypominający zautomatyzowanego bota. Być może scenarzysta próbował w zabawny sposób zareagować na trudną sytuację.

Scenarzyści Wiedźmina chwalą showrunnerkę. Według fanów to próba ratowania wizerunku - ilustracja #1
Twitter: @drmattambrosio

Fani reagują na wpisy scenarzystów Wiedźmina

Na reakcję widzów serialu nie trzeba było długo czekać. Między innymi na Twitterze oraz na Reddicie pojawiły się wpisy powątpiewające w szczere intencje scenarzystów. Akcję określono jako spóźnioną próbę ograniczenia strat:

Za każdym razem, gdy ktoś opisuje swojego szefa jako "nieustraszonego, utalentowanego i opiekuńczego", automatycznie jestem sceptyczny wobec środowiska w tamtym miejscu pracy – The_Great_Qbert.

Akcja wyglądałaby lepiej, gdyby przeprosili za nietrzymanie się materiału źródłowego. To jednak brzmi jak „mój szef jest geniuszem, kochamy naszą pracę, ale fani są toksyczni”. W rzeczywistości wszyscy tam mieli wywalone, oprócz Henry'ego. Teraz gwiazda zniknęła, a fani dostają protekcjonalne przeprosiny i kółko wzajemnej adoracji. Wow, aż nie mogę się doczekać trzeciego sezonu – Dionysus_8.

Ostatecznie to nie ma znaczenia, czy scenarzyści są fanami, czy nie. Najważniejsze jest to, że kompletnie nie trafili. Nie trafili z przekazem książek i ich adaptacja jest niespójnym bałaganem. Nie wyszło tak bardzo, że główny aktor odszedł, ponieważ nie czuł się komfortowo, poświęcać swój czas na tak amatorską adaptację serii, która zasługiwała na zdecydowanie więcej – Nightmannn.

Jestem pewny, że od pierwszego sezonu większość widzów zwracała uwagę, iż serial nie jest wierny materiałowi źródłowemu. Dla mnie to wygląda jak brak samokrytyki wymieszany z gigantycznym ego – Nacho Martinez.

Nawet jeśli zignorujemy informatora [Beau DeMayo], to i tak adaptacja zawodzi praktycznie na każdym froncie. Nie dziwcie się reakcji, jeśli jedyny pozytywny aspekt produkcji – Henry Cavill – odchodzi. Scenarzyści zdecydowanie nie rozumieją słowiańskiej kultury – Spooky.

Żadna ilość PRowego ograniczania strat wam nie pomoże. Rezultat końcowy jest tutaj i każdy może go zobaczyć, dwa sezony serialu zostały wypuszczone. Widzimy, co robicie z WiedźminemRich.

Sytuacja w ekipie produkcyjnej może być krytyczna. Inaczej showrunnerka Lauren Schmidt Hissrich nie prosiłaby fanów, żeby wrócili oglądać trzeci sezon latem 2023 roku, i jednocześnie nie podkreślałaby tak ekscytacji wynikającej ze zmiany głównego aktora. Widocznie twórcy starają się na nowo wzniecić w fanach pozytywny ogień zainteresowania serialem. Niestety, przynajmniej wpisy scenarzystów mogą mieć całkowicie inny skutek.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Gdzie kręcono The Walking Dead: The Ones Who Live? Oto filmowe lokacje spin-offu

Gdzie kręcono The Walking Dead: The Ones Who Live? Oto filmowe lokacje spin-offu

Kto gra Suki w Avatar: The Last Airbender live-action? Poznaj Marię Zhang z serialu Netflixa

Kto gra Suki w Avatar: The Last Airbender live-action? Poznaj Marię Zhang z serialu Netflixa

O czym jest One Day, nowy serial Netflixa? To romantyczna historia, która zachwyciła widzów i krytyków

O czym jest One Day, nowy serial Netflixa? To romantyczna historia, która zachwyciła widzów i krytyków

Gdzie obejrzeć aktorski film Avatar: The Last Airbender?

Gdzie obejrzeć aktorski film Avatar: The Last Airbender?

Popiół Netflixa budzi uśpione uczucia. Nowy melodramat wśród najpopularniejszych na platformie

Popiół Netflixa budzi uśpione uczucia. Nowy melodramat wśród najpopularniejszych na platformie