W filmach Marvela jest ukryty ukłon w stronę Star Wars

Druga faza MCU skrywa hołd dla uniwersum Gwiezdnych wojen. Nietypowe nawiązanie do kosmicznej sagi znalazło się w każdym filmie wspomnianej fazy i nawet wykroczyło poza nią na nowsze produkcje.

science fiction
29 marca 2023
4
Źrodło fot. Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz; reż. Anthony Russo i Joe Russo; Marvel Studios; 2014
i

Istnieją pewne ciekawostki, o których mogli nie słyszeć nawet najbardziej zaangażowani fani Kinowego Uniwersum Marvela. Jedną z nich może być ukryty hołd dla Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Kevin Feige jest ogromnym fanem kosmicznej sagi i w 2015 roku, gdy premierę miała mieć pierwsza część Ant-Mana, prezes Marvel Studios zdradził, co zostało przemycone w filmach z drugiej fazy MCU (via Cinema Blend):

Czy to jest spoiler z Ant-Mana? Niezbyt. A więc mam obsesję na punkcie Gwiezdnych wojen, ale kto nie ma? Skończyłem 40 lat, siedzę w biznesie filmowym, ukończyłem Uniwersytet Południowej Kalifornii. No i mam obsesję na punkcie Star Wars – i choć początkowo to nie było celowe, z czasem takie się stało [mowa o ucinaniu rąk w Marvelu – dop. red.], łącznie z tym fragmentem, o którym mówiłeś.

Jakoś tak się stało, że to miało miejsce w każdym filmie z Gwiezdnych wojen. Patrzyłem na to i pomyślałem: „Czy druga faza jest naszym Imperium kontratakuje?”. Nie jest, ale tonalnie jest trochę inna. Dlatego w każdym filmie drugiej fazy ktoś kończy z obciętą ręką. W każdym.

Disney+ kupisz tutaj

Obcięte ręce w drugiej fazie Marvela nawiązują do Gwiezdnych wojen

Druga faza MCU składa się z sześciu filmów i w każdym z nich przynajmniej jedna osoba traci lub ma uszkodzoną rękę:

  • Iron Man 3 – podczas finałowego starcia pomiędzy Tonym Starkiem a Aldrichem Killianem główny zły ma zadać superbohaterowi kończący cios. W ostatnim momencie Iron Man używa ukrytego ostrza i pozbawia Killiana ręki.
  • Thor: Mroczny świat – w pierwszej kolejności Loki używa swojej magii, żeby oszukać Malekitha i przy pomocy iluzji udaje, że obciął Thorowi rękę. Następnie tytułowy bohater korzysta z urządzenia Jane Foster, przez co przenosi ręce przywódcy Mrocznych elfów do Svartalfheimu.
  • Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz – w jednej ze scen widzowie przenoszą się w przeszłość do momentu, gdy Bucky spadł z pociągu w filmie Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie. W wyniku wypadku najlepszy przyjaciel Steve’a Rogersa traci całe ramię.
  • Strażnicy Galaktyki – podczas pierwszego spotkania Gamory z duetem Groota i Rocketa dochodzi do pojedynku. W jego trakcie przybrana córka Thanosa odcina gigantycznemu kosmicie rękę. W późniejszej części filmu Nebula pozbawia się swojej mechanicznej dłoni, żeby uciec z niewoli, w której się znalazła.
  • Avengers: Czas Ultrona – w kryjówce Ulyssesa Klaue’a wspomniany przemytnik dokonuje wymiany z Ultronem. Klaue zwraca uwagę, iż maszyna cytuje Tony’ego Starka i pyta się, czy Ultron został przysłany przez miliardera. W przypływie wściekłości robot obcina swojemu rozmówcy rękę, mówiąc, iż nie jest marionetką Starka.
  • Ant-Man – w trakcie finałowego starcia pomiędzy tytułowym bohaterem a Darrenem Crossem, ten pierwszy niszczy podzespoły kostiumu, który ma na sobie były podopieczny Hanka Pyma. W wyniku uszkodzeń złoczyńca zaczyna się gwałtownie zmniejszać, ale nim do tego dochodzi, najpierw traci całą rękę.

Ale na drugiej fazie obcinanie rąk w filmach Marvela nie zakończyło się. Między innymi w Kapitanie Ameryce: Wojnie bohaterów widzimy, jak Tony Stark niszczy mechaniczną kończynę Bucky’ego, a w Avengers: Wojnie bez granic Wong przenosi jednego ze sługusów Thanosa w mroźniejsze rejony planety, w wyniku czego przeciwnik maga traci rękę. Tradycja przeniosła się także do seriali i w Lokim prezydent Loki traci dłoń, która zostaje odgryziona przez aligatora Lokiego.

W lutym zaczęła się piąta faza Marvela i warto wytężyć swój wzrok, żeby nie przegapić kolejnych znikających w różnych okolicznościach rąk.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu, bo w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

Idris Elba niespodziewanie wystąpi w Tylerze Rake’u 2. „Chciał rozszerzyć uniwersum Extraction”

Idris Elba niespodziewanie wystąpi w Tylerze Rake’u 2. „Chciał rozszerzyć uniwersum Extraction”

Chris Hemsworth przyznał, że Thor 4 mógł być „zbyt głupi”. „Banda ośmiolatków krytykowała mój film”

Chris Hemsworth przyznał, że Thor 4 mógł być „zbyt głupi”. „Banda ośmiolatków krytykowała mój film”

To kasowa porażka, ale bardzo dobry film, który warto obejrzeć teraz na Netflixie

To kasowa porażka, ale bardzo dobry film, który warto obejrzeć teraz na Netflixie

W odpowiedzi Netflixa na Star Wars poznamy losy bandy wyrzutków i malkontentów z różnych planet

W odpowiedzi Netflixa na Star Wars poznamy losy bandy wyrzutków i malkontentów z różnych planet

Uważano, że były szef Marvela „zwariował” angażując Roberta Downeya Jra jako Iron Mana

Uważano, że były szef Marvela „zwariował” angażując Roberta Downeya Jra jako Iron Mana