Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 14 czerwca 2022, 22:04

autor: Jan Tracz

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16

Disneyowskie bajki, hollywoodzkie filmy, a może „nowa klasyka” ze stajni Marvela? Disney+ pozwala wybrać wiele ciekawych tytułów. Oto kilkanaście najlepszych według Filmomaniaka produkcji oferowanych przez ten serwis.

Na platformę Disneya czekaliśmy w Polsce bardzo długo – głównie dla seriali z uniwersów Marvela i Star Wars, ewentualnie dla produkcji oryginalnych. Nie zmienia to jednak faktu, że warto też zwrócić uwagę na listę dostępnych tytułów pełnometrażowych. Animacje dla najmłodszych, science fiction, kino artystyczne czy komediodramaty – jest w czym wybierać! Oto najciekawsze produkcje, które warto nadrobić lub przypomnieć sobie po raz kolejny.

Logan: Wolverine

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #1
 1. Gatunek: science fiction
 2. Rok produkcji: 2017

To prawdopodobnie jeden z bardziej ambitnych filmów superbohaterskich, którego fabuła wykracza poza główny nurt produkcji Marvela. W tym uniwersum spotykamy Wolverine’a w szorstkim, postapokaliptycznym świecie, w którym każdy musi walczyć o przetrwanie. Jeśli lubicie kino portretujące ekstremalne sceny akcji, to Logan jest właśnie dla Was.

Le Mans ’66

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #2
 1. Gatunek: dramat sportowy
 2. Rok produkcji: 2019

Jedna z nowszych pozycji z tego zestawienia, a przy okazji świetny dramat sportowy. Matt Damon i Christian Bale wcielają się odpowiednio w projektanta i kierowcę samochodów, którzy pragną wygrać prestiżowy wyścig Le Mans. To pierwszorzędna pozycja dla wszelkich fanów motoryzacji, która wciska w fotel aż do napisów końcowych.

Avengers: Wojna bez granic + Koniec gry

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #3
 1. Gatunek: kino superbohaterskie
 2. Lata produkcji: 2018 i 2019

Te dwie pozycje możemy potraktować jako jedną, bowiem marvelowski dyptyk o finałowej walce pierwszych Avengers trzeba obejrzeć po kolei i najlepiej za jednym zamachem. To prawdopodobnie jedne z najciekawszych produkcji z MCU, z sensownie zarysowaną postacią Thanosa, efektownymi starciami i interesującymi zabiegami fabularnymi.

Thor: Ragnarok

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #4
 1. Gatunek: kino superbohaterskie
 2. Rok produkcji: 2017

Obejrzenie filmu Thor: Ragnarok ma aktualnie sens, ponieważ już za chwilę wychodzi najnowsza część z przygodami bohatera granego przez Chrisa Hemswortha. Co więcej, oba filmy reżyseruje sam Taika Waititi! To zabawna i atrakcyjna dla widza przygoda, która stylistycznie odbiega od reszty produkcji superbohaterskich.

Iron Man

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #5
 1. Gatunek: kino superbohaterskie
 2. Rok produkcji: 2008

Disney+ to także pretekst, aby wrócić do dziś klasycznej już produkcji o początkach Iron Mana. Ten film na nowo zdefiniował karierę Roberta Downeya Jr. i rozpoczął wspaniały romans Marvela z kinem. Pozycja ta nie zestarzała się ani trochę, wciąż jest świeża i zręcznie poprowadzona. Do tego nic nie wygląda lepiej niż pierwsza zbroja Tony’ego Starka.

Strażnicy Galaktyki (obie części)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #6
 1. Gatunek: kino superbohaterskie
 2. Lata produkcji: 2014 i 2017

Ostatnio James Gunn zajął się produkcjami ze świata DC Universe (świetny Legion samobójców, równie dobry Peacemaker), ale nie zapominajmy, że Gunn jest także związany z Marvelem. Aktualnie pracuje nad trzecią częścią swojej trylogii o Strażnikach Galaktyki, dlatego Disney+ oferuje możliwość zapoznania się z tym komiksowym, a przy okazji i zabawnym dziełem. Doborowa obsada, pierwszorzędny humor i świetnie dobrany soundtrack – czego chcieć więcej?

Deadpool

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #7
 1. Gatunek: kino superbohaterskie
 2. Rok produkcji: 2016

Deadpool jest filmem, który był marzeniem fanów komiksów i który wyszedł po prostu... idealnie. Nie dość, że w pełni oddawał ducha tego (anty)bohatera, to jeszcze pozwolił Ryanowi Reynoldsowi zmienić swój dotychczasowy aktorski image. Reynolds pokazał, że nie tylko jest charyzmatycznym aktorem, ale i idealnym marvelowskim Deadpoolem. Nic dziwnego, że premierę miała druga część, a twórcy pracują już nad trzecią

Kraina lodu

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #8
 1. Gatunek: bajka
 2. Rok produkcji: 2013

Chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby przeboju Mam tę moc z filmu Kraina lodu. W 2013 ta zimowa bajka była światowym hitem, a każdy młody widz pokochał bałwana Olafa i klimatyczne piosenki wyśpiewywane przez obie siostry. I nawet jeśli druga część nie wzbudziła już tych samych emocji, pierwsza Kraina wciąż fascynuje klimatem a także nieoczywistym bajkowym antagonistą. Po latach warto wrócić do tej produkcji! A jeśli chcecie obejrzeć inną, mniej rozśpiewaną animację, to na Disney+ jest dostępna też wspaniała bajka Odlot.

Faworyta

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #9
 1. Gatunek: dramat psychologiczny/historyczny
 2. Rok produkcji: 2018

Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że kino Yorgosa Lanthimosa jest doświadczeniem. Filmy tego greckiego reżysera pozostawiają ogromne pole do interpretacji, są pełne licznych symboli i niepowtarzalnej onirycznej aury. Tak jest też z Faworytą – oprócz powyższych zalet widz ma do czynienia ze świetnymi kreacjami (Oscar dla Olivii Colman) i skrupulatnie oddanym klimatem ówczesnej Francji.

Coco

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #10
 1. Gatunek: bajka
 2. Rok produkcji: 2017

Jeżeli ktoś uważa, że „kiedyś to było”, a dziś nie robią już wartościowych bajek dla najmłodszych, czym prędzej powinien obejrzeć sentymentalne Coco. A jest to film, który już od samego początku platformy Disney+ będzie dostępny dla każdego subskrybenta! To animacja, w której znajdziemy dosłownie wszystko: rewelacyjne melodie, niepowtarzalny klimat, narrację między światem żywych i umarłych czy odwołanie się do wartości rodzinnych. A jeśli ktoś już oglądał Coco i nadal jest żądny emocjonalnej przejażdżki, polecamy równie znakomitą bajkę W głowie się nie mieści.

Iniemamocni

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #11
 1. Gatunek: bajka
 2. Rok produkcji: 2004

Swego czasu Iniemamocni byli jedną z najważniejszych bajek dla dzieciaków tamtego pokolenia. A dlaczego? Ponieważ udanie łączyli wiele ważnych filmowych elementów. Mamy tu wątki rodzinne, kino superbohaterskie, konflikt między dobrem a złem i fajnie pomyślne relacje poszczególnych postaci. Na platformie dostępna jest też druga część, ale ona nie zrobiła aż takiej furory. Inny klasyczny tytuł oferowany przez Disney+ to legendarne Toy Story, czyli bajka, której nie da się nie kochać. Widzowie wychowani na tych pozycjach mają powód do radości!

Zwierzogród

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #12
 1. Gatunek: bajka
 2. Rok produkcji: 2016

Kolejna pozycja, która udowadnia filmowym sceptykom, że współcześnie też można nakręcić inteligentną i zapadającą w pamięci bajkę. Zwierzogród to animacja bawiąca się konwencją. Nie tylko łączy wątki o przyjaźni z kinem detektywistycznym, ale i umiejętnie stosuje filmowy antropomorfizm. Dzięki temu otrzymujemy oryginalny utopijny świat w bajce, w której każdy zwierzak znalazł swoje miejsce. Aż szkoda, że do dziś nie pojawił się żaden sequel Zwierzogrodu.

Obcy – ósmy pasażer Nostromo

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #13
 1. Gatunek: horror science fiction
 2. Rok produkcji: 1979

Ósmego pasażera Nostromo nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. To wybitny horror science fiction, który po prawie czterdziestu latach nadal straszy tak samo mocno. Klaustrofobiczna sceneria, gra ciemnością, niepokojące odgłosy obcego... Tytułowy kosmita wywołuje ogromny niepokój, a chwila, w której embrion wyłania się z brzucha Johna Hurta, jest jednym z najbardziej przerażających momentów w historii tego typu kina.

Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #14
 1. Gatunek: space opera
 2. Rok produkcji: 1980

Co tu dużo mówić – na Disney+ będzie można nadrobić wszystko, co związane z gwiezdnowojennym uniwersum. Seriale animowane, filmy, najnowsza produkcja o Kenobim – każdy fan znajdzie tu coś dla siebie. My natomiast proponujemy powrót do przeszłości, czyli ponowny seans piątej części, Imperium kontratakuje. Planeta Hoth, zabawny Yoda, charyzmatyczny Lando i wielka scena z Darthem Vaderem. Uwierzcie, jest do czego wracać!

Jojo Rabbit

Najlepsze filmy na Disney Plus 2022, nasze top 16 - ilustracja #15
 1. Gatunek: komediodramat/satyra
 2. Rok produkcji: 2019

Zestawienie kończymy filmem bardzo ironicznym, prześmiewczym, a przy okazji inteligentnym. Jojo Rabbit wywołał sporo kontrowersji w świecie kina. W końcu Taika Waititi gra tutaj wyimaginowanego... Adolfa Hitlera. Reżyser (i odtwórca głównej roli) szarżuje, przekracza granice dobrego smaku (według niektórych), a przy okazji tworzy genialny moralitet, który wywoła łzy nawet u najtwardszego widza. To wybuchowa mieszanka satyry i wojennego dramatu.