Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21

Disneyowskie bajki, hollywoodzkie filmy, a może „nowa klasyka” ze stajni Marvela? Disney+ pozwala wybrać wiele ciekawych tytułów. Oto najlepsze według Filmomaniaka produkcje oferowane przez ten serwis.

news
Jan Tracz 23 sierpnia 2023
15

Na platformę Disneya czekaliśmy w Polsce bardzo długo – głównie dla seriali z uniwersów Marvela i Star Wars, ewentualnie dla produkcji oryginalnych. Nie zmienia to jednak faktu, że warto też zwrócić uwagę na listę dostępnych tytułów pełnometrażowych. Animacje dla najmłodszych, science fiction, kino artystyczne czy komediodramaty – jest w czym wybierać! Oto najciekawsze produkcje, które warto nadrobić lub przypomnieć sobie po raz kolejny.

Disney+ kupisz tutaj

Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun (The French Dispatch)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #1

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2021

Wes Anderson to filmowiec o stylu bardzo charakterystycznym, jego filmy można poznać nawet po pojedynczych kadrach, i idealnym reprezentantem tej specyficznej stylistyki jest jego Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun. To dzieło to list miłosny do dziennikarzy. Przedstawia ono historię pracowników amerykańskiej gazety w fikcyjnym francuskim mieście w XX wieku. Zostają tu powołane do życia opowiadania opublikowane na łamach The French Dispatch Magazine.

Dowiedz się więcej o filmie Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun.

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #2

Gatunek: dramat

Rok produkcji: 2017

Nominowany do siedmiu Oscarów obraz, w 2018 zgarnął statuetki dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i najlepszego aktorka drugoplanowego, które kolejno otrzymali Frances McDormand i Sam Rockwell. Film opowiada historię matki, której córka została zamordowana. Pomimo upływającego czasu, policja nadal nie znalazła sprawcy. Sfrustrowana kobieta wynajmuje trzy billboardy i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz do policji, który jest początkiem otwartej wojny między nią a lokalnymi siłami porządkowymi.

Dowiedz się więcej o filmie Trzy billboardy za Ebbing, Missouri.

Avatar i Avatar: Istota wody (Avatar: The Way of Water)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #3

Gatunek: science fiction

Rok produkcji: 2009 i 2022

Jedne z najbardziej dochodowych filmów wszech czasów. Avatar, który przed laty zachwycił widzów na całym świecie swoją widowiskowością, był początkiem wielkiego uniwersum, które chce zbudować James Cameron. W związku z tym w ubiegłym roku zadebiutowała druga część serii. Warto zapoznać się z tymi zapierającymi dech w piersiach produkcjami, które zabierają widzów w podróż na odległą Pandorę.

Dowiedz się więcej o filmie Avatar.

Dowiedz się więcej o filmie Avatar: Istota wody.

Logan: Wolverine

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #4

Gatunek: science fiction

Rok produkcji: 2017

To prawdopodobnie jeden z bardziej ambitnych filmów superbohaterskich, którego fabuła wykracza poza główny nurt produkcji Marvela. W tym uniwersum spotykamy Wolverine’a w szorstkim, postapokaliptycznym świecie, w którym każdy musi walczyć o przetrwanie. Jeśli lubicie kino portretujące ekstremalne sceny akcji, to Logan jest właśnie dla Was.

Dowiedz się więcej o filmie Logan: Wolverine.

Le Mans ’66

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #5

Gatunek: dramat sportowy

Rok produkcji: 2019

Jedna z nowszych pozycji z tego zestawienia, a przy okazji świetny dramat sportowy. Matt Damon i Christian Bale wcielają się odpowiednio w projektanta i kierowcę samochodów, którzy pragną wygrać prestiżowy wyścig Le Mans. To pierwszorzędna pozycja dla wszelkich fanów motoryzacji, która wciska w fotel aż do napisów końcowych.

Dowiedz się więcej o filmie Le Mans ‘66.

Avengers: Wojna bez granic + Koniec gry (Avengers: Infinity War + Endgame)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #6

Gatunek: kino superbohaterskie

Lata produkcji: 2018 i 2019

Te dwie pozycje możemy potraktować jako jedną, bowiem marvelowski dyptyk o finałowej walce pierwszych Avengers trzeba obejrzeć po kolei i najlepiej za jednym zamachem. To prawdopodobnie jedne z najciekawszych produkcji z MCU, z sensownie zarysowaną postacią Thanosa, efektownymi starciami i interesującymi zabiegami fabularnymi.

Dowiedz się więcej o filmie Avengers: Wojna bez granic.

Dowiedz się więcej o filmie Avengers: Koniec gry.

Thor: Ragnarok

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #7

Gatunek: kino superbohaterskie

Rok produkcji: 2017

Nie mogło zabraknąć także trzeciego filmu o Thorze, w którym na nowo zdefiniowano tego bohatera. Widzowie często powtarzali, że Thor: Ragnarok przyniósł potrzebny powiew świeżości do charakteru i historii tej postaci. To zabawna i atrakcyjna dla widza przygoda, która stylistycznie odbiega od reszty produkcji superbohaterskich.

Dowiedz się więcej o filmie Thor: Ragnarok.

Iron Man

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #8

Gatunek: kino superbohaterskie

Rok produkcji: 2008

Disney+ to także pretekst, aby wrócić do dziś klasycznej już produkcji o początkach Iron Mana. Ten film na nowo zdefiniował karierę Roberta Downeya Jr. i rozpoczął wspaniały romans Marvela z kinem. Pozycja ta nie zestarzała się ani trochę, wciąż jest świeża i zręcznie poprowadzona. Do tego nic nie wygląda lepiej niż pierwsza zbroja Tony’ego Starka.

Dowiedz się więcej o filmie Iron Man.

Strażnicy Galaktyki (trylogia) (Guardians of the Galaxy)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #9

Gatunek: kino superbohaterskie

Lata produkcji: 2014 i 2017

Choć James Gunn przeszedł do DC, to nie zapominajmy, że Gunn jest także związany z Marvelem. Disney+ w swojej ofercie ma całą trylogię przygód tych kosmicznych wojowników, na którą składają się świetne filmy superbohaterskie, będące także zabawnymi dziełami. Doborowa obsada, pierwszorzędny humor i świetnie dobrany soundtrack – czego chcieć więcej?

Dowiedz się więcej o filmie Strażnicy Galaktyki.

Dowiedz się więcej o filmie Strażnicy Galaktyki Vol. 2.

Dowiedz się więcej o filmie Strażnicy Galaktyki Vol. 3.

Deadpool

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #10

Gatunek: kino superbohaterskie

Rok produkcji: 2016

Deadpool jest filmem, który był marzeniem fanów komiksów i który wyszedł po prostu... idealnie. Nie dość, że w pełni oddawał ducha tego (anty)bohatera, to jeszcze pozwolił Ryanowi Reynoldsowi zmienić swój dotychczasowy aktorski image. Reynolds pokazał, że nie tylko jest charyzmatycznym aktorem, ale i idealnym marvelowskim Deadpoolem. Nic dziwnego, że premierę miała druga część, a twórcy pracują już nad trzecią.

Dowiedz się więcej o filmie Deadpool.

Faworyta (The Favourite)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #11

Gatunek: dramat psychologiczny/historyczny

Rok produkcji: 2018

Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że kino Yorgosa Lanthimosa jest doświadczeniem. Filmy tego greckiego reżysera pozostawiają ogromne pole do interpretacji, są pełne licznych symboli i niepowtarzalnej onirycznej aury. Tak jest też z Faworytą – oprócz powyższych zalet widz ma do czynienia ze świetnymi kreacjami (Oscar dla Olivii Colman) i skrupulatnie oddanym klimatem ówczesnej Francji.

Dowiedz się więcej o filmie Faworyta.

Coco

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #12

Gatunek: film animowany

Rok produkcji: 2017

Jeżeli ktoś uważa, że „kiedyś to było”, a dziś nie robią już wartościowych bajek dla najmłodszych, czym prędzej powinien obejrzeć sentymentalne Coco. A jest to film, który już od samego początku platformy Disney+ będzie dostępny dla każdego subskrybenta! To animacja, w której znajdziemy dosłownie wszystko: rewelacyjne melodie, niepowtarzalny klimat, narrację między światem żywych i umarłych czy odwołanie się do wartości rodzinnych. A jeśli ktoś już oglądał Coco i nadal jest żądny emocjonalnej przejażdżki, polecamy równie znakomitą bajkę W głowie się nie mieści.

Dowiedz się więcej o filmie Coco.

Iniemamocni (The Incredibles)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #13

Gatunek: film animowany

Rok produkcji: 2004

Swego czasu Iniemamocni byli jedną z najważniejszych bajek dla dzieciaków tamtego pokolenia. A dlaczego? Ponieważ udanie łączyli wiele ważnych filmowych elementów. Mamy tu wątki rodzinne, kino superbohaterskie, konflikt między dobrem a złem i fajnie pomyślne relacje poszczególnych postaci. Na platformie dostępna jest też druga część, ale ona nie zrobiła aż takiej furory. Inny klasyczny tytuł oferowany przez Disney+ to legendarne Toy Story, czyli bajka, której nie da się nie kochać. Widzowie wychowani na tych pozycjach mają powód do radości!

Dowiedz się więcej o filmie Iniemamocni.

Zwierzogród (Zootopia)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #14

Gatunek: film animowany

Rok produkcji: 2016

Kolejna pozycja, która udowadnia filmowym sceptykom, że współcześnie też można nakręcić inteligentną i zapadającą w pamięci bajkę. Zwierzogród to animacja bawiąca się konwencją. Nie tylko łączy wątki o przyjaźni z kinem detektywistycznym, ale i umiejętnie stosuje filmowy antropomorfizm. Dzięki temu otrzymujemy oryginalny utopijny świat w bajce, w której każdy zwierzak znalazł swoje miejsce. A dodatkowo warto wspomnieć, że trwają prace nad kontynuacją Zwierzogrodu.

Dowiedz się więcej o filmie Zwierzogród.

Obcy – ósmy pasażer Nostromo (Alien)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #15

Gatunek: horror science fiction

Rok produkcji: 1979

Ósmego pasażera Nostromo nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. To wybitny horror science fiction, który po prawie czterdziestu latach nadal straszy tak samo mocno. Klaustrofobiczna sceneria, gra ciemnością, niepokojące odgłosy obcego... Tytułowy kosmita wywołuje ogromny niepokój, a chwila, w której embrion wyłania się z brzucha Johna Hurta, jest jednym z najbardziej przerażających momentów w historii tego typu kina.

Dowiedz się więcej o filmie Obcy – ósmy pasażer Nostromo.

Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje (Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back)

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #16

Gatunek: space opera

Rok produkcji: 1980

Co tu dużo mówić – na Disney+ będzie można nadrobić wszystko, co związane z gwiezdnowojennym uniwersum. Seriale animowane, filmy, najnowsza produkcja o Kenobim – każdy fan znajdzie tu coś dla siebie. My natomiast proponujemy powrót do przeszłości, czyli ponowny seans piątej części, Imperium kontratakuje. Planeta Hoth, zabawny Yoda, charyzmatyczny Lando i wielka scena z Darthem Vaderem. Uwierzcie, jest do czego wracać!

Dowiedz się więcej o filmie Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje.

Jojo Rabbit

Najlepsze filmy na Disney Plus 2023, nasze top 21 - ilustracja #17

Gatunek: komediodramat/satyra

Rok produkcji: 2019

Zestawienie kończymy filmem bardzo ironicznym, prześmiewczym, a przy okazji inteligentnym. Jojo Rabbit wywołał sporo kontrowersji w świecie kina. W końcu Taika Waititi gra tutaj wyimaginowanego... Adolfa Hitlera. Reżyser (i odtwórca głównej roli) szarżuje, przekracza granice dobrego smaku (według niektórych), a przy okazji tworzy genialny moralitet, który wywoła łzy nawet u najtwardszego widza. To wybuchowa mieszanka satyry i wojennego dramatu.

Dowiedz się więcej o filmie Jojo Rabbit.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

Najlepsze komedie 2024, nasze top 10

Najlepsze komedie 2024, nasze top 10

Życzenie trafiło na Disney Plus. Od dziś obejrzysz w streamingu magiczną animację, która zachwyciła widzów

Życzenie trafiło na Disney Plus. Od dziś obejrzysz w streamingu magiczną animację, która zachwyciła widzów

Ile lat ma Magneto w X-Men ’97?

Ile lat ma Magneto w X-Men ’97?

Czy trzeba obejrzeć X-Men: The Animated Series przed X-Men ’97?

Czy trzeba obejrzeć X-Men: The Animated Series przed X-Men ’97?

Sand Land - recenzja filmu. Anime twórcy Dragon Balla przypomniało mi o dzieciństwie

Sand Land - recenzja filmu. Anime twórcy Dragon Balla przypomniało mi o dzieciństwie