Predator - kim jest potwór z Prey na Disney Plus?

Predator w Prey nie jest pierwszym przedstawicielem swojej rasy na Ziemi. Jego przodkowie od wieków odwiedzali naszą planetę, a łowy, między innymi na ludzi, stanowią bardzo ważny aspekt ich społeczności.

science fiction
11 sierpnia 2022
13

Dane DiLiegro, YouTube: BIZARRE CLIPS, 2022

Predatora, a raczej przedstawiciela rasy Yautja, mogliśmy zobaczyć pierwszy raz w Predatorze z 1987 roku. Inteligentni łowcy z innej planety specjalizują się w walce i są gotowi pokonać ogromne odległości, żeby tylko znaleźć przeciwnika godnego ich rytualnych łowów. Jak wiemy z filmów, wyjątkowo chwalą sobie polowanie na ludzi.

Predatorzy na Ziemi

Według mitologii uniwersum Yautja pojawili się na Ziemi już w czasach starożytnych. Tamtejsi ludzie wyznawali ich jako bogów i przybysze z kosmosu nauczyli swoich poddanych budowy piramid, które teraz znajdują się w różnych częściach globu.

Piramidy te były wykorzystywane jako teren łowów na Xenomorphy, gdzie młodzi Yautja przechodzili swoją inicjację, żeby stać się pełnoprawnymi łowcami. W przypadku niepowodzenia musieli uruchomić urządzenie samozniszczenia, aby honorowo zabrać ze sobą jak największą liczbę wrogów.

Nie wszystkie polowania były traktowane jako inicjacje. Bardzo często Yautja przybywali na Ziemię, żeby polować na ludzi i to oni mieli być odpowiedzialni za zniknięcie cywilizacji Majów. Predatorzy zapuszczali się także na tereny Azji, a z filmów wiemy o wyprawach do Ameryki Północnej.

Predatorzy to urodzeni zabójcy

Yautja są rasą zdecydowanie dominującą posturą nad przeciwnikami, zwłaszcza ludźmi. Standardowo mają ponad dwa metry wzrostu i jak mogliśmy się przekonać, oglądając kolejne części Predatora, są również wyjątkowo wytrzymali na obrażenia. W walce wręcz pokonują kilku przeciwników naraz i nawet ogromne niedźwiedzie grizzly nie stanowią dla nich zagrożenia. Dowodem na ich sporą siłę są obrazy wyrywania ludzkich czaszek razem z kręgosłupem.

Duża krzepa nie dotyczy wyłącznie górnych partii ciała. Dzięki silnym nogom Yautja są w stanie skakać na spore dystanse, a w połączeniu z naturalną zręcznością sprawnie poruszają się po drzewach, co wspomaga skrytobójcze metody działania.

W łowach Yautja wykorzystują wzrok, który funkcjonuje w spektrum podczerwieni i dzięki temu są w stanie wykryć różnice temperatur w ich otoczeniu. Specjalne hełmy wspomagają tę umiejętność, co mogliśmy zobaczyć między innymi w pierwszym Predatorze.

Predator - kim jest potwór z Prey na Disney Plus? - ilustracja #1
Źródło: YouTube / 20th Century Studios

Kultura Predatorów opiera się na polowaniach

W centrum społeczności Yautja znajdują się rytualne polowania. Łowcy wyruszają na odległe wyprawy, żeby znaleźć godnego przeciwnika, którego upolowanie przyniesie chwałę. Nie muszą tego robić na miejscu i podobno zdarzały się przypadki, gdy Yautja porywali swoje ofiary, aby stanąć z nimi twarzą w twarz na przygotowanych arenach na ich rodzinnych planetach.

W łowach Predatorzy używają swojego własnego Kodeksu. Ten zbiór zasad zakłada między innymi, że przeciwnik musi móc się bronić, ponieważ inaczej takie polowanie nie byłoby honorowe. Nie powinno się również atakować osobników niestanowiących zagrożenia i takich którzy nie zrobili krzywdy Predatorowi.

W łowach Yautja korzystają z nowoczesnej technologii – od wspomnianych wcześniej hełmów ulepszających ich wzrok aż po działka plazmowe i ikoniczny kamuflaż. Dzięki Preyowi mieliśmy okazję przyjrzeć się bardziej klasycznemu uzbrojeniu, wykorzystującemu strzałki, miecze, włócznie i tarcze. W kulturze Predatorów im mniej sprzętu użyje się w polowaniu, tym bardziej chwalebne będzie zwycięstwo.

Historia rasy Yautja na pewno jeszcze się nie skończyła i Prey otwiera kolejny rozdział tego interesującego świata. Pozostaje nam tylko czekać, gdzie tym razem zabiorą nas twórcy i kto stanie się ofiarą Predatora.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął na Allegro, gdzie wciąż można zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Reżyser Łotra 1 przekonuje, że jest wiele nieścisłości na temat tego, jak prequel Star Wars powstał

Reżyser Łotra 1 przekonuje, że jest wiele nieścisłości na temat tego, jak prequel Star Wars powstał

Podwaliny pod ten wielki moment Ezry z Ahsoki położono już 5 lat temu. Nie miało to miejsca w Star Wars Rebels

Podwaliny pod ten wielki moment Ezry z Ahsoki położono już 5 lat temu. Nie miało to miejsca w Star Wars Rebels

Ahsoka pobiła rekord, który inna produkcja Star Wars powinna z łatwością przebić już w 2024 roku

Ahsoka pobiła rekord, który inna produkcja Star Wars powinna z łatwością przebić już w 2024 roku

Zatrzymaj Park Jurajski w tej minucie i przyjrzyj się uważnie ekranowi komputera

Zatrzymaj Park Jurajski w tej minucie i przyjrzyj się uważnie ekranowi komputera

„Czuję się jak idiota”. Reżyser The Creator żałuje osadzenia akcji w 2070 roku

„Czuję się jak idiota”. Reżyser The Creator żałuje osadzenia akcji w 2070 roku