Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16

Kryminały to mój konik. To znaczy: nie umiem ich tworzyć, ale uwielbiam je oglądać. XXI wiek przyniósł parę rarytasów tego gatunku. Sprawdźcie naszą listę 16 najlepszych filmów kryminalnych, które nadal warto obejrzeć w 2023 roku.

kryminał
Patryk Kubiak 17 września 2023
12
Źrodło fot. To nie jest kraj dla starych ludzi, Joel i Ethan Coenowie, Paramount Pictures, 2007
i

Filmy kryminalne, dreszczowce, obrazy, które trzymają widzów w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty – to kino, którego nie trzeba oglądać na wielkim ekranie, zwykle bowiem atmosfera w nich jest tak gęsta, a środki stylistyczne dobrane w taki sposób, by oddziaływać nie fajerwerkami, tylko niewielkimi iskrami. Tlącymi się wątkami, które dopalają sią bądź wybuchają dopiero w punkcie kulminacyjnym i pozostawiają odbiorców z głuchym echem dudniącym między uszami. Zdecydowaliśmy się zebrać dla Was najciekawsze kryminały ostatnich lat. Klucz doboru był prosty: tytuł musiał pochodzić z XXI wieku, najlepiej, gdyby był jak najnowszy, jednak jeżeli trafiała się prawdziwa perełka, ta druga reguła schodziła na dalszy plan. Nie budując dalej napięcia, którego i tak w prezentowanych niżej produkcjach aż nadto: poznajcie lub przypomnijcie sobie wyborne filmy kryminalne ostatnich lat.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

HBO Max kupisz tutaj

Amazon Prime Video kupisz tutaj

16. Duchy w Wenecji (A Haunting in Venice)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #1

Gdzie obejrzeć: w kinach

Najnowsza produkcja na naszej liście. Hercules Poirot wraca, aby rozwiązać nową zagadkę w tym pełnym grozy filmie, którego akcja rozgrywa się w nawiedzonej posiadłości. Emerytowany detektyw wybrał się tam na bal lokalnej socjety. I choć miał się bawić, teraz musi rozwiązać sprawę morderstwa, do którego tam doszło. Dzieło w reżyserii Kennetha Branagha zbiera świetne oceny, więc jeśli jesteście fanami Poirota i kryminałów, to zdecydowanie powinniście obejrzeć to widowisko. Jest to mroczniejsza i straszniejsza odsłona przygód niezawodnego detektywa.

Dowiedz się więcej o filmie Duchy w Wenecji.

15. Zaułek koszmarów (Nightmare Alley)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #2

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Canal+ Online, Player, Apple TV, Rakuten TV

Aj, Guillermo del Toro! Wybitny reżyser. A jeśli mamy okazję do omawiania dzieła, do którego nakręcenia ów artysta przygotowywał się – a raczej z którym się ociągał – przez trzy dekady, to możemy mówić niemal na pewno o filmie co najmniej znakomitym. I w istocie: Zaułek koszmarów, choć nie ustrzegł się wielu niedociągnięć, gra jako całość. To świetny kryminał, w którym fabuła nawet po rozłożeniu na czynniki pierwsze nie kole w oczy, a narracja prowadzona jest w starym, z wolna trzymającym w napięciu stylu. Charakterystyczna dla del Toro przebogata, barokowa wręcz forma nie przesłania treści – a z tym bywało w ostatnich latach różnie w przypadku tego reżysera. Jeżeli więc tęskniliście za Guillermo w dobrej kondycji (ale takiej naprawdę dobrej), to nie możecie lepiej wybrać.

Dowiedz się więcej o filmie Zaułek koszmarów.

14. Glass Onion: Film z serii „Na noże” (Glass Onion: A Knives Out Mystery)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #3

Gdzie obejrzeć: Netflix

Na liście znalazła się pierwsza część serii i nie mogło zabraknąć drugiej. Rian Johnson stworzył godną kontynuację i zebrał imponującą obsadę, pośród której znaleźli się Edward Norton, Janelle Monae oraz oczywiście Daniel Craig, wracający do swojej roli z Na noże. Nowa przygoda zabiera detektywa Benoita Blanca do Grecji, gdzie ma rozwiązać zagadkę morderstwa, nawigując pośród barwnego towarzystwa. Druga część to kolejna wciągająca intryga, doprawiona odpowiednią ilością humoru.

Dowiedz się więcej o filmie Glass Onion.

13. Batman (The Batman)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #4

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Player, Play Now, Apple TV, Rakuten TV, Premiery Canal+, Amazon Prime Video

Człowiek-nietoperz na ekranach miał wiele twarzy i jeszcze więcej przygód. W tym roku postawiono na bardziej przyziemne podejście do jego historii, którą zaprezentowano jako detektywistyczną opowieść w klimatach kina neo-noir. Batman, zagrany przez świetnego w tej roli Roberta Pattinsona, musiał rozwiązać zagadkę morderstw w Gotham City, które były wynikiem prowadzonej przez Riddlera gry. Tegoroczny hit, stworzony z iście hollywoodzkim rozmachem i świetnym klimatem, który powinien wpasować się w gust nie tylko fanów kina superbohaterskiego.

Dowiedz się więcej o filmie Batman.

12. Dżentelmeni (The Gentlemen)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #5

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Player, Play Now, Cineman, TVP VOD, Amazon Prime Video, Apple TV, Rakuten TV

Stary, dobry Guy Ritchie ponownie w tematyce, w której odnajduje się najlepiej. Dżentelmeni byli zapowiadani jako powrót reżysera do korzeni i to się zgadza. Wartka akcja, cięte dialogi i humor – to wszystko znajdziemy w filmie o Amerykaninie żyjącym w Anglii, który prowadzi ogromny biznes marihuany ukryty na terenie posiadłości pozbawionych gotówki członków brytyjskiej arystokracji. Reżyserowi udało się zebrać gwiazdorską obsadę, ponieważ w widowisku możemy podziwiać popisy Matthew McConaugheya, Charlie’ego Hunnama, Henry’ego Goldinga, Michelle Dockery, Jeremy’ego Stronga, Colina Farrella oraz Hugh Granta. Zdecydowanie jest to pozycja warta uwagi.

Dowiedz się więcej o filmie Dżentelmeni.

11. Skrytka (The Outfit)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #6

Gdzie obejrzeć: SkyShowtime, Apple TV, Rakuten TV

Skrytka to dobrze skrojony, trzymający w napięciu do samego końca kryminał, którego najjaśniejszą gwiazdą jest Mark Rylance, znajdujący się w centrum wydarzeń krawiec. Z jego usług korzystają gangsterzy, a jego pracownia jest miejscem, w którym wymieniają się wiadomościami. Wszystko działa sprawnie, a znakomity krawiec stara się trzymać na uboczu wydarzeń, rozgrywających się na terenie jego zakładu, nie mieszając się do interesów gangsterów. Ów porządek burzy się jednak w chwili, gdy pewnej dziedzic gangsterskiej rodziny, z którą mistrz rzemiosła współpracuje, puka do jego drzwi i prosi go o pomoc.

Dowiedz się więcej o filmie Skrytka.

10. Miasto Boga (Cidade de Deus)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #7

Gdzie obejrzeć: Cineman

W naszych zestawieniach najciekawszych produkcji rzadko kiedy trafiają się perełki z Ameryki Południowej. Czego to jest kwestia, to materiał na inny tekst, jednak stworzony w 2002 roku film Fernando Meirellesa, o którym w ostatnich latach było głośno za sprawą Dwóch papieży, szokuje bezkompromisowością, dosłownością i dosadnością. Może nie już tak bardzo, jak w dniu premiery, ale Miasto Boga to nadal świetny, poruszający uniwersalne wartości i aktualne problemy obraz. To dramat kryminalny, po który każdy fan gatunku powinien sięgnąć.

MIERZENIE STĘŻENIA KRYMINALNOŚCI W FILMOOBIEGU

Wydaje się, że część osób może mieć problem z nazwaniem tego typu produkcji kryminałem – podobnie będzie w przypadku kilku innych pozycji w niniejszym rankingu. Według Słownika Języka Polskiego PWN kryminał to powieść bądź film o tematyce kryminalnej. Tyle i aż tyle. Miasto Boga zdecydowanie porusza tę tematykę. Do tego ma świetną intrygę, która wciąga jak bagno w brazylijskie fawele. W opinii autora niniejszego tekstu to rozwiewa kwestię kryminalności podobnych tytułów.

Dowiedz się więcej o filmie Miasto Boga.

9. Wolny strzelec (Nightcrawler)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #8

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Cineman, TVP VOD

Oj, dobrze się bawiłem na Nightcrawlerze swego czasu. Do kilku miesięcy, być może roku po premierze, film ten umieściłbym w podobnej topce znacznie wyżej – w czołowej piątce na pewno, z potencjałem na podium. Kiedy jednak opadł kurz spowodowany powietrzem wydychanym poprzez ochy i achy nad dziełem Dana Gilroya, obejrzałem go raz jeszcze. I wówczas dotarło do mnie, że Wolny strzelec stoi na barkach jednego snajpera, który celnie trafia nas w serce raz po raz. Mowa oczywiście o Jake’u Gyllenhaalu i jego fenomenalnej kreacji Louisa Blooma. Gyllenhaal to niezwykle utalentowany aktor, a rola w debiucie reżyserskim Gilroya – obok tej w Labiryncie to jego najlepsza wersja. Bez niego Wolny strzelec nie załapałby się zapewne do dziesiątki, jednocześnie on sam to za mało, by zawojować górną połowę rankingu.

Dowiedz się więcej o filmie Wolny strzelec.

8. Na noże (Knives Out)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #9

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Premiery Canal+, Player, Play Now, Cineman, TVP VOD, Rakuten TV

Tak jak wspominałem przy okazji Miasta Boga, tutaj ocena, czy film jest wystarczająco kryminalny, by znaleźć się w podobnym rankingu, ponownie jest subiektywna. Na noże to produkcja, która dekonstruuje ze smakiem klasyczną formę kryminału, a dodatkowo przynosi nam sporo odniesień do współczesności. Obraz jest więc satyrą, lecz przy tym tajemnica rozpisana przez scenarzystów jest na tyle gęsta, że komediowość dużej części sekwencji nie wynurza nas z niej, a wręcz przeciwnie: ułatwia immersję. Bo czy w obliczu beznadziejnych sytuacji nie uciekamy często do śmiechu? Plusem tytułu Riana Johnsona z pewnością jest Daniel Craig, który znów udowadnia, że ma zacięcie do komedii.

Dowiedz się więcej o filmie Na noże.

7. Zaginiona dziewczyna (Gone Girl)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #10

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Amazon Prime Video, Netflix, Canal+ Online, Player, Play Now, Apple TV, Rakuten TV

Pisząc o Zaginionej dziewczynie nie można właściwie napomknąć o fabule. Łatwo przez przypadek zdradzić w taki sposób istotny dla rozwoju wydarzeń szczegół – detale budują bowiem ten wyśmienity dreszczowiec, który całą swą ciężkość gatunkową opiera na eksplikacji toksycznego związku pary bohaterów, granych przez wyśmienitą Rosamund Pike i nieco gorszego Bena Afflecka. Przyznam, że tak daleka pozycja zarówno Zaginionej dziewczyny, jak i następnego tytułu, zaskoczyła mnie dopiero po ułożeniu zestawienia. David Fincher uchodzi – także w moim mniemaniu – za mistrza utrzymywania napięcia.

Widocznie jednak jego filmy – choć świetne, gdy rywalizują same ze sobą – w walce z innymi przedstawicielami tego gatunku ostatnich lat mogą niczym doświadczony pięściarz punktować w poszczególnych rundach, twardo trzymają się na nogach i nie dają się znokautować, ale też brak im błysku, który pozwoliłby przechylić szalę na swoją korzyść. Mogą być dzikie i nieprzewidywalne jak Mike Tyson, być w topie i cieszyć się niezwykłą popularnością, ale to wciąż Rocky Marciano pozostaje jedynym niepokonanym mistrzem świata królewskiej kategorii wagowej w historii.

Dowiedz się więcej o filmie Zaginiona dziewczyna.

6. Dziewczyna z tatuażem (The Girl with the Dragon Tattoo)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #11

Gdzie obejrzeć: Polsat Box Go, Chili, Prime Video, Apple TV, Rakuten TV, Play Now

Amerykańska ekranizacja bestsellera Stiega Larssona to film ociekający klimatem. Zimowe plenery i chmurna, ale niekiedy eksplozywna muzyka Trenta Reznora windują intrygę. Dziewczyna z tatuażem wygryzła z tego rankingu Zodiaka – również w reżyserii Finchera. Sama w sobie jest zwyczajnie odrobinę lepszą produkcją, zdecydowała ponadto metryczka. O tytułach amerykańskiego reżysera pisałem więcej wyżej.

Wracając do omawianego dzieła, obraz z Danielem Craigiem i Rooney Marą miał wszelkie zadatki, by stać się początkiem kultowej trylogii na miarę – nie bójmy się tego napisać – Ojca chrzestnego. Z zachowaniem wszelkich różnic. Prawda, że kontynuacja, czyli Dziewczyna w sieci pająka Fede Alvareza, wiele popsuła. Według mnie jednak można to rozpatrywać przez ten sam pryzmat, co historię serii gier wideo Gothic i niemieckiego studia Piranha Bytes. Skoro Arcania nie jest Gothikiem, to obraz Alvareza może nie być częścią trylogii, o której marzę…

Dowiedz się więcej o filmie Dziewczyna z tatuażem.

5. Dom zły

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #12

Gdzie obejrzeć: Netflix, Premiery Canal+, Canal+ Online, Polsat Box Go, Cineman, Viaplay, Cineman, Rakuten TV

W ostatnich latach polską kinematografię zdominowały głupiutkie komedie romantyczne, widowiska historyczne oraz kryminały. Czy nam się to podoba, czy nie, dobrzy jesteśmy tylko w tym trzecim gatunku. Osobiście – nie mam nic przeciwko. Dom zły w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego to obraz pełen symboliki, tak charakterystycznej dla przedstawicieli gatunku produkowanych nad Wisłą. Smarzowski ma niepowtarzalny styl, a on i jego ekipa jako jedni z nielicznych wynoszą nasze kino ponad przeciętność.

Czy Dom zły zasługuje na tak wysoką pozycję? Jak najbardziej, zwłaszcza, gdy porównamy budżety wszystkich filmów w zestawieniu. Jasne, dobry kryminał nie potrzebuje wielkich pieniędzy, ale ich brak zdecydowanie utrudnia pracę. Dom zły to dialog na temat ułomności systemu i ludzkiej natury, który reżyser podejmuje z odbiorcą. Bez owijania w bawełnę.

Dowiedz się więcej o filmie Dom zły.

4. Spotlight

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #13

Gdzie obejrzeć: Netflix, Chili, Play Now, Prime Video, Rakuten TV

Spotlight to kolejna w tym materiale produkcja, która jest raczej dramatem o silnych cechach filmu kryminalnego niż kryminałem z krwi i kości. Jeśli jednak całość współgra wybornie, a elementy gatunkowe są bardzo mocno zarysowane, to jaki mógłby być powód pominięcia jednego z najlepszych filmów XXI wieku? W Spotlight narracja nie jest tak ciężka jak w poprzednich obrazach, choć opisane wydarzenia – zwłaszcza, że oparte na faktach – poruszają dogłębnie. Obraz Toma McCarthy’ego zdobył dwie statuetki Oscara: za najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny.

Dowiedz się więcej o filmie Spotlight.

3. Irlandczyk (The Irishman)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #14

Gdzie obejrzeć: Netflix

Irlandczyk to kino gangsterskie pełną gębą. Film kryminalny w klasycznym tego pojęcia rozumieniu, który w dodatku stworzył mistrz tego gatunku. Dla Martina Scorsese blisko trzyipółgodzinny obraz wydaje się swego rodzaju rozliczeniem z przeszłością. Irlandczyk jest niespieszny, powolny, wręcz ociężały (złośliwcy powiedzą, że zupełnie jak odmłodzeni cyfrowo bohaterowie produkcji). Dzieło Scorsese jest jakby oderwane z ram współczesnej kinematografii. Takich filmów się już nie robi, zwyczajnie. Jakby na przekór rynkowi i nawet publiczności, amerykański mistrz z włoskimi korzeniami stworzył tytuł bogaty narracyjnie, znakomity fabularnie, genialnie zagrany. Przy tym – co chyba najważniejsze dla Scorsese – film, w którym miał czas, by przekazać wszystko, co chciał.

Dowiedz się więcej o filmie Irlandczyk.

2. Infiltracja (The Departed)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #15

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Player, Apple TV, Prime Video, Rakuten TV

Dwa miejsca naszego podium należą do Scorsese. Wyżej niż Irlandczyka cenię jednak inny znakomity kryminał utytułowanego twórcy: Infiltrację. O filmie pisałem już przy okazji artykułu o najlepszych produkcjach z udziałem Leonarda DiCaprio:

(Martin Scorsese – dop. red.) Tym razem w nieco autoironicznym obrazie – Infiltracja bowiem drwi z ekranowego wizerunku gangstera. Tego samego wizerunku, który Scorsese przez lata z niesamowitym powodzeniem tworzył. Na szczególną uwagę w produkcji zasługują rewelacyjnie napisane dialogi, pełne ciętych ripost i humoru, w których twórcy puszczają oczko do wszystkich fanów kina kryminalnego. W tym obrazie widać wyraźnie, że Scorsese postanowił się zabawić.

Nadal zgadzam się z powyższymi słowami. Fakt, że Infiltracja nie jest oryginalnym dziełem Scorsese (bazuje na azjatyckim Infernal Affairs: Piekielna gra), nie powinien nikogo zniechęcić. To jeden z najlepszych dreszczowców XXI wieku…

Dowiedz się więcej o filmie Infiltracja.

1. To nie jest kraj dla starych ludzi (No Country for Old Men)

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16 - ilustracja #16

Gdzie obejrzeć: SkyShowtime, Apple TV, Prime Video, Rakuten TV

… ale na pierwszym miejscu znajduje się Ameryka w krzywym zwierciadle Joela i Ethana Coenów. Jeden z najlepszych filmów, jaki przyszło mi oglądać. Prawdziwy rarytas dla fanów gatunku, dwie godziny seansu mijają jak oka mgnienie. Coenowie robią to, co potrafią najlepiej: nie spieszą się, pieczołowicie dbają o każdy detal, pchając widzów przez senną atmosferę ku masakrze na teksańskim odludziu. Z jednej strony zachwyca prostota opowiedzianej historii, z drugiej – zadziwiające, jak w tak niewysublimowanych środkach można zamknąć tyle emocji. Bracia Coen wyciągnęli z Javiera Bardema życiową rolę, za którą zgarnął Oscara. Produkcja łącznie zdobyła cztery statuetki. To nie jest kraj dla starych ludzi, zdecydowanie – nie ma w nim sprawiedliwości, a prawem są pieniądze.

Dowiedz się więcej o filmie To nie jest kraj dla starych ludzi.

Canal+ Premium kupisz tutaj

Player.pl kupisz tutaj

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Autor: Patryk Kubiak

Czy 3. sezon Tokyo Vice powstanie? Twórcy serialu HBO komentują kwestię kontynuacji

Czy 3. sezon Tokyo Vice powstanie? Twórcy serialu HBO komentują kwestię kontynuacji

Ripley zadebiutował na Netflixie. Ten kryminalny miniserial psychologiczny z Andrew Scottem może być hitem platformy

Ripley zadebiutował na Netflixie. Ten kryminalny miniserial psychologiczny z Andrew Scottem może być hitem platformy

Behawiorysta trafił na HBO Max. Od dziś obejrzysz na platformie wszystkie odcinki kryminału z Robertem Więckiewiczem

Behawiorysta trafił na HBO Max. Od dziś obejrzysz na platformie wszystkie odcinki kryminału z Robertem Więckiewiczem

Problem trzech ciał - recenzja. Serial Netflixa to niezła adaptacja trudnego do przełożenia SF

Problem trzech ciał - recenzja. Serial Netflixa to niezła adaptacja trudnego do przełożenia SF

Chyłka jest już na HBO Max. Od dziś możesz obejrzeć wciągający serial kryminalny o bezkompromisowej prawniczce

Chyłka jest już na HBO Max. Od dziś możesz obejrzeć wciągający serial kryminalny o bezkompromisowej prawniczce