Najlepsze komedie 2023, nasze top 20

Fajna komedia na wieczór poszukiwana? Potrzebujecie nowych, bo swoje ulubione znacie już na pamięć? Śpieszymy z pomocą i listą nowych filmów.

news
Ewelina Krzykała 31 lipca 2023
15
Źrodło fot. Nie patrz w górę, Adam McKay, Netflix, 2021
i

Nic tak nie poprawia humoru, jak dobrze zrobiona komedia. I choć pandemia mocno namieszała w świecie filmu, trzeba przyznać, że kilka ostatnich tytułów zasługuje na uwagę. W naszym zestawieniu dwudziestu najlepszych komedii znajdziecie zarówno nieco bardziej ambitne komediodramaty, jak i klasyczne kreskówki, które podbijają ekrany w wielkim stylu. A jeśli dodać do tego gwiazdorską obsadę, można mieć nadzieję na naprawdę fajny relaks. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy.

20. Dwa życia – a gdyby tak dowiedzieć się, jak wyglądałaby alternatywna wersja naszego życia?

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #1
 1. Tytuł oryginalny: Look Both Ways
 2. Gdzie obejrzeć film: Netflix

Dwa życia to lekka komedia dla każdego widza. Opowiada historię Natalie, która w dniu zakończenia szkoły ma podejrzenia, że mogła zajść w ciążę. Po zrobieniu testu ciążowego jej życie rozdziela się na dwie linie czasowe – w jednej test wychodzi pozytywny, a ona postanawia zostać w rodzinnych stronach i wychować dziecko z jego ojcem; w drugiej zaś test wychodzi negatywny, a ona wyjeżdża z miasta, by dalej się uczyć i rozwijać swoją karierę, a także poznać kogoś nowego.

Film nie ma na celu pokazać widzowi, co jest lepsze – jest raczej zabarwioną historią z morałem mówiącym, że niezależnie od tego, jak potoczy się nasze życie, możemy wycisnąć z niego wiele dobrego.

19. Ojciec panny młodej – czyli o tym, jak ślub zmienia życie… ojca panny młodej

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #2
 1. Tytuł oryginalny: Father of the Bride
 2. Gdzie obejrzeć film: HBO Max

Nowe spojrzenie na klasyczną komedię, która doczekała się już jednego remake’u. Tym razem historia przenosi nas do świata latynoskich rodzin, które mają połączyć się ze sobą w wyniku ślubu Sofii i Adana. Problem jednak polega na tym, że ojcu panny młodej trudno pogodzić się ze zmianami zachodzącymi w życiu jego córki.

Ojciec panny młodej z 2022 roku jest nie tylko nowym podejściem do klasycznej historii. Twórcy zależało również na przedstawieniu różnic kulturowych, które panują w różnych latynoskich krajach, o czym świat czasami zapomina. Dzięki tej produkcji mamy wgląd w tradycje rodzin kubańskiej i meksykańskiej.

18. Rzut życia – w pogoni za marzeniami

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #3
 1. Tytuł oryginalny: Hustle
 2. Gdzie obejrzeć film: Netflix

Rzut życia to film, który mógł albo zachwycić, albo rozczarować małostkowością i płytkim dowcipem. Na szczęście Adam Sandler, wcielający się w postać niespełnionego rekrutera drużyny koszykówki, stanął na wysokości zadania i wykreował postać szalenie barwną i wielowymiarową. To właśnie filmowy Stanley Sugarman, który aspiruje do roli profesjonalnego trenera (i regularnie zapomina o urodzinach córki), skutecznie niweluje niedociągnięcia produkcji.

Historia jego życia, które nie należy do najłatwiejszych, pojawiającej się na horyzoncie nadziei i wariackich pomysłów to doskonały pomysł na niezbyt wymagającą, ale wciągającą rozrywkę. Nawet ci, którzy normalnie obrzuciliby aktora błotem, będą zadowoleni.

17. Zaginione miasto – kiedy fikcja staje się prawdą

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #4
 1. Tytuł oryginalny: The Lost City
 2. Gdzie obejrzeć film: HBO Max, Chili, Apple TV, Premiery Canal+, Player, Play Now, Prime Video, Rakuten TV

A gdyby tak fikcja nagle zaczęła się urzeczywistniać… Właśnie takie jest założenie filmu Zaginione miasto, w którym nie zabrakło gwiazdorskiej obsady, pokręconej fabuły i wspaniałych krajobrazów. Wciąż powalająca urodą Sandra Bullock wciela się w samotną pisarkę, na drodze której staje szalony wielbiciel. Mężczyźnie wydaje się, że zaginione miasto opisane w jednej z jej powieści istnieje naprawdę, więc postanawia je odnaleźć. A na pokład odrzutowca zabiera oczywiście ulubioną pisarkę. To prawdziwie zabawna komedia pełna ciętych ripost, niewybrednych żartów i scen, które na długo zapadają w pamięć. Warto dać jej szansę!

16. Free Guy – elegia o charakterach pomijanych

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #5
 1. Tytuł oryginalny: Free Guy
 2. Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+ , Prime Video, , Player, Apple TV, Rakuten TV

O Free Guyu napisano już wiele – także na naszym portalu. Film Shawna Levy’ego to gatunkowy tygiel, w którym mieszają się elementy sensacyjne, fantastycznonaukowe, ale też komediowe. A przy tym zostały tu zachowane właściwe proporcje, dzięki czemu produkcję tę można spokojnie umieścić zarówno w zestawieniu najlepszych filmów SF, jak i komedii 2021 roku. Free Guy opowiada o losach uświadomionego o swoim ponurym położeniu NPC, jednego z szarych charakterów, o które zwykle w grach się nie troszczymy. Nie omieszkam więc zatroszczyć się o niego tutaj – bo warto.

15. Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun – pisać, pisać i jeszcze raz prawdę pisać

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #6
 1. Tytuł oryginalny: The French Dispatch
 2. Gdzie obejrzeć: Canal+ Online, Premiery Canal+, Player, Rakuten TV

Wszystkie filmy Wesa Andersona mają w sobie to „coś”, co sprawia, że seans staje się magiczny. Nie inaczej jest w przypadku Kuriera Francuskiego. To przede wszystkim uniwersalna, słodko-gorzka opowieść o wartości prawdy, informacji, a szerzej: dziennikarstwa. Również w odniesieniu do dzisiejszego stanu tej profesji. Oprócz tego Andersona zwyczajnie ogląda się przyjemnie. Reżyser z Teksasu jest jednym z najlepszych estetów współczesnej kinematografii. I lubi to podkreślać własnymi dziełami.

14. Nie patrz w górę – a co powiesz na koniec świata?

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #7
 1. Tytuł oryginalny: Don’t Look Up
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Nie patrz w górę zdominowało końcówkę zeszłego roku – przynajmniej jeśli chodzi o dyskusje na forach, w serwisach społecznościowych oraz na salonach. Adam McKay zaserwował ostrą satyrę, której sztych skierowany jest w stronę teraźniejszych możnych: polityków, publicystów i liderów opinii. Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence starają się zatem przekonać nieprzekonywalnych o tym, że ludzkości grozi zagłada. W obawie przed spadającymi słupkami sondażowymi nikt nie chce ich jednak wysłuchać. W trakcie seansu z pewnością nieraz wybuchniecie śmiechem. A potem – cóż – przyjdzie chwila refleksji.

13. Mitchellowie kontra maszyny – kontra świat absurdów i świata tego koniec (znowu)

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #8
 1. Tytuł oryginalny: The Mitchells vs. The Machines
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Play Now, Apple TV, Chili, Rakuten TV

Tak, Mitchellowie – a raczej kolejna odsłona tej serii – opowiadają, podobnie jak Nie patrz w górę, o apokalipsie. Tym razem w ujęciu robotów, które niczym w oldskulowym Terminatorze decydują się przejąć kontrolę nad światem. The Mitchells vs. The Machines to głupkowata, hałaśliwa, ale i pokrzepiająca animacja, pokazująca siłę rodziny, która – gdy trzeba – jest w stanie ocalić całą Ziemię. Wystarczy, że jej członkowie ocalą siebie nawzajem, a wszystko będzie dobrze.

12. Nieznośny ciężar wielkiego talentu – o tym, jak Nicolas Cage zagrał Nicolasa Cage’a

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #9
 1. Tytuł oryginalny: The Unbearable Weight of Massive Talent
 2. Gdzie obejrzeć film: Canal+ Online, Cineman, Prime Video, Premiery Canal+, Rakuten TV

Nicolas Cage, Nicolas Cage, Nicolas Cage… Nieznośny ciężar wielkiego talentu to film o… Nicolasie Cage’u, który wkręca widza na sto procent. Wbrew pozorom produkcja nie zanudza i nie pozostawia wrażenia przesytu. Wręcz przeciwnie! Doskonale bawi i otwiera możliwość poznania wielu twarzy aktora. A ten przez bite dwie godziny daje popis mistrzowskich wręcz umiejętności parodiowania i bycia poważnym na zmianę.

Sporo się tu dzieje. I właśnie ta chaotyczna fabuła, pełna zwariowanych, a miejscami aż nadto odrealnionych sytuacji, zapewnia przednią rozrywkę, którą powinny docenić nawet najbardziej wybredne osobniki zasiadające na widowni.

11. Bodyguard i żona zawodowca – z takim ochroniarzem można się nudzić

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #10
 1. Tytuł oryginalny: The Hitman’s Wife’s Bodyguard
 2. Gdzie obejrzeć: Amazon, Prime Video, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now, Rakuten TV

Cóż, Ryan Reynolds zdecydowanie potrafi wzbudzać w widzach pozytywne odczucia i wywoływać uśmiech na ich twarzach. Najlepszym tego przykładem jest jego podwójna obecność w niniejszym rankingu. Bodyguard to jednak kino zupełnie inne niż Free Guy i rola Reynoldsa też jest tu odmienna. W pierwszej z tych produkcji był (przynajmniej do czasu) układny, u Patricka Hughesa staje się maszyną zniszczenia, równie celnie strzelając do wrogów kulami, jak i ripostami. Jeśli po obrazie Levy’ego wciąż mało Wam Reynoldsa w najlepszej, a więc komediowej odsłonie, Bodyguarda pokochacie.

10. Niewesołe miasteczko – niespodziewana zamiana miejsc

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #11
 1. Tytuł oryginalny: Willy’s Wonderland
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Play Now, Polsat Box Go, Rakuten TV

Opuszczony lunapark z przerażającą historią i on – dozorca, który w ciągu jednej nocy ma wysprzątać cały budynek. Czy zbuntowane krwiożercze rekwizyty, które niegdyś pozbawiały życia odwiedzających, dadzą mu radę? Ta komedia z elementami horroru ma świetne efekty specjalne i niejednokrotnie zaskakuje dynamicznymi zwrotami akcji. Dostojny Nicolas Cage w roli zmywacza podłóg potrafi skutecznie zbić w tropu.

9. O wszystko zadbam – rzecz o opiekunce od pozbawiania majątku

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #12
 1. Tytuł oryginalny: I Care a Lot
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Jak niezauważenie ogołocić ludzi do zera? Najlepsze sposoby ma na to pewna opiekunka prawna, która dzięki sprytowi i wrodzonej charyzmie dorobiła się majątku kosztem swoich leciwych podopiecznych. Niestety, nic nie trwa wiecznie i kolorowa bańka mydlana musiała pęknąć. Ale jak spektakularnie! Mafijne porachunki, pokaźne saldo w banku i intryga, jakiej świat nie widział. Netfliksowa komedia O wszystko zadbam jest jak bajka, która nie tylko bawi, ale także uczy.

8. Jak wywołałem byłą żonę – konsekwencje nie do udźwignięcia

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #13
 1. Tytuł oryginalny: Blithe Spirit
 2. Gdzie obejrzeć: HBO Max, Premiery Canal+, Player, Play Now, Polsat Box Go, Rakuten TV

Miłosne trójkąty na ogół nie trwają zbyt długo. Szczególnie gdy do gry powraca… zmarła przed laty, zazdrosna żona. Film z nagrodzoną Oscarami i Emmy Judi Dench rozkłada na łopatki. Kiedy główny bohater stara się uporać z konsekwencjami nieudanego seansu spirytystycznego, widzowie mogą oglądać upiornie zabawny spektakl i zrywać boki z nieszczęśnika, który marzy o świętym spokoju.

7. Mapa maleńkich wspaniałości – nauczyć się dostrzegać małe rzeczy

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #14
 1. Tytuł oryginalny: The Map of Tiny Perfect Things
 2. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

To kolejna dość nieoczywista pod względem gatunkowym produkcja. Mapa maleńkich wspaniałości, choć bazuje na dość oklepanym schemacie pętli czasowej, nie jest wcale nudnym i przesłodzonym obrazkiem. Zgrabnie łączy elementy melodramatu i komedii romantycznej. Jeśli szukacie czegoś na wieczór we dwoje albo sam na sam z kubkiem gorącej herbaty – polecamy!

6. Palm Springs – zapętleni w morzu emocji

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #15
 1. Tytuł oryginalny: Palm Springs
 2. Gdzie obejrzeć: Viaplay, Premiery Canal+, Cineman, Amazon Prime Video, Rakuten TV

Utknąć w pięciogwiazdkowym hotelu i raz po raz bawić się na wypasionym przyjęciu weselnym? Kolejna pozycja na naszej liście oparta na motywie pętli czasowej. Tym razem jednak twórcy poszli o krok dalej i w szaloną opowieść o niekończącym się urlopie powplatali bardzo trudne wątki. W tej komedii znajdziecie coś więcej niż tylko zabawne sceny upadków i wylewającego się na dekolty szampana. Ale obiecujemy, że wielokrotnie podczas seansu będziecie się śmiać do rozpuku.

5. Barb and Star Go to Vista Del Mar – prawdziwe kłopoty w krzywym zwierciadle

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #16
 1. Tytuł oryginalny: Barb and Star Go to Vista Del Mar
 2. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Chili, Apple TV, Rakuten TV

Dwie starsze panie z małego miasteczka wyruszają na podbój Florydy. To prosta recepta na fajną komedię pokroju serii W krzywym zwierciadle, która szybko się nie zestarzeje. Rajskie plaże, skąpe bikini i panowie wypinający w słońcu umięśnione, wydepilowane torsy to tylko jedna strona medalu. Cała reszta sprawi, że nie przestaniecie się śmiać.

4. Francuskie wyjście – nieznośnie bujne życie w paryskim apartamencie

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #17
 1. Tytuł oryginalny: French Exit
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Chili, Apple TV, Rakuten TV

Francuskie wyjście to historia, która nie mogła przejść bez echa. Obraz ten miał swoje pięć minut podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i w Nowym Jorku, gdzie zebrał rewelacyjne recenzje krytyków. Tę nietuzinkową komedię trzeba docenić nie tylko za w pełni objawiony kunszt aktorski Michelle Pfeiffer, ale także za ciepły klimat i porywające dialogi.

Zniesmaczona wdowa przenosi się z leniwym synem do paryskiego apartamentu swojej przyjaciółki. I dopiero tam na nowo odkrywa samą siebie. Francuskie wyjście jest wyważoną, błyskotliwą i wbrew pozorom lekką komedią, którą koniecznie musicie obejrzeć.

3. Glass Onion: Film z serii “Na noże” – kryminał w stylu Agathy Christie

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #18
 1. Tytuł oryginalny: Glass Onion: A Knives Out Mystery
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Benoit Blanc wraca, by rozwiązać kolejną zagadkę. Tym razem nie zostaniemy zamknięci w domu z rodziną bogatego pisarza, tylko razem z detektywem wybierzemy się w podróż na wyspę do luksusowej rezydencji. Spędzając tam czas w barwnym gronie, Blanc będzie musiał dotrzeć do sedna sprawy i dowiedzieć się, kto jest mordercą.

Rian Johnson nie zawiódł. Choć Glass Onion jest bezpieczną kontynuacją, to trzeba przyznać, że trzyma poziom i bawi oraz intryguje. Warto zatem zanurzyć się w tę historię i czekać następną przygodę utalentowanego detektywa, ponieważ to nie koniec.

2. Barbie – życie w plastiku jest fantastyczne?

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #19
 1. Tytuł oryginalny: Barbie
 2. Gdzie obejrzeć: w kinach

Kto nie słyszał o słynnej lalce Barbie? Nic dziwnego, że ta ikoniczna zabawka nie tylko znajduje się na półkach w domach wielu z nas, lecz również ma swoje miejsce w kinie. Dzieło Grety Gerwig nie jest pierwszą filmową przygodą Barbie, ale z pewnością najgłośniejszą. I już cieszącą się sporą sympatią widzów oraz krytyków, którzy chwalą ją za olśniewającą stronę wizualną oraz humor.

Jest to historia pewnej Barbie, która dotychczas wiodła idealne życie w Krainie Barbie. Nagle jednak zaczyna przeżywać kryzys egzystencjalny, który prowadzi ją na pełną przygód drogę. A podczas tych doświadczeń towarzyszy jej nie kto inny, jak Ken.

1. Wszystko wszędzie naraz – czyli wszystkiego po trochu

Najlepsze komedie 2023, nasze top 20 - ilustracja #20
 1. Tytuł oryginalny: Everything Everywhere All at Once
 2. Gdzie obejrzeć film: Amazon Prime Video

Codzienność może przytłoczyć. Szczególnie gdy jesteś zmęczoną życiem panią w średnim wieku, bezceremonialnie wciągniętą w otchłań rutyny. Ale kiedy odnajdujesz klucz do mutiwersum, twoja wegetacja może nagle zmienić się w historię superbohaterki z klasycznych marvelowskich komiksów!

O tym właśnie opowiada Wszystko wszędzie naraz, dość dziwaczne, a równocześnie ujmujące połączenie komedii z science fiction, które w przewrotny sposób pokazuje, że życie nie kończy się po wydaniu na świat dzieci i zrobieniu kariery. Za rogiem może czekać prawdziwa szansa na odmianę smutnej, szarej rzeczywistości, a także całe mnóstwo okazji do śmiechu.

O AUTORCE

Komedia komedii nierówna. Trudno jednak dyskutować o gustach. Niektórzy wolą specyficzny angielski humor, inni amerykańskie wygłupy pokroju tych z American Pie. Są też osoby zwiedzione stereotypem i mocno uprzedzone do gatunku. Nasze zestawienie pokazuje jednak, że komedii trzeba niekiedy dać szansę. Szczególnie tej z gwiazdorską obsadą, której sama nie byłam w stanie się oprzeć.

Autor: Ewelina Krzykała

Rozmawiamy z Marią Dębską, Maciejem Musiałem oraz twórcami serialu Kiedy ślub?

Rozmawiamy z Marią Dębską, Maciejem Musiałem oraz twórcami serialu Kiedy ślub?

Rojst Millenium - recenzja. To świetne zakończenie, które rozwiązuje problemy serialu

Rojst Millenium - recenzja. To świetne zakończenie, które rozwiązuje problemy serialu

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Gdzie obejrzeć serial Shogun i kiedy pojawią się kolejne odcinki?

Gdzie obejrzeć serial Shogun i kiedy pojawią się kolejne odcinki?

Kto gra Suki w Avatar: The Last Airbender live-action? Poznaj Marię Zhang z serialu Netflixa

Kto gra Suki w Avatar: The Last Airbender live-action? Poznaj Marię Zhang z serialu Netflixa