Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 stycznia 2022, 09:30

autor: "Ewelina Krzykała"

Najlepsze komedie 2022, nasze top 15

Fajna komedia na wieczór poszukiwana? Potrzebujecie nowych komedii, bo wszystko, co powstało przed 2022, znacie już na pamięć? Śpieszymy z pomocą i listą nowych filmów.

Nic tak nie poprawia humoru jak dobrze zrobiona komedia. I choć pandemia mocno namieszała w świecie filmu, trzeba przyznać, że kilka ostatnich tytułów zasługuje na uwagę. W naszym zestawieniu 15 najlepszych komedii znajdziecie zarówno nieco bardziej ambitne komediodramaty, jak i klasyczne kreskówki, które powracają na ekrany w wielkim stylu. A jeśli dodać do tego gwiazdorską obsadę, można mieć nadzieję na naprawdę fajny relaks. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy.

15. Free Guy – elegia o charakterach pomijanych

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #1
 1. Tytuł oryginalny: Free Guy
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Player, Apple TV, Chili, VOD.pl

O Free Guyu napisano już wiele – także na naszym portalu. Film Shawna Levy’ego to gatunkowy tygiel, w którym mieszają się elementy sensacyjne, fantastycznonaukowe, ale też komediowe. A przy tym zostały tu zachowane właściwe proporcje, dzięki czemu produkcję tę można spokojnie umieścić zarówno w zestawieniu najlepszych filmów SF, jak i komedii 2021 roku. Free Guy opowiada o losach uświadomionego o swoim ponurym położeniu NPC, jednego z szarych charakterów, o które zwykle w grach się nie troszczymy. Nie omieszkam więc zatroszczyć się o niego tutaj – bo warto.

14. Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun – pisać, pisać i jeszcze raz prawdę pisać

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #2
 1. Tytuł oryginalny: The French Dispatch
 2. Gdzie obejrzeć: Chili

Wszystkie filmy Wesa Andersona mają w sobie to „coś”, co sprawia, że seans staje się magiczny. Nie inaczej jest w przypadku Kuriera Francuskiego. To przede wszystkim uniwersalna, słodko-gorzka opowieść o wartości prawdy, informacji, a szerzej: dziennikarstwa. Również w odniesieniu do dzisiejszego stanu tej profesji. Oprócz tego Andersona zwyczajnie ogląda się przyjemnie. Reżyser z Teksasu jest jednym z najlepszych estetów współczesnej kinematografii. I lubi to podkreślać własnymi dziełami.

13. Nie patrz w górę – a co powiesz na koniec świata?

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #3
 1. Tytuł oryginalny: Don’t Look Up
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Nie patrz w górę zdominowało końcówkę zeszłego roku – przynajmniej jeśli chodzi o dyskusje na forach, w serwisach społecznościowych oraz na salonach. Adam McKay zaserwował ostrą satyrę, której sztych skierowany jest w stronę teraźniejszych możnych: polityków, publicystów i liderów opinii. Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence starają się zatem przekonać nieprzekonywalnych o tym, że ludzkości grozi zagłada. W obawie przed spadającymi słupkami sondażowymi nikt nie chce ich jednak wysłuchać. W trakcie seansu z pewnością nieraz wybuchniecie śmiechem. A potem – cóż – przyjdzie chwila refleksji.

12. Mitchellowie kontra maszyny – kontra świat absurdów i świata tego koniec (znowu)

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #4
 1. Tytuł oryginalny: The Mitchells vs. The Machines
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Premiery Canal+, Player, Play Now, Apple TV, Chili

Tak, Mitchellowie – a raczej kolejna odsłona tej serii – opowiadają, podobnie jak Nie patrz w górę, o apokalipsie. Tym razem w ujęciu robotów, które niczym w oldskulowym Terminatorze decydują się przejąć kontrolę nad światem. The Mitchells vs. The Machines to głupkowata, hałaśliwa, ale i pokrzepiająca animacja, pokazująca siłę rodziny, która – gdy trzeba – jest w stanie ocalić całą Ziemię. Wystarczy, że jej członkowie ocalą siebie nawzajem, a wszystko będzie dobrze.

11. Bodyguard i żona zawodowca – z takim ochroniarzem można się nudzić

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #5
 1. Tytuł oryginalny: The Hitman’s Wife’s Bodyguard
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Player

Cóż, Ryan Reynolds zdecydowanie potrafi wzbudzać w widzach pozytywne odczucia i wywoływać uśmiech na ich twarzach. Najlepszym tego przykładem jest jego podwójna obecność w niniejszym rankingu. Bodyguard to jednak kino zupełnie inne niż Free Guy i rola Reynoldsa też jest tu odmienna. W pierwszej z tych produkcji był (przynajmniej do czasu) układny, u Patricka Hughesa staje się maszyną zniszczenia, równie celnie strzelając do wrogów kulami, jak i ripostami. Jeśli po obrazie Levy’ego wciąż mało Wam Reynoldsa w najlepszej, a więc komediowej odsłonie, Bodyguarda pokochacie.

10. Niewesołe miasteczko – niespodziewana zamiana miejsc

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #6
 1. Tytuł oryginalny: Willy’s Wonderland
 2. Gdzie obejrzeć: Ipla, CDA Premium

Opuszczony lunapark z przerażającą historią i on – dozorca, który w ciągu jednej nocy ma wysprzątać cały budynek. Czy zbuntowane krwiożercze rekwizyty, które niegdyś pozbawiały życia odwiedzających, dadzą mu radę? Ta komedia z elementami horroru ma świetne efekty specjalne i niejednokrotnie zaskakuje dynamicznymi zwrotami akcji. Dostojny Nicolas Cage w roli zmywacza podłóg potrafi skutecznie zbić w tropu.

9. Raya i ostatni smok – w poszukiwaniu wymarłych gatunków

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #7
 1. Tytuł oryginalny: Raya and the Last Dragon
 2. Gdzie obejrzeć: premiera w Polskich kinach – 14 maja 2021 (jeśli będą otwarte)

Jak na porządną animację Disneya przystało, Raya i ostatni smok to porywająca historia z ważnym przekazem. Zwaśnione plemiona od wieków toczą ze sobą zajadłe wojny i tylko pojawienie się smoka daje cień szansy na zmiany. Tytułowa Raya bierze sprawy w swoje ręce i postanawia wyruszyć na pełne niespodzianek poszukiwania potwora. Wspaniałe, dopracowane w każdym szczególe sceny ubawią Was do łez.

8. Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze – czyli słów kilka o wchodzeniu w dorosłość

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #8
 1. Tytuł oryginalny: To All the Boys: Always and Forever
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze to prawdziwy miszmasz gatunkowy. Jest w nim co nieco z dramatu, bo wchodzenie w dorosłość wiąże się z podejmowaniem przełomowych decyzji, czemu musi stawić czoła bohaterka. Nie brakuje rzecz jasna ckliwych scen rodem z Love Story. Przede wszystkim jednak warto obejrzeć ten film przez pryzmat jego komediowej warstwy. Zapewniamy, że ta produkcja skutecznie poprawi Wam humor.

7. O wszystko zadbam – rzecz o opiekunce od pozbawiania majątku

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #9
 1. Tytuł oryginalny: I Care a Lot
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Jak niezauważenie ogołocić ludzi do zera? Najlepsze sposoby ma na to pewna opiekunka prawna, która dzięki sprytowi i wrodzonej charyzmie dorobiła się majątku kosztem swoich leciwych podopiecznych. Niestety, nic nie trwa wiecznie i kolorowa bańka mydlana musiała pęknąć. Ale jak spektakularnie! Mafijne porachunki, pokaźne saldo w banku i intryga, jakiej świat nie widział. Netflixowa komedia O wszystko zadbam jest jak bajka, która nie tylko bawi, ale także uczy.

6. Jak wywołałem byłą żonę – konsekwencje nie do udźwignięcia

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #10
 1. Tytuł oryginalny: Blithe Spirit
 2. Gdzie obejrzeć: premiera w Polsce – 11 czerwca 2021 (jeśli kina będą otwarte)

Miłosne trójkąty na ogół nie trwają zbyt długo. Szczególnie gdy do gry powraca… zmarła przed laty, zazdrosna żona. Film z nagrodzoną Oscarami i Emmy Judi Dench rozkłada na łopatki. Kiedy główny bohater stara się uporać z konsekwencjami nieudanego seansu spirytystycznego, widzowie mogą oglądać upiornie zabawny spektakl i zrywać boki z nieszczęśnika, który marzy o świętym spokoju.

5. Mapa maleńkich wspaniałości – nauczyć się dostrzegać małe rzeczy

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #11
 1. Tytuł oryginalny: The Map of Tiny Perfect Things
 2. Gdzie obejrzeć: Prime Video

I tak dotarliśmy do połowy naszej listy, gdzie trafiła kolejna dość nieoczywista pod względem gatunkowym produkcja. Mapa maleńkich wspaniałości, choć bazuje na dość oklepanym schemacie pętli czasowej, nie jest wcale nudnym i przesłodzonym obrazkiem. Zgrabnie łączy elementy melodramatu i komedii romantycznej. Jeśli szukacie czegoś na wieczór we dwoje albo sam na sam z kubkiem gorącej herbaty – polecamy!

4. SpongeBob film: Na ratunek – powrót klasyki

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #12

 

 1. Tytuł oryginalny: The SpongeBob Movie: Sponge on the Run
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

SpongeBob powraca na salony. I to z przytupem. Szykują się u niego wielkie zmiany – z opuszczeniem ukochanych Bikini Dolnego na czele. Bohater rusza na ratunek porwanemu przyjacielowi i w związku z tym zwiedza całe mnóstwo nieznanych miejsc. Porządnie zrobiona animacja z wartką akcją i jak zawsze oryginalnymi dialogami to gratka nie tylko dla fanów Kanciastoportego.

3. Palm Springs – zapętleni w morzu emocji

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #13
 1. Tytuł oryginalny: Palm Springs
 2. Gdzie obejrzeć: było dostępne w kinach, czekamy na premierę VOD

Utknąć w pięciogwiazdkowym hotelu i raz po raz bawić się na wypasionym przyjęciu weselnym? Pierwszą trójkę zestawienia otwiera kolejny film oparty na motywie pętli czasowej. Tym razem jednak twórcy poszli o krok dalej i w szaloną opowieść o niekończącym się urlopie powplatali bardzo trudne wątki. W tej komedii znajdziecie coś więcej niż tylko zabawne sceny upadków i wylewającego się na dekolty szampana. Ale obiecujemy, że wielokrotnie podczas seansu będziecie się śmiać do rozpuku.

2. Barb and Star Go to Vista Del Mar – prawdziwe kłopoty w krzywym zwierciadle

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #14
 1. Tytuł oryginalny: Barb and Star Go to Vista Del Mar
 2. Gdzie obejrzeć: Prime Video, YouTube Premium, Google Play

Dwie starsze panie z małego miasteczka wyruszają na podbój Florydy. To prosta recepta na fajną komedię pokroju serii W krzywym zwierciadle, która szybko się nie zestarzeje. Rajskie plaże, skąpe bikini i panowie wypinający w słońcu umięśnione, wydepilowane torsy to tylko jedna strona medalu. Cała reszta sprawi, że nie przestaniecie się śmiać.

1. Francuskie wyjście – nieznośnie bujne życie w paryskim apartamencie

Najlepsze komedie 2021, nasze top 10 - ilustracja #15
 1. Tytuł oryginalny: French Exit
 2. Gdzie obejrzeć: film nie jest dostępny na platformach streamingowych

Francuskie wyjście to historia, która nie mogła przejść bez echa. Obraz ten miał swoje pięć minut podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i w Nowym Jorku, gdzie zebrał rewelacyjne recenzje krytyków. Tę nietuzinkową komedię trzeba docenić nie tylko za w pełni objawiony kunszt aktorski Michelle Pfeiffer, ale także za ciepły klimat i porywające dialogi.

Zniesmaczona wdowa przenosi się z leniwym synem do paryskiego apartamentu swojej przyjaciółki. I dopiero tam na nowo odkrywa samą siebie. Francuskie wyjście jest wyważoną, błyskotliwą i wbrew pozorom lekką komedią, którą koniecznie musicie obejrzeć.

O AUTORCE

Komedia komedii nierówna. Trudno jednak dyskutować o gustach. Niektórzy wolą specyficzny angielski humor, inni amerykańskie wygłupy pokroju tych z American Pie. Są też osoby zwiedzione stereotypem i mocno uprzedzone do gatunku. Nasze zestawienie pokazuje jednak, że komedii trzeba niekiedy dać szansę. Szczególnie tej z gwiazdorską obsadą, której sama nie byłam w stanie się oprzeć.

kalendarz wiadomości
2022
styczeń
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1

2

3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.