Najlepsze komedie 2023, nasze top 19

Fajna komedia na wieczór poszukiwana? Potrzebujecie nowych, bo swoje ulubione znacie już na pamięć? Śpieszymy z pomocą i listą nowych filmów.

news
23 stycznia 2023
14

Nic tak nie poprawia humoru, jak dobrze zrobiona komedia. I choć pandemia mocno namieszała w świecie filmu, trzeba przyznać, że kilka ostatnich tytułów zasługuje na uwagę. W naszym zestawieniu 19 najlepszych komedii znajdziecie zarówno nieco bardziej ambitne komediodramaty, jak i klasyczne kreskówki, które podbijają ekrany w wielkim stylu. A jeśli dodać do tego gwiazdorską obsadę, można mieć nadzieję na naprawdę fajny relaks. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

HBO Max kupisz tutaj

Amazon Prime Video kupisz tutaj

19. Dwa życia – a gdyby tak dowiedzieć się, jak wyglądałaby alternatywna wersja naszego życia?

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #1
 1. Tytuł oryginalny: Look Both Ways
 2. Gdzie obejrzeć film: Netflix

Dwa życia to lekka komedia dla każdego widza. Opowiada historię Natalie, która w dniu zakończenia szkoły ma podejrzenia, że mogła zajść w ciążę. Po zrobieniu testu ciążowego jej życie rozdziela się na dwie linie czasowe – w jednej test wychodzi pozytywny, a ona postanawia zostać w rodzinnych stronach i wychować dziecko z jego ojcem; w drugiej zaś test wychodzi negatywny, a ona wyjeżdża z miasta, by dalej się uczyć i rozwijać swoją karierę, a także poznać kogoś nowego.

Film nie ma na celu pokazać widzowi, co jest lepsze – jest raczej zabarwioną historią z morałem mówiącym, że niezależnie od tego, jak potoczy się nasze życie, możemy wycisnąć z niego wiele dobrego.

18. Ojciec panny młodej – czyli o tym, jak ślub zmienia życie… ojca panny młodej

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #2
 1. Tytuł oryginalny: Father of the Bride
 2. Gdzie obejrzeć film: HBO Max

Nowe spojrzenie na klasyczną komedię, która doczekała się już jednego remake’u. Tym razem historia przenosi nas do świata latynoskich rodzin, które mają połączyć się ze sobą w wyniku ślubu Sofii i Adana. Problem jednak polega na tym, że ojcu panny młodej trudno pogodzić się ze zmianami zachodzącymi w życiu jego córki.

Ojciec panny młodej z 2022 roku jest nie tylko nowym podejściem do klasycznej historii. Twórcy zależało również na przedstawieniu różnic kulturowych, które panują w różnych latynoskich krajach, o czym świat czasami zapomina. Dzięki tej produkcji mamy wgląd w tradycje rodzin kubańskiej i meksykańskiej.

17. Rzut życia – w pogoni za marzeniami

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #3
 1. Tytuł oryginalny: Hustle
 2. Gdzie obejrzeć film: Netflix

Rzut życia to film, który mógł albo zachwycić, albo rozczarować małostkowością i płytkim dowcipem. Na szczęście Adam Sandler, wcielający się w postać niespełnionego rekrutera drużyny koszykówki, stanął na wysokości zadania i wykreował postać szalenie barwną i wielowymiarową. To właśnie filmowy Stanley Sugarman, który aspiruje do roli profesjonalnego trenera (i regularnie zapomina o urodzinach córki), skutecznie niweluje niedociągnięcia produkcji.

Historia jego życia, które nie należy do najłatwiejszych, pojawiającej się na horyzoncie nadziei i wariackich pomysłów to doskonały pomysł na niezbyt wymagającą, ale wciągającą rozrywkę. Nawet ci, którzy normalnie obrzuciliby aktora błotem, będą zadowoleni.

16. Zaginione miasto – kiedy fikcja staje się prawdą

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #4
 1. Tytuł oryginalny: The Lost City
 2. Gdzie obejrzeć film: HBO Max, Chili, Apple TV, Canal+ Online, Premiery Canal+, Player, Play Now

A gdyby tak fikcja nagle zaczęła się urzeczywistniać… Właśnie takie jest założenie filmu Zaginione miasto, w którym nie zabrakło gwiazdorskiej obsady, pokręconej fabuły i wspaniałych krajobrazów. Wciąż powalająca urodą Sandra Bullock wciela się w samotną pisarkę, na drodze której staje szalony wielbiciel. Mężczyźnie wydaje się, że zaginione miasto opisane w jednej z jej powieści istnieje naprawdę, więc postanawia je odnaleźć. A na pokład odrzutowca zabiera oczywiście ulubioną pisarkę. To prawdziwie zabawna komedia pełna ciętych ripost, niewybrednych żartów i scen, które na długo zapadają w pamięć. Warto dać jej szansę!

15. Free Guy – elegia o charakterach pomijanych

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #5
 1. Tytuł oryginalny: Free Guy
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+ , Canal+ Online, Player, Apple TV, Chili

O Free Guyu napisano już wiele – także na naszym portalu. Film Shawna Levy’ego to gatunkowy tygiel, w którym mieszają się elementy sensacyjne, fantastycznonaukowe, ale też komediowe. A przy tym zostały tu zachowane właściwe proporcje, dzięki czemu produkcję tę można spokojnie umieścić zarówno w zestawieniu najlepszych filmów SF, jak i komedii 2021 roku. Free Guy opowiada o losach uświadomionego o swoim ponurym położeniu NPC, jednego z szarych charakterów, o które zwykle w grach się nie troszczymy. Nie omieszkam więc zatroszczyć się o niego tutaj – bo warto.

14. Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun – pisać, pisać i jeszcze raz prawdę pisać

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #6
 1. Tytuł oryginalny: The French Dispatch
 2. Gdzie obejrzeć: Chili, Canal+ Online, Premiery Canal+, Player

Wszystkie filmy Wesa Andersona mają w sobie to „coś”, co sprawia, że seans staje się magiczny. Nie inaczej jest w przypadku Kuriera Francuskiego. To przede wszystkim uniwersalna, słodko-gorzka opowieść o wartości prawdy, informacji, a szerzej: dziennikarstwa. Również w odniesieniu do dzisiejszego stanu tej profesji. Oprócz tego Andersona zwyczajnie ogląda się przyjemnie. Reżyser z Teksasu jest jednym z najlepszych estetów współczesnej kinematografii. I lubi to podkreślać własnymi dziełami.

13. Nie patrz w górę – a co powiesz na koniec świata?

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #7
 1. Tytuł oryginalny: Don’t Look Up
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Nie patrz w górę zdominowało końcówkę zeszłego roku – przynajmniej jeśli chodzi o dyskusje na forach, w serwisach społecznościowych oraz na salonach. Adam McKay zaserwował ostrą satyrę, której sztych skierowany jest w stronę teraźniejszych możnych: polityków, publicystów i liderów opinii. Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence starają się zatem przekonać nieprzekonywalnych o tym, że ludzkości grozi zagłada. W obawie przed spadającymi słupkami sondażowymi nikt nie chce ich jednak wysłuchać. W trakcie seansu z pewnością nieraz wybuchniecie śmiechem. A potem – cóż – przyjdzie chwila refleksji.

12. Mitchellowie kontra maszyny – kontra świat absurdów i świata tego koniec (znowu)

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #8
 1. Tytuł oryginalny: The Mitchells vs. The Machines
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix, Play Now, Apple TV, Chili, Premiery Canal+

Tak, Mitchellowie – a raczej kolejna odsłona tej serii – opowiadają, podobnie jak Nie patrz w górę, o apokalipsie. Tym razem w ujęciu robotów, które niczym w oldskulowym Terminatorze decydują się przejąć kontrolę nad światem. The Mitchells vs. The Machines to głupkowata, hałaśliwa, ale i pokrzepiająca animacja, pokazująca siłę rodziny, która – gdy trzeba – jest w stanie ocalić całą Ziemię. Wystarczy, że jej członkowie ocalą siebie nawzajem, a wszystko będzie dobrze.

11. Nieznośny ciężar wielkiego talentu – o tym, jak Nicolas Cage zagrał Nicolasa Cage’a

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #9
 1. Tytuł oryginalny: The Unbearable Weight of Massive Talent
 2. Gdzie obejrzeć film: Cineman, Player, Vod.pl, Play Now, Premiery Canal+, Polsat Box GO

Nicolas Cage, Nicolas Cage, Nicolas Cage… Nieznośny ciężar wielkiego talentu to film o… Nicolasie Cage’u, który wkręca widza na sto procent. Wbrew pozorom produkcja nie zanudza i nie pozostawia wrażenia przesytu. Wręcz przeciwnie! Doskonale bawi i otwiera możliwość poznania wielu twarzy aktora. A ten przez bite dwie godziny daje popis mistrzowskich wręcz umiejętności parodiowania i bycia poważnym na zmianę.

Sporo się tu dzieje. I właśnie ta chaotyczna fabuła, pełna zwariowanych, a miejscami aż nadto odrealnionych sytuacji, zapewnia przednią rozrywkę, którą powinny docenić nawet najbardziej wybredne osobniki zasiadające na widowni.

10. Bodyguard i żona zawodowca – z takim ochroniarzem można się nudzić

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #10
 1. Tytuł oryginalny: The Hitman’s Wife’s Bodyguard
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Canal+ Online, Player, Chili, Play Now, Polsat Box GO, vod.pl

Cóż, Ryan Reynolds zdecydowanie potrafi wzbudzać w widzach pozytywne odczucia i wywoływać uśmiech na ich twarzach. Najlepszym tego przykładem jest jego podwójna obecność w niniejszym rankingu. Bodyguard to jednak kino zupełnie inne niż Free Guy i rola Reynoldsa też jest tu odmienna. W pierwszej z tych produkcji był (przynajmniej do czasu) układny, u Patricka Hughesa staje się maszyną zniszczenia, równie celnie strzelając do wrogów kulami, jak i ripostami. Jeśli po obrazie Levy’ego wciąż mało Wam Reynoldsa w najlepszej, a więc komediowej odsłonie, Bodyguarda pokochacie.

9. Niewesołe miasteczko – niespodziewana zamiana miejsc

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #11
 1. Tytuł oryginalny: Willy’s Wonderland
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Play Now, Polsat Box Go, vod.pl

Opuszczony lunapark z przerażającą historią i on – dozorca, który w ciągu jednej nocy ma wysprzątać cały budynek. Czy zbuntowane krwiożercze rekwizyty, które niegdyś pozbawiały życia odwiedzających, dadzą mu radę? Ta komedia z elementami horroru ma świetne efekty specjalne i niejednokrotnie zaskakuje dynamicznymi zwrotami akcji. Dostojny Nicolas Cage w roli zmywacza podłóg potrafi skutecznie zbić w tropu.

8. O wszystko zadbam – rzecz o opiekunce od pozbawiania majątku

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #12
 1. Tytuł oryginalny: I Care a Lot
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Jak niezauważenie ogołocić ludzi do zera? Najlepsze sposoby ma na to pewna opiekunka prawna, która dzięki sprytowi i wrodzonej charyzmie dorobiła się majątku kosztem swoich leciwych podopiecznych. Niestety, nic nie trwa wiecznie i kolorowa bańka mydlana musiała pęknąć. Ale jak spektakularnie! Mafijne porachunki, pokaźne saldo w banku i intryga, jakiej świat nie widział. Netfliksowa komedia O wszystko zadbam jest jak bajka, która nie tylko bawi, ale także uczy.

7. Jak wywołałem byłą żonę – konsekwencje nie do udźwignięcia

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #13
 1. Tytuł oryginalny: Blithe Spirit
 2. Gdzie obejrzeć: HBO Max, Canal+ Online, Premiery Canal+, Player, Play Now, Polsat Box Go, vod.pl

Miłosne trójkąty na ogół nie trwają zbyt długo. Szczególnie gdy do gry powraca… zmarła przed laty, zazdrosna żona. Film z nagrodzoną Oscarami i Emmy Judi Dench rozkłada na łopatki. Kiedy główny bohater stara się uporać z konsekwencjami nieudanego seansu spirytystycznego, widzowie mogą oglądać upiornie zabawny spektakl i zrywać boki z nieszczęśnika, który marzy o świętym spokoju.

6. Mapa maleńkich wspaniałości – nauczyć się dostrzegać małe rzeczy

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #14
 1. Tytuł oryginalny: The Map of Tiny Perfect Things
 2. Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

To kolejna dość nieoczywista pod względem gatunkowym produkcja. Mapa maleńkich wspaniałości, choć bazuje na dość oklepanym schemacie pętli czasowej, nie jest wcale nudnym i przesłodzonym obrazkiem. Zgrabnie łączy elementy melodramatu i komedii romantycznej. Jeśli szukacie czegoś na wieczór we dwoje albo sam na sam z kubkiem gorącej herbaty – polecamy!

5. Palm Springs – zapętleni w morzu emocji

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #15
 1. Tytuł oryginalny: Palm Springs
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Player, Play Now, Cineman

Utknąć w pięciogwiazdkowym hotelu i raz po raz bawić się na wypasionym przyjęciu weselnym? Pierwszą trójkę zestawienia otwiera kolejny film oparty na motywie pętli czasowej. Tym razem jednak twórcy poszli o krok dalej i w szaloną opowieść o niekończącym się urlopie powplatali bardzo trudne wątki. W tej komedii znajdziecie coś więcej niż tylko zabawne sceny upadków i wylewającego się na dekolty szampana. Ale obiecujemy, że wielokrotnie podczas seansu będziecie się śmiać do rozpuku.

4. Barb and Star Go to Vista Del Mar – prawdziwe kłopoty w krzywym zwierciadle

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #16
 1. Tytuł oryginalny: Barb and Star Go to Vista Del Mar
 2. Gdzie obejrzeć: Chili, Apple TV

Dwie starsze panie z małego miasteczka wyruszają na podbój Florydy. To prosta recepta na fajną komedię pokroju serii W krzywym zwierciadle, która szybko się nie zestarzeje. Rajskie plaże, skąpe bikini i panowie wypinający w słońcu umięśnione, wydepilowane torsy to tylko jedna strona medalu. Cała reszta sprawi, że nie przestaniecie się śmiać.

3. Francuskie wyjście – nieznośnie bujne życie w paryskim apartamencie

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #17
 1. Tytuł oryginalny: French Exit
 2. Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Chili, Apple TV

Francuskie wyjście to historia, która nie mogła przejść bez echa. Obraz ten miał swoje pięć minut podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i w Nowym Jorku, gdzie zebrał rewelacyjne recenzje krytyków. Tę nietuzinkową komedię trzeba docenić nie tylko za w pełni objawiony kunszt aktorski Michelle Pfeiffer, ale także za ciepły klimat i porywające dialogi.

Zniesmaczona wdowa przenosi się z leniwym synem do paryskiego apartamentu swojej przyjaciółki. I dopiero tam na nowo odkrywa samą siebie. Francuskie wyjście jest wyważoną, błyskotliwą i wbrew pozorom lekką komedią, którą koniecznie musicie obejrzeć.

2. Glass Onion: Film z serii “Na noże” – kryminał w stylu Agathy Christie

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #18
 1. Tytuł oryginalny: Glass Onion: A Knives Out Mystery
 2. Gdzie obejrzeć: Netflix

Benoit Blanc wraca, by rozwiązać kolejną zagadkę. Tym razem nie zostaniemy zamknięci w domu z rodziną bogatego pisarza, tylko razem z detektywem wybierzemy się w podróż na wyspę do luksusowej rezydencji. Spędzając tam czas w barwnym gronie, Blanc będzie musiał dotrzeć do sedna sprawy i dowiedzieć się, kto jest mordercą.

Rian Johnson nie zawiódł. Choć Glass Onion jest bezpieczną kontynuacją, to trzeba przyznać, że trzyma poziom i bawi oraz intryguje. Warto zatem zanurzyć się w tę historię i czekać następną przygodę utalentowanego detektywa, ponieważ to nie koniec.

1. Wszystko wszędzie naraz – czyli wszystkiego po trochu

Najlepsze komedie 2023, nasze top 19 - ilustracja #19
 1. Tytuł oryginalny: Everything Everywhere All at Once
 2. Gdzie obejrzeć film: Amazon Prime Video

Codzienność może przytłoczyć. Szczególnie gdy jesteś zmęczoną życiem panią w średnim wieku, bezceremonialnie wciągniętą w otchłań rutyny. Ale kiedy odnajdujesz klucz do mutiwersum, twoja wegetacja może nagle zmienić się w historię superbohaterki z klasycznych marvelowskich komiksów!

O tym właśnie opowiada Wszystko wszędzie naraz, dość dziwaczne, a równocześnie ujmujące połączenie komedii z science fiction, które w przewrotny sposób pokazuje, że życie nie kończy się po wydaniu na świat dzieci i zrobieniu kariery. Za rogiem może czekać prawdziwa szansa na odmianę smutnej, szarej rzeczywistości, a także całe mnóstwo okazji do śmiechu.

Canal+ Premium kupisz tutaj

Player.pl kupisz tutaj

O AUTORCE

Komedia komedii nierówna. Trudno jednak dyskutować o gustach. Niektórzy wolą specyficzny angielski humor, inni amerykańskie wygłupy pokroju tych z American Pie. Są też osoby zwiedzione stereotypem i mocno uprzedzone do gatunku. Nasze zestawienie pokazuje jednak, że komedii trzeba niekiedy dać szansę. Szczególnie tej z gwiazdorską obsadą, której sama nie byłam w stanie się oprzeć.

Autor: Ewelina Krzykała

Remake The Office wcale nie powstaje, to po prostu inna wersja

Remake The Office wcale nie powstaje, to po prostu inna wersja

Co obejrzeć na Netflix, HBO Max i Disney Plus w weekend 2-4 czerwca 2023 roku

Co obejrzeć na Netflix, HBO Max i Disney Plus w weekend 2-4 czerwca 2023 roku

Spider-Man: Poprzez multiwersum trochę kantuje mnie, że jest filmem, bo tempo akcji ma serialowe

Spider-Man: Poprzez multiwersum trochę kantuje mnie, że jest filmem, bo tempo akcji ma serialowe

Najlepszy serial ostatnich lat nie lubi się popisywać. Tu liczy się subtelność

Najlepszy serial ostatnich lat nie lubi się popisywać. Tu liczy się subtelność

Młodzi Kargul i Pawlak na pierwszych zdjęciach. Prequel komedii Sami swoi staje się rzeczywistością

Młodzi Kargul i Pawlak na pierwszych zdjęciach. Prequel komedii Sami swoi staje się rzeczywistością