Jak oglądać Indianę Jonesa? Kolejność chronologiczna

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu Indiana Jonesa i artefakt przeznaczenia. Jest to zatem doskonała okazja do tego, by nadrobić całą serię przygód kultowego archeologa. Tutaj dowiecie się, w jakiej kolejności oglądać wszystkie dzieła.

news
Kamil "grim_reaper" Kleszyk 18 czerwca 2023
2
Źrodło fot. Indiana Jones i Świątynia Zagłady, Steven Spielberg, Lucasfilm, 1984
i

Od ponad 40 lat Indiana Jones zdążył zebrać całkiem sporo starożytnych artefaktów i naszych serc. Kultowa seria filmów Stevena Spielberga znana z pełnych akcji przygód, efektownych ujęć i budującej napięcie muzyki Johna Williamsa, składa się w sumie z czterech dzieł. Jednakże już za kilka dni w kinach zadebiutuje piąta, a jednocześnie ostatnia dla Harrisona Forda odsłona cyklu.

Nim jednak wybierzecie się na upragniony seans, warto przypomnieć sobie wszystkie dotychczasowe przygody Indy’ego. I chociaż oglądanie filmów w kolejności, w jakiej zostały wydane, również jest świetną opcją, to tak naprawdę nie śledzą one historii Jonesa w kolejności, w jakiej się wydarzyły. Aby obejrzeć cykl w porządku chronologicznym, będziecie musieli się odrobinę nagimnastykować, ale zaręczam, że będzie warto.

Oto jak oglądać przygody Indiany Jonesa w porządku chronologicznym:

Kroniki młodego Indiany Jonesa (1992-1996)

Jak oglądać Indianę Jonesa? Kolejność chronologiczna - ilustracja #1
Kroniki młodego Indiany Jonesa, George Lucas, Lucasfilm, 1992.

Serial opowiada o młodzieńczych latach Jonesa. W każdym z odcinków 92-letni Indiana opowiada inną historię z czasów swojego dzieciństwa i młodości. Swoje pierwsze przygody dzielił wraz z rodzicami, by jako nastolatek podróżować samodzielnie. W serialu nie zabrakło również okresu, w którym Indy brał udział w rewolucji meksykańskiej, czy w I wojnie światowej.

Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984)

Jak oglądać Indianę Jonesa? Kolejność chronologiczna - ilustracja #2
Indiana Jones i Świątynia Zagłady, Steven Spielberg, Lucasfilm, 1984.

Świątynia zagłady to chronologicznie pierwszy film o Indianie Jonesie, mimo że został wydany po Poszukiwaczach zaginionej Arki. W rozgrywającej się rok przed swoim poprzednikiem historii nasz kultowy bohater przypadkowo trafia do niebezpiecznej indyjskiej dżungli. Okazuje się, że w jednej z kopalń dochodzi do wykorzystywania dzieci jako taniej siły roboczej. Co więcej, za całą organizację procederu odpowiedzialna jest niezwykle potężna sekta. Archeolog musi podjąć się kolejnej trudnej misji – by uratować od śmiertelnych robót dzieci, najpierw musi pokonać wyznawców krwiożerczej bogini Kali.

Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki (1981)

Jak oglądać Indianę Jonesa? Kolejność chronologiczna - ilustracja #3
Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej Arki, Steven Spielberg, Lucasfilm, 1981.

Poszukiwacze zaginionej Arki zapoczątkowali serię Indiana Jones. Akcja filmu rozgrywa się w 1936 roku. Indy wyrusza w podróż po świecie od Ameryki Południowej i Stanów Zjednoczonych po Afrykę i daleką Azję. W swojej pierwszej ekranowej przygodzie archeolog staje przeciwko nazistom poszukującym biblijnej Arki Przymierza. Skrzyni, która według Adolfa Hitlera zawiera boską moc, zdolną rzucić cały świat na kolana.

Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989)

Jak oglądać Indianę Jonesa? Kolejność chronologiczna - ilustracja #4
Indiana Jones i ostatnia krucjata, Steven Spielberg, Lucasfilm, 1989.

Kolejna przygoda Indy'ego i kolejne poszukiwania starożytnego artefaktu – Świętego Graala. Naczynie, z którego według Biblii podczas ostatniej wieczerzy pił Jezus Chrystus, miało dać każdemu, kto się z niego napije, moc nieśmiertelności. W filmie pojawia się również ojciec Indiany, Henry (Sean Connery), który przepada bez śladu w trakcie poszukiwań kielicha. Kierując się jego obszernymi notatkami, Indy wyrusza na poszukiwania zarówno ojca, jak i relikwii. Niestety na drodze archeologa znowu stają naziści.

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008)

Jak oglądać Indianę Jonesa? Kolejność chronologiczna - ilustracja #5
Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, Steven Spielberg, Lucasfilm, 2008.

Po prawie 20-letniej przerwie, Indy powrócił w 2008 roku w filmie Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. W czwartej odsłonie serii archeologowi towarzyszy jego syn, Mutt Williams, oraz Marion Revenwood, która powraca do cyklu po raz pierwszy od czasu Poszukiwaczy zaginionej Arki. Tym razem przeciwnikiem naszych bohaterów są Sowieci, którzy pragną zdobyć tytułową kryształową czaszkę, pozwalającą kontrolować umysły ludzi.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia (30 czerwca 2023)

Jak oglądać Indianę Jonesa? Kolejność chronologiczna - ilustracja #6
Indiana Jones i artefakt przeznaczenia, James Mangold, Lucasfilm, 2023.

Indiana Jones i artefakt przeznaczenia jest pierwszym filmem z serii, którego nie wyreżyserował Steven Spielberg. Zamiast niego za kamerą „piątki” stanął James Mangold. Akcja tytułu toczy się pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Byli naziści zatrudnieni przez rząd USA mają zagwarantować Zachodowi zwycięstwo nad Związkiem Radzieckim w wyścigu kosmicznym. Wkrótce okazuje się jednak, że jeden z nich, Jürgen Voller, zaangażowany w program lądowania na Księżycu, pragnie przemodelować świat według własnej wizji. Powstrzymać może go jedynie Indiana, któremu towarzyszy jego chrześnica, Helena.

Jaka przyszłość czeka uniwersum Indiany Jonesa?

Mimo że Artefakt przeznaczenia ma stanowić zakończeniem historii Indiany, wiemy, że jakiś czas temu Disney rzekomo planował stworzyć nowy serial osadzony w kultowym uniwersum. Wedle ówczesnych informacji jego bohaterem miał zostać Abner Ravenwood. Z kolei niedawno pojawiły się doniesienia, że Disney postanowił odłożyć projekt na półkę.

Wiadomo również, że trwają prace nad grą o przygodach Indy’ego. Jej produkcją zajmuje się Machine Games. Niestety w sieci na próżno szukać dodatkowych informacji o tytule.

Na koniec przypomnijmy, że wszystkie filmy z serii Indiana Jones możecie obejrzeć na Disney+ oraz na SkyShowtime.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

Gwiazda Johna Wicka 4 krytykuje akcję w Road House - i ma rację!

Gwiazda Johna Wicka 4 krytykuje akcję w Road House - i ma rację!

Henry Cavill uratował kolegę z planu przed utonięciem podczas zdjęć do The Ministry of Ungentlemanly Warfare

Henry Cavill uratował kolegę z planu przed utonięciem podczas zdjęć do The Ministry of Ungentlemanly Warfare

Monkey Man to według recenzji na Rotten Tomatoes godny następca Johna Wicka. Dev Patel mocno poświęcił się dla tego filmu akcji

Monkey Man to według recenzji na Rotten Tomatoes godny następca Johna Wicka. Dev Patel mocno poświęcił się dla tego filmu akcji

Gdzie obejrzeć film Dżentelmeni? Gangsterskie dzieło Guya Ritchie’ego można zobaczyć w streamingu oraz kupić lub wypożyczyć

Gdzie obejrzeć film Dżentelmeni? Gangsterskie dzieło Guya Ritchie’ego można zobaczyć w streamingu oraz kupić lub wypożyczyć

Agenci NCIS trafili na Netflixa. Od dziś obejrzysz cztery sezony ulubionego serialu kryminalnego Ameryki

Agenci NCIS trafili na Netflixa. Od dziś obejrzysz cztery sezony ulubionego serialu kryminalnego Ameryki