Vecna ze Stranger Things 4 nie dorasta do pięt temu z Dungeons and Dragons

Vecna jest jednym z najdłużej istniejących przeciwników w historii Dungeons & Dragons. W Stranger Things 4 bohaterowie bali się tego przeciwnika, dysponującego ogromną mocą. Jak potężny jest on jednak w samej grze?

science fiction
Zbigniew Woźnicki 8 lipca 2022
3

Źródło: YouTube / Dungeons & Dragons / Stranger Things

Dzięki serialowi Stranger Things, Dungeons & Dragons, a zwłaszcza postać Vecny, mocno zyskuje na popularności. To właśnie z tym arcyliczem mierzą się bohaterowie podczas sesji RPG w czwartym sezonie. Pojawienie się Vecny w grze przeraziło ich i słusznie, ponieważ jest to potężny przeciwnik.

W specjalnym nagraniu na kanale Dungeons & Dragons, które jest poświęcone temu nieumarłemu magowi, zebrano więcej faktów na jego temat. Tam dowiadujemy się, że Vecna pojawił się w grze pod koniec lat 70. i jego imię jest akronimem nazwiska amerykańskiego pisarza fantasy i science-fiction, Jacka Vance’a. To jego dzieła miały duży wpływ na świat Dungeons & Dragons. Między innymi na to, jak działa system zaklęć.

Vecna jest jedną z najpotężniejszych postaci posługujących się magią. Jest on w stanie zniwelować każde rzucone w niego zaklęcie piątego poziomu lub niższego. Ma on też specjalną mechanikę, pozwalającą mu unikać czarów wyższego poziomu i może to robić aż trzy razy na turę. Jeśli już uda się graczom zranić tego potężnego upadłego maga, to ostatni z nich otrzyma fizyczne obrażenia.

Dodatkowo arcylicz jest w stanie wypuścić zjawy ze swoich ramion, które lecą do przodu po torze w kształcie stożka. Każda postać, która będzie na ich drodze, otrzyma masywne obrażenia. Duchy te mają zasięg lotu aż do 120 stóp (37 metrów) zasięgu i każdy, kto w ich wyniku zginie, powstanie jako zombie służący Vecnie.

Postać arcylicza zmieniała się na przestrzeni edycji. Jedną ze zmian jest otrzymany dopiero w trzeciej edycji sztylet Afterthought, którego nie posiadał w serialu przez późne dołączenie go do gry. Może nim atakować dwa razy na turę, a sztylet zostawia efekt zadający obrażenia pośrednie. Jakby tego było mało, Vecna jest w stanie teleportować się w zasięgu 30 stóp (9 metrów).

Powiedzmy, że drużyna była potężna i udało im się pokonać tego niebezpiecznego wroga. Czy to będzie jego koniec? Nie, ponieważ Vecna w swojej potędze wykracza poza zwykłe zasady egzystencji liczy i nie potrzebuje on filakterium, więc nie można zablokować jego regeneracji. Nienawiść Vecny jest tak wielka, że przekracza normy jej pojmowania i w ciągu około 100 lat ta nienawiść pozwoli mu powrócić do świata żywych.

Arcylicz świata Dungeons & Dragons był ikoną w samej grze, a dzięki serialowi Stranger Things jego popularność wykracza poza ramy sceny RPG. Być może w piątym sezonie zobaczymy innego niesamowitego wroga inspirowanego jedną z najpopularniejszych gier na świecie.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Czy powstanie 2. sezon serialu Problem trzech ciał?

Czy powstanie 2. sezon serialu Problem trzech ciał?

Czy w Godzilla i Kong: Nowe imperium jest scena po napisach?

Czy w Godzilla i Kong: Nowe imperium jest scena po napisach?

Kiedy Mother of the Bride będzie na Netflixie?

Kiedy Mother of the Bride będzie na Netflixie?

Kiedy Kogel Mogel 5 będzie na Netflixie?

Kiedy Kogel Mogel 5 będzie na Netflixie?

Problem trzech ciał - recenzja. Serial Netflixa to niezła adaptacja trudnego do przełożenia SF

Problem trzech ciał - recenzja. Serial Netflixa to niezła adaptacja trudnego do przełożenia SF