Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 listopada 2022, 16:34

Netflix oskarżony o plagiat z powodu 1899

Brazylijska autorka komiksów oskarża Netfliksa o zbyt dużą inspirację jej pracą z 2016 roku. Podobieństwa mają dotyczyć nie tylko pewnych aspektów wizualnych, ale także dużej części zarysu fabularnego.

Źrodło fot. Black Silence; Mary Cagnin; 2016 / 1899; Baran bo Odar i Jantje Friese; Netflix; 2022
i

1899 zapowiadało się na jeden z najciekawszych seriali Netfliksa ostatnich miesięcy. Nowa i tajemnicza opowieść twórców Dark przyciągnęła widzów, a zawiłości fabularne ciągnęły się aż do zaskakującego finału. W związku z 1899 pojawiły się jednak kontrowersje, gdy brazylijska artystka, Mary Cagnin, napisała na Twitterze, że serialowa produkcja jest w wielu aspektach kopią komiksu, który stworzyła (via Dexerto):

Jestem w szoku. Dzień, w którym dowiedziałam się, że seria 1899 jest po prostu identyczna do mojego opublikowanego w 2016 roku komiksu Black Silence. Śledźcie wątek.

Autorka podkreśliła, że pewne motywy powtarzają się bardzo wyraźnie: czarna piramida, śmierci na pokładzie okrętu/okrętu kosmicznego, dziwne i niewyjaśnione zjawiska, symbole w oczach. Oprócz tego powtarzają się wątki związane z kodami, tajemnicze głosy, a także osobiste wydarzenia z życia bohaterów i niewyjaśnione zgony.

Netflix oskarżony o plagiat z powodu 1899 - ilustracja #1
1899; Baran bo Odar I Jantje Friese; Netflix; 2022 / Black Silence; Mary Cagnin; 2016

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Następnie Mary Cagnin wyjaśniła, w jaki sposób mogło dojść do sugerowanego przez nią plagiatu:

Pewnie zastanawiacie się, jak to w ogóle było możliwe. W 2017 roku zostałam zaproszona przez brazylijską ambasadę do wzięcia udziału w wydarzeniu Gothenburg Book Fair, czyli słynnych i wpływowych międzynarodowych targach w Europie. Wzięłam udziału w kilku panelach oraz dystrybuowałam komiks Black Silence do nieskończonej liczby wydawców oraz ludzi branży. Nie jest ciężko wyobrazić sobie, że moje prace trafiły do nich. Nie tylko dostarczałam fizyczną kopię komiksu, ale zrobiłam także wersję przetłumaczoną na język angielski.

W podobnej sprawie 1 listopada wypowiadała się niemiecka artystka, Jana Heidersdorf, która w usuniętym już tweecie również zarzuciła Netfliksowi zbyt dużą inspirację jej pracą:

Ok, muszę to wyjaśnić, bo robi się coraz głośniej. Banshee Gate po lewej: moja praca z 2014 roku. Ukochana, najczęściej kradziona, najczęściej kopiowana, ikoniczna, na wszystkich tablicach Pinteresta itd. Obraz po prawej: Praca-z-którą-kompletnie-nie-miałam-nic-do-czynienia użyta do promocji Wiedźmy (2019), prawie niedawno na Netfliksie.

Netflix oskarżony o plagiat z powodu 1899 - ilustracja #2
Twitter: @Checanty / edpolgardy.com: Wiedźma, materiały promocyjne

W dyskusji pod tweetem Mary Cagnin jeden z użytkowników srslyserpentia napisał, iż Netflix w swoich umowach ma zapis informujący o tym, że korporacja będzie mogła użyć materiałów, które będą bardzo podobne do próbek podesłanych przez danego artystę. Jednocześnie osoba przesyłająca obliguje się do niewnoszenia żadnych skarg z tego tytułu. Przesłana informacja jest jednak sprzed kilku lat i użytkownik srslyserpentia nie jest pewny, czy takie działania mają dalej miejsce.

Netflix oskarżony o plagiat z powodu 1899 - ilustracja #3
Twitter: @srslyserpentia

Mary Cagnin wspomniała jeszcze, że cała sytuacja doprowadziła ją do płaczu. Autorzy w Brazylii nie mają zbyt dużo okazji, żeby pokazać swoje prace szerszemu gronu i kobieta zawsze marzyła, aby zostać rozpoznawalną na scenie międzynarodowej. I taką szansę otrzymała na wspomnianych wcześniej targach Gothenburg Book Fair. Rozmawiała z osobami związanymi z branżą, dawała wykłady, a także dyskutowała na temat fabuły.

Zdaniem autorki Black Silence, w porównaniu z serialem 1899, to krótka historia i wszystkie powiązania bardzo łatwo było ukryć we wszystkich epizodach pierwszego sezonu. Dlatego Cagnin zachęca wszystkich do zapoznania się z jej pracą i wyciągnięcia własnych wniosków w tym temacie.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej