Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14

Filmy wojenne kojarzą się przede wszystkim z kinem akcji, w którym grają najwięksi twardziele i na które idą największe pieniądze. Czy tak jest w rzeczywistości? Tego dowiecie się z naszego rankingu 14 najlepszych filmów wojennych ostatnich lat.

news
20 lutego 2023
23
Źrodło fot. Przełęcz ocalonych, Mel Gibson, Lionsgate, 2016
i

Kino wojenne zdominowane jest przez Amerykanów. Kręcą oni zwykle filmy, które dobrze się ogląda –widowiskowe, pełne akcji i eksponujące postawy pożądane na wielkim ekranie, takie jak bohaterstwo czy poświęcenie. I faktycznie, gdy zasiadłem do komponowania poniższego zestawienia, które zawiera najlepsze pozycje w tym gatunku z ostatnich lat, wybrałem większość filmów produkcji amerykańskiej. Nie wszystkie jednak są blockbusterami z ogromnym budżetem. Ba! Znalazły się tu nawet obrazy kameralne – generalnie coraz częściej bohaterami takich dzieł są osoby, które z archetypem zaprawionego w boju żołnierza mają niewiele wspólnego. Sprawdźmy razem, czy w drugiej i na początku trzeciej dekady XXI wieku powstały filmy wojenne, po które warto sięgnąć. Zapraszam!

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

HBO Max kupisz tutaj

Disney+ kupisz tutaj

14. Wielka ofensywa piwna

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: The Greatest Beer Run Ever

Gdzie obejrzeć: Apple TV+

Wielka ofensywa piwna oferuje nieco inne podejście do tematyki wojennej. Produkcja Apple TV+ to oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o szalonej decyzji Chickie’ego, który postanowił wesprzeć przyjaciół walczących na froncie w Wietnamie, dostarczając im kawałek domu – ulubione, amerykańskie piwo. Jednakże to, co zaczęło się jako podróż pełna dobrych intencji, szybko zmienia się w przygodę, która zmienia życie i perspektywę Chickie’ego.

13. Beasts of No Nation

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Beasts of No Nation

Gdzie obejrzeć: Netflix

Produkcja, za której kamerą stanął reżyser Nie czas umierać, Cary Joji Fukunaga. Jest to historia o utracie niewinności, która skupia się na chłopcu imieniem Agu. Pochodzący z małej wioski w Afryce młodzieniec wiedzie beztroskie życie z rodzicami, rodzeństwem oraz kolegami, z którymi dokazuje każdego dnia. Wszystko jednak zmienia się w dniu, gdy wojska ze stolicy przybywają, by stłumić powstanie przeciwko skorumpowanej władzy. Chłopiec zostaje wtedy rozdzielony z rodzicami i trafia do lasu, gdzie znajduje się oddział młodych powstańców pod przywództwem charyzmatycznego dowódcy. Rekrutują Agu, który przechodzi pod ich okiem szkolenie i staje do walki po tym, jak siłą odebrano mu beztroskie dzieciństwo, którego resztki nadal stara się odzyskać.

12. Dwunastu odważnych

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: 12 Strong

Gdzie obejrzeć: Viaplay, Player, Play Now, Cineman

Oparta na faktach historia amerykańskiego oddziału sił specjalnych, który po zamachach 11 września 2001 roku wyrusza na misję do Afganistanu. Po tragicznych wydarzeniach żołnierze zmotywowani do zapewnienia bezpieczeństwa swojemu krajowi, lecą ze specjalnym zadaniem, podczas którego dowodzi im kapitan Mitch Nelson. Produkcja prezentuje heroiczne działania całego oddziału, który współpracował z dowodzącym siłami Sojuszu Północnego generałem Dostumem, w walce z talibami i ich sojusznikami z Al-Kaidy. Amerykańscy żołnierze musieli jednak w tym celu porzucić dobrze znane im taktyki i sprzęt, przesiadając się na niezawodne w tych warunkach konie.

11. Kamdesh. Afgańskie piekło

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: The Outpost

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Canal+ Online, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now

Tu mamy do czynienia z produkcją opartą na faktach, historią grupki amerykańskich żołnierzy odciętych od posiłków w otoczonej górami bazie wojskowej Keating w Afganistanie. Rzecz miała miejsce w październiku 2009 roku. Po latach sporadycznych ataków stacjonujący w rejonie opanowanym przez talibów oddział staje się celem zmasowanej ofensywy rebeliantów. Mimo przeważających sił wroga żołnierze dostają rozkaz utrzymania oblężonej placówki za wszelką cenę. W bohaterów tamtych zdarzeń wcielają się m.in. Scott Eastwood, Caleb Landry Jones i Orlando Bloom.

10. Midway

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Midway

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Premiery Canal+, Play Now, Cineman

Dramat wojenny Rolanda Emmericha z 2019 roku to opowieść o żołnierzach amerykańskiej marynarki próbujących powstrzymać japońską ekspansję na Pacyfiku podczas drugiej wojny światowej. Midway to baza Amerykanów, która była w trakcie ówczesnych działań wojennych ostatnią linią obrony. Gdyby padła, Japończycy rządziliby na Pacyfiku niepodzielnie. Midway to proste, ale przy tym sprawne i wyraziste kino wojenne, przesycone amerykańskim patriotyzmem. I – jak większość dzieł Emmericha – jest to naprawdę dobry film.

9. Na Zachodzie bez zmian

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Im Westen nichts Neues

Gdzie obejrzeć: Netflix

Film, który zgarnia liczne tegoroczne nagrody i jest w drodze po Oscara. Niemiecka produkcja Netfliksa cieszy się dużą popularnością, a także zbiera pochwały ze strony krytyków oraz widzów. Nie mogło jej zatem zabraknąć w naszym zestawieniu najlepszych filmów wojennych. Na Zachodzie przez zmian to opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Film powstał na podstawie powieści o tym samym tytule Ericha Marii Remarque’a.

8. Furia

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Fury

Gdzie obejrzeć: Viaplay, Play Now, Cineman

Furia stanowi nazwę czołgu, którym poruszają się bohaterowie filmu grani przez Brada Pitta, Logana Lermana, Shię LaBeoufa, Jona Bernthala i Michaela Penę. Pod koniec drugiej wojny światowej pięciu pancernych otrzymuje wraz ze swoim plutonem zadanie przedarcia się przez linię wroga, by utorować zwycięskim aliantom drogę do Berlina. Nieskomplikowana na papierze misja okazuje się niezwykle trudna, a załoga Furii musi mierzyć się z zażarcie broniącymi się nazistami w samym sercu upadającej Rzeszy. Znakomity obraz znanego z pracy przy Szybkich i wściekłych Davida Ayera.

7. 13 godzin: Tajna misja w Benghazi

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

Gdzie obejrzeć: Netflix, SkyShowtime, Chili, Apple TV+

Obraz Michaela Baya to – jak zwykle w przypadku dzieł tego reżysera – produkcja stworzona z wielkim rozmachem. W 13 godzinach autorzy prezentują historię ataku na amerykańską placówkę dyplomatyczną w libijskiej miejscowości Benghazi. We wrześniu 2012 roku islamscy bojownicy przeprowadzili zamach terrorystyczny, a na ratunek dyplomatom ruszyła grupa zaprawionych w boju żołnierzy. W stereotypowej kategorii „męskie kino” dzieło Baya to solidne 8/10.

6. Snajper

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: American Sniper

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Player, Chili, Play Now, Apple TV+

Snajper jest bardziej filmem biograficznym osadzonym w realiach wojny niż pełnoprawnym obrazem wojennym, który opowiada o losach dzielnych żołnierzy. Co więcej, Clint Eastwood nie zabiera nas wyłącznie na plan działań bitewnych, ale próbuje przedstawić także los kombatanta starającego się ułożyć sobie życie po powrocie do domu i rodziny. Okazuje się, że jest to wyzwanie równie trudne jak walka z przeważającymi siłami wroga. W roli tytułowego snajpera znakomity Bradley Cooper.

5. Jojo Rabbit

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Jojo Rabbit

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Player, Chili, Apple TV+

Jojo Rabbit to jedna z najbardziej utytułowanych produkcji na niniejszej liście. Film Taiki Waititiego nie jest typowym kinem wojennym, ponieważ jest on również komedią. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na realia, w jakich toczy się opowieść snuta przez Nowozelandczyka, trudno nie zaliczyć Jojo Rabbita do dzieł o wojnie. Obraz ten próbuje odpowiedzieć na wiele pytań – między innymi, czy skrajny nacjonalizm i zło z niego wynikające to coś, z czym niektórzy ludzie po prostu się rodzą.

4. Pogorzelisko

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #11

Tytuł oryginalny: Incendies

Gdzie obejrzeć: obecnie nie jest dostępny w Polsce na platformach VoD

Pogorzelisko jest francusko-kanadyjską koprodukcją wyreżyserowaną przez Denisa Villeneuve’a, która przedstawia wzruszające losy rozdzielonego niegdyś rodzeństwa i bohaterstwo ich matki w czasach wojennej zawieruchy. Podobnie jak Jojo Rabbit, dzieło Villeneuve’a nie serwuje efektownych wybuchów ani nie prezentuje typowych archetypów męskości. Niemniej to zdecydowanie znakomity dramat wojenny.

3. Przełęcz ocalonych

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #12

Tytuł oryginalny: Hacksaw Ridge

Gdzie obejrzeć: Cineman

Wracamy do Ameryki. Przełęcz ocalonych Mela Gibsona z Andrew Garfieldem w roli głównej to jeden z najbardziej poruszających filmów w tym zestawieniu. Twórca Pasji opowiada historię młodego sanitariusza, który pod koniec drugiej wojny światowej trafia na front wschodni. Odmawia jednak noszenia broni i zabijania z powodów moralnych, co spotyka się z niezrozumieniem i szykanami kolegów. Podczas niezwykle brutalnej i krwawej bitwy o Okinawę chłopak wykazuje się niespotykanym męstwem i ratuje ponad siedemdziesięciu rannych żołnierzy, nierzadko ryzykując życiem.

2. 1917

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #13

Tytuł oryginalny: 1917

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Premiery Canal+, Play Now, Cineman, TVP VOD

1917 – obraz Sama Mendesa, twórcy m.in. Skyfalla – to obsypany nagrodami film, w którym poznajemy losy dwóch brytyjskich szeregowych. U schyłku pierwszej wojny światowej dostają oni karkołomną misję przekazania rozkazu odwołującego atak, który – w świetle nowych informacji zdobytych przez sztab – nie ma najmniejszych szans powodzenia. Od tego, czy im się uda, zależy życie ponad tysiąca sześciuset żołnierzy. Opowieść, jakich wiele, ale przekazana przez Mendesa w sposób nowoczesny i monumentalny. Świetny film „do przeżycia”.

1. Dunkierka

Najlepsze filmy wojenne 2023, nasze top 14 - ilustracja #14

Tytuł oryginalny: Dunkirk

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now, Apple TV+

Christopher Nolan w najwyższej formie – taki, jakiego chcemy oglądać do końca jego kariery. I oby trwała ona jak najdłużej. Dunkierka, tak jak i inne produkcje Nolana, jest filmem, który nie może uciec od nazywania go blockbusterem. Ewakuacja alianckich żołnierzy z francuskiej plaży w roku 1940 to wdzięczny, bo widowiskowy w kontekście kina, temat. Przy tym jednak jest to tytuł niezwykle ambitny, z przekazem, wykorzystujący dostępne środki artystyczne i ogromne pieniądze po to, by realizować wyrafinowaną koncepcję twórcy. Dunkierka to dzieło stojące milczeniem, w którym – w odróżnieniu od, powiedzmy, Incepecji tego samego reżysera – aktorzy zmuszeni są często grać mimiką, gestami, ruchami gałek ocznych czy nawet rytmem oddechu. Jeśli jeszcze nie mieliście szansy obejrzeć przedostatniego obrazu Nolana, nie zwlekajcie.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

Apple TV kupisz tutaj

Player.pl kupisz tutaj

Canal+ Premium kupisz tutaj

Autor: Patryk Kubiak

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12

Najlepsze filmy na Amazon Prime Video 2023, nasze top 12

Star Wars czy Marvel? Oto topowe rozrywkowe marki 2023 roku. W czołówce znalazł się zaskakujący tytuł

Star Wars czy Marvel? Oto topowe rozrywkowe marki 2023 roku. W czołówce znalazł się zaskakujący tytuł

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16

Najlepsze filmy kryminalne 2023, nasze top 16

Najlepsze polskie filmy wojenne, nasze top 10

Najlepsze polskie filmy wojenne, nasze top 10

Najlepsze thrillery 2023, nasze top 16

Najlepsze thrillery 2023, nasze top 16