Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 września 2021, 12:00

autor: Patryk Łukasz Kubiak

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10

Filmy wojenne kojarzą się przede wszystkim z kinem akcji, w którym grają najwięksi twardziele i na które idą największe pieniądze. Czy tak jest w rzeczywistości? Tego dowiecie się z naszego rankingu 10 najlepszych filmów wojennych ostatnich lat.

Kino wojenne zdominowane jest przez Amerykanów. Kręcą oni zwykle filmy, które dobrze się ogląda –widowiskowe, pełne akcji i eksponujące postawy pożądane na wielkim ekranie, takie jak bohaterstwo czy poświęcenie. I faktycznie, gdy zasiadłem do komponowania poniższego zestawienia, które zawiera najlepsze pozycje w tym gatunku z ostatnich lat, wybrałem większość filmów produkcji amerykańskiej. Nie wszystkie jednak są blockbusterami z ogromnym budżetem. Ba! Znalazły się tu nawet obrazy kameralne – generalnie coraz częściej bohaterami takich dzieł są osoby, które z archetypem zaprawionego w boju żołnierza mają niewiele wspólnego. Sprawdźmy razem, czy w drugiej i na początku trzeciej dekady XXI wieku powstały filmy wojenne, po które warto sięgnąć. Zapraszam!

10. Kamdesh. Afgańskie piekło

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: The Outpost

Zestawienie zaczynamy opartą na faktach historią grupki amerykańskich żołnierzy odciętych od posiłków w otoczonej górami bazie wojskowej Keating w Afganistanie. Rzecz miała miejsce w październiku 2009 roku. Po latach sporadycznych ataków stacjonujący w rejonie opanowanym przez talibów oddział staje się celem zmasowanej ofensywy rebeliantów. Mimo przeważających sił wroga żołnierze dostają rozkaz utrzymania oblężonej placówki za wszelką cenę. W bohaterów tamtych zdarzeń wcielają się m.in. Scott Eastwood, Caleb Landry Jones i Orlando Bloom.

9. Midway

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Midway

Dramat wojenny Rolanda Emmericha z 2019 roku to opowieść o żołnierzach amerykańskiej marynarki próbujących powstrzymać japońską ekspansję na Pacyfiku podczas drugiej wojny światowej. Midway to baza Amerykanów, która była w trakcie ówczesnych działań wojennych ostatnią linią obrony. Gdyby padła, Japończycy rządziliby na Pacyfiku niepodzielnie. Midway to proste, ale przy tym sprawne i wyraziste kino wojenne, przesycone amerykańskim patriotyzmem. I – jak większość dzieł Emmericha – jest to naprawdę dobry film.

8. Furia

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: Fury

Furia stanowi nazwę czołgu, którym poruszają się bohaterowie filmu grani przez Brada Pitta, Logana Lermana, Shię LaBeoufa, Jona Bernthala i Michaela Penę. Pod koniec drugiej wojny światowej pięciu pancernych otrzymuje wraz ze swoim plutonem zadanie przedarcia się przez linię wroga, by utorować zwycięskim aliantom drogę do Berlina. Nieskomplikowana na papierze misja okazuje się niezwykle trudna, a załoga Furii musi mierzyć się z zażarcie broniącymi się nazistami w samym sercu upadającej Rzeszy. Znakomity obraz znanego z pracy przy Szybkich i wściekłych Davida Ayera.

7. 13 godzin: Tajna misja w Benghazi

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

Obraz Michaela Baya to – jak zwykle w przypadku dzieł tego reżysera – produkcja stworzona z wielkim rozmachem. W 13 godzinach autorzy prezentują historię ataku na amerykańską placówkę dyplomatyczną w libijskiej miejscowości Benghazi. We wrześniu 2012 roku islamscy bojownicy przeprowadzili zamach terrorystyczny, a na ratunek dyplomatom ruszyła grupa zaprawionych w boju żołnierzy. W stereotypowej kategorii „męskie kino” dzieło Baya to solidne 8/10.

6. Snajper

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: American Sniper

Snajper jest bardziej filmem biograficznym osadzonym w realiach wojny niż pełnoprawnym obrazem wojennym, który opowiada o losach dzielnych żołnierzy. Co więcej, Clint Eastwood nie zabiera nas wyłącznie na plan działań bitewnych, ale próbuje przedstawić także los kombatanta starającego się ułożyć sobie życie po powrocie do domu i rodziny. Okazuje się, że jest to wyzwanie równie trudne jak walka z przeważającymi siłami wroga. W roli tytułowego snajpera znakomity Bradley Cooper.

5. Jojo Rabbit

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Jojo Rabbit

Jojo Rabbit to jedna z najbardziej utytułowanych produkcji na niniejszej liście. Film Taiki Waititiego nie jest typowym kinem wojennym, to także jedyna komedia w naszej topce. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na realia, w jakich toczy się opowieść snuta przez Nowozelandczyka, trudno nie zaliczyć Jojo Rabbita do dzieł o wojnie. Obraz ten próbuje odpowiedzieć na wiele pytań – między innymi, czy skrajny nacjonalizm i zło z niego wynikające to coś, z czym niektórzy ludzie po prostu się rodzą.

4. Pogorzelisko

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Incendies

To siódmy film w tym rankingu i dopiero pierwszy, w którym palców nie maczali Amerykanie. Nie będę się rozwodził, czy dowodzi to czegoś poza tym, że twórcy w Stanach mają najwięcej pieniędzy na realizowanie tego rodzaju kina. Pogorzelisko jest francusko-kanadyjską koprodukcją wyreżyserowaną przez Denisa Villeneuve’a, która przedstawia wzruszające losy rozdzielonego niegdyś rodzeństwa i bohaterstwo ich matki w czasach wojennej zawieruchy. Podobnie jak Jojo Rabbit dzieło Villeneuve’a nie serwuje efektownych wybuchów ani nie prezentuje typowych archetypów męskości. Niemniej to zdecydowanie znakomity dramat wojenny.

3. Przełęcz ocalonych

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Hacksaw Ridge

Wracamy do Ameryki. Przełęcz ocalonych Mela Gibsona z Andrew Garfieldem w roli głównej to jeden z najbardziej poruszających filmów w tym zestawieniu. Twórca Pasji opowiada historię młodego sanitariusza, który pod koniec drugiej wojny światowej trafia na front wschodni. Odmawia jednak noszenia broni i zabijania z powodów moralnych, co spotyka się z niezrozumieniem i szykanami kolegów. Podczas niezwykle brutalnej i krwawej bitwy o Okinawę chłopak wykazuje się niespotykanym męstwem i ratuje ponad siedemdziesięciu rannych żołnierzy, nierzadko ryzykując życiem.

2. 1917

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: 1917

1917 – obraz Sama Mendesa, twórcy m.in. Skyfalla – to obsypany nagrodami film, w którym poznajemy losy dwóch brytyjskich szeregowych. U schyłku pierwszej wojny światowej dostają oni karkołomną misję przekazania rozkazu odwołującego atak, który – w świetle nowych informacji zdobytych przez sztab – nie ma najmniejszych szans powodzenia. Od tego, czy im się uda, zależy życie ponad tysiąca sześciuset żołnierzy. Opowieść, jakich wiele, ale przekazana przez Mendesa w sposób nowoczesny i monumentalny. Świetny film „do przeżycia”.

1. Dunkierka

Najlepsze filmy wojenne 2021, nasze top 10 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Dunkirk

Christopher Nolan w najwyższej formie – taki, jakiego chcemy oglądać do końca jego kariery. I oby trwała ona jak najdłużej. Dunkierka, tak jak i inne produkcje Nolana, jest filmem, który nie może uciec od nazywania go blockbusterem. Ewakuacja alianckich żołnierzy z francuskiej plaży w roku 1940 to wdzięczny, bo widowiskowy w kontekście kina, temat. Przy tym jednak jest to tytuł niezwykle ambitny, z przekazem, wykorzystujący dostępne środki artystyczne i ogromne pieniądze po to, by realizować wyrafinowaną koncepcję twórcy. Dunkierka to dzieło stojące milczeniem, w którym – w odróżnieniu od, powiedzmy, Incepecji tego samego reżysera – aktorzy zmuszeni są często grać mimiką, gestami, ruchami gałek ocznych czy nawet rytmem oddechu. Jeśli jeszcze nie mieliście szansy obejrzeć przedostatniego obrazu Nolana, nie zwlekajcie.

  1. Najlepsze filmy wojenne, po których zostaniesz pacyfistą