Najlepsze filmy fantasy 2022, nasz ranking TOP 12
Harry Potter, Frodo i spółka, a może tyleż wybitny, ile irytujący kapitan Jack Sparrow? Kto zatryumfował w filmomaniakowym rankingu najlepszych filmów fantasy 2022? A może zwycięzca jest całkowicie niespodziewany? Przekonajcie się!

Filmy fantasy to niemal niekończący się zbiór. Mowa bowiem o gatunku, którego ramy są bardzo szerokie i względnie płynne. Zakwalifikujemy więc do niego zarówno historie nam współczesne, lecz okraszone dodatkiem mistycyzmu, jak i oparte na dawnych legendach obrazy, w których prawo stanowią miecz i kula ognia. Na poniższej liście znajdziecie zatem najsłynniejsze kinowe szlagiery oraz produkcje albo pokryte patyną, albo niemogące pochwalić się towarzyszącym ich premierom potężnym machinom promocyjnym. Zapraszam Was na podróż do światów, w których (najpewniej) każdy marzyciel chciałby zamieszkać. Oto top 12 filmów fantasy godnych polecenia w 2022 roku według Filmomaniaka!
Najlepsze filmy fantasy – top 12:
- 12. Jujutsu Kaisen 0: The Movie
- 11. Guillermo del Toro: Pinokio (Guillermo del Toro’s Pinocchio)
- 10. Excalibur
- 9. Wiedźmikołaj (Hogfather)
- 8. Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)
- 7. Labirynt fauna (El laberinto del fauno)
- 6. Zielony Rycerz. Green Knight (The Green Knight)
- 5. Thor: Ragnarok
- 4. Harry Potter
- 3. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl)
- 2. Siedem minut po północy (A Monster Calls)
- 1. Władca Pierścieni (Lord of the Rings)
Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj
12. Jujutsu Kaisen 0: The Movie

Gdzie obejrzeć: obecnie film nie jest dostępny w Polsce na VoD
Produkcje z Kraju kwitnącej wiśni są coraz popularniejsze, więc czemu w naszym zestawieniu mielibyśmy pominąć anime? Tym bardziej takie, które w ubiegłym roku szturmem podbiło kina. Mowa tu oczywiście o Jujutsu Kaisen 0: The Movie, które jest prequelem serialu Jujutsu Kaisen, a także ekranizacją mangi Gege Akutamiego. Zatem naszą topkę otwiera historia Yuty Okkotsu, żyjącego w świecie, gdzie czarodzieje Jujutsu muszą walczyć z Klątwami.
11. Guillermo del Toro: Pinokio (Guillermo del Toro’s Pinocchio)

Gdzie obejrzeć: Netflix
Pierwsza, ale nie jedyna na tej liście pozycja od Guillermo del Toro. Świeżutki film, który dopiero co zadebiutował na Netfliksie, ale zasługuje na miejsce na tej liście. Znany reżyser postanowił wziąć na tapet popularną włoską bajkę i przekazać ją za pomocą animacji poklatkowej, co stworzyło magiczny klimat na ekranach. I tak, w tym przypadku mamy też do czynienia z musicalem.
10. Excalibur

Gdzie obejrzeć: obecnie film nie jest dostępny w Polsce na VoD
Dziesiątą pozycję w naszym zestawieniu najlepszych produkcji fantasy zajmuje film, któremu zdążyła wyrosnąć przez lata długa siwa broda. Excalibur został wyprodukowany ponad czterdzieści lat temu, ale wciąż jest obrazem, który mogę z czystym sumieniem polecić. Historia króla Artura okiem Johna Boormana to klasyka kina, a dla wielu z pewnością największa ciekawostka (a dla innych – perełka) tego rankingu.
9. Wiedźmikołaj (Hogfather)

Gdzie obejrzeć: obecnie film nie jest dostępny w Polsce na VoD
Nie mniejszym zaskoczeniem może być Wiedźmikołaj. Ten dziwacznie brzmiący twór kinematografii to nic innego, jak humorystyczna opowieść fantasy oparta na dwudziestej części cyklu Świat Dysku autorstwa legendarnego Terry’ego Pratchetta. Vadimowi Jeanowi udało się w sposób mistrzowski oddać nastrój uniwersum wykreowanego przez pisarza. Wiedźmikołaj broni się nie tylko jako adaptacja, ale i osobne dzieło.
8. Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe)

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Chili, Apple TV, vod.pl
Nagrodzony Oscarem początek cyklu filmów opartych na serii książek dla dzieci C.S. Lewisa. I choć jest to archetypowa przypowieść o walce dobra ze złem, to niecodzienny setting i potrafiąca zaskoczyć zwrotami akcji fabuła (jak na obraz nakręcony dla najmłodszych) sprawiają jednak, że do pierwszej części Opowieści z Narnii wracam regularnie.
7. Labirynt fauna (El laberinto del fauno)

Gdzie obejrzeć: Cineman
Guillermo del Toro to jeden z najciekawszych reżyserów obecnego pokolenia. Nie jest to twórca najrówniejszy, nie wiem, czy zaliczyłbym go do grona najwybitniejszych – ale z pewnością ma łeb na karku, jeśli chodzi o tworzenie niepokojących, a zarazem pięknych produkcji. Labirynt fauna to jedno ze szczytowych osiągnięć del Toro.
6. Zielony Rycerz. Green Knight (The Green Knight)

Gdzie obejrzeć: Canal+ Online, Player, Polsat Box Go
Jeden z najmłodszych obrazów fantastycznych w tej topce mieści się w połowie listy. Niezły wynik, zważywszy na to, jakie tuzy pozostawił w pokonanym polu. Zielony Rycerz to też drugi tytuł, który swój filar ma w jednej z legend arturiańskich. W tym przypadku śledzimy losy sir Gawaina i jego misji zmierzenia się z tytułowym mistycznym wojownikiem. Sugestywny i symboliczny, trudny do rozgryzienia, ale wart poświęcenia chwili na głębszą refleksję. W mojej opinii: jeden z najlepszych filmów ubiegłego roku.
5. Thor: Ragnarok

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Chili, Apple TV, vod.pl
Kiedy pierwszy raz usłyszałem, że za nakręcenie Ragnaroku ma odpowiadać Taika Waititi, od początku czułem pismo nosem. I nie pomyliłem się – nowozelandzki twórca oddał do naszej dyspozycji jeden z (tak zwyczajnie) najfajniejszych „odcinków” kinowego serialu Marvela. Jasne, że nie jest to fantasy, do jakiego przywykliśmy – ale hej: w końcu oglądamy tu, de facto, nordycką mitologię. Uwspółcześnioną, ale dzięki temu diablo loki zjadliwą.
4. Harry Potter

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Premiery Canal+, Player, Chili, Apple TV
Tuż za podium – co może zaskakiwać niektórych czytelników – uplasowała się seria filmów o młodym czarodzieju Harrym Potterze. Miejsce przyszłego aurora byłoby wyższe, gdyby nie fakt, że ostatnie części cyklu nie dotrzymały kroku początkowym rozdziałom historii. W odróżnieniu jednak od następnej pozycji w zestawieniu, nie obniżyły lotów tak znacząco, by była konieczność wykluczenia ich całkowicie z zestawienia.
Czytaj o tych filmach w naszej encyklopedii:
- Harry Potter i Kamień Filozoficzny
- Harry Potter i Komnata Tajemnic
- Harry Potter i więzień Azkabanu
- Harry Potter i Czara Ognia
- Harry Potter i Zakon Feniksa
- Harry Potter i Książę Półkrwi
- Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I
- Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
3. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl)

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Chili, Apple TV, vod.pl
Właśnie taki przypadek stanowi saga Piratów z Karaibów. Kolejne odsłony przygód Jacka Sparrowa właściwie z każdym filmem schodziły stopień w dół, aż wreszcie sięgnęły być może nie piwnicy, ale przynajmniej parteru. Dlatego też w naszym rankingu wyróżniam wyłącznie jeden, pierwszy obraz o najsłynniejszych obecnie wilkach morskich. To było znakomite kino – od aktorstwa, przez charakteryzację i scenografię, po scenariusz.
2. Siedem minut po północy (A Monster Calls)

Gdzie obejrzeć: Cineman, vod.pl
Siedem minut po północy to bodaj najlepszy film fantasy ostatniej dekady – jeżeli mówimy o produkcjach, które nie były sygnowane jako kontynuacja uznanej marki. J.A. Bayona (Niemożliwe, Sierociniec) nakręcił adaptację książki Patricka Nessa praktycznie „od linijki”. Całe szczęście – była to powieść napisana na tyle zgrabnie, by wielkie ingerencje nie były potrzebne. Jeśli nie mieliście okazji, to koniecznie nadróbcie i obejrzyjcie underdoga niniejszej topki.
1. Władca Pierścieni (Lord of the Rings)

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Amazon Prime Video, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now, Apple TV
Ciężko byłoby wybrać innego tryumfatora. Trylogia Petera Jacksona (ta pierwsza) to dzieło kompletne na każdej płaszczyźnie. Nie jestem w stanie też stwierdzić, który tytuł wysforował się na czoło – mimo że od premiery ostatniego Władcy Pierścieni minęły niemal dwie dekady. To zresztą jest również siła tworu Jacksona: ten gatunek filmowy ma to do siebie, że trudno jest nakręcić produkcję, która starzałaby się godnie. A Drużynę Pierścienia, Dwie wieże i Powrót króla nadal ogląda się z uśmiechem.
Czytaj o tych filmach w naszej encyklopedii:
Amazon Prime Video kupisz tutaj
Czytaj więcej:Najlepsze filmy na HBO Max 2023, nasze top 12
POWIĄZANE TEMATY: fantasy rankingi filmów i seriali publicystyka filmowa Władca Pierścieni: Powrót króla
Autor: Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak

Za 2 dni ukaże się pierwszy wielki przebój fantasy tego roku, który na nowo przedstawi historię sprzed ponad 200 lat

„Jak śmiecie”. Gwiazda Harry'ego Pottera zwraca uwagę na problem z nową ekranizacją od HBO

„Mówiąc tak, stanąłbym mu na drodze”. Russell Crowe nie czuł się mile widziany, gdy zaproponowano mu rolę we Władcy Pierścieni

Kiedy Wednesday powróci na Netflixa z 2. sezonem? Zebraliśmy informacje o nowych odcinkach

„Jestem kretynem”. Paul Wesley już zawsze będzie żałować zrobienia tej jednej rzeczy w Pamiętnikach wampirów