Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14

Szybcy i wściekli, Wszystko wszędzie naraz, Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera – który obraz okazał się najlepszą produkcją spod znaku sensacji, godną polecenia w 2023 roku? Oto top 14 filmów akcji Filmomaniaka!

news
6 lutego 2023
10

Pod pojęciem filmów akcji można ukryć naprawdę wiele przeróżnych tytułów. Poniżej udało się zmieścić fantastykę naukową, kino superbohaterskie, pełne scen walki i strzelanin komedie, a także typowe produkcje sensacyjne, opierające się na postaciach silnych mężczyzn i jeszcze silniejszych kobiet (choć takich obrazów znalazło się w rankingu najmniej!). Czy w XXI wieku wciąż kręci się znakomite filmy akcji? Przekonajcie się sami. Zapraszam na top 14 filmów akcji, które warto obejrzeć w 2023 roku!

14. Szybcy i wściekli 9 (F9)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #1

Gdzie obejrzeć: Canal+ Online, Player, Chili, Apple TV

Ranking najlepszych filmów akcji, po które warto sięgnąć w 2022 roku, zaczynamy od Szybkich i wściekłych 9. Jeszcze parę lat temu Vin Diesel i spółka zapewne znaleźliby się znacznie wyżej w podobnym zestawieniu, teraz jednak „tylko” otwierają topową trzynastkę. Jeśli szukacie niezobowiązującej produkcji na wieczór, a do tego darzycie tę markę sentymentem, F9 da Wam wiele radości.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Szybcy i wściekli 9

13. Czerwona nota (Red Notice)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #2

Gdzie obejrzeć: Netflix

Czerwona nota większą część komercyjnego sukcesu zawdzięcza prężnej machinie promocyjnej, która towarzyszyła premierze sensacyjnego przeboju Netfliksa. Niemniej jednak Gal Gadot, Ryan Reynolds i Dwayne Johnson to tercet pod względem komediowym wybornie zgrany, tak więc podczas seansu nudzić się nie będziecie. Łyżkę dziegciu stanowi tu scenariusz, ale hej – jesteśmy dopiero na trzynastej pozycji!

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Czerwona nota

12. Czarna Wdowa (Black Widow)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #3

Gdzie obejrzeć: Disney+, Premiery Canal+, Chili

Filmowe pożegnanie Scarlett Johansson z rolą Natashy Romanoff okazało się jednym z większych sukcesów Marvela w ostatnich latach – przynajmniej jeżeli chodzi o odbiór krytyków. To MCU, jakiego pragnęliśmy od dawna, a które zatraciło się gdzieś przy okazji finałowych odsłon Avengersów. Nie zrozumcie mnie źle, historia Mścicieli nie skończyła się niewłaściwie, ale Czarna Wdowa ma w sobie coś, co pozwala mi przyrównać ją do pierwszego Iron Mana. I ja to coś bardzo lubię!

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Czarna Wdowa

11. Wojna o jutro (The Tomorrow War)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #4

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Wojna o jutro to zeszłoroczny hit eksportowy Amazona. Produkcja, jaką w swoich bibliotekach chciałyby mieć zapewne i Netflix, i HBO – z uwagi na liczby, jakie udało się wykręcić twórcy Chrisowi McKayowi i doskonale czującemu się w „sensacyjnym” rzemiośle Chrisowi Prattowi. Jeśli podobało Wam się Na skraju jutra z niezniszczalnym Tomem Cruise’em, doskonale odnajdziecie się w uniwersum The Tomorrow War.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Wojna o jutro

10. Bodyguard i żona zawodowca (The Hitman’s Wife’s Bodyguard)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #5

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Canal+ Online, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now, Polsat Box Go, VOD.pl

Kolejny film w naszej topce, w którym maczał palce Ryan Reynolds. I kolejny, który prócz nieskrępowanej rozwałki oferuje mnóstwo godnych zapamiętania, pełnych humoru linijek dialogowych. Nie ma się co dziwić, bo Reynolds nie od dziś wybiera te produkcje, które zapewnią mu swobodę w kreowaniu bohatera w tym kierunku. Cieszy też wciąż wysoka forma Samuela L. Jacksona.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Bodyguard i żona zawodowca

9. Bullet Train

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #6

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Chili, Loomi

Dziewiątka na tej liście przypadła produkcji z 2022 roku. Brad Pitt nie zawodzi w nowej komedii akcji od Davida Leitcha. Pełen humoru film o grupie zabójców, którzy spotykają się w japońskim pociągu, odkrywając, że zlecenia każdego z nich łączą się, to gwarancja jazdy bez trzymanki. Jeśli tylko będziecie mieli ku temu okazję, warto spędzić czas z tą produkcją.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Bullet Train

8. Legion samobójców: The Suicide Squad (The Suicide Squad)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #7

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Canal+ Online, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now

Powracamy do superbohaterskich klimatów, ale tym razem znajdujemy się po drugiej stronie barykady. Zarówno jeśli chodzi o „stajnię” – w tym wypadku omawiamy bowiem produkcję DC – jak i samą fabułę. The Suicide Squad to poprowadzona w lepszy, bardziej żwawy i spójny sposób opowieść o antybohaterach wysłanych na straceńczą misję. Bez żadnej złośliwości: David Ayer powinien uczyć się od Jamesa Gunna.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Legion samobójców: The Suicide Squad

7. King’s Man: Pierwsza misja (The King’s Man)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #8

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Apple TV, Chili

Kilka pozycji przed podium znalazł się kandydat nieoczywisty. King’s Man: Pierwsza misja nie był moim faworytem, gdy przychodziło do wybierania najciekawszych premier minionych miesięcy. Mimo że ciepło wspominam pierwszą część serii w reżyserii Matthew Vaughna, to Złoty Krąg mnie nie porwał. Natomiast wraz z Pierwszą misją cykl powrócił na właściwe tory. Oby tak dalej!

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. King’s Man: Pierwsza misja

6. Jeden gniewny człowiek (Wrath of Man)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #9

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video, Premiery Canal+, Player, Play Now, Cineman

Guy Ritchie rzadko zawodzi. I często pracuje ze swoimi ulubieńcami, wśród których znajduje się Jason Statham, tym razem wcielający się w H., pracującego dla firmy organizującej konwoje i odpowiadającej za transport setek milionów dolarów tygodniowo po Los Angeles. Tym razem reżyser dowiódł, że do filmów potrafi podejść również na poważnie, serwując mroczne i brutalne kino zemsty.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Jeden gniewny człowiek

5. Top Gun: Maverick

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #10

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Player, Chili, Apple TV

Choć powroty do klasyków bardzo często kojarzą się z katastrofami, Josephowi Kosinskiemu udało się jej uniknąć. Reżyser wraz z dwójką scenarzystów odpowiednio zagrał na nutach nostalgii, jednocześnie wnosząc pewien powiew świeżości do świata Top Gun, w którym oczywiście błyszczał Tom Cruise wraz z debiutującym w tej serii Milesem Tellerem. Panowie wraz z resztą obsady zapewniają świetną rozrywkę podczas tego akcyjniaka.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Top Gun: Maverick

4. Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera (Zack Snyder’s Justice League)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #11

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Chili, Apple TV

Czwarte miejsce w topce najlepszych filmów akcji 2022 roku przypadło Lidze Sprawiedliwości Zacka Snydera. W poprzednich zestawieniach wielokrotnie już pisałem o tym obrazie. Pokrótce wśród zalet wymienić należy logiczniejszą, dojrzalszą historię, narrację i scenariusz, które nie sprawiają, że widz gubi się w trzeciej minucie filmu, a także – o dziwo – znacznie lepsze aktorstwo. Oczywiście, wszystkie powyższe cechy wymieniam, porównując film do „oryginalnej” Justice League. Czterogodzinne dzieło to swoisty dekalog Zacka Snydera na temat tego, czym jest kino superbohaterskie.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera

3. Batman (The Batman)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #12

Gdzie obejrzeć: HBO Max, Canal+ Online, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now, Apple TV

Pośród wartych uwagi filmów akcji nie mogło zabraknąć nowego Batmana, którego docenili zarówno krytycy, jak i widzowie. Matt Reeves przedstawił historię dobrze znanego wszystkim superbohatera z Gotham w klimatach neo noir. Najlepszy detektyw musi rozwiązać sprawę zagadkowych morderstw czołowych przedstawicieli miasta, za którymi stoi Riddler.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Batman

2. Wszystko wszędzie naraz (Everything Everywhere All at Once)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #13

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Imponująca nowość z tego roku, która zaskoczyła nie jednego filmomaniaka. Na fali multiwersum popłynął nie tylko Marvel, lecz również Dan Kwan i Daniel Scheinert, którzy stworzyli Wszystko wszędzie naraz, gdzie w główną rolę wciela się Michelle Yeoh. Obraz o matce, która przemierza różne uniwersa, aby ocalić świat i swoją rodzinę, porwał widzów z całego świata i słusznie wywalczył sobie drugie miejsce na tej liście.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Wszystko wszędzie naraz

1. Nikt (Nobody)

Najlepsze filmy akcji i sensacyjne 2023, nasze top 14 - ilustracja #14

Gdzie obejrzeć: Canal+ Online, Player, Apple TV

Przyznajcie się: kto z Was zakrzyknął „strzał w dziesiątkę!”, gdy ogłoszono, że następnym angażem Boba Odenkirka będzie Nikt, pełnokrwisty thriller sensacyjny? Nikt? Cóż, ja na pewno nie zaliczyłbym siebie do tego grona. Byłem zaciekawiony obrazem Ilyi Naishullera, śledziłem przedpremierowe informacje i materiały promocyjne, ale traktowałem go w ramach ciekawostki. Tymczasem nie tylko reżyser stanął na wysokości zadania, ale i uwielbiany z Breaking Bad oraz Better Call Saul gwiazdor okazał się nadzwyczaj elastycznym artystą. Czapki z głów, bo to przemiana naprawdę imponująca.

Czytaj o tym filmie w naszej encyklopedii:

 1. Nikt

Autor: Patryk Kubiak

Za jednym z najlepszych filmów wojennych kryje się sporo gorzkich faktów

Za jednym z najlepszych filmów wojennych kryje się sporo gorzkich faktów

Zatrzymaj Park Jurajski w tej minucie i przyjrzyj się uważnie ekranowi komputera

Zatrzymaj Park Jurajski w tej minucie i przyjrzyj się uważnie ekranowi komputera

W Gen V emocjonalne rozterki dominują nad brutalnością The Boys

W Gen V emocjonalne rozterki dominują nad brutalnością The Boys

Angelina Jolie od kilku lat rzadko bierze nowe role. Teraz zdradziła powód przerwy od aktorstwa

Angelina Jolie od kilku lat rzadko bierze nowe role. Teraz zdradziła powód przerwy od aktorstwa

Ostro krytykowany film z Justinem Timberlakiem po 12 latach od premiery stał się hitem na Netflixie

Ostro krytykowany film z Justinem Timberlakiem po 12 latach od premiery stał się hitem na Netflixie