Najlepsze filmy o wikingach 2022, nasze TOP 10

Nordycka mitologia i kultura wikingów są żywe po dziś dzień między innymi dzięki kinematografii. Które filmy o skandynawskich wojownikach uważamy za najlepsze? Tego dowiecie się w tym artykule.

fantasy
24 stycznia 2022
7

Każdy z Was słyszał zapewne o wikingach, i to nie tylko w kontekście ich ciekawej historii, ale także ze względu na atrakcyjną otoczkę, którą stworzyła wokół nich popkultura. W otoczce tej dominuje bardzo stereotypowy wizerunek wikińskich wojów – ciężkie zbroje, dwuręczne topory i przydługie brody. W ciekawy sposób wykorzystywana jest także rozbudowana nordycka mitologia.

W ostatnich latach zdecydowanie największą popularnością cieszyły się dwa tytuły traktujące o skandynawskich rozbójnikach – wielosezonowy serial Wikingowie i wysokobudżetowa gra wideo Assassin’s Creed Valhalla. Jeżeli jednak rozejrzymy się za znanymi filmami o tej tematyce, to skonstatujemy, że nie ma ich, szczerze mówiąc, zbyt wiele. Aby znaleźć coś naprawdę wartego uwagi, trzeba sięgnąć po tytuły nieoczywiste bądź mniej popularne – właśnie takowe udało nam się znaleźć. Najciekawsze z nich znalazły się na świeżo utworzonej redakcyjnej liście top 10 filmów o wikingach.

10. Tropiciel – Indianin vs. wikingowie

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #1
 1. Tytuł oryginalny: Pathfinder
 2. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store

Zaczynamy od dzieła, któremu do wybitności daleko, ale przez wzgląd na naprawdę niewielką liczbę dobrych filmów o wikingach udało mu się rzutem na taśmę przedrzeć na listę. Bo Tropiciel interesuje pomysłem na siebie, próbując łączyć ze sobą klimaty indiańskie i skandynawskie, ale trochę potyka się o własne nogi. Stawiamy jednak mały plusik na zachętę – głównie za odwagę oraz naprawdę nieźle nakręcone sceny akcji.

9. Outlander – średniowieczne science fiction

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #2
 1. Tytuł oryginalny: Outlander
 2. Gdzie obejrzeć: Canal+

Tak to już chyba po prostu działa, że nawet gdy film nie powala od strony fabularnej i kuleje na wielu płaszczyznach, to przynajmniej zapada w pamięć widza ze względu na swoją oryginalność. Przed chwilą wspominałem o Indianie wśród wikingów, a teraz wspomnę o obcym na północnych ziemiach, którego statek kosmiczny rozbił się, a przy okazji przywiózł ze sobą innego, nieco bardziej drapieżnego kosmitę. Oj, dziwny pomysł na siebie ma Outlander, ale ogląda się go z zaciekawieniem. Bardzo osobliwy gatunkowy miszmasz – nie wiem, jak inaczej nazwać średniowieczne science-fiction.

8. Trzynasty wojownik – Antonio Banderas pośród wikingów

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #3
 1. Tytuł oryginalny: The 13th Warrior
 2. Gdzie obejrzeć: DVD lub Blu-ray

Pora na jeszcze więcej kulturowej różnorodności. Tym razem Skandynawię odwiedza przystojny Latynos w osobie Antonio Banderasa, ale uwaga, uwaga – aktor ten nie odgrywa Hiszpana, tylko arabskiego poetę podróżnika, który spotkał na swojej drodze coś na wzór drużyny pierścienia złożonej z samych samców alfa. Mowa o dwunastu wikingach. Wyrusza z nimi na jedyną w swoim rodzaju przygodę, która, owszem, mogłaby być nieco bardziej wciągająca, ale dzięki charyzmie głównego bohatera i smykałce twórców do kręcenia scen batalistycznych pozwala na czerpanie sporej satysfakcji z oglądania.

7. Asterix i wikingowie – obrona Galów przed Skandynawami

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #4
 1. Tytuł oryginalny: Astérix et les Vikings
 2. Gdzie obejrzeć: DVD lub Blu-ray

Asterixa i Obelixa raczej nie trzeba nikomu szerzej przedstawiać, bo tych jegomości z pewnością kojarzycie z komiksów, filmów czy też animacji. Zwykle, dzięki magicznym właściwościom magicznego napoju, łoją oni skórę Rzymianom, choć zdarza się, że raz na jakiś czas oberwie jakiś inny nieproszony gość bądź opresor.

I tak, Galowie dokopali nawet wikingom, i to takim przerysowanym do granic możliwości – z charakterystycznymi rogatymi hełmami oraz niecnymi zamiarami. Stało się to w naprawdę przyjemnej dla oka bajce zatytułowanej, jakże kreatywnie, Asterix i wikingowie. Przeznaczona jest ona raczej dla najmłodszych, ale i dorośli fani serii powinni się bawić tak samo dobrze jak przy każdej innej przygodzie z tymi kreskówkowymi bohaterami.

6. Eryk wiking – komedia artystów z grupy Monty Pythona

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #5
 1. Tytuł oryginalny: Erik the Viking
 2. Gdzie obejrzeć: CDA Premium

Jeżeli marzyliście kiedykolwiek o kontynuacji Monty Pythona i świętego Graala, to Eryk Wiking jest chyba miana takowej najbliżej. Bo wzięli się za niego ci sami ludzie, choć w nieco uszczuplonym składzie (jedynie Terry Jones i John Cleese), a w dodatku znowu mamy do czynienia z kreatywną parodią średniowiecznych konwenansów – tym razem jednak w wydaniu wikińskim. Nawet sceny gwałtu i rzezi potrafią tutaj rozbawić, jakkolwiek źle by to nie brzmiało. W każdym razie sami się o tym przekonacie, jeżeli zdecydujecie się na odpalenie filmu w bliższej bądź dalszej przyszłości.

5. Beowulf – film stworzony w pełni przy pomocy CGI

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #6
 1. Tytuł oryginalny: Beowulf
 2. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Rakuten

Nie każda historia quasi-wikińska musi opierać się na mitach i opowieściach stricte skandynawskich. Najlepszym tego przykładem jest film pod tytułęm Beowulf, który w bardzo atrakcyjny dla widza sposób ekranizuje epicki anglosaski poemat o herosie zwalczającym lokalne, śmiertelnie niebezpiecznie potwory.

Powyższy opis raczej jasno mówi, czego powinniście spodziewać po owym dziele, a jeżeli dodać do tego jeszcze fakt, że nakręcił go reżyser Powrotu do przeszłości i Forresta Gumpa, Robert Zemeckis, to nie powinniście mieć wątpliwości co do ogólnego poziomu Beowulfa. I choć gra w nim plejada gwiazd – od Anthony’ego Hopkinsa aż po Angelinę Jolie – to wszystko zostało tutaj wygenerowane komputerowo. Ot, taki ambitny technologiczny eksperyment.

4. Wikingowie (1958) – prekursor wśród filmów o skandynawskich wojownikach

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #7
 1. Tytuł oryginalny: The Vikings
 2. Gdzie obejrzeć: DVD lub Blu-ray

Jeżeli cofniemy się o parę dekad, aż do lat 50., to zauważymy, że i wtedy powstał wart uwagi film o wikingach, choć był on raczej wyjątkiem. Dlatego też pewnie został nazwany Wikingowie – takowy tytuł nie był wtedy jeszcze zajęty, więc po co twórcy mieli kombinować? Ludzie przynajmniej od razu wiedzieli, z jaką tematyką mają do czynienia.

Do dziś film ten broni się rękami i nogami – to naprawdę dynamicznie i angażująco rozpisana historia, bazująca przede wszystkim na elektryzującej relacji Einara oraz Erica, czyli pana i niewolnika. Walczą oni o względy brytyjskiej księżniczki, a w swojej roli wręcz błyszczy świętej pamięci Kirk Douglas, ojciec równie popularnego Michaela.

3. Jak wytresować smoka – jedna z najlepszych animacji studia DreamWorks

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #8
 1. Tytuł oryginalny: How to Train Your Dragon
 2. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Rakuten, Player

Zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie decydujący się na sprawdzenie rankingu najlepszych filmów o wikingach nastawiają się raczej na tytuły brutalne, męskie i krwawe, ale nic nie poradzę na to, że jednym z najlepszych tworów o takowej tematyce jest animacja familijna. Trudno z tym jednak handlować, gdyż Jak wytresować smoka to znakomite doświadczenie audiowizualne, wręcz rewelacyjnie łączące radosne fantasy z północnoeuropejską kulturą.

Bo wiadomo, że na pierwszym planie są tu przede wszystkim relacje uczących się życia dzieciaków z uroczymi gadami, którym charakterologicznie bliżej do psów aniżeli smoków, ale cała sceneria i wiele pobocznych wątków to już czysta zabawa konwencją kina o wikingach.

2. Valhalla. Mroczny wojownik – samotna tułaczka Madsa Mikkelsena

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #9
 1. Tytuł oryginalny: Valhalla Rising
 2. Gdzie obejrzeć: Cineman, Vod.pl. Kino Pod Baranami VOD, Moje ekino

Kino artystyczne w świecie wikingów? Na taki znakomity pomysł wpadł Nicolas Winding Refn, czyli pretensjonalny filmowy esteta, który swój talent udowodnił chociażby za pośrednictwem Drive. Valhalla: Mroczny wojownik to w sumie takie Drive, tylko pozbawionego emocji Ryana Goslinga zastępuje ponury Mads Mikkelsen, a rozświetlone neonami miasto oglądane zza szyby samochodu ustępuje mglistemu niebu obserwowanemu z perspektywy skandynawskich fiordów. I artystyczne to tak mocno, jak tylko się da, więc uprzedzamy – to seans dla ludzi cierpliwych i szukających w kinie czegoś więcej. Inaczej można się odbić od ekranu jak od kolczastej trampoliny.

1. Thor: Ragnarok – nordycka mitologia oczami Marvela

Najlepsze filmy o wikingach, nasze TOP 10 - ilustracja #10
 1. Tytuł oryginalny: Thor: Ragnarok
 2. Gdzie obejrzeć: Chili, iTunes Store, Rakuten, Player, vod.pl, Canal+

No kto by się spodziewał? Marvel znów na samym szczycie! I choć można mieć spore wątpliwości co do tego, czy filmy o Thorze opowiadają o wikingach, to na pewno nie da się zaprzeczyć, że jedną z czołowych inspiracji twórców była nordycka mitologia. A fakt przeniesienia jej bóstw do przestrzeni kosmicznej dodaje wszystkiemu kolorytu.

Ze wszystkich istniejących aktualnie produkcji o Bogu Piorunów my wybraliśmy Ragnarok, gdyż ten śmiało można uznać za jeden z najbardziej oryginalnych tworów w historii MCU. To głównie zasługa znakomitego reżysera, Taiki Waititego – po trochu komika, a po trochu niegrzecznego moralizatora. A poza tym w najnowszej odsłonie mamy Helę i Fenrira, a więc jeszcze więcej fantastycznych legend Asgardu.

O AUTORZE

Wikingowie rządzą. Nawet nie mówcie, że nie. Ja przynajmniej uwielbiam tych pomyleńców, a już szczególnie nordycką mitologię, którą dzięki nim możemy się popkulturowo raczyć. Szkoda jedynie, że tak mało filmów powstaje z ich udziałem, gdyż potencjał do tworzenia historii jest – po prostu nie został on w pełni wykorzystany.

POWIĄZANE TEMATY: kino fantasy Beowulf

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

Bella Ramsey żegna się ze swoim najbardziej uznanym serialem przed 2. sezonem The Last of Us

Bella Ramsey żegna się ze swoim najbardziej uznanym serialem przed 2. sezonem The Last of Us

Ta porażka zrujnowała czteroczęściową sagę fantasy i zmarnowała gwiazdorską obsadę

Ta porażka zrujnowała czteroczęściową sagę fantasy i zmarnowała gwiazdorską obsadę

Ten gwiazdor musiał czekać na oferty pracy, aż role odrzucą Tom Cruise, Leonardo DiCaprio i Brad Pitt

Ten gwiazdor musiał czekać na oferty pracy, aż role odrzucą Tom Cruise, Leonardo DiCaprio i Brad Pitt

Disney Plus prezentuje zwiastun ekranizacji uwielbianej serii fantasy. To już drugie podejście do tej niezwykłej historii

Disney Plus prezentuje zwiastun ekranizacji uwielbianej serii fantasy. To już drugie podejście do tej niezwykłej historii

Takiego Nicolasa Cage'a dawno nie widzieliście. W Dream Scenario wszyscy o nim śnią

Takiego Nicolasa Cage'a dawno nie widzieliście. W Dream Scenario wszyscy o nim śnią