Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10

The Rock to jedna z gwiazd kina akcji ostatniej dekady, która wraz z Jasonem Stathamem i Dave’em Bautistą współtworzy tercet największych twardzieli. Sprawdźmy więc najlepsze filmy z udziałem Dwayne’a Johnsona.

news
Patryk Kubiak 5 września 2021
2

Dwayne Johnson to kinowy zabijaka. W jego aktorskim portfolio mało jest ról poważnych – dramatycznych, a i tych, w których wspinał się na wyżyny aktorskiego Olimpu, jest niewiele. Trzeba jednak przyznać szczerze, że nie za to lubię byłego gwiazdora WWE. The Rock nigdy nie silił się na udowadnianie w wywiadach, jakim to jest wspaniałym artystą. Wie, po co przyszedł do tego biznesu, a my – idąc do kina na produkcję z jego udziałem – wiemy, czego możemy się spodziewać. Moim zdaniem jest to bardzo uczciwy układ, a ja niejednokrotnie w niego wchodziłem. Przekonajmy się więc, które tytuły z Johnsonem były tymi topowymi.

10. Mumia powraca

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: The Mummy Returns

Film, który dał Dwayne’owi Johnsonowi rozpoznawalność poza kręgami fanów pozorowanych walk w ringu, i który z całą pewnością pchnął jego karierę aktorską do przodu – czego nie mogą powiedzieć wszyscy artyści zaangażowani w produkcję, o czym pisaliśmy przy okazji najlepszych filmów z odtwórcą głównej roli w Mumii, Brendanem Fraserem. Kreacja króla Skorpiona to był pierwszy znaczny angaż byłego wrestlera. Sam obraz natomiast nie przebił poziomem pierwowzoru, ale nie była to bynajmniej wtopa. Warto obejrzeć dla sentymentu i porównania, w jaki sposób (a według złośliwców – czy w ogóle) Johnson rozwinął się aktorsko.

9. Dorwać Smarta

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Get Smart

Dorwać Smarta to pierwsza, ale nie ostatnia komedia w tym zestawieniu. Tytułu Petera Segala nie można wprost nazwać parodią Jamesa Bonda, ale mniejsze lub większe nawiązania widoczne są tu na każdym kroku. Wszystko jest przy tym utrzymane w odpowiednio humorystycznym tonie, scenariusz trzyma się kupy, a legendę tamtejszego wywiadu – Agenta 23 – gra właśnie The Rock. Jeżeli ktoś jest fanem byłej gwiazdy WWE, warto obejrzeć, choć – podobnie jak w Mumii i paru pozycjach tego rankingu – Johnson nie gra tu głównej roli.

8. Policja zastępcza

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: The Other Guy

W tej produkcji pierwszy plan należy do Marka Wahlberga i Willa Ferrella, natomiast siłą napędową dla ich postaci stanowi świetnie dobrany duet złodupców: Samuel L. Jackson i Dwayne Johnson. Policja zastępcza opowiada o dwóch przeciętnych detektywach (dwaj pierwsi), którzy w wyniku zbiegu okoliczności nagle muszą stanąć w miejscu przypisanym do tej pory najlepszym policjantom swojego wydziału, uwikłanym w jakieś ciemne interesy (dwaj ostatni wymienieni). Dość generyczna komedia akcji o gliniarzach – nic dodać, nic ująć.

7. Jumanji: Przygoda w dżungli

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: Jumaji: Welcome to the Jungle

To nie ostatnie spotkanie z dżunglą w tym zestawieniu ani nawet najnowsze, niemniej jednak Jumanji z 2017 roku to bardzo pocieszne, przyjemne, ale mało angażujące kino przygodowe z elementami fantasy, w którym grupka dzieciaków odkrywa starą konsolę z zainstalowaną grą wideo – Jumanji właśnie – i za jej sprawą przenosi się do pełnej niebezpieczeństw krainy. Każdy z bohaterów ma w tym wirtualnym świecie swojego awatara, a jednym z nich jest Dwayne Johnson. Kto by nie grał w taką grę?

6. Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Fast & Furious presents: Hobbs & Shaw

Spin-off serii, której nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Hobbs i Shaw to odsłona Szybkich i wściekłych poświęcona duetowi największych twardzieli wszystkich obrazów spod szyldu FF (sorry, Vin). Już przy okazji topki poświęconej Jasonowi Stathamowi pisałem: „Obaj panowie dali radę, a w moim osobistym rankingu ta odskocznia od głównej serii F&F jest jednym z najlepszych filmów w tym »uniwersum«. Głównie ze względu na świeżość, jaką wprowadza chemia pomiędzy Rockiem i Stathamem”. Nic w tej kwestii nie uległo zmianie od tamtego czasu.

5. Witajcie w dżungli

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: The Rundown

Ta produkcja powstała w 2003 roku i po filmach Król Skorpion oraz Mumia powraca jest to pierwszy poważny występ Dwayne’a Johnsona w typie obrazu (bo jeszcze nie w gatunku), do którego przyzwyczaił nas w późniejszych latach. Witajcie w dżungli to komedia przygodowa, a The Rock odgrywa Becka, członka mafii, który zostaje wysłany do Amazonii, by odszukać syna swego szefa. Całkiem nieźle zostało to wszystko ułożone przez Petera Berga, choć zdarzają się podczas seansu momenty, w których do głowy przychodzą myśli, że film stoi wyłącznie obsadą, czyli Johnsonem, Seanem Williamem Scottem, Christopherem Walkenem czy występującym w nie-wiadomo-któro-planowej roli Arnoldem Schwarzeneggerem. Na szczęście – jak wspomniałem – są to jedynie chwile.

4. Na ringu z rodziną

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Fighting with My Family

Na ringu z rodziną to komedia inspirowana prawdziwą historią marzącej o karierze zawodniczki WWE dziewczyny, w której Dwayne Johnson wciela się w byłego wrestlera. Sam gwiazdor Szybkich i wściekłych wypadł w roli wiarygodnie – jakże mogłoby być inaczej. Film jest pokrzepiającą, sympatyczną opowieścią „od zerki do bohaterki”. Twórcy wykazali się bardzo dobrym wyczuciem odnośnie do tego, kiedy sekwencje dramatyczne przeplatać kolejnymi gagami, dzięki czemu otrzymaliśmy naprawdę świetną produkcję z gwiazdorską obsadą: prócz Johnsona grają tu Florence Pugh, Lena Headey, Nick Frost czy Vince Vaughn.

3. Wyprawa do dżungli

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Jungle Cruise

Jest trochę dziko w tym naszym zestawieniu. Wyprawa do dżungli to obraz świeży, zrealizowany naprawdę solidnie, mimo że wykorzystuje utarte przez kinowych twórców przez lata schematy. Oto mamy parę głównych bohaterów z kompletnie innych parafii: graną przez Emily Blunt Lily – badaczkę z pasji i zawodu – oraz gruboskórnego, twardego i nieokrzesanego Franka (Dwayne Johnson) – kapitana łajby, na której kobieta zamierza wyruszyć w głąb Amazonii. Jak możecie się domyślić, podróż mija im z początku na większych lub mniejszych utarczkach, zmaganiach z przyrodą i nieprzychylnymi ludźmi, a wszystko kończy się happy endem. Jakim konkretnie? By się przekonać, musicie już sami sięgnąć po jeden z klejnotów w aktorskiej koronie byłego wrestlera.

2. Gang z boiska

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Gridiron Gang

Były też i takie czasy, w których The Rock bywał aktorem dramatycznym i nie grywał jedynie w blockbusterach o budżecie wyższym niż Rysy. Gang z boiska to dość kameralna opowieść sportowa, oparta na faktach, w której grupa młodych mężczyzn z zakładu poprawczego dostaje szansę na normalne życie dzięki udziale w projekcie stworzenia drużyny futbolu amerykańskiego. Johnson w produkcji Phila Joanou gra pierwsze skrzypce – jest pracownikiem poprawczaka, który inicjuje całe przedsięwzięcie. Z roli wywiązuje się znakomicie, więc szkoda, że to obraz nieco zapomniany.

1. Szybcy i wściekli 5

Dwayne Johnson - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Fast Five

Niewiele jest zestawień, w których – akurat ja – umieściłbym którąś z części Szybkich i wściekłych na pierwszym miejscu. W przypadku Dwayne’a Johnsona jest jednak inaczej. Piąta odsłona perypetii Dominica Toretto, jego rodziny, przyjaciół i wrogów to wciąż kawał dobrego kina, który nie wszedł jeszcze na tak absurdalne koleiny, jak to ma miejsce w przypadku obecnie produkowanych filmów z serii. To przyzwoity film o szajce kierowców powiązanych ze światkiem przestępczym, a wszelka akcja (ta niezwiązana z pościgami i szybkimi furami), spektakularne wybuchy czy efektowne gnaty to jedynie posypka dla dobrze wypieczonego ciasta.

  1. Dwayne „The Rock” Johnson skończył z Szybkimi i wściekłymi, ale nie z Hobbsem i Shawem 2
  2. Najlepsze filmy przygodowe 2021, nasze top 10

Autor: Patryk Kubiak

„Nie lubię przemocy”. Nicolas Cage zdeklarował, że więcej nie zagra seryjnego mordercy

„Nie lubię przemocy”. Nicolas Cage zdeklarował, że więcej nie zagra seryjnego mordercy

Grała Lynn Tanner w serialu Alf. Czym dziś zajmuje się Andrea Elson?

Grała Lynn Tanner w serialu Alf. Czym dziś zajmuje się Andrea Elson?

„Wolałbym obudzić się w więzieniu”. Robert Downey Jr. gorzko żałuje, że zagrał w ”najgorszym filmie akcji wszech czasów"

„Wolałbym obudzić się w więzieniu”. Robert Downey Jr. gorzko żałuje, że zagrał w ”najgorszym filmie akcji wszech czasów"

Richard Gere miał zagrać jednego z największych bohaterów kina akcji lat 80. Studio zaoferowało gwiazdorowi Pretty Woman ogromne pieniądze

Richard Gere miał zagrać jednego z największych bohaterów kina akcji lat 80. Studio zaoferowało gwiazdorowi Pretty Woman ogromne pieniądze

„Najlepszy scenariusz, jaki kiedykolwiek czytałem”. Channing Tatum dalej chciałby zrobić anulowany 23 Jump Street, na który mają dobry pomysł

„Najlepszy scenariusz, jaki kiedykolwiek czytałem”. Channing Tatum dalej chciałby zrobić anulowany 23 Jump Street, na który mają dobry pomysł