Najlepsze filmy z Jasonem Stathamem, nasze top 10

Jason Statham zwykle gra Jasona Stathama – jest w tej opinii sporo racji. Trzeba jednak oddać aktorowi co aktorskie i pochylić się także nad tymi rolami Brytyjczyka, w których wykazywał się niezgorszym warsztatem. Oto top 10 filmów ze Stathamem.

kryminał
Patryk Kubiak 22 sierpnia 2021
4

Obok Bruce’a Willisa to najbardziej lubiany przeze mnie ekranowy twardziel. Jason Statham – brytyjski aktor, kaskader, producent, model, mistrz sztuk walki i członek drużyny olimpijskiej z 1988 i 1992 roku. Podczas tych drugich igrzysk olimpijskich, odbywających się w Barcelonie, zajął dwunaste miejsce w konkursie skoków do wody. Znany jest przede wszystkim z niezwykle atletycznej sylwetki prezentowanej na dużym ekranie, która służyła mu nierzadko jako narzędzie mordu. Wszystkim tym, którym Statham kojarzy się wyłącznie z brutalną siłą, polecam niniejsze zestawienie – odczarujmy nieco tę zaszufladkowaną (całkiem słusznie) postać, bo Statham grać także potrafi. Przed Państwem 10 najlepszych według Filmomaniaka produkcji z Jasonem Stathamem.

10. Włoska robota

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: The Italian Job

Niełatwo jest mierzyć się ze słynnym pierwowzorem, a przed takim zadaniem stanęli twórcy Włoskiej roboty z Jasonem Stathamem. Zrealizowany w 1969 roku oryginalny obraz to film kultowy. Trzeba jednak oddać, że cała ekipa pod okiem Felixa Gary’ego Graya, reżysera nowej wersji, stanęła na wysokości zadania. Włoska robota to historia szajki rabusiów pragnących dokonać skoku życia – jest więc generycznie, ale ten tytuł ma wszystko: logiczną intrygę, pierwszorzędną obsadę, świetną muzykę, dobrze nakręcone pościgi i zręcznie napisane dialogi. Czego chcieć więcej?

9. Mechanik: Prawo zemsty

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: The Mechanic

Mechanik to dopiero druga pozycja w naszym zestawieniu, a już drugi remake klasycznego filmu sensacyjnego z lat 70. XX wieku. Twórca produkcji, Simon West, stawia na prostotę. Prostota wylewa się też z gry aktorskiej wcielającego się w tytułową rolę Jasona Stathama. Na ścieżkę dźwiękową składają się nieskomplikowane utwory, a choć wizualnie dzieje się dużo, to walki są wyreżyserowane w sposób nieprzesadzony, rzekłbym wręcz – naturalny. To wszystko składa się na jedną z głównych zalet Mechanika w dobie przerysowanego kina akcji drugiej dekady XXI wieku. Jako całość produkcja się broni, jest bardzo klasyczna w interpretowaniu gatunku filmu sensacyjnego – i nic w tym złego. To półtorej godziny dobrego seansu.

8. Niezniszczalni

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: The Expendables

Niezniszczalni mają wszystko, co misie lubią najbardziej. Co z tego, że gwiazdorska obsada jest trochę leciwa? Sylvestra Stallone’a, reżysera i odtwórcę jednej z głównych ról, mimo wieku nadal bawią wybuchy, pościgi, duże gnaty – i to wszystko widać na ekranie, dzięki czemu rzeczy te bawią i widzów. Niezniszczalni to również świetna kreacja aktorska Jasona Stathama, który zdecydowanie – pod względem warsztatu – wyrósł poza resztę twardzieli. Ta produkcja to niezobowiązujące kino akcji, które każdemu dostarczy wiele emocji.

7. Adrenalina

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: Crank

Adrenalina to niczym nieskrępowana, dzika akcja, której kołem zamachowym jest niecodzienna fabuła. Otóż pewnego poranka Chev Chelios (Jason Statham oczywiście) dowiaduje się, że w jego żyłach krąży trucizna i zostało mu niewiele czasu – chyba że będzie przedłużał swoje życie poprzez doprowadzanie organizmu do wytwarzania dużych ilości adrenaliny. Nie zwlekając więc, Chelios rusza w pełną niebezpieczeństw (często prowokowanych przez samego siebie) misję, by zemścić się na tych, którzy odpowiadają za jego stan. Stężenie ekstremalności na minutę seansu jest największe spośród wszystkich produkcji w stawce.

6. Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Fast & Furious presents: Hobbs & Shaw

Największy blockbuster w zestawieniu. Przygody Dominica Toretto są już legendarne, a wraz z postępem fabuły (albo jej degeneracją) twórcy coraz mocniej skręcali w typowe kino sensacyjne, a występ takich aktorów jak Dwayne Johnson czy Jason Statham, tytanów filmów akcji ostatnich lat, był zwieńczeniem tej drogi. Hobbs i Shaw to spin-off, który skupia się na losach dwóch tytułowych bohaterów. I trzeba przyznać, że obaj panowie dali radę, a w moim osobistym rankingu ta odskocznia od głównej serii F&F jest jednym z najlepszych filmów w tym „uniwersum”. Głównie ze względu na świeżość, jaką wprowadza chemia pomiędzy Rockiem i Stathamem.

5. Przekręt

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Snatch

Pierwszy Guy Ritchie w zestawieniu. Nareszcie – chciałoby się powiedzieć, bo to właśnie pod okiem tego reżysera Jason Statham naprawdę rozwija aktorskie skrzydła. W wielu filmach Ritchiego nie brakuje akcji, ale mimo wszystko są to doznania dużo subtelniejsze niż w przypadku większości pozycji w tym rankingu. Przekręt to jedna z ulubionych produkcji autora niniejszego tekstu w historii współczesnego kina – i choć Statham w tym filmie nieco odstaje warsztatowo od wybitnych Brada Pitta czy Alana Forda, to jest to jedna z najbardziej udanych czysto aktorsko kreacji brytyjskiego gwiazdora.

4. Transporter

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: The Transporter

Luc Besson jako scenarzysta i producent to zawsze gwarancja przynajmniej znośnego obrazu. W przypadku Transportera otrzymaliśmy naprawdę wyśmienity film początku XXI wieku, który powoli zyskuje status kultowego. Tytuł ten, w reżyserii duetu Corey Yuen i Louis Leterrier, w sposób mieszany przyjęty przez krytyków, dużo cieplej przez odbiorców, otworzył furtkę w karierze Jasona Stathama, którą aktor konsekwentnie podąża od tamtego czasu. Mowa oczywiście o rolach w kasowych hitach spod znaku pięści i spluwy. Kto z nas by nie skorzystał?

3. Jeden gniewny człowiek

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Wrath of Man

Jeden gniewny człowiek to ostatni film Guya Ritchiego, w którym ekscentryczny reżyser udowodnił, że nadal posiada to magiczne „coś”, pozwalające mu łączyć niewyrachowaną i prostą akcję z oryginalnym sposobem prowadzenia narracji. Trzeba przyznać jednak, że Jeden gniewny człowiek uderza w znacznie poważniejsze tony niż – dla przykładu obecne w tej topce – Przekręt czy Porachunki. Przedstawiona historia jest mniej skomplikowana, a całość można zamknąć sformułowaniem „klasyczne kino zemsty”. Co istotne, w omawianym tytule Jason Statham pokazał, że mimo niemal dwudziestu lat doświadczenia oraz oklepania w graniu Jasona Stathama, zimnego i wyrachowanego zabijaki o gołębim sercu, nie zardzewiał. Nadal potrafi zaczarować widza.

2. Angielska robota

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: The Bank Job

W obecnym stuleciu fanom prawdziwych, dusznych i mrocznych kryminałów ciężko jest znaleźć coś dla siebie. Twórcy odchodzą od tego rodzaju produkcji na rzecz żywszych obrazów. Na szczęście w tym duchu nie poszedł Roger Donaldson, reżyser Angielskiej roboty, racząc audytorium kinem gangsterskim najwyższej próby. Jest trochę bajkowo, nieco zabawnie, mocno dynamicznie (a co najlepsze: dynamizmu nie wprowadza się tu za pomocą wybuchów, tylko wartkiej narracji), a pikanterii całości dodaje fakt, że film oparty jest (przynajmniej według autorów) na prawdziwych wydarzeniach. W Angielskiej robocie dostajemy Stathama idealnie wyważonego pomiędzy klasycznym człowiekiem od brudnej roboty a tkającym misternie kreację aktorem.

1. Porachunki

Najlepsze filmy z Jasonem Stathamen, nasze top 10 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Oj, co to były za emocje podczas pierwszego seansu… Porachunki w powszechnej świadomości ustępują miejsca popularniejszemu Przekrętowi, mimo tego zdecydowałem się na umieszczenie debiutanckiego połączenia Guya Ritchiego i Jasona Stathama znacznie wyżej – i to na szczycie naszego rankingu. Po trosze dlatego, że jest to właśnie pierwsze wspólne dzieło tych dwóch, a także dlatego, że jest to prawdziwy fabularny labirynt. Ritchie w tym filmie jest jeszcze nieokrzepły we własnych schematach (które wymykają się innym schematom), a do oglądania produkcji naprawdę trzeba się przyłożyć, by wyciągnąć z niej wszystkie zawiłości i smaczki. Porachunki to również niesamowity klimat. Anglia jest tu brudna, szara, niekiedy wręcz skąpana w bieli i czerni. To właśnie tutaj Jason Statham rozpoczął wielką karierę. Warto obejrzeć, bo był to naprawdę znakomity start.

  1. Najlepsze filmy przygodowe 2021, nasze top 10
  2. Znamy datę premiery Szybkich i wściekłych 10

Autor: Patryk Kubiak

Prequel Dextera powstaje. Patrick Gibson wcieli się w serialu Original Sin w tytułowego bohatera, w obsadzie gwiazdor Mr. Robota

Prequel Dextera powstaje. Patrick Gibson wcieli się w serialu Original Sin w tytułowego bohatera, w obsadzie gwiazdor Mr. Robota

Czy Furiosa jest odpowiednia dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Sagi Mad Max

Czy Furiosa jest odpowiednia dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Sagi Mad Max

Czy w filmie Furiosa: Saga Mad Max jest scena po napisach?

Czy w filmie Furiosa: Saga Mad Max jest scena po napisach?

Chris Hemsworth zdradził, jaki wpływ miała na niego proteza nosa w Furiosie. „Patrzyłem w lustro, nie widziałem siebie”

Chris Hemsworth zdradził, jaki wpływ miała na niego proteza nosa w Furiosie. „Patrzyłem w lustro, nie widziałem siebie”

Wzruszony do łez Kevin Costner przepraszał widzów, że „musieli tak długo oklaskiwać” jego Horyzont. Potwierdził, ile milionów wydał na film z własnej kieszeni

Wzruszony do łez Kevin Costner przepraszał widzów, że „musieli tak długo oklaskiwać” jego Horyzont. Potwierdził, ile milionów wydał na film z własnej kieszeni