Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10

Brendan Fraser zaczyna ostatnio odzyskiwać utracony blask. Aktor ponownie jest angażowany w produkcje, które być może pozwolą mu wrócić do aktorskiej elity Hollywood. W związku z tym prezentujemy 10 najlepszych filmów z jego udziałem.

news
Patryk Kubiak 29 sierpnia 2021
4

Mumia to najbardziej ikoniczne dzieło, w jakim wystąpił Brendan Fraser. Jednocześnie – jak po latach opowiada sam aktor z żalem – kasowy hit nie okazał się trampoliną do dalszej kariery. W ostatnich latach odtwórca roli Ricka O’Connella zmagał się z wieloma wyniszczającymi problemami, wśród których nie zabrakło rozwodu, ciężkiej depresji i walki o swoje prawa, gdy po latach wyznał, że był ofiarą molestowania seksualnego w czasie piku hollywoodzkiej kariery. Pewne jest, że wszystkie te sprawy miały wpływ na to, jak potoczyły się losy popularnego niegdyś artysty. Niesłusznie jest on jednak dzisiaj kojarzony wyłącznie z jedną rolą, wystąpił bowiem w wielu znakomitych produkcjach. W tym tekście przypomnimy (a niektórym z Was zapewne przedstawimy) 10 najlepszych filmów, w których wziął udział Brendan Fraser. Do dzieła!

10. Jakoś leci

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Still Breathing

Nasze zestawienie otwieramy ciekawą pozycją, bo miszmaszem gatunkowym. Wydaje się, że w Jakoś leci mamy wszystko: dramat, komedię, romans i nutkę fantastyki. Obraz Jamesa F. Robinsona z 1997 roku w momencie premiery był przebojem z gwiazdorską obsadą: Brendan Fraser, Joanna Going, Angus Macfadyen, Celeste Holm czy Michael McKean to świetni aktorzy. Film z kategorii tych określanych mianem „magicznych”, który albo się pokocha, albo znienawidzi.

9. Odwrócić przeznaczenie

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: The Air I Breathe

Odwrócić przeznaczenie można nazwać swego rodzaju antologią. Thriller Jieha Lee to opowieść, na którą składają się historie czterech osób, obrazujące cztery emocje (czy właściwie stany), które są jedynymi składowymi życia w myśl popularnej chińskiej sentencji. Mowa tu o szczęściu, smutku, miłości i przyjemności, które – kolejno – symbolizują postaci grane przez Foresta Whitakera, Sarah Michelle Gellar, Kevina Bacona i Brendana Frasera. Ich losy, jak to bywa w podobnych tytułach, splatają się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli jesteście fanami gwiazdora Mumii, to jest to pozycja obowiązkowa.

8. No Sudden Move

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: No Sudden Move

Kolejny thriller w niniejszym rankingu. Jest to film znacznie, bo niemal piętnaście lat młodszy od Odwrócić przeznaczenie. No Sudden Move to produkcja autorstwa zdobywcy Oscara za Traffica, Stevena Soderbergha. I choć premierze obrazu nie towarzyszyła szalona machina promocyjna, to amerykański reżyser stanął na wysokości zadania, a w stworzeniu wiarygodnego kina gangsterskiego pomogli mu m.in. Benicio Del Toro, Don Cheadle, Ray Liotta i Brendan Fraser. To jedna z pozycji, w której Fraser pokazuje, że nie stracił nic z dawnego kunsztu.

7. Z honorami

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: With Honors

Z honorami to zwrot w znacznie lżejsze klimaty, dzięki którym Brendan Fraser mógł zademonstrować swoje nieprzeciętne umiejętności komediowe. Sama fabuła filmu brzmi już dość absurdalnie. Oto mamy Monty’ego, studenta Harvardu, który gubi swoją pracę magisterską. W wyniku (nie)szczęśliwego zbiegu okoliczności znajduje ją bezdomny. W zamian za każdą dobrą rzecz, którą wobec niego zrobi Monty, ten oddaje mu jedną stronę materiału. I choć zdecydowanie na ekranie bryluje tutaj Joe Pesci, to jednak Fraser nie dostaje zadyszki. A sam obraz wart jest odświeżenia, by pośmiać się w weekendowy wieczór.

6. Amerykańskie psy

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Dogfight

Ten melodramat, który wyreżyserowała Nancy Savoca, znalazł się w niniejszym rankingu nieco na wyrost. Na wyrost nie dlatego, że jest to kiepski film, lecz z uwagi na fakt, że Brendan Fraser zagrał w nim niewielką rolę. Sama produkcja to love story, które opiera się na klasycznym schemacie. Chłopak – tutaj żołnierz Marines tuż przed wyjazdem do Afganistanu – zakłada się z kolegami o to, kto zaprosi na imprezę najbrzydszą dziewczynę. Oczywiście bohater zakochuje się w swojej wybrance bez pamięci i próbuje walczyć z konsekwencjami swoich działań. Produkcja z 1991 roku to pionierskie kroki Frasera w kinie. Zagrał on tu rolę marynarza, nic wielkiego, a jednak już następny angaż to Więzy przyjaźni – kreacja o wiele znaczniejsza. Śmiało można powiedzieć, że gdyby nie został on dostrzeżony w Amerykańskich psach, nie wiadomo, jak potoczyłaby się jego dalsza kariera.

5. Spokojny Amerykanin

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: The Quiet American

Brendan Fraser nie zamykał się na jeden gatunek kina, czego znakomitym dowodem jest jego udział w Spokojnym Amerykaninie, czyli dramacie politycznym osadzonym w realiach I wojny indochińskiej. Wystąpił w tym obrazie u boku dwukrotnego zdobywcy Oscara Michaela Caine’a. Film ewoluuje w trakcie seansu – zaczyna się jako z pozoru niewinna historia miłosna, by w ostatnich minutach trzymać w napięciu niczym thriller wojenny pierwszej klasy. Za gwarant jakości tego projektu niech świadczy osoba reżysera. Phillip Noyce to twórca m.in. Kolekcjonera kości czy Czasu patriotów.

4. Więzy przyjaźni

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: School Ties

Pierwsza poważna rola Brendana Frasera w dobrze przyjętym i głośnym filmie, do tego dramacie poruszającym kontrowersyjną tematykę antysemityzmu pośród amerykańskiego społeczeństwa w latach 50. XX wieku. Więzy przyjaźni to historia Davida Greena (Fraser), żydowskiego nastolatka, który ukrywa przed rówieśnikami swoje pochodzenie, by dostać się na wymarzone studia na Uniwersytecie Harvarda i wspiąć po drabinie społecznej. Produkcja Roberta Mandela to solidne, choć nieco zapomniane kino, z wieloma przyszłymi gwiazdami na pokładzie. Fraserowi towarzyszą bowiem Chris O’Donnell, Matt Damon czy Ben Affleck.

3. Bogowie i potwory

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: Gods and Monsters

Bogowie i potwory to dramat biograficzny opowiadający o starości i wspomnieniach Jamesa Whale’a (Ian McKellen), brytyjskiego reżysera tworzącego w Stanach Zjednoczonych, co zaś istotniejsze dla narracji – homoseksualisty, który zatrudnia w swojej posiadłości młodego ogrodnika, Claya (Brendan Fraser). Sędziwy mężczyzna próbuje zbliżyć się do chłopaka, podczas gdy ten za wszelką cenę nie chce wplątać się w żadną relację z pracodawcą. W końcu jednak zgadza się pozować dla Whale’a w jego pracowni malarskiej, a między bohaterami rodzi się wyjątkowa więź, która jest przyczynkiem do długich rozważań o życiu, sukcesach i porażkach starego twórcy. Kameralny film dialogu, w którym niesamowitą rolę gra chemia pomiędzy duetem głównych aktorów.

2. Miasto gniewu

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Crash

Trzy statuetki Oscara: za najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy montaż oraz najlepszy film. Ogółem sześć nominacji Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Miasto gniewu nie było faworytem do zgarnięcia najważniejszych nagród podczas oscarowej gali w 2004 roku, ale po latach trzeba przyznać, że film na to zwyczajnie zasługiwał. Podobnie jak w Odwrócić przeznaczenie, tutaj też mamy do czynienia z przedstawieniem przez twórców historii kilkorga niezwiązanych ze sobą mieszkańców Los Angeles. Tym razem ich losy krzyżują się w chwili, gdy każde z nich zostaje wystawione na próbę, która sprawdzi, jak dobrymi są ludźmi. Obok Brendana Frasera w dramacie Paula Haggisa (Casino Royale, Za wszelką cenę) występują m.in. Sandra Bullock, Michael Pena, Don Cheadle, Matt Dillon czy Terrence Howard.

1. Mumia

Brendan Fraser - najlepsze filmy. Nasz ranking TOP 10 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: The Mummy

Zwycięzca mógł być tylko jeden. Pomijając fakt, że Mumia to po prostu naprawdę dobry film – jest to też obraz, który Brendanowi Fraserowi przyniósł największą rozpoznawalność. To produkcja, którą kojarzy niemal każdy. Pierwsza część przygód Ricka O’Connella, w którego wcielił się właśnie Fraser, nie była jednak trampoliną do kariery dla młodego wówczas hollywoodzkiego gwiazdora. Parę lat temu w jednym z wywiadów sam aktor wypowiedział się na temat:

Występujesz w filmie, więc Hollywood kocha cię przez jakiś czas. Kocha, kocha, kocha – aż nagle zadurza się w kimś innym. To nie jest nawet cykliczne, wszystko zależy od kaprysu.

Trudno nie przyznać mu racji. Obecnie Brendan Fraser – jak się wydaje – ma szansę na powrót do gwiazdorskiej elity Hollywood, o czym pisaliśmy niedawno na Filmomaniaku. Miejmy nadzieję, że uda się odzyskać dla szerokiej publiczności tego naprawdę zdolnego artystę.

  1. Najlepsze filmy przygodowe 2021, nasze top 10
  2. 9 głośnych filmów, które potrzebuję remake’u

Autor: Patryk Kubiak

„Jest wściekły”. Jason Alexander „groził odejściem” z Seinfelda po tym, jak został pominięty w odcinku 3. sezonu

„Jest wściekły”. Jason Alexander „groził odejściem” z Seinfelda po tym, jak został pominięty w odcinku 3. sezonu

„To nie był mój wybór”. Alan Rickman był zmuszony do zagrania tej roli w filmie z 2014 roku

„To nie był mój wybór”. Alan Rickman był zmuszony do zagrania tej roli w filmie z 2014 roku

„Myślę, że właśnie powiedziałem tak”. Dzięki 3 słowom Julii Roberts do Richarda Gere'a Pretty Woman odniosło tak olbrzymi sukces

„Myślę, że właśnie powiedziałem tak”. Dzięki 3 słowom Julii Roberts do Richarda Gere'a Pretty Woman odniosło tak olbrzymi sukces

„Byli wściekli”. Ikoniczna scena z Top Gun niemal doprowadziła do zwolnienia reżysera Tony’ego Scotta

„Byli wściekli”. Ikoniczna scena z Top Gun niemal doprowadziła do zwolnienia reżysera Tony’ego Scotta

„Wiedziałam, że mnie nie chce”. Michelle Pfeiffer walcząc o rolę w Człowieku z blizną doprowadziła do krwawienia Ala Pacino, który nie chciał jej w filmie

„Wiedziałam, że mnie nie chce”. Michelle Pfeiffer walcząc o rolę w Człowieku z blizną doprowadziła do krwawienia Ala Pacino, który nie chciał jej w filmie