Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12

Kino przygodowe swoje największe sukcesy święciło w drugiej połowie XX wieku. Nadal jednak pojawiają się produkcje tego gatunku, które zasługują na uwagę widzów. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 12 najlepszych filmów przygodowych ostatnich lat.

news
Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak 12 lutego 2022
8

RED: Najlepsze filmy przygodowe 2021, nasze top 10

LEAD: Kino przygodowe swoje największe sukcesy święciło w drugiej połowie XX wieku. Nadal jednak pojawiają się produkcje tego gatunku, które zasługują na uwagę widzów. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 10 najlepszych filmów przygodowych, które zadebiutowały do tej pory w 2021 roku.

W młodości zachwycałem się przygodami Indiany Jonesa czy Jacka T. Coltona, czyli jednych z najbardziej ikonicznych bohaterów filmów przygodowych. Wraz z upływem lat kino przygodowe ewoluowało jak niemal żaden inny gatunek i w jego ramach mogliśmy przenieść się choćby na wyspę milionera Johna Hammonda w Parku Jurajskim. Z tego powodu trudno jest jednoznacznie określić, czym jest współcześnie adventure movie. Mimo tego postaraliśmy się wybrać dla Was top 10 najlepszych produkcji tego gatunku, które miały premierę w roku bieżącym. Sprawdźcie sami, czy przypadną Wam do gustu!

12. Wyprawa do dżungli – parostatkiem w piękny rejs!

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Jungle Cruise

Wyprawa do dżungli to naprawdę wielka frajda. Kino przygodowe, jakiego od lat się nie kręci. Ale to Disney – a Disney może i potrafi wszystko, co udowadniał umiejętnie w ostatnim czasie. Ta produkcja z Dwaynem Johnsonem jest obrazem oldschoolowym ze współczesnym charakterem. Szybka, efekciarska i efektowna. Świat przedstawiony jest barwny, brakuje mu realizmu, ale z pewnością nie polotu. Para głównych bohaterów jest uroczo niedobrana, a główny antagonista – karykaturalny, ale wyrazisty. Czego chcieć więcej? Wszyscy na pokład, podnosimy kotwicę!

11. Finch – postapo jednego aktora

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Finch

W przypadku obrazu Miguela Sapochnika mamy do czynienia z kinem drogi, które znakomicie sprawdza się w gatunku filmów przygodowych. To także kolejna produkcja, w której Tom Hanks wciela się w osamotnionego bohatera, ale zdobywca Oscara nie jest bynajmniej wtórny. To kreacja zupełnie odmienna od choćby tej z pamiętnego Cast Away. Mimo że rzecz dzieje się w postapokaliptycznym settingu, ma on w sobie wiele oryginalności. Co by jednak nie mówić o całej otoczce, Finch to przede wszystkim doskonałe one man show w wykonaniu Hanksa.

10. Mortal Kombat – dwie godziny łamania kości na drodze do przeznaczenia

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: Mortal Kombat

Mortal Kombat to film, w którym mamy co prawda do czynienia z wewnętrznymi rozterkami bohaterów, a nawet próbę odnalezienia siebie Cole’a Younga, ale nie oszukujmy się: to typ przygody, w którym szczęk stali i trzask łamanych kości stoją na pierwszym miejscu. Bo najnowsza odsłona MK mocno skręciła właśnie w stronę kina przygodowego. Prócz tego w produkcji spotkamy niemal wszystkie najbardziej ikoniczne postacie serii, a całość zrealizowana jest na naprawdę dobrym poziomie. No i Josh Lawson jako Kano skrada show za każdym razem, gdy pojawia się na ekranie.

9. No Man’s Land – pełen akcji i nostalgii western na teksańsko-meksykańskim pograniczu

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: No Man’s Land

Świetny western osadzony we współczesnym świecie. Rzadkość. Ziemia niczyja to obszar wzdłuż granicy Teksasu z Meksykiem. Podczas jednego z patroli granicznych Jackson razem z ojcem natrafiają na meksykańskiego nieletniego imigranta. Niepotrafiący opanować nerwów Jackson zabija chłopca. Winę na siebie planuje wziąć ojciec funkcjonariusza, lecz Jackson ucieka na południe, do Meksyku, gdzie ścigają go zarówno dawni koledzy po fachu, jak i meksykańscy federalni. Jackson pragnie tylko jednego: przebaczenia rodziny zmarłego chłopca. Stopniowo jednak zakochuje się w ziemi, którą nauczono go nienawidzić. W No Man’s Land.

8. Smok życzeń – dżin ze skrzydłami i czterdziestu rozbójników we współczesnym Szanghaju

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Wish Dragon

Smok życzeń to film, który garściami czerpie z Aladyna. Oto młody chłopak, bez perspektyw i z brakiem szczęścia, w wyniku zrządzenia losu trafia na istotę spełniającą życzenia. Long – bo tak się nazywa nasz bohater – nie pragnie jednak fortuny czy sławy. Chce jedynie odzyskać swoją przyjaciółkę z dzieciństwa. Jakby wszystko nie było zbyt skomplikowane, Long wraz ze swoim nowym smoczym przyjacielem wplątują się w przestępcze porachunki. Tak rozkręca się ta przygoda.

7. Ruchomy chaos – wciągający świat okraszony dobrze napisaną intrygą

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Chaos Walking

Ziemscy kolonizatorzy zasiedlają odległą planetę, która miała stać się Nowym Światem dla ludzkości. Nic z tych rzeczy. Z powodu tajemniczej epidemii w społeczności wyginęły wszystkie kobiety, a choroba odcisnęła również swoje piętno na mężczyznach: bez przerwy słyszą Szum, czyli myśli pozostałych. Intryga zawiązuje się, gdy jeden z mieszkańców planety, Todd, znajduje w lesie rozbity statek kosmiczny, a na jego pokładzie – Violę. Zbudowany na kanwie powieści Patricka Nessa pod tytułem Na ostrzu noża Ruchomy chaos to przede wszystkim ciekawe uniwersum, które wciąga jak bagno, oraz wartka akcja, napędzana przez pościg za głównymi bohaterami. Gdy do tego dołożymy niezgorszą grę aktorską, wychodzi nam jedna z najlepszych filmowych przygód tego roku.

6. Rurouni Kenshin: The Final – ostatnie cięcia mistrza szermierki

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: Rurôni Kenshin: Sai shushô – The Final

Produkcja opiera się na ostatnim rozdziale mangi Rurôni Kenshin autorstwa Nobuhiro Watsukiego. Czwarta część serii filmów na podstawie mangi Watsukiego domyka opowieść Kenshina Himury, wybitnego szermierza, który w wyniku zmiany ustroju władzy w Japonii – restauracji Meiji – i wydarzeń z tym powiązanych przestał zabijać za pomocą broni białej. W tej odsłonie Himura musi zmierzyć się z demonami swojej przeszłości. Rurouni Kenshin: The Final to jedna ze spokojniejszych propozycji w niniejszym zestawieniu. Niemniej jednak, jest to obraz, który mimo swej długości (ponad dwie godziny!) trzyma widza napiętego jak struna. Zdecydowanie nie tylko dla fanów twórczości Watsukiego.

A CO Z POCZĄTKIEM?

Wraz z premierą Rurouni Kenshin: The Final światło dzienne ujrzała produkcja z tej samej serii o podtytule The Beginning. Jak sama nazwa wskazuje, jest to prequel, który opowiada o początkach przygód Kenshina Himury i wyjaśnia, jak wojownik otrzymał swoją bliznę w kształcie krzyża. Wyjaśnia też jego związek z kobietą imieniem Tomoe, której wątek bezpośrednio łączy się z wydarzeniami z The Final. W naszej topce umieściłem ten ostatni tytuł z prostej, subiektywnej przyczyny: uważam go za lepszą produkcję.

5. Ameryka: Film – szalona interpretacja historii powstania Stanów

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: America: The Motion Picture

Pełnometrażowy film animowany dla dorosłych, w którym ostrze satyry wymierzone jest głównie w mit założycielski Stanów Zjednoczonych. Mamy więc tutaj Jerzego Waszyngtona z piłą mechaniczną, który poszukuje wsparcia w walce z Benedictem Arnoldem i królem Jakubem. Do pierwszego prezydenta USA dołączają m.in. lubujący się w piwie Sam Adams, naukowiec Thomas Edison, uznany jeździec Paul Revere czy indiański wódz Geronimo. Przygoda w Ameryce: Filmie jest opakowana w specyficzny humor i pełna powiązań z kultowymi produkcjami czy dziełami popkultury. Najbardziej absurdalny obraz w rankingu – w pozytywnym sensie!

4. Voyagers – kosmiczna przygoda, podczas której nikomu nie można ufać

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Voyagers

Voyagers to opowieść o kosmicznej wędrówce na odległą planetę. By się na nią dostać i ocalić ludzkość, załoga musi odbyć lot trwający 86 lat. Jedyną nadzieją na powodzenie misji jest to, że zakończą ją potomkowie zdolnych kadetów wysłanych z Ziemi. Wkrótce jednak pasażerowie statku zaczynają odkrywać mroczne sekrety, które zostały zatajone przed startem. Najlepszą rekomendacją tego filmu jest zespół, który przy nim pracował. Na ekranie doskonali aktorzy: Colin Farrell, Tye Sheridan oraz Lily-Rose Depp, za kamerą zaś Neil Burger, reżyser m.in. Jestem Bogiem.

3. Raya i ostatni smok – pięknie, pięknie, pięknie

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Raya and the Last Dragon

Kolejna animacja w naszym top 10, tym razem taka, o której nieco głośniej – i przy której pobawią się zarówno dorośli, jak i dzieci. Raya i ostatni smok opowiada o przygodach samotnej wojowniczki z królestwa Kumandra. Jej zadaniem jest odnalezienie ostatniego smoka, by móc ocalić swoją ojczyznę. Największą zaletą produkcji jest z pewnością strona wizualna. Spece z Disneya naprawdę się postarali, dzięki czemu możemy cieszyć się podczas seansu cudownie płynnymi animacjami i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Wizualny miód.

2. ‘Ohana: Najcenniejszy skarb

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #11

Tytuł oryginalny: Finding ‘Ohana

Niby zwykły film przygodowy, a jednak opowieść o przyjaźni, oddaniu i miłości. Choć Netflix produkcję tę kierował raczej do młodszych widzów, to w oczekiwaniu na nadchodzącą piątą część Indiany Jonesa świetnie będą się bawić także starsi odbiorcy. Przywołanie ikonicznej postaci, którą wykreował Harrison Ford, nie jest zresztą przypadkowe. W ‘Ohanie przygodowo-komiczny klimat jest porównywalny. Poszukiwania zaginionego skarbu, rodzinne tajemnice i zdrady przyjaciół. Wciąga jak najlepsze produkcje tego typu z XX wieku.

1. Luca – nie taki straszny, jak go malują

Najlepsze filmy przygodowe 2022, nasze top 12 - ilustracja #12

Tytuł oryginalny: Luca

Trudno o konkretny wyróżnik, który sprawiałby, że to Luca ląduje na pierwszym miejscu w naszym zestawieniu. Ten film jest bowiem kompilacją kilku udanych elementów, które razem procentują. Tytułowy bohater spędza wakacje na włoskiej Riwierze razem z nowo poznanym przyjacielem. Ten ostatni nie wie jednak, że Luca skrywa pewien sekret – jest morskim potworem. Wzruszający wątek przyjaźni to tylko jedna ze składowych. Luca porusza problem wrogości wobec nieznanego, tak bardzo aktualny we współczesnym świecie. To przygodowa bajka, której końcówka nie pozostawi żadnego widza obojętnym.

  1. 9 głośnych filmów, które potrzebują remake’u
  2. Najlepsze nowe filmy 2021 roku
  3. 10 słynnych scen filmowych, które powstały przypadkiem

Autor: Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak

W Stranger Things 5 powróci upiorna lokacja znana z poprzedniego sezonu. To miejsce ważne dla historii Vecny

W Stranger Things 5 powróci upiorna lokacja znana z poprzedniego sezonu. To miejsce ważne dla historii Vecny

Czy Furiosa jest odpowiednia dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Sagi Mad Max

Czy Furiosa jest odpowiednia dla dzieci? Kategoria wiekowa filmu z Sagi Mad Max

Czy w filmie Furiosa: Saga Mad Max jest scena po napisach?

Czy w filmie Furiosa: Saga Mad Max jest scena po napisach?

Czy Mów do mnie jest na Netflixie? Wiemy, gdzie obejrzeć głośny horror nakręcony przez youtuberów

Czy Mów do mnie jest na Netflixie? Wiemy, gdzie obejrzeć głośny horror nakręcony przez youtuberów

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?