Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 2 marca 2023, 13:25

Czy branża filmowa zaczęła zatrudniać więcej kobiet? Jest raport dotyczący 2022 roku

Pomimo wielu prób przemian, nierówności ze względu na płeć wciąż są obecne w wielu branżach, także w filmowej. Raport z 2022 roku wskazał, jak się ma sytuacja kobiet zatrudnianych w tym obszarze.

Źrodło fot. Wszystko wszędzie naraz; Daniel Kwan i Daniel Scheinert; A24; 2022
i

Nie od dziś wiadomo, że kobietom jest o wiele trudniej zdobyć stanowisko w branży audiowizualnej. ReFrame, które skupia się na zrównoważonym zatrudnianiu pod względem płci w dziedzinie filmowej, udostępniło raport dotyczący 2022 roku. Wskazuje on, że zachodzą zmiany, aczkolwiek wciąż nie są tak wielkie, jak by oczekiwano w tych czasach (via Variety).

Jak się okazało, zaledwie 29 filmów ze 100 najpopularniejszych w ubiegłym roku spełniło kryteria ReFrame. Firma wymaga, aby co najmniej 50% najważniejszych ról na planie filmowym, takich jak reżyser, scenarzysta, producent, odtwórcy znaczących postaci, czy operator, były obsadzone przez kobiety lub osoby niebinarne. Dodatkowe punkty zostają przyznane produkcjom, które zatrudniają kobiety rasy innej niż biała na ważnych stanowiskach oraz które wyznają zasadę parytetu płci.

Filmami z 2022 roku, które uzyskały pieczęć ReFrame i zostały uznane za produkcje zrównoważone pod względem płci, są między innymi Wszystko wszędzie naraz, Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu, Avatar: Istota Wody oraz Kobieta wojownik.

Raport wykazał także, że od 2021 roku nie odnotowano wzrostu liczby kobiet zatrudnianych na stanowiskach reżyserek w pierwszej setce najlepszych filmów fabularnych. Natomiast spadła liczba kobiet rasy innej niż biała zatrudnianych na stanowiskach kierowniczych. Grupą, która ma niewielkie powody do radości, są scenarzystki. Odnotowano jednoprocentowy wzrost liczby pisarek zatrudnianych w pierwszej setce najlepszych produkcji.

Warto na sam koniec dodać, że dyrektorka ReFrame, Andria Wilson Mirza, oznajmiła, że od 2017 roku, w którym zaczęli we współpracy z IMDBPro śledzić i analizować dane na ten temat, ich znaczek zdobyło nie więcej niż 29% ze 100 najlepszych filmów w każdym roku. Oznacza to, że większość popularnych produkcji nie spełnia podstawowych wymogów w kwestii sprawiedliwego zatrudniania.

Zapraszamy was na nasz kanał na YouTube - tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Agata Marczewska

Agata Marczewska

Popkultura to nieodłączny element jej życia. Z tego powodu jej przygoda z pisaniem rozpoczęła się już w najmłodszych latach, gdy zaczęła pisać w szkolnych gazetkach. Kiedy przyszedł ważny moment wyboru kierunku studiów, bez zawahania wybrała kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Dla działu Filmomaniak pisze od stycznia 2023 roku. Nie wie co to sen, bo musi być na bieżąco z newsami ze świata filmowo-serialowego. W kwestii kina, jest zapaloną fanką filmów niezależnych, choć i wyjątkowo dobrym blockbusterem też nie pogardzi. Nienawidzi ograniczać się w oglądaniu konkretnych gatunków filmowych. Jednak najbardziej uwielbia satyry, czarne komedie, dramaty, fantasy i produkcje feministyczne.

więcej