Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 18 marca 2023, 14:18

Częstotliwość, z jaką seriale były anulowane, wpłynęła na podejście widzów do oglądania

Widzowie w znacznym stopniu zaczęli zmieniać swoje przyzwyczajenia. Niespodziewane kasowanie seriali sprawiło, iż subskrybenci ostrożniej wybierają produkcje do obejrzenia, co może nie spodobać się usługodawcom.

Źrodło fot. 1899; Baran bo Odar i Jantje Friese; Netflix; 2022
i

W ciągu ostatnich miesięcy coraz głośniej mówiło się o kasowaniu produkcji, których usunięcia widzowie mogli się nie spodziewać. Mowa między innymi o 1899 Netfliksa oraz Doom Patrolu HBO Max. Usługodawcy nie chcą utrzymywać produkcji z niską lub spadającą oglądalnością. Prawdopodobnie jednak nie spodziewali się, iż doprowadzi to do zmiany trendów wśród widzów seriali (via Variety).

Pokazują to wyniki badania, które przeprowadziła firma YouGov. Zebrane dane przedstawiają, że aż ćwierć dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych czeka, aż dany serial się zakończy, zanim postanowią go obejrzeć. Z tej grupy 27% osób, iż powodem takiego podejścia jest strach przed kasacją serialu i pozostawieniem fabuły bez rozwiązania, 24% widzów nie chce czekać na kolejny sezon po cliffhangerze, a 48% preferuje obejrzenie wszystkich sezonów pod rząd.

Co ciekawe, aż 46% przebadanych czasami lub zawsze, czeka na finał sezonu, zanim zdecyduje się oglądać wybraną produkcję. Osoby w wieku od 18 do 34 lat częściej zgadzały się z tym stwierdzeniem, gdzie 25% tylko czasami czekała, a 34% zawsze. W badaniu zwrócono uwagę, że kobiety (50%) częściej niż mężczyźni (46%) decydują się na czekanie na cały sezon.

Jednocześnie aż 31% dorosłych oceniło, że od lutego 2022 roku skasowano od 1 do 3 seriali, które zaczęli oglądać i często to wiązało się z nierozwiązaną historią przedstawioną w produkcji.

Nowy trend wśród widzów może zepsuć dotychczasową metodę weryfikacji popularności seriali, jaką kierowali się giganci. Jeśli subskrybenci celowo zaczynają omijać premierę i będą czekać aż do zakończenia produkcji, to czasami nawet przez kilka miesięcy może być problem z oceną oglądalności danych seriali.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu, bo w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej