Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 20 maja 2022, 19:18

Czy 42 dni w mroku jest oparte na faktach? Odpowiadamy

Pierwszy chilijski serial Netflixa, 42 dni w mroku, opowiada o tajemniczym zaginięciu kobiety i o jej siostrze, która za wszelką cenę chce ją odnaleźć. Brzmiąca standardowo historia kryminalna ma jednak swoje oparcie w wydarzeniach z przeszłości.

Źródło: YouTube / Netflix Latinoamérica

Jak informuje portal Distractify, 42 dni w mroku bardzo dużo czerpie z innych seriali z gatunku true-crime takich, jak The Act oraz Unbelievable. Sama fabuła opiera się jednak na książce Usted sabe quién: Notas sobre el homicidio de Viviana Haeger (You Know Who: Notes on the Murder of Viviana Haeger) z 2018 roku.

Zbrodnia w domu rodzinnym

We wspomnianej lekturze dziennikarz Rodrigo Fluxá opisuje wydarzenia z 2010 roku, kiedy zgłoszono zaginięcie 42-letniej Viviany Haeger Massé. Po poszukiwaniach, które trwały prawie półtora miesiąca, odnaleziono ciało kobiety schowane na strychu jej własnego domu. Mimo, że mąż został uniewinniony, to podejrzane wydawało się jego zgłoszenie, w którym informował o tajemniczym telefonie w dniu zaginięcia i według niego przez słuchawkę przekazano, że porywacze mają jego żonę, ale on rozłączył się uważając to za oszustwo.

Osoby badające ciało pierwotnie odrzuciły udział osób trzecich i stwierdziły samobójstwo. Ostatecznie policja oceniła, że do śmierci doszło w wyniku morderstwa, którego dokonał mąż wraz ze wspólnikiem. Ten pierwszy został uniewinniony ze względu na brak dowodów, a drugiego skazano na 10 lat więzienia.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

42 dni w mroku ma być inspiracją, a nie adaptacją

Nic dziwnego, że tak tajemnicza historia stała się podstawą do powstania serialu. Mimo wszystko reżyserka dzieła, Claudia Huaiquimilla, stara się unikać terminu adaptacja:

Bardzo ważną decyzją, którą podjęliśmy jako reżyserzy, było stworzenie historii, która nie jest adaptacją, tylko inspiracją. Nie podejmujemy próby udokumentowania absolutnej prawdy, zamiast tego wybraliśmy większą i szerszą refleksję.

42 dni w mroku jest idealną pozycją dla fanów true-crime oraz dla fanów bardziej egzotycznych produkcji. Serial pozwala zobaczyć, jak w Chile patrzy się na tworzenie takiego typu pozycji i przedstawia mroczne historie. Serial już teraz można obejrzeć na Netflixie, składa się on z sześciu odcinków.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

więcej

kalendarz wiadomości
2022
maj
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21

22

23 24 25 26 27 28

29

30 31        
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.