Psycholożka analizuje Cyberpunk Edgerunners; na celowniku uzależnienie od seksu

Terapeutka Georgia Dow opisała problem uzależnień, opierając się na serialu Cyberpunk: Edgerunners. Jednym z motywów przewodnich produkcji było uzależnienie od seksu, które było reprezentowane między innymi przez postać Doca.

science fiction
Zbigniew Woźnicki 27 października 2022
5
Źrodło fot. Cyberpunk: Edgerunners, Rafał Jaki, Netflix, 2022
i

Night City jest mrocznym miejscem, w którym bieda i przemoc są codziennością wielu osób. Nic więc dziwnego, że każdy stara się w tym brutalnym świecie znaleźć chociaż odrobinę przyjemności. Na ten element uniwersum Cyberpunka 2077 zwraca uwagę psycholog Georgia Dow. W jednym ze swoich ostatnich nagrań poruszyła problem uzależnień, poświęcając uwagę między innymi uzależnieniu od seksu:

To, co widzimy w Night City, to mroczna strona uniwersum Cyberpunka. Wiele różnych uzależnień zostało przedstawionych w serialu i dużą częścią tego jest uzależnienie od seksu. Możemy być uzależnieni praktycznie od wszystkiego, zwłaszcza rzeczy dających naszemu mózgowi nagrodę. W przypadku uzależnienia od seksu dzieje się tak, ponieważ kończymy z uwolnioną ogromną ilością oksytocyny. Dzięki temu czujemy się dobrze, czujemy się szczęśliwi. Dodatkowo pojawia się dopamina, które daje uczucie motywacji i tego, że żyjemy. Kiedy czujemy się tak dobrze, chcemy tego więcej.

O uzależnienia łatwo zwłaszcza w Night City. Braindance’y pozwalają dosłownie zanurzyć się w łatwo dostępnym wirtualnym świecie, gdzie wszelkie odczucia i emocje przechodzą przez nas. Jest to całkowicie inne, intensywniejsze doświadczenie, niż oglądanie danych czynności na ekranie lub czytanie o nich.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Uzależnienie często wiąże się z konsekwencjami

Georgia Dow zwraca także uwagę na konsekwencje uzależnień. Mogą one początkowo nie być tak oczywiste dla osoby uzależnionej, ale dla osób z zewnątrz będą widoczne. Dla ludzi mierzących się z uzależnieniem wszystkie inne czynności tracą na znaczeniu, liczy się wyłącznie to, co uwolni dopaminę i pozwoli odlecieć. Całkowicie ignoruje się obowiązki związane z pracą lub rodziną.

Jednocześnie czynność związana z uzależnieniem z biegiem czasu przestaje dawać taką samą przyjemność. Z każdą kolejną dawką osiągamy pewną granicę i następnym razem to nie będzie tak samo odprężające. Potrzebne są coraz intensywniejsze bodźce, które mogą prowadzić do bardziej ekstremalnych zachowań.

Psycholożka informuje, w jaki sposób można w ogóle rozpoznać, że jest się uzależnionym, nie myląc tego ze zwykłym lubieniem danego zajęcia. Jeśli nie jesteśmy w stanie przestać, ciągle o czymś myślimy, jakaś czynność pochłania nasze myśli – to może oznaczać problem uzależnienia.

W uniwersum Cyberpunka występuje także uzależnienie od wszczepów. W świecie, gdzie rządzą najsilniejsi, poczucie siły i mocy może pochłonąć bez reszty. Widzimy to po Davidzie, który stwierdza, że czuje się lepiej w zmodyfikowanym ciele.

Żeby wygrać z uzależnieniem, pierwszym krokiem jest przyznanie się do niego. Trzeba przyjąć do wiadomości, że nie jesteśmy niezniszczalni i mamy chwile słabości. Georgia Dow zaznacza jednak, że nie jesteśmy przez to gorsi. W końcu każdy jest człowiekiem i jeśli chcemy wyjść na prostą, to trzeba otworzyć się przed sobą samym. Terapeutka przypomina także, że znalezienie pomocy specjalisty będzie zawsze lepszym rozwiązaniem, niż radzenie sobie samemu z problemem.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął na Allegro, gdzie wciąż można zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem.

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Gdzie nakręcono The Archies? Lokalizacje, w których filmowano produkcję Netflixa

Gdzie nakręcono The Archies? Lokalizacje, w których filmowano produkcję Netflixa

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena

3D, które jest mi zbędne, czyli jak Avatar nie zrewolucjonizował kina

3D, które jest mi zbędne, czyli jak Avatar nie zrewolucjonizował kina