Psycholog omawia cyberpsychozę, chorobę z Cyberpunk Edgerunners Netflixa

Cyberpsychoza jest chorobą, która w świecie Cyberpunka 2077 wpływa na codzienne życie i relacje z bliskimi. Na podstawie Maine’a z Edgerunners Netfliksa terapeutka Georgia Dow przeanalizowała postępy przypadłości.

science fiction
Zbigniew Woźnicki 12 października 2022
7
Źrodło fot. Cyberpunk: Edgerunners, Rafał Jaki, Netflix, 2022
i

Tekst zawiera spoilery związane z serialem Cyberpunk: Edgerunners.

W serialu Netfliksa Cyberpunk: Edgerunners poznajemy Maine’a. Były żołnierz powoli pogrąża się w cyberpsychozie. Jego otoczenie zwraca uwagę na pojawiające się problemy, ale mężczyzna odrzuca pomoc oraz myśl, że coś może być nie tak. Analizą tej niebezpiecznej przypadłości postanowiła zająć się Georgia Dow.

W uniwersum Cyberpunka cyberpsychoza jest jedną z najgorszych chorób XXI wieku. Jako gracze mieliśmy kontakt z osobami, których leczenie wydawało się całkowicie niemożliwe, ponieważ owa przypadłość w ich przypadku była na zaawansowanym poziomie.

Cyberpsychoza – choroba w świecie Cyberpunka wykreowanym przez Mike’a Pondsmitha. Teoretycznie na cyberpsychozę może zapaść każdy, kto posiada wszczepy. Im mniej stabilna psychicznie jest osoba oraz im więcej ma wszczepów, tym większe są szanse na wystąpienie przypadłości.

Cyberpsychoza doprowadza do zatracenia poczucia własnej osobowości, odbierania siebie jako maszynę, a nie człowieka i odrzucenia czynności, które dotychczas dawały przyjemność. Nie zawsze, ale najczęściej wynikiem cyberpsychozy jest znaczna agresja wobec niesyntetycznych form życia.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

Cyberpsychozy nie da się wyleczyć bez akceptacji choroby

Problem cyberpsychozy ma odzwierciedlenie w prawdziwych psychozach, ponieważ w ich przypadku również bardzo trudno jest zaakceptować utratę kontroli nad własnymi myślami i ciałem. Terapeutka Georgia Dow udowadnia, że zachowanie Maine’a odpowiada rzeczywistym osobom cierpiącym na psychozę. One w podobny sposób reagują na początkowe informacje o chorobie:

Pierwszą rzeczą, przez którą najczęściej się przechodzi, jest odrzucenie. Nie chcemy wierzyć, że to faktycznie ma miejsce i nasze własne ciało nas zdradza. Nie chcemy przyjąć do wiadomości, że nie jesteśmy wystarczająco twardzi oraz wystarczająco silni, aby to kontrolować.

Terapeutka zwraca dodatkowo uwagę na fakt, że ludzie często czekają zbyt długo i na pomoc jest za późno. Chory być może zdaje sobie sprawę ze swojej przypadłości, ale im częściej o tym słyszy i myśli, tym bardziej odpycha od siebie złą informację. Nie chce być odebrany jako osoba słaba, niepotrafiąca poradzić sobie z problemem.

Taki sposób myślenia może kończyć się agresją wobec osób, które tylko się martwią. W serialu Maine uderza Davida, głównego bohatera, tylko za proste pytanie jak się czuje i po zapewnieniu, że wszystko będzie dobrze. Były żołnierz nie chce być odbierany jako osoba słaba, wymagająca pomocy. Jako lider grupy musi być sprawny i żadne problemy nie mogą go dotyczyć.

Psychozy nie oznaczają przemocy

Georgia Dow zwraca uwagę na fakt, iż często w mediach osoby z psychozami są kreowane na stanowiące gwarantowane niebezpieczeństwo. Nie jest to prawdą, a takie informacje tylko zwiększają wycofanie się osób z problemami, przez co trudniej jest im pomóc:

Często [w mediach] mamy osoby, które przechodzą przez psychozę i robią coś niebezpiecznego lub agresywnego. Jest to łatwa metoda do ponownej stygmatyzacji osób przechodzących przez to i jednocześnie zmniejsza szansę na porozmawianie z nimi o tym. Jeśli ktoś cierpi na psychozy, to nie oznacza, że będzie zagrożeniem dla ciebie lub dla osób, które kochasz.

Terapeutka mówi także, że aktualnie jest wiele metod na radzenie sobie z psychozami: od terapii po medykamenty. Dzięki temu można łatwo pomóc osobom wymagającym takich działań. Potrzebna jest jednak rozmowa i warto pytać, jak możemy pomóc, ponieważ każdy może mieć swoje metody na radzenie sobie z problemami i do tego powinniśmy się dostosować.

Przykład Maine’a jest tragiczny, ponieważ ostatecznie mężczyzna nie radzi sobie ze swoim poczuciem winy. Jest świadomy tego, co zrobił w trakcie ataków cyberpsychozy i woli po prostu umrzeć. W prawdziwym życiu to nie musi się tak kończyć i warto szukać pomocy oraz wspierać osoby zmagające się z chorobą.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

City Hunter od Netflixa zbiera pozytywne oceny, ale recenzenci zwracają uwagę na przestarzały humor tej ekranizacji mangi

City Hunter od Netflixa zbiera pozytywne oceny, ale recenzenci zwracają uwagę na przestarzały humor tej ekranizacji mangi

Kiedy rozgrywa się serial Alien? Umiejscowienie produkcji na osi czasu Obcego

Kiedy rozgrywa się serial Alien? Umiejscowienie produkcji na osi czasu Obcego

Wyjaśniamy, co oznacza OZT z X-Men ’97

Wyjaśniamy, co oznacza OZT z X-Men ’97

Kim jest Bastion z X-Men ’97?

Kim jest Bastion z X-Men ’97?

54 lata temu ten mały chłopiec po raz pierwszy stanął przed kamerą, dziś jest jedną z największych gwiazd Marvela

54 lata temu ten mały chłopiec po raz pierwszy stanął przed kamerą, dziś jest jedną z największych gwiazd Marvela