Wiedźmin musiał zostać uproszczony dla zachodnich widzów. „To dla nas bolesne”

Tomasz Bagiński powiedział, że pewne uproszczenia w serialowym Wiedźminie są potrzebne. Powodem jest zachodni widz, który może nie zrozumieć wszystkich niuansów, a produkcja musi mieć jak największe zasięgi.

fantasy
Zbigniew Woźnicki 3 sierpnia 2023
4
Źrodło fot. Wiedźmin; Lauren Schmidt Hissrich; Netflix; 2019
i

Fabuła Wiedźmina Netfliksa wciąż wzbudza kontrowersje wśród fanów. Widzowie nie są zadowoleni z tego, że przedstawiana historia różni się od tej znanej z książek. W tej sprawie wypowiedział się Tomasz Bagiński, producent serialu, w rozmowie dla Gazety Wyborczej. Mężczyzna wyjaśnił, że czasem zmiany są wymuszone, ponieważ przykładowo aktor zachoruje i jego wątek trzeba całkowicie zmodyfikować. Widzowie jednak nie znają kontekstu zmian i mogą być z nich niezadowoleni.

Bagiński wyjaśnił również, dlaczego opowieść może wydawać się spłycona. Powodem mają być różne doświadczenia historyczne, które wpływają na inny odbiór rzeczywistości ludzi z różnych krańców świata. Uproszczenia mają sens, jeśli chce się z serialem dotrzeć do masowego widza:

Miałem tę samą blokadę percepcyjną, kiedy lata temu przedstawiałem Hardkor 44 za granicą i próbowałem wyjaśnić: było powstanie przeciwko Niemcom, ale Rosjanie byli za rzeką, a po stronie niemieckiej walczyły też oddziały z Węgier czy Ukrainy. Dla Amerykanów to było kompletnie niezrozumiałe, zbyt skomplikowane, bo dorastali w innym kontekście historycznym, gdzie wszystko było poukładane: Ameryka jest zawsze dobra, reszta to ci źli. I nie ma tych komplikacji.

Gdy robi się serial dla ogromnej masy widzów, z różnymi doświadczeniami, z różnych części świata, a duża ich część to Amerykanie, to te uproszczenia nie tylko mają sens, one są niezbędne. Dla nas to bolesne, dla mnie też, ale wyższy poziom niuansu i skomplikowania będzie miał mniejszy zasięg, nie będzie docierał do ludzi. Czasem może idzie to za daleko, ale nasz sztab musi podejmować takie decyzje i się z nimi pogodzić.

Słowa Tomasza Bagińskiego już teraz spotkały się negatywnym odbiorem wśród zachodnich widzów. Niektórzy zwracają uwagę, że odbiór serialu jest dowodem, iż upraszczanie jest złym podejściem. Natomiast według innych nazywanie swoich widzów po prostu „głupimi” może nie wyjść twórcom i produkcji na dobre.

W ostatnim czasie Wiedźmin przechodzi kolejny kryzys wizerunkowy, który nie ma żadnego związku z odejściem Henry’ego Cavilla. Niedawno jeden ze scenarzystów, Javier Grillo-Marxuach, wdał się w kłótnię z widzami, którzy zwrócili mu uwagę, iż jedna scena, która według niego jest wierna książkom, tak naprawdę zmienia wydarzenia opisane przez Andrzeja Sapkowskiego.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Kiedy Joker 2 będzie w streamingu na Max? Jest data

Kiedy Joker 2 będzie w streamingu na Max? Jest data

Jak anulować subskrypcję Disney Plus i jaka jest cena abonamentu?

Jak anulować subskrypcję Disney Plus i jaka jest cena abonamentu?

Kiedy 3. sezon Yellowstone na Netflixie? Jest data premiery

Kiedy 3. sezon Yellowstone na Netflixie? Jest data premiery

Obcy: Romulus - gdzie obejrzeć? Kiedy film będzie na Disney Plus?

Obcy: Romulus - gdzie obejrzeć? Kiedy film będzie na Disney Plus?

„Jak śmiecie”. Gwiazda Harry'ego Pottera zwraca uwagę na problem z nową ekranizacją od HBO

„Jak śmiecie”. Gwiazda Harry'ego Pottera zwraca uwagę na problem z nową ekranizacją od HBO