Te role zapewniły aktorom majątek, zobacz listę najlepiej płatnych z nich

Ciekawi Cię, jakie role filmowe są najlepiej płatne? Lista zaskakuje, ponieważ brakuje tam chociażby takich gwiazd jak Johnny Depp czy Leonardo DiCaprio. I znalazła się tam tylko jedna kobieta.

news
Mateusz Libera 18 lutego 2023
6
Źrodło fot. Top Gun: Maverick, Joseph Kosinski, Paramount Pictures, 2022
i

Gwiazdy filmowe potrafią zarabiać naprawdę dużo, a niektóre kontrakty stają się dla nich furtką do prawdziwej fortuny. Jedno z nowo powstałych zestawień Genuine Impact przedstawia ranking najbardziej dochodowych ról aktorów. Widnieją w nim wizerunki gwiazd wraz z filmami, za które zgarnęli najwięcej pieniędzy. Lista wypada dość nieoczywisto, bo w pierwszej dziesiątce zabrakło takich postaci jak Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Johnny Depp czy Angelina Jolie, choć bez wątpienia są to jedni z najbardziej rozpoznawalnych aktorów na całym świecie.

Najwięcej dzięki jednej produkcji zarobił za to Keanu Reeves, który za udział w Matrix Reaktywacja i Matrix Rewolucje zgarnął łącznie 156 mln dolarów, choć większość z tych pieniędzy oddał na cele charytatywne, bądź podzielił się z ludźmi pracującymi na planie obu filmów. Widowiska zostały potraktowane łącznie, ponieważ były kręcone jednocześnie.

Na drugim miejscu znalazł się Bruce Willis, który z gaży oraz procentowych udziałów w box offisie filmu Szósty zmysł zyskał okrągłe 100 mln dolarów. Ex aequo z Willisem na drugim miejscu znalazł się też Tom Cruise, którego wypłata za udział w Top Gun: Maverick wynosiła zaledwie 12,5 mln dolarów. Dobre warunki umowy i zapewne wysoki procent udziałów sprawił, że Cruise ostatecznie zarobił na tym filmie niemal dziesięć razy tyle, bo aż 100 mln dolarów. Taką samą sumę wynagrodzenia przyniosła mu Wojna światów oraz Mission: Impossible 2. To samo miejsce, co poprzedni dwaj panowie, zajął również Will Smith, który za rolę w Facetach w czerni 3 otrzymał łącznie 100 mln dolarów. Ustawienie tych gwiazd wynika z kolejności alfabetycznej.

Te role zapewniły aktorom majątek, zobacz listę najlepiej płatnych z nich - ilustracja #1
Źródło: Genuine Impact

Na piątym miejscu znalazł się Robert Downey Jr., który najlepiej wyszedł na filmach takich jak Iron Man 3, Avengers: Wojna bez granic oraz Avengers: Koniec gry. Każda z tych produkcji przyniosła mu zysk o wartości 75 mln dolarów.

W gronie dziesięciu najlepiej płatnych ról znalazła się tylko jedna kobieca – zagrana przez Sandrę Bullock. Występując w Gravity zarobiła 70 mln dolarów. Tyle samo otrzymał też Tom Hanks za główną rolę w filmie Forrest Gump. Zaraz po nim, na ósmym miejscu ponownie pojawia się Tom Cruise. Jego rola w Mission: Impossible dała mu zysk równy 70 mln dolarów.

Nieco mniej od tej trójki zarobił na jednym filmie Harrison Ford. Udział w produkcji Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki przyniósł mu 65 mln dolarów wynagrodzenia.

Stworzony przez Genuine Impact ranking zamyka Jack Nicholson, który za rolę w Batmanie z 1989 roku otrzymał 60 mln dolarów. Biorąc pod uwagę czasy, kiedy film miał swoją premierę, było to naprawdę dużo.

Mało brakowało, by w tej dziesiątce znalazł się Leonardo DiCaprio, który stoi tuż za Jackiem Nicholsonem. Za udział w Incepcji aktor zarobił 59 mln dolarów, a za Titanica – 40 mln dolarów, choć najpierw miał się zadowolić podstawowym wynagrodzeniem o wartości 2,5 mln dolarów. Ponadto mało brakowało, by z początku krnąbrny Leo pożegnał się szybko z rolą Jacka Dawsona.

Na dwunastym miejscu znalazłby się Johnny Depp z filmem Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach. Podstawowe wynagrodzenie aktora w tym przypadku wynosiło gwarantowane 35 mln dolarów. Łącznie Depp zyskał 55 mln dolarów.

Kolejna najlepiej płatna rola kobieca znajduje się dopiero na piętnastym miejscu. Cameron Diaz jest drugą aktorką, która zyskała najwięcej za rolę w filmie (Zła kobieta – 42 mln dolarów z wynagrodzenia i box office’u).

POWIĄZANE TEMATY: aktorzy Jack Nicholson

Mateusz Libera

Mateusz Libera

Przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia opowiadań, później ruszył humanistyczną ścieżką, wybierając studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Swoje pierwsze teksty publikował na autorskim blogu i w konkursach. Na początku 2023 roku trafił do działu filmowego GRYOnline.pl, gdzie rozpoczął pracę jako autor artykułów o tematyce filmowej. Interesuje się fantastyką, historią, grami RPG i strategiami. Jest też wieloletnim graczem League of Legends – gra od drugiego sezonu. Ponadto pisze książki przygodowe i fantasy, lecz w tej dziedzinie jest jeszcze debiutantem. Na rynku wydawniczym ma na razie jeden zbiór opowiadań.

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Kim jest Lucy z serialu Fallout? Wszystko, co wiemy o postaci granej przez Ellę Purnell

Kim jest Lucy z serialu Fallout? Wszystko, co wiemy o postaci granej przez Ellę Purnell

Miodowe lata powrócą? Artur Barciś jest na tak, ale musi zostać spełniony jeden warunek

Miodowe lata powrócą? Artur Barciś jest na tak, ale musi zostać spełniony jeden warunek

Gwiazda Johna Wicka 4 krytykuje akcję w Road House - i ma rację!

Gwiazda Johna Wicka 4 krytykuje akcję w Road House - i ma rację!

Henry Cavill uratował kolegę z planu przed utonięciem podczas zdjęć do The Ministry of Ungentlemanly Warfare

Henry Cavill uratował kolegę z planu przed utonięciem podczas zdjęć do The Ministry of Ungentlemanly Warfare