Paździoch i Boczek wracają w Kiepskich; jak do tego doszło?

Choć Świat według Kiepskich teoretycznie dobiegł końca, na platformie streamingowej Polsat Box Go właśnie pojawił się nowy i zarazem ostatni odcinek serialu, który może wywołać kontrowersje. Twórcy „ożywili” w nim dwie uwielbiane postacie.

news
Mateusz Libera 20 marca 2023
16
Źrodło fot. Świat według Kiepskich, Okił Khamidov, Patrick Yoka, Adek Drabiński, Polsat, 1999
i

Niemal każdy z widzów spodziewał się, że Świat według Kiepskich zakończy się w jakiś symboliczny oraz stonowany sposób, żegnając tych aktorów, którzy w ostatnich latach odeszli z tego świata, i dziękując widzom za lata wspólnych przeżyć. Tymczasem jednak Polsat wypuścił finałowy odcinek, który mocno rozczarował fanów. Widzowie nie dostali więc pięknego finału, a standardowy odcinek, niczym nieróżniący się od pozostałych epizodów ostatnich sezonów.

Teraz wiele wskazuje na to, że twórcy postanowili naprawić swój błąd i wypuścili nowy, 589. odcinek serialu. Już teraz wiadomo, że nie obejdzie się bez kontrowersji, a wymyślone przez nich rozwiązanie z pewnością nie zadowoli fanów, którzy od dawna apelowali o zakończenie serialu, jeszcze na długo przed tym, jak pożegnaliśmy Ryszarda Kotysa (wcielającego się w Mariana Paździocha) oraz Dariusza Gnatowskiego (Arnold Boczek). Drugi z mężczyzn zmarł 20 października 2020 roku – i był to ostatni sygnał, by kończyć nagrywanie, ale Polsat przeciągnął widowisko jeszcze na dwa lata.

W 589. odcinku Świata według Kiepskich do świata żywych powrócą wspomniani Paździoch oraz Boczek. Jak? Za sprawą sztucznej inteligencji. Cały epizod skupia się na Ferdku, który nie chce się szczepić, bo „w szczepionkach ci*y są”. Jego bliskie otoczenie stara się go przekonać, ale ten pozostaje nieugięty. Wówczas zaczyna wspominać swoich nieżyjących kolegów. Ci, zupełnie jak w Matrixie, pojawiają się znikąd, by zabrać Kiepskiego do nieba. Ponadto opowiadają mu, że nie jest tam tak super, jak się ludziom na ziemi wydaje.

Opis odcinka głosi:

W specjalnym odcinku Świata według Kiepskich, dzięki zaawansowanej technologii deepfake, pojawią się ulubieńcy widzów – Arnold Boczek i Marian Paździoch! Odcinek został poświęcony pamięci aktorów grających te postaci: Dariusza Gnatowskiego i Ryszarda Kotysa […].

Technologia wciąż przesuwa granicę, coraz dalej w iście surrealistycznym kierunku. Jednak to, czy może być wykorzystywana w filmach i serialach do odtworzenia nieżyjących już aktorów, pozostaje etyczno-moralnym dylematem. Zastosowana iluzja może być naprawdę przerażająca, tym bardziej że epizod przedstawia te postacie jako zmarłe. Sztuczna inteligencja zadbała o wiele szczegółów, ucząc się mimiki twarzy artystów z poprzednich odcinków. Potrzebowała jednak ciał, na które naniosła efekty.

Paździocha zagrał więc Mariusz Czajka, a głos naśladował Paweł Okoński. Ciałem Arnolda Boczka został zaś Michał Pietrzak, ale sposób mówienia imitował Artur Kujawa. Jak podaje Polsat, użycie wizerunku zmarłych aktorów nastąpiło za zgodą ich rodzin.

To pierwszy raz w polskiej kinematografii, kiedy zdecydowano się na takie rozwiązanie. Podobne efekty stosowano już zagranicą, chociażby w przypadku zmarłego Paula Walkera, gdzie niektóre sceny do Szybkich i wściekłych 7 nagrano wykorzystując ciała braci aktora, na których twarze naniesiono cyfrowy wizerunek Walkera. Niemniej dla niektórych technologia ta jest przerażająca. Na przykład Keanu Reeves do swoich umów dodaje klauzulę chroniąca go przed deepfake’ami.

Najnowszy odcinek serialu można obejrzeć w Polsat Box Go.

Mateusz Libera

Mateusz Libera

Przygodę z pisaniem rozpoczął od tworzenia opowiadań na lekcjach w gimnazjum, później ruszył humanistyczną ścieżką, wybierając studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Swoje pierwsze teksty publikował na autorskim blogu i w konkursach, by na początku 2023 roku trafić do działu filmowego redakcji Gry- OnLine.pl, gdzie rozpoczął pracę jako autor artykułów o tematyce filmowej. Oprócz tego interesuje się fantastyką, historią, grami RPG i strategiami. Jest też wieloletnim graczem League of Legends – gra od drugiego sezonu. Ponadto pisze książki przygodowe i fantasy, lecz w tej dziedzinie jest jeszcze debiutantem. Na rynku wydawniczym ma na razie jeden zbiór opowiadań.

Najgorsze ekranizacje książek Stanisława Lema, których nienawidził sam autor

Najgorsze ekranizacje książek Stanisława Lema, których nienawidził sam autor

Nowi Sami swoi na pierwszym zwiastunie. Oto, jak zaczął się słynny spór Pawlaka i Kargula

Nowi Sami swoi na pierwszym zwiastunie. Oto, jak zaczął się słynny spór Pawlaka i Kargula

Chłopi z poważnym rekordem. To polski król tegorocznego box office'u

Chłopi z poważnym rekordem. To polski król tegorocznego box office'u

Bogdan Boner: Egzorcysta robi to, co zawsze - odlatuje w absurd i parodię

Bogdan Boner: Egzorcysta robi to, co zawsze - odlatuje w absurd i parodię

Lęk to mocny film, który wymusi w nas refleksję, ale tylko przez chwilę

Lęk to mocny film, który wymusi w nas refleksję, ale tylko przez chwilę