Ród smoka - poznaj dzieci Rhaenyry Targaryen i ich losy

Dziesięcioletni przeskok w czasie w serialu Ród smoka dał widzom możliwość poznania nowych bohaterów. Jednymi z nich są dzieci Rhaenyry Targaryen, które z każdym mijającym odcinkiem będa odgrywać coraz większe role.

fantasy
Marcin "Nicek" Nic 1 października 2022
10
Źrodło fot. Ród Smoka; Miguel Sapochnik; HBO; 2022
i

Uwaga! Tekst zawiera spoilery związane z serialem Ród smoka.

Zaprezentowany w szóstym odcinku Rodu smoka przeskok czasu dał widzom między innymi starsze postacie Rhaenyry Targaryen oraz Alicent Hightower. Niezaprzeczalnie pierwsza z bohaterek ma jedną z najciekawszych historii w książce napisanej przez George’a R.R. Martina, co przekłada się również na serial.

Z każdym mijającym odcinkiem postać pierwotnie grana przez Milly Alcock zyskiwała coraz większą rolę. Trend ten utrzymany został również po dziesięcioletnim przeskoku w czasie. W ostatnim epizodzie widzowie mieli okazję poznać również jej dzieci.

HBO Max kupisz tutaj

Do tej pory twórcy pokazali Jacaerysa, Lucerysa oraz Joffreya Velaryonów. Jednak ich pochodzenie jest kwestionowane przez praktycznie cały odcinek, a wszystko wskazuje na to, że ich ojcem nie jest Laenor, a Harwin Strong.

Osoby znające materiał źródłowy napisany przez George’a R.R. Martina wiedzą jednak, że chłopcy nie będą jedynymi dziećmi, jakie będzie miała Rhaenyra Targaryen. Księżniczka poślubi później swojego wuja Daemona, któremu również urodzi trójkę dzieci. Jednak jaki będzie los całej szóstki?

Jacaerys Velaryon

Jacaerys jest najstarszym synem Rhaenyry i Laenora. Miał zaledwie 14 lat w momencie rozpoczęcia wojny domowej, która znana jest jako Taniec Smoków. Wraz ze swoim bratem Lucerysem zgłosił się na ochotnika, by służyć jako wysłannik Rhaenyry do lordów Westeros, w celu zdobycia nowych sprzymierzeńców. Jako wysłannik matki poleciał na swoim smoku Vermaksie, zyskując poparcie Doliny, Trzech Sióstr i Północy (via Wiki of Ice and Fire).

Pierworodny syn Rhaenyry zginął w Bitwie o Gardziel. Jacaerys zaatakował flotę Triarchatu, a jego zwycięstwo wydawało się niemalże pewne. Jego smok Vermax został jednak poważnie ranny i wpadł na płonącą galerę. Jacaerys wyskoczył z płonącego wraku statku, ale został trafiony bełtami z kuszy Myrish i zatonął w morzu.

Lucerys Velaryon

Lucerys to drugi z synów Rhaenyry. W momencie wybuchu wojny domowej miał trzynaście lat. Wydawać by się mogło, że młody Lucerys został wysłany na łatwiejszą misję niż jego starszy brat Jacaerys. Poleciał bowiem na Arrax do Końca Burzy, gdzie, jak się spodziewano, miał zostać ciepło przyjęty przez lorda Borrosa Baratheona.

Tak się jednak nie stało, a na zamek zdążył dotrzeć książę Aemond Targaryen, syn Alicent Hightower i Viserysa Targaryena. Po przybyciu na miejsce lord Końca Burzy zapytał Lucerysa, którą z jego córek weźmie za żonę. Książę Velaryon przyznał jednak, że jest zaręczony ze swoją kuzynką, Rhaeną Targaryen, co nie spodobało się Borrosowi, który kazał mu wracać do domu. Lucerys został odeskortowany do swojego smoka (via Wiki of Ice and Fire).

Krótko po jego odlocie Aemond został sprowokowany przez córkę Borrosa, przez co dosiadł Vhagara i ruszył w pościg za Lucerysem. Smoki spotkały się nad Zatoką Rozbitków, gdzie doszło do walki. Zwłoki zarówno księcia Lucerysa, jak i jego smoka zostały znalezione dopiero po kilku dniach.

Jego śmierć została pomszczona przez Daemona Targaryena, który wynajął do tego dwóch rzezimieszków nazywanych Cheese i Blood. Złoczyńcy zabili jednego z synów Helaeny Targaryen.

Joffrey Velaryon

Ród smoka - poznaj dzieci Rhaenyry Targaryen i ich losy - ilustracja #1
Źródło fot.: Ród smoka; Ryan Condal i Miguel Sapochnik; HBO; 2022

Najmłodszy syn Rhaenyry i Laenora Velaryona. Jego imię pochodzi od ulubionego rycerza jego ojca – ser Joffreya z Lonmouth. Ze względu na swój młody wiek, 11 lat w chwili wybuchu wojny domowej, zabroniono mu pomocy braciom w zdobyciu sojuszników.

Po śmierci starszego brata, Jacaerysa, został mianowany księciem Smoczej Skały. Był zaręczony z najmłodszą córką lorda Desmonda. Zawarcie tego paktu miało zapewnić jego matce wsparcie Białego Portu.

Chęć udowodnienia matce, że jest wojownikiem jak jego bracia, okazała się dla niego zgubna. Pomimo braku doświadczenia w dosiadaniu smoka, Joffrey desperacko chciał przekonać wszystkich, że się mylą. Kiedy Smocza Jama była oblegana przez wrogów, najmłodszy syn Rhaenyry zdecydował się dosiąść smoczycę Syrax (via Wiki of Ice and Fire).

Ta, nie znając go jako swojego jeźdźca, zrzuciła go z dużej wysokości. Joffrey umiera od upadku, a jego ciało połamało się. Zostaje on poćwiartowany przez przypatrujących się wszystkiemu ludzi, którzy zabierają jego dobytek.

Aegon Targaryen

Pierwszy syn Rhaenyry i Daemona Targaryena. Nazwany na cześć pierwszego króla z tego rodu, Aegona Zdobywcy. Nadanie mu takiego imienia nie spodobało się Alicent Hightower, która sama urodziła syna i dała mu na imię Aegon. Uważała, że dokonany przez Rhaenyrę wybór jest zniewagą wobec jej dziecka. W związku z tym jej syn został określony mianem Aegona Starszego, podczas gdy potomek Rhaenyry Aegonem Młodszym.

Podczas jednej z podróży jego statek został schwytany przez statki Triarchatu. Aegon uniknął pojmania, dosiadając swojego smoka. Nigdy wcześniej jednak na nim nie latał i doświadczenie to nim wstrząsnęło. Bestia została ranna i zmarła chwile po dotarciu na Smocza Skałę. Aegon zdecydował, że już nigdy nie dosiądzie smoka (via Wiki of Ice and Fire).

Podczas zamieszek w Królewskiej Przystani jest świadkiem śmierci swojego brata Joffreya i smoka Syraxa. W związku z tym wraz z matką postanowili uciec z miasta, znajdując schronienie w Duskendale. Stamtąd wyruszyli na Smoczą Skałę, gdzie spotkali Aegona II Targaryena. Aegon Młodszy był tam świadkiem śmierci Rhaenyry. Jego matka została spalona i pożarta przez smoka.

Wydarzenia te na zawsze napiętnowały Aegona, u którego pojawiła się zaciekła nienawiść i niechęć do smoków. Po przejęciu tronu znany był jako Aegon Smocza Zguba.

Viserys Targaryen

Ród smoka - poznaj dzieci Rhaenyry Targaryen i ich losy - ilustracja #2
Źródło fot.: Ród smoka; Ryan Condal i Miguel Sapochnik; HBO; 2022

Drugi syn Rhaenyry i Daemona. Nazwany na cześć jego dziadka, króla Viserysa I. Wraz ze starszym bratem Aegonem został wysłany do Essos, aby byli pod opieką księcia Pentos do czasu, aż ich matka odzyska Żelazny Tron. Ich statek został jednak zaatakowany podczas podróży. Aegon odleciał na grzbiecie swojego smoka, zostawiając Viserysa.

Ten wykazał się sprytem, ukrył smocze jajo i przebrał się za chłopca okrętowego. Jednak jego tożsamość została odkryta przez jednego z członków załogi. Od tamtej chwili jego los nie był znany rodzinie, która wierzyła, że zginął w bitwie.

Viserys wylądował w Lys pod przywództwem magistra Bambarro Bazanne’a, po którego śmierci przeszedł pod opiekę rodziny Rogare. Ich bogactwo porównywalne było do tego, osiągniętego przez Żelazny Bank w Braavos. Viserys poślubił nawet najmłodszą córkę rodziny, Larrę (via Wiki of Ice and Fire).

Podczas wczesnych rządów Aegona III wyszło na jaw, że Viserys przeżył. Został sprowadzony z powrotem do Królewskiej Przystani przez admirała Oakenfista. Podczas ostatnich lat rządów starszego brata został mianowany na jego namiestnika.

Wstąpił na Żelazny Tron, jednak jego panowanie nie należało do zbyt długich. Po niespełna roku zmarł, a powodem śmierci była choroba wywołana przez truciznę.

Visenya Targaryen

Na temat najmłodszego dziecka Rhaenyry i Daemona nie wiadomo zbyt wiele. Urodziła się miesiąc wcześniej, po trzydniowym porodzie, który rozpoczął się, gdy Rhaenyra dowiedziała się, że jej ojciec Viserys I zmarł, a Aegon został koronowany na króla, mimo że to ona została namaszczona na spadkobiercę tronu (via Wiki of Ice and Fire).

Visenya podobno miała wady wrodzone przypominające smoka. Opisana została jako skręcona i zdeformowana, z dziurą w klatce piersiowej w miejscu, gdzie powinno znajdować się serce. Miała również posiadać krótki, pokryty łuskami ogon.

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

„W ogóle mi to nie przeszkadza”. Steven Spielberg nie przejmuje się widzami, krytykującymi jego film wojenny, który zarobił 482 mln dolarów

„W ogóle mi to nie przeszkadza”. Steven Spielberg nie przejmuje się widzami, krytykującymi jego film wojenny, który zarobił 482 mln dolarów

Memento wyjaśnione na jednym obrazku. Infografika kładzie kres 20-letniemu zamieszaniu wokół filmu Christophera Nolana

Memento wyjaśnione na jednym obrazku. Infografika kładzie kres 20-letniemu zamieszaniu wokół filmu Christophera Nolana

Mało kto zna jedyny wyreżyserowany przez Arnolda Schwarzeneggera film, który był wielką klapą

Mało kto zna jedyny wyreżyserowany przez Arnolda Schwarzeneggera film, który był wielką klapą

„Nie mogę tego znieść”. Ten klasyk sci-fi został doceniony przez krytyków, ale Gary Oldman do dziś źle go wspomina

„Nie mogę tego znieść”. Ten klasyk sci-fi został doceniony przez krytyków, ale Gary Oldman do dziś źle go wspomina

„Nie lubię przemocy”. Nicolas Cage zdeklarował, że więcej nie zagra seryjnego mordercy

„Nie lubię przemocy”. Nicolas Cage zdeklarował, że więcej nie zagra seryjnego mordercy