Ridley Scott cały czas nie zgadza się z krytyką Napoleona. Teraz złośliwie odgryzł się francuskim krytykom

Ridley Scott pozostaje niewzruszony opiniami krytyków, pewien swojej wizji twórczej jednoznacznie odpowiada na zarzuty: „Zajmijcie się sobą”.

news
Gabriela Kobos 21 listopada 2023
1
Źrodło fot. Źródło: Napoleon, reż: Ridley Scott, Apple Studios, Scott Free Productions; 2023
i

Ridley Scott bagatelizuje negatywne recenzje pochodzące od francuskich krytyków, które dotyczą jego najnowszego historycznego filmu Napoleon. Główne role grają tam Joaquin Phoenix (wciela się w tytułową rolę) oraz Vanessa Kirby (w roli Joséphine de Beauharnais). Recenzje tego biograficznego dramatu są bardzo zróżnicowane – The Guardian przyznało mu pięć gwiazdek, podczas gdy francuskie GQ zaprezentowało zupełnie odmienne zdanie. Nazwało film „niezgrabnym, nienaturalnym i niezamierzenie śmiesznym" głównie ze względu na to, że francuscy bohaterowie mówią z amerykańskim akcentem.

Jednak GQ to nie jedyne francuskie źródło, które krytykuje film Scotta. Z innych portali i magazynów możemy się dowiedzieć, że Napoleon to „Barbie i Ken za Cesarstwa, a także, że wersja Scotta jest „antyfrancuska i bardzo pro-brytyjska".

Zapytany przez BBC o negatywne recenzje z Francji odpowiedział:

Francuzi nie lubią nawet samych siebie. Publiczność, której pokazałem film w Paryżu, pokochała go.

Początkiem listopada viralowa stała się jego reakcja na komentarz jednego z historyków. Dan Snow zwrócił uwagę na zwiastun filmu, mówiąc, że „Napoleon nie strzelał do piramid” (jest to jedna ze scen w filmie Scotta) i że „Maria Antonina słynęła z bardzo krótkich włosów podczas egzekucji, a Napoleona tam nie było” (w zwiastunie widzimy Marię Antoninę z długimi, kędzierzawymi włosami).

Zapytany o zdanie na ten temat, Scott był dosadny w swojej odpowiedzi dla The New Yorker: „Zajmijcie się sobą”.

W wypowiedzi dla magazynu Total Film dodał:

Zrobiłem wiele filmów historycznych. Czytam raport z czyjegoś innego raportu sto lat po wydarzeniu. Zastanawiam się: „Jak bardzo te wydarzenia są romantyzowane i koloryzowane? Jak wierne faktom to jest?”. Zawsze rozbawia mnie, gdy krytyk mówi mi: „To się nie wydarzyło w Jerozolimie”. Mówię wtedy, „Byłeś tam? To jest pieprzona odpowiedź'”.

Napoleon będzie mieć premierę 22 listopada. W późniejszym terminie na Apple TV+ będziemy mogli obejrzeć rozszerzoną wersję filmu trwającą 250 minut.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

POWIĄZANE TEMATY: filmy historyczne Ridley Scott

Autor: Gabriela Kobos

Najlepsze filmy i seriale o Imperium Rzymskim, nasz top 10

Najlepsze filmy i seriale o Imperium Rzymskim, nasz top 10

Szeregowiec Ryan - ile prawdy jest w historii o czwórce braci i misji ratunkowej

Szeregowiec Ryan - ile prawdy jest w historii o czwórce braci i misji ratunkowej

Jak wierny faktom jest Napoleon? Przedstawiamy nieścisłości w filmie Ridleya Scotta

Jak wierny faktom jest Napoleon? Przedstawiamy nieścisłości w filmie Ridleya Scotta

Netflix na grudzień 2023 - lista seriali i filmów

Netflix na grudzień 2023 - lista seriali i filmów

Napoleon to potknięcie Ridleya Scotta, które nie broni się bitwami

Napoleon to potknięcie Ridleya Scotta, które nie broni się bitwami