Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 stycznia 2021, 17:20

autor: Karol Laska

Protesty w USA mogą zmusić Marvela do porzucenia Punishera

Przyszłość marki Punisher stoi pod znakiem zapytania. Wszystko przez to, że ludzie wykorzystywali znamienny dla superbohatera symbol czaszki podczas protestów w Waszyngtonie sprzed tygodnia.

W SKRÓCIE:
  • niektórzy ludzie, którzy dopuścili się ataku na Kapitol, nosili ze sobą symbol czaszki znany z Punishera;
  • współtwórcy komiksów o tym superbohaterze mają różne opinie – Garth Ennis krytykuje protestujących za ten ruch, a Kevin Maurer oraz Mitch Gerads twierdzą, że Marvel powinien zrezygnować na jakiś czas z rozwoju postaci i dzieł z nią związanych.

Niedawny szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych z pewnością zapisał się już we współczesnej historii USA. Protestujący wdarli się do jednego z najważniejszych budynków w Waszyngtonie, a zdjęcia z całego wydarzenia obiegły cały Internet. Ostatnio zauważono, że część tłumu nosiła na swoich ubraniach charakterystyczną czaszkę nawiązującą do Punishera – marvelowskiej postaci, która samodzielnie wymierzała sprawiedliwość, zabijając wszystkich groźnych przestępców na swojej drodze. Dowodem jest chociażby poniższa fotografia (via Newsweek).

Protestujący z symbolem Punishera. Źródło: Newsweek - Protesty w USA mogą zmusić Marvela do porzucenia Punishera - wiadomość - 2021-01-12
Protestujący z symbolem Punishera. Źródło: Newsweek

Do wspomnianej sytuacji odniósł się jeden ze współtwórców komiksów o Punisherze, Garth Ennis. Skrytykował on postawę rewolucjonistów i sposób, w jaki użyli charakterystycznego komiksowego symbolu, twierdząc, że całkowicie rozminęli się z jego znaczeniem (via Syfy Wire):

Mówiłem to już kilkukrotnie – nikt tak naprawdę nie chciałby być Punisherem. Nikt nie chciałby złożyć trzech wizyt na froncie wojennym, z których jedna kończy się katastrofalnie, następnie wrócić do domu i zobaczyć swoją rodzinę, którą rozstrzelano z karabinu maszynowego na kawałeczki, a resztę życia spędzić na zimnej, ponurej i bezdusznej rzezi.

Ludzie noszący logo w tym kontekście oszukują samych siebie, podobnie jak policjanci, którzy nosili je latem. To, czego tak naprawdę chcą, to nosić pozornie przerażający symbol na koszulce, trochę się powygłupiać i rozluźnić, a potem wrócić do domu, do żony i dzieci, do codziennego życia. Te półgłówki machające w środę „Gwiazdami i pasami” podczas inwazji na Kapitol nie mają pojęcia, co oznacza znak Punishera.

I choć Garth Ennis ma zapewne rację, tak inni współautorzy Punishera, Kevin Maurer oraz Mitch Gerads, patrzą na całe to zamieszanie ze zgoła innej perspektywy. Doszli oni bowiem do wniosków na Twitterze, że nieważne, co początkowo miała symbolizować ta czaszka, Marvel powinien się od niej odciąć i zrezygnować z dalszego rozwoju tegoż bohatera, aby nie dawać tłumowi pretekstu do dalszego szerzenia nienawiści.

Oczywiście opinie te pobudziły resztę internautów do intensywnej dyskusji na temat stosowności dalszego rozwoju Punishera. A Wy co o tym myślicie? Czy Marvel powinien zareagować na wydarzenia w USA i stosunek protestujących do symbolu sprawiedliwości Franka Castle’a? Napiszcie w komentarzach.

kalendarz wiadomości
2021
styczeń
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
         

1

2

3 4 5

6

7 8 9

10

11 12 13 14 15 16

17

18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

31

           
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.