Pojawiły się wezwania do bojkotu Avatara 2: „Nie obejrzę jego filmów i nie będę go wspierać”

Na drugą część Avatara spadła fala krytyki. James Cameron zaszkodził swojemu nowemu filmowi wypowiedzią sprzed 12 lat. Bojkot może niekorzystnie wpłynąć na wyniki niedawnej premiery.

news
Aleksandra Wosz 22 grudnia 2022
2
Źrodło fot. Avatar: Istota wody; James Cameron; 20th Century Studios; 2022
i

Avatar: Istota wody w tym miesiącu zadebiutował w kinach na całym świecie. Historia opowiadana w drugiej części jest podobna do tej pokazanej w Avatarze z 2009 roku. Na'vi, mieszkańcy pięknej Pandory, bronią swojego terenu przed najeźdźcami z nieba, ludźmi czyhającymi na drogocenne surowce planety. Ten model brzmi znajomo i ludzie szybko doszukali się inspiracji w kolonizacji Ameryki.

Wraz z premierą Avatara: Istoty wody filmy i reżysera dotknęła krytyka. Wzburzone komentarze wywołała wypowiedź Jamesa Camerona sprzed ponad dekady. Głosy wśród społeczności rdzennych Amerykanów nawołują, aby ludzie nie oglądali nowego Avatara. To właśnie ta społeczność została najbardziej urażona słowami reżysera, które padły podczas wywiadu z The Guardian w 2010 roku. Cameron opowiadał wtedy o czasie, który spędził z plemieniem Amazonek. Plemię zostało wysiedlone ze swoich ojczystych terenów, ponieważ zaplanowano zbudować tam tamę wodną.

Czułem się, jakbym cofnął się o 130 lat i zastanawiałem się, co musieli czuć Siuksowie, kiedy zostali wypędzeni i zabici, kiedy zostali przesiedleni i otrzymali w zamian tylko jakąś rekompensatę. To była dla mnie siła napędowa do napisania Avatara. Nie mogłem przestać myśleć, że gdyby plemię mogło zobaczyć przyszłość, zobaczyć, jak ich dzieci odbierają sobie życie z najwyższym wskaźnikiem samobójstw w kraju… ponieważ ich sytuacja była beznadziejna i byli społeczeństwem w ślepym zaułku […] wtedy walczyłoby o wiele mocniej.

To właśnie te ostatnie słowa zostały zauważone i skrytykowane, szczególnie teraz podczas premiery nowego filmu. Społeczność wypowiada się nieprzychylnie na temat tego komentarza ze strony Camerona. Padają zarzuty, że Avatar jest rasistowski i odrażający, a także pojawiają się deklaracje i nawoływania do nieoglądania filmu i porzucenia w ten sposób wspierania Camerona. Najbardziej jednak są wytykane słowa „walczyliby mocniej” nazywane okropnymi i bezpodstawnymi.

Tubylcy mówią, że awatar Jamesa Camerona jest rasistowski i odrażający. Sposób, w jaki mówi o Lakocie w tym artykule, jest okropny. - johnniejae

James Cameron, zasadniczo mówiąc, że społeczności tubylcze mogłyby walczyć z kolonizacją mocniej, gdyby wiedziały o wskaźniku samobójstw wśród młodzieży rdzennych Amerykanów, nie jest fajne na żadnym poziomie. Więc nie, nigdy nie będę oglądała jego filmów ani go wspierała. - justsheavassar

Nie oglądaj Avatara: Istota wody. Dołącz do tubylców i innych rdzennych grup na całym świecie w bojkocie tego okropnego i rasistowskiego filmu. Nasze kultury zostały przywłaszczone w szkodliwy sposób, aby zadowolić kompleks Białego Zbawiciela. Lakoci są potężni! - asdza_tlehonaei

Internet jest pełen nieprzychylnych komentarzy i to w jakimś stopniu może zaszkodzić Avatarowi: Istocie wody, promocji filmu, a także przyszłości Jamesa Camerona.

Aleksandra Wosz

Aleksandra Wosz

Przygodę z profesjonalnym pisaniem rozpoczęła na Filmomaniaku w grudniu 2022 roku, gdzie zajmuje się newsami filmowo-serialowymi. Zapalona miłośniczka musicali, która przynajmniej raz do roku musi obejrzeć Hamiltona. Entuzjastka książek Dana Browna, serialu Biuro oraz The Umbrella Academy. A wszystko zaczęło się, gdy mała Ola z fascynacją podpatrywała, jak jej rodzice grają w pierwsze gry z serii Tomb Raider, czy „farmera” – szerzej znanego jako Harvest Moon. Dotarła do momentu, gdy zrozumiała, że ma szansę zasmakować milionów żyć dzięki różnym dziełom.

Kim jest ojciec Kiri w Avatarze 2? Jest jedno poprawne i przerażające wyjaśnienie

Kim jest ojciec Kiri w Avatarze 2? Jest jedno poprawne i przerażające wyjaśnienie

„Będę miała 53 lata, gdy wyjdzie ostatni film”. Zoe Saldana żartuje z opóźnienia Avatara 5

„Będę miała 53 lata, gdy wyjdzie ostatni film”. Zoe Saldana żartuje z opóźnienia Avatara 5

Kiedy Avatar: Istota wody będzie na Disney Plus?

Kiedy Avatar: Istota wody będzie na Disney Plus?

Reżyserzy Marvela tak naprawdę nie kręcą swoich filmów? Nowe, niepokojące doniesienia

Reżyserzy Marvela tak naprawdę nie kręcą swoich filmów? Nowe, niepokojące doniesienia

Szkice koncepcyjne z Avatara 3 ujawniają nowe obszary Pandory

Szkice koncepcyjne z Avatara 3 ujawniają nowe obszary Pandory