Obi-Wan Kenobi zmienił koncepcję George'a Lucasa. Wprowadzono rzecz, której twórca Star Wars celowo unikał

Serial Obi-Wan Kenobi zapewnił wielki powrót Haydena Christensena i Ewana McGregora. To również ta produkcja wprowadziła zmiany do pomysłu George’a Lucasa na pewną postać.

science fiction
Zbigniew Woźnicki 1 stycznia 2024
2
Źrodło fot. Obi-Wan Kenobi; Deborah Chow; Disney+; 2022
i

W serialu Obi-Wan Kenobi mogliśmy poznać nieznaną dotąd historię głównego bohatera, który na nowo odnalazł sens w byciu Jedi oraz nadzieję na lepsze jutro. Produkcja miała również nieoczekiwany finał, w którym Obi-Wan Kenobi spotyka Ducha Mocy Qui-Gon Jinna. Mistrz zdradza swojemu uczniowi, że przez ten cały czas czekał, aż Obi-Wan będzie gotowy na zobaczenie go.

Scena spodobała się fanom Gwiezdnych wojen, którzy wcześniej zastanawiali się, czy Liam Neeson pojawi się w serialu. Do ostatniej chwili to nie było pewne, ponieważ jedyne, co w tym temacie oferowano, to wymijające odpowiedzi. Cameo udało się ukryć do samego końca dając tym samym jedną z najlepiej zapamiętanych scen ze wszystkich produkcji spod szyldu Gwiezdnych wojen od Disneya. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten wątek przeczy wizji George’a Lucasa.

W Zemście Sithów dowiedzieliśmy się, że Qui-Gon Jinn chce uczyć swojego było padawana, ale Yoda, z którym się skontaktował, mógł tylko usłyszeć jego głos. Zmarły Jedi nie pojawił się jako Duch Mocy. W wydanej w 2005 roku książce The Art of Star Wars, Episode III – Revenge of the Sith twórca uniwersum zdradził, dlaczego Qui-Gon Jinn nie pojawił się jako Duch Mocy i czemu to miało nigdy nie nastąpić. Podkreślono tam, że wszystko było dobrze zaplanowane przez filmowca.

Nigdy nie zobaczymy Ducha Qui-Gona, ponieważ nigdy nie był tak utalentowany.

Qui-Gon Jinn nie ukończył swojego treningu, który pozwoliłby mu po śmierci przyjąć postać Ducha Mocy, ponieważ przedwcześnie zginął z ręki Dartha Maula. Być może według George’a Lucasa Rycerz Jedi potrzebuje bardzo dużo czasu na pełne opanowanie sztuki zamanifestowania siebie w postaci Ducha Mocy. A Qui-Gon przez przerwany trening potrafił jedynie kontaktować się z żywymi głosowo. A dzięki temu, że Yoda był mocno połączony z Mocą, mógł odebrać wiadomość od zmarłego Jedi i przekazać ją Obi-Wanowi.

Duch Qui-Gon Jinna w Obi-Wanie Kenobim był gestem w kierunku fanów, którzy zastanawiali się, czy Mistrz Jedi powróci w jakiejś formie. Stwarza to jednak problem pod względem budowy świata, ponieważ teraz pojawiają się pytania, dlaczego postać Liama Neesona pojawiła się tylko przy tej jednej okazji i nie widzieliśmy jej potem w trylogiach oryginalnej i sequeli. Qui-Gon Jinn mógł przecież pomóc w treningu Luke’a Skywalkera i Rey. Być może Disney znajdzie na to jeszcze jakieś wyjaśnienie.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Nowe zdjęcia Liama Hemswortha na nowo wzbudziły dyskusje o tym, czy aktor pasuje do roli Geralta

Gdzie kręcono Fallouta? Lokacje z serialu Amazona

Gdzie kręcono Fallouta? Lokacje z serialu Amazona

Kiedy rozgrywa się serial Fallout w stosunku do gier? Oś czasu franczyzy

Kiedy rozgrywa się serial Fallout w stosunku do gier? Oś czasu franczyzy

Kim jest Lucy z serialu Fallout? Wszystko, co wiemy o postaci granej przez Ellę Purnell

Kim jest Lucy z serialu Fallout? Wszystko, co wiemy o postaci granej przez Ellę Purnell

Akademia pana Kleksa zmierza na Netflixa. Kiedy film będzie dostępny w streamingu?

Akademia pana Kleksa zmierza na Netflixa. Kiedy film będzie dostępny w streamingu?