Jak oglądać Star Wars? Kolejność chronologiczna

Pojawienie się platformy Disney+ sprawiło, że otrzymaliśmy dostęp do wszystkich produkcji w świecie Gwiezdnych wojen. Osoby niezaznajomione z tą marką mogą mieć jednak kłopot z rozpoczęciem przygody. Spieszymy na pomoc wszystkim, którzy przytłoczeni ogromną liczbą produkcji nie wiedzą od czego zacząć.

science fiction
Marcin "Nicek" Nic 5 maja 2024
26

Trzeba przyznać, że Gwiezdne wojny to ogromne uniwersum, składające się z wielu produkcji. Nic więc dziwnego, że osoby chcące po raz pierwszy obejrzeć historie z tego świata, mogą mieć problem z określeniem właściwego kierunku. Zwłaszcza, jeśli chcą one cieszyć się pełną immersją z poznawania przygód kultowych dla popkultury bohaterów. Dlatego też przygotowaliśmy krótkie zestawienie, które pokaże, w jakiej kolejności chronologicznej nowi widzowie powinni zapoznawać się z filmami oraz serialami z uniwersum Gwiezdnych wojen.

Jak oglądać Gwiezdne wojny?

 1. Gwiezdne wojny: Akolita
 2. Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo
 3. Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów
 4. Gwiezdne wojny: Wojny klonów
 5. Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów
 6. Star Wars: The Bad Batch
 7. Han Solo: Gwiezdne wojny – historie
 8. Obi-Wan Kenobi
 9. Star Wars: Rebelianci
 10. Andor
 11. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie
 12. Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja
 13. Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje
 14. Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi
 15. The Mandalorian
 16. Księga Boby Fetta
 17. Ahsoka
 18. Gwiezdne wojny: Część VII - Przebudzenie Mocy
 19. Gwiezdne wojny: Część VIII - Ostatni Jedi
 20. Gwiezdne wojny: Część IX - Skywalker. Odrodzenie

Disney+ kupisz tutaj

Gwiezdne wojny: Akolita (serial)

Rok produkcji: 2024

Era: Wielka Republika

Dlaczego warto obejrzeć: serial skupi się na użytkownikach Ciemnej strony Mocy

Gwiezdne wojny: Akolita przedstawi Republikę oraz Zakon Jedi w czasie poprzedzającym Epizod I o około 200 lat. Produkcja będzie wyjątkowa na tle innych tytułów z uniwersum Star Wars, ponieważ w centrum postawi użytkowników Ciemnej strony Mocy.

Fabuła skupi się na śledztwie w sprawie zbrodni na Jedi, która wydaje się powiązana z użytkownikami Ciemnej strony Mocy. Szanowany mistrz będzie musiał rozwiązać zagadkę mającą związek z niebezpieczną wojowniczką, którą zna ze swej przeszłości.

Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (film)

Rok produkcji: 1999

Era: Upadek Jedi

Dlaczego warto obejrzeć: początek przygody z Gwiezdnymi wojnami

Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo to pierwsza część cyklu, która jednocześnie nie była pierwszym filmem w tym uniwersum. Pomimo niezbyt przychylnych opinii jest to pozycja obowiązkowa, jeśli chodzi o pełne zrozumienie historii.

Głównymi bohaterami filmu są dwaj rycerze Jedi – Obi-Wan Kenobi oraz Qui-Gon Jinn. Wyruszają oni na planetę Tatooine, gdzie poznają młodego Anakina Skywalkera, który będzie w przyszłości ważną postacią w uniwersum.

Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (film)

Rok produkcji: 2002

Era: Upadek Jedi

Dlaczego warto obejrzeć: Christopher Lee w roli hrabiego Dooku

Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów pokazuje nam wydarzenia 10 lat po Mrocznym widmie. Młody padawan, Anakin Skywalker, zaczyna kwestionować nauki swojego mistrza.

Oprócz tego śledzimy również powstanie armii klonów, a także pojawiające się uczucie pomiędzy Anakinem oraz Padme Amidalą. Obydwa wątki będą miały swoje konsekwencje w następnych częściach.

Gwiezdne wojny: Wojny klonów (serial animowany)

Rok produkcji: 2008 - 2020

Era: Upadek Jedi

Dlaczego warto obejrzeć: pojawienie się wielu postaci ważnych dla uniwersum

Gwiezdne wojny: Wojny klonów to serial animowany, który w bardzo dobry sposób wypełnia lukę pomiędzy Atakiem klonów a Zemstą Sithów. Historia kręci się wokół Obi-Wana Kenobiego oraz Anakina Skywalkera, do których dołącza młoda Ahsoka Tano.

W serialu tym zobaczymy wiele postaci, które ukazane zostaną w innych produkcja spod szyldu Gwiezdnych wojen. Jabba the Hutt, Saw Gerrera czy też Bo-Katan to bohaterowie, którzy odcisnęli swoje piętno w wielu historiach z tego uniwersum.

Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (film)

Rok produkcji: 2005

Era: Upadek Jedi

Dlaczego warto obejrzeć: walka na planecie Mustafar

Jest to zdecydowanie najmroczniejsza ze wszystkich dotychczas opisanych produkcji ze świata Gwiezdnych wojen. Zemsta Sithów koncentruje się na przemianie Anakina Skywalkera. Obok niej kluczowym punktem filmu jest widowiskowa walka Obi-Wana Kenobiego i jego ucznia.

Star Wars: The Bad Batch (serial animowany)

Rok produkcji: 2021 - trwa nadal

Era: Rządy Imperium

Dlaczego warto obejrzeć: poznajemy ciekawą grupę wyrzutków, która próbuje uratować klona

Jest to kolejna produkcja, która łączy wydarzenia dziejące się w trylogii prequeli (epizod I-III) z tymi ukazanymi w oryginalnych filmach (epizod IV-VI). Akcja Star Wars: The Bad Batch rozpoczyna się w momencie egzekucji rozkazu 66, który spowodował praktycznie całkowite pozbycie się rycerzy Jedi z Galaktyki.

Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (film)

Rok produkcji: 2018

Era: Rządy Imperium

Dlaczego warto obejrzeć: historia najpopularniejszego przemytnika

Han Solo: Gwiezdne wojny – historie to film opowiadający historię tytułowego bohatera, który pojawi się również w następnych produkcjach. Opowieść koncentruje się na przyjaźni pomiędzy Hanem Solo oraz Chewbaccą.

Chociaż film nie odniósł takiego sukcesu, jak produkcje z głównego cyklu Star Wars, to zebrał wokół siebie całkiem pokaźną oraz wierną rzeszę fanów.

Obi-Wan Kenobi (serial)

Rok produkcji: 2022

Era: Rządy Imperium

Dlaczego warto obejrzeć: dowiadujemy się, co mistrz Jedi robił na wygnaniu na Tatooine

Najnowsza produkcja w zestawieniu. Obi-Wan Kenobi to serial opowiadający dalsze dzieje tytułowego mistrza Jedi. Akcja dzieje się 10 lat po wydarzeniach, które mogliśmy zobaczyć w Zemście Sithów. Ben Kenobi wiedzie spokojne życie na planecie Tatooine, gdzie pilnuje młodego Luke’a Skywalkera. Jednak przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, a były mistrz Jedi w końcu będzie musiał się z nią zmierzyć.

Do swoich kultowych ról powracają Ewan McGregor oraz Hayden Christensen.

Star Wars: Rebelianci (serial animowany)

Rok produkcji: 2014 - 2018

Era: Epoka Rebelii

Dlaczego warto obejrzeć: początki powstania Ruchu Oporu

Historia przedstawiona w serialu Star Wars: Rebelianci koncentruje się na załodze statku, która rzuca wyzwanie rosnącej sile Imperium.

Animacja ta wprowadza wielu nowych bohaterów, jednak pojawią się również znane twarze, takie jak Darth Vader, Kapitan Rex, Bail Organa oraz Ahsoka Tano.

Andor (serial)

Rok produkcji: 2022

Era: Epoka Rebelii

Dlaczego warto obejrzeć: wyjaśnia, co motywuje Cassiana Andora w walce z Imperium

Andor to dojrzałe podeście do świata Gwiezdnych wojen. Serial opowiada o Cassianie Andorze, a dokładniej prezentuje jego historię na pięć lat przed wydarzeniami z Łotr 1. Bohater nie jest jeszcze członkiem Rebelii i jego podejście do walki z Imperium dopiero się kształtuje.

Poza starymi, dobrze znanymi bohaterami, których historie serial rozwija, poznajemy w nim również innych mieszkańców odległej galaktyki.

Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (film)

Rok produkcji: 2016

Era: Epoka Rebelii

Dlaczego warto obejrzeć: sekwencja kończąca z Darthem Vaderem

Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie osadzony jest 19 lat po wydarzeniach znanych z Zemsty Sithów. Piętno Imperium odciska się na całej Galaktyce, a grupka żołnierzy wyrusza na misję, która może ocalić wiele istnień.

Film uważany jest za jeden z lepszych w uniwersum Gwiezdnych wojen. W zgrabny sposób spina klamrą wydarzenia, które doprowadzą do sceny otwierającej Nową nadzieję. Końcowe minuty filmu należą do najlepszych sekwencji, w których pojawia się Darth Vader.

Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja (film)

Rok produkcji: 1977

Era: Epoka Rebelii

Dlaczego warto obejrzeć: film, który zapoczątkował serię Gwiezdnych wojen

Nowa nadzieja opowiada historię Lei Organy oraz Luke’a Skywalkera, którzy wspólnie wyruszają walczyć z Imperium. Wspierają w ten sposób Rebeliantów, którzy rzucili wyzwanie obecnie największej sile w galaktyce.

Film był ogromnym sukcesem komercyjnym, a także cieszył się bardzo dobrymi opiniami wśród krytyków. Niektórzy z nich określali Nową nadzieję za przełom w tworzeniu filmów.

Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (film)

Rok produkcji: 1980

Era: Epoka Rebelii

Dlaczego warto obejrzeć: przez wielu uważany za najlepszy film w świecie Gwiezdnych wojen

Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje to prawdopodobnie najlepszy film ze wszystkich w uniwersum Star Wars. Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć postać Yody, podstarzałego mistrza Jedi, który będzie szkolił Luke’a Skywalkera.

Młody rycerz Jedi konfrontuje się z Darthem Vaderem oraz dowiaduje się, kim tak naprawdę był jego ojciec.

Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi (film)

Rok produkcji: 1983

Era: Epoka Rebelii

Dlaczego warto obejrzeć: zwieńczenie historii oryginalnej trylogii

Historia Powrotu Jedi koncentruje się na młodym Skywalkerze, który pragnie uratować swojego ojca. Film jest epickim zakończeniem opowieści, w której bardzo duży wpływ na wydarzenia mają postacie przypominające pluszowe misie.

The Mandalorian (serial)

Rok produkcji: 2019 - nadal trwa

Era: Nowa Republika

Dlaczego warto obejrzeć: pojawienie się najsłodszej postaci w historii Gwiezdnych wojen

Mandalorianin opowiada historię Din Djarina, łowcy nagród pochodzącego z planety Mandalora. Podczas wykonywania jednego z zadań spotyka on postać, która zmienia go z zimnokrwistego zabójcy w opiekuńczego „ojca”.

Akcja serialu ukazana jest 5 lat po wydarzeniach znanych z Powrotu Jedi. Do tej pory powstały dwa sezony tej produkcji, jednak już teraz wiemy, że twórcy na nich nie poprzestaną.

Księga Boby Fetta (serial)

Rok produkcji: 2022

Era: Nowa Republika

Dlaczego warto obejrzeć: opowieść o najbardziej znanym łowcy nagród

Księga Boby Fetta ukazuje wydarzenia bezpośrednio po drugim sezonie Mandalorianina. Opowiada historię łowcy nagród, który próbuje przejąć kontrolę nad światem przestępczym. Całość opowiedziana jest w formie wspomnień.

Serial wypełniony jest po brzegi nawiązaniami do poprzednich produkcji, które w pełni zrozumieją osoby zaznajomione z uniwersum. W Księdze Boby Fetta pojawią się między innymi Din Djarin, Ahsoka Tano oraz Luke Skywalker.

Ahsoka (serial)

Rok produkcji: 2023

Era: Nowa Republika

Dlaczego warto obejrzeć: wprowadzenie aktorskich wersji takich bohaterów jak Hera Syndulla, Sabine Wren czy Ezra Bridger.

Serial Ahsoka rozgrywa się pomiędzy drugim a trzecim sezonem Mandalorianina i skupia się na tytułowej wojowniczce Jedi. Była padawanka Anakina Skywalkera podejmie się misji, od której będą zależeć losy całej galaktyki. W tym przedsięwzięciu pomogą jej przyjaciele znani widzom z produkcji Rebelianci: Hera Syndulla, Sabine Wren oraz Ezra Bridger. Na ich drodze stanie wielki admirał Thrawn, uznawany przez lata za zaginionego, oraz tajemniczy użytkownicy Ciemnej strony Mocy. Ahsoka Tano będzie musiała walczyć nie tylko o przyszłość, ale także zmierzyć się ze swoją przeszłością.

Gwiezdne wojny: Część VII - Przebudzenie Mocy (film)

Rok produkcji: 2015

Era: Powstanie Najwyższego Porządku

Dlaczego warto obejrzeć: powrót postaci znanych z oryginalnej trylogii

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy był prawdopodobnie jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów z uniwersum Star Wars. Czy jednak spełnił on oczekiwania fanów? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć samemu, bowiem siódmy epizod powiela wiele elementów znanych z poprzednich części.

Akcja filmu dzieje się 30 lat po wydarzeniach znanych z Powrotu Jedi. Dzięki temu twórcy zaprezentowali szereg nowych bohaterów, jednak nie zapomnieli również o powrocie starej gwardii. Do dnia dzisiejszego jest to najbardziej dochodowy film serii.

Gwiezdne wojny: Część VIII - Ostatni Jedi (film)

Rok produkcji: 2017

Era: Powstanie Najwyższego Porządku

Dlaczego warto obejrzeć: najbardziej kontrowersyjny film serii

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi śmiało można określić mianem filmu, który podzielił fanów Star Wars na całym świecie. Reżyser Rian Johnson zdecydował się na wprowadzenie licznych zmian w kanonie, co nie spodobało się wielu osobom. Kontrowersje wokół filmu nie przeszkodziły jednak w osiągnięciu bardzo dobrych wyników finansowych.

Gwiezdne wojny: Część IX - Skywalker. Odrodzenie (film)

Rok produkcji: 2019

Era: Powstanie Najwyższego Porządku

Dlaczego warto obejrzeć: zwieńczenie historii rodziny Skywalkerów

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie stanowi zakończenie historii opowiadanej przez twórców w najnowszej trylogii. Niestety film pełen jest dziur fabularnych i nielogiczności, a powrót jednego z największych antagonistów był niezwykle wymuszony i niepotrzebny.

Na tę chwilę to wszystkie produkcje, których akcja dzieje się w uniwersum Gwiezdnych wojen. Należy jednak pamiętać, że Disney nie zamierza spoczywać na laurach i nie da nam tak szybko zapomnieć o bohaterach znanych z wymienionych produkcji. Już teraz wiemy, że powstaną kolejne sezony Mandalorianina, a na horyzoncie widać nowe seriale. Disney rozwija również epokę tzw. Wysokiej Republiki (ang. High Republic) w ramach serii książek oraz komiksów. W tych czasach toczyć się będzie również serial Star Wars: The Acolyte.

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

W Stranger Things 5 powróci upiorna lokacja znana z poprzedniego sezonu. To miejsce ważne dla historii Vecny

W Stranger Things 5 powróci upiorna lokacja znana z poprzedniego sezonu. To miejsce ważne dla historii Vecny

Chris Hemsworth zdradził, jaki wpływ miała na niego proteza nosa w Furiosie. „Patrzyłem w lustro, nie widziałem siebie”

Chris Hemsworth zdradził, jaki wpływ miała na niego proteza nosa w Furiosie. „Patrzyłem w lustro, nie widziałem siebie”

Czy powstanie 2. sezon serialu Problem trzech ciał? Netflix zdecydował

Czy powstanie 2. sezon serialu Problem trzech ciał? Netflix zdecydował

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy będzie 2. sezon X-Men ’97 na Disney Plus? Jeśli tak, to kiedy premiera?

Czy będzie 2. sezon X-Men ’97 na Disney Plus? Jeśli tak, to kiedy premiera?