Świetlana przyszłość streamingu w Polsce; serwisy mogą zarobić nawet 2 mld dolarów

W najbliższych latach Polska ma stać się dominującą siłą na rynku usług streamingowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraj nad Wisłą ma generować przychody, które zostawią w tyle inne państwa z tego obszaru.

news
20 marca 2023
3
Źrodło fot. Glenn Carstens-Peters; Unsplash.com; 2019
i

Zdaniem brytyjskiej firmy badającej rynek telewizyjny, Digital TV Research, do końca obecnej dekady Polska oraz Rosja wspólnie będą odpowiadały aż za 61% rynku streamingowego w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Wojna na terenie Ukrainy wstrzymała rozwój Rosji, ale Polska wciąż się wybija. Netflix coraz chętniej inwestuje nad Wisłą, a konkurenci streamingowego giganta nie chcą zostawać w tyle (via Wirtualne Media).

Świetlana przyszłość streamingu w Polsce; serwisy mogą zarobić nawet 2 mld dolarów - ilustracja #1
Źródło: Digital TV Research

Polska jest w centrum uwagi streamingowych potentatów

Nasz kraj staje się coraz ważniejszym miejscem dla Netfliksa. W najpopularniejszej usłudze streamingowej znajdziemy już kilkadziesiąt rodzimych produkcji, a ma być ich jeszcze więcej. Tylko w 2022 roku korporacja wydała w Polsce około 400 milionów złotych, a ta kwota będzie zapewne tylko rosła. Tym bardziej, że konkurencja również coraz śmielej patrzy na kawałek rynku, który czeka na dalsze zagospodarowanie.

Również Amazon chce zwiększyć zasięgi swojej usługi Prime Video poprzez dodanie większej liczby polskich produkcji. Już w kwietniu premierę ma mieć autorskie show, LOL: Kto się śmieje ostatni, z prowadzącym Cezarym Pazurą. Usługa Prime Video mogłaby jednak sporo zyskać, gdyby w naszym kraju zaczęła udostępniać swoją bogatą bibliotekę wypożyczalni filmów oraz seriali. Jest to element Prime Video, którego wciąż brakuje na polskim rynku.

Dalsze inwestycje największych graczy mają sprawić, iż w ciągu najbliższych lat wartość rynku streamingowego w Polsce przekroczy miliard dolarów. Da to naszemu krajowi niekwestionowaną pozycję lidera na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Swoją wartość mają również powiększyć usługi streamingowe, które wyświetlają reklamy. Digital TV Research uważa, że wzrost będzie ponad dwukrotny: z 736 milionów dolarów do 1,6 miliardów dolarów.

Warto zaznaczyć, iż coraz więcej usług pojawia się w Polsce. W lutym premierę miał SkyShowtime, które dołączyło m.in. do Netfliksa, HBO Max, Disney+ i wspomnianego Prime Video. Na naszym terenie działają również lokalne usługi, które mogą zyskiwać coraz większą popularność.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Swoją podróż z pisaniem i publicystyką zaczął już wiele lat temu, bo w listopadzie 2021 roku. Wtedy to na Allegro można było zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, więc jego felietony to głównie marudzenie na wszystko, co podpadnie.

Henry Cavill i Anya Chalotra zawalczyli o właściwe pokazanie relacji Geralta i Yen w Wiedźminie

Henry Cavill i Anya Chalotra zawalczyli o właściwe pokazanie relacji Geralta i Yen w Wiedźminie

2. sezon Andora nie powtórzy błędu The Mandalorian

2. sezon Andora nie powtórzy błędu The Mandalorian

Co obejrzeć na Prime Video, Apple TV Plus i SkyShowtime w weekend 2-4 czerwca 2023 roku

Co obejrzeć na Prime Video, Apple TV Plus i SkyShowtime w weekend 2-4 czerwca 2023 roku

Co ze Spider-Manem 4 z Tomem Hollandem? Wreszcie pojawiły się nowe wieści

Co ze Spider-Manem 4 z Tomem Hollandem? Wreszcie pojawiły się nowe wieści

Co obejrzeć na Netflix, HBO Max i Disney Plus w weekend 2-4 czerwca 2023 roku

Co obejrzeć na Netflix, HBO Max i Disney Plus w weekend 2-4 czerwca 2023 roku