Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10

Ewan McGregor znany jest szerszej publiczności przede wszystkim z roli Obi-Wana Kenobiego w produkcjach z uniwersum Star Wars. Jednak nie są to jedyne świetne tytuły, w których zagrał. Poniżej prezentujemy 10 najlepszych filmów z Ewanem McGregorem.

news
Ania Orzech 24 maja 2022

Ewan McGregor urodził się w 1971 roku w Szkocji, w rodzinie nauczycieli. Aktorską pasję i zamiłowanie do kinematografii odkrył w sobie bardzo wcześnie. Już jako nastolatek pracował na stanowisku asystenta w Perth Theatre, a niedługo później rozpoczął studia aktorskie na Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Początki jego kariery związane są z telewizją, jednak szybko zaczął pojawiać się również na kinowym ekranie. Drzwi do międzynarodowej sławy otworzyła mu rola w głośnej produkcji Trainspotting. Został dostrzeżony także przez Hollywood i otrzymał propozycję wystąpienia w filmie Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo, dzięki któremu zasłynął jako odtwórca postaci młodego Obi-Wana Kenobiego. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych i najbardziej lubianych brytyjskich aktorów. W poniższym zestawieniu przygotowaliśmy dla Was dziesięć najlepszych i najciekawszych filmów z jego udziałem.

Filmy z Ewanem McGregorem – top 10

10. Wyspa (The Island)

9. Ostatnia miłość na Ziemi (Perfect Sense)

8. Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów

7. Płytki grób (Shallow Grave)

6. Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów

5. Debiutanci

4. Doktor Sen (Doctor Sleep)

3. Duża ryba (Big Fish)

2. Moulin Rouge!

1. Trainspotting

Wyspa (The Island)

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #1
 1. Gdzie obejrzeć: Apple TV / wypożyczalnie
 2. Reżyseria: Michael Bay

Wyspa to idealna propozycja dla osób szukających niebanalnych i tajemniczych historii. Ewan McGregor wcielił się tutaj w Lincolna Sześć Echo, który wraz Jordan Dwa Delta graną przez Scarlett Johansson mieszka w pewnym zamkniętym kompleksie przekonany o tym, że jest to jedyne bezpieczne miejsce na skażonej i nienadającej się do życia Ziemi. Tylko raz na jakiś czas jedna osoba może wyjechać na wolną od skażenia wyspę. Wkrótce główni bohaterowie odkrywają, że otaczająca ich rzeczywistość jest zupełnie inna i postanawiają opuścić kompleks. Przy okazji dowiadują się, o co tak naprawdę chodziło w ich dotychczasowym życiu.

Ostatnia miłość na Ziemi (Perfect Sense)

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #2
 1. Gdzie obejrzeć: Powtórki TV / DVD / wypożyczalnie
 2. Reżyseria: David Mackenzie

Ostatnia miłość na Ziemi, czyli obraz ludzkich emocji, ale i chaosu, zagubienia oraz nadchodzącej apokalipsy połączony z pięknym wątkiem miłosnym. Epidemiolożka Susan grana prze Evę Green prowadzi badania nad nową tajemniczą chorobą, która stopniowo odbiera ludziom zmysły dotyku, smaku, słuchu i wzroku. Społeczeństwo wpada w panikę, a naukowcy nie są w stanie opracować odpowiedniego lekarstwa. Susan szybko dowiaduje się, że rozwój tajemniczego wirusa wiąże się ściśle z uczuciem miłości, a właściwie jej braku we współczesnym świecie. Doświadczy jej, zakochując się w kucharzu Michaelu, w którego wcielił się Ewan McGregor. To bezpretensjonalny film, z prostym przesłaniem – „Nie ma życia bez miłości".

Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #3
 1. Gdzie obejrzeć: Disney+
 2. Reżyseria: George Lucas

Gwiezdne wojny to tytuł, który od wielu lat rozpala serca i umysły fanów na całym świecie. Atak klonów to kolejna odsłona serii i wspaniałe filmowe widowisko technicznie dopracowane w każdym detalu. Akcja filmu rozgrywa się dziesięć lat po wydarzeniach opisanych w Mrocznym widmie. Republika nieuchronnie chyli się ku upadkowi. Na Coruscant przybywa pełniąca funkcję senatora Amidala, która omal nie pada ofiarą zamachu. Po tym incydencie rozkaz chronienia byłej królowej Naboo dostaje uczeń Obi-Wana granego przez niezastąpionego Ewana McGregora, Anakin (Hayden Christensen). Pomiędzy członkinią galaktycznego senatu a młodym Jedi ponownie rozkwita uczucie, jednak sielankę burzy wizja śmierci jego matki. Tymczasem Obi-Wan odkrywa, że na planecie Kamino powstała tajemnicza armia klonów.

Płytki grób (Shallow Grave)

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #4
 1. Gdzie obejrzeć: Powtórki TV / DVD
 2. Reżyseria: Danny Boyle

Filmy Danny'ego Boyle'a znane są ze swojego szalonego, dziwnego i nieco niepokojącego klimatu. Mają to coś, co wciąga i zachęca do oglądania. Płytki grób to właśnie jeden z takich tytułów. Fabuła skupia się na losach trójki przyjaciół poszukujących czwartego lokatora do przestronnego mieszkania w Edynburgu. Po wielu rozmowach z zainteresowanymi bohaterom udaje się wreszcie wyłonić spośród kandydatów nowego domownika – tajemniczego Hugona, którego wkrótce znajdują martwego w jego pokoju. Pod łóżkiem mężczyzny leży walizka pełna pieniędzy. Zamiast zadzwonić na policję, przyjaciele postanawiają zatrzymać gotówkę i pozbyć się zwłok.

Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #5
 1. Gdzie obejrzeć: Disney+
 2. Reżyseria: George Lucas

Gwiezdne Wojny: Zemsta Sithów to kontynuacja wydarzeń przedstawionych w drugim epizodzie. Film rozpoczyna się od próby uwolnienia Imperatora Palpatine’a z wrogiego statku. Tej niebezpiecznej misji podejmuje się Obi-Wan oraz jego uczeń Anakin. Imperator zostaje uwolniony, hrabia Dooku jest martwy, a bohaterowie wracają do siedziby rady Jedi. Młodego Skywalkera męczą jednak nieustanne koszmary senne związane z jego ukochaną Padme i ich nienarodzonym dzieckiem. Wkrótce okazuje się, że Palpatine nie jest tym, za kogo się podawał, i udaje mu się przekonać zatroskanego Anakina, aby przeszedł na ciemną stronę mocy. Epizod trzeci przedstawia wiele świetnych walk, wśród których znajdziemy chociażby wyśmienity pojedynek Grievousa i Kenobiego oraz emocjonujące finałowe starcie pomiędzy uczniem a mistrzem.

Debiutanci

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #6
 1. Gdzie obejrzeć: Powtórki TV / DVD/ wypożyczalnie
 2. Reżyseria: Mike Mills

Czego potrzeba, aby stworzyć dobry film? Jak udowodnił w swoim dziele Debiutanci Mike Mills, wystarczą tylko dwaj mężczyźni, kobieta i gadający pies. Hal (Christopher Plummer) w wieku 75 lat, tuż po śmierci żony, ujawnił się jako gej. Cztery lata później sam umiera na raka, a jego syn Oliver grany przez Ewana McGregora próbuje sobie jakoś poradzić z jego odejściem, jednocześnie angażując się w związek z francuską aktorką Anną, w którą wcieliła się Melanie Laurent. Głowę Oliwiera zaprzątają wspomnienia z dzieciństwa mieszające się z okresem coming outu i choroby ojca. A o co chodzi z gadającym psem? Artur to bardzo mądry terier, którego komunikaty odbiera telepatycznie jego pan – Oliver. My zaś widzimy je w postaci napisów.

Doktor Sen (Doctor Sleep)

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #7
 1. Gdzie obejrzeć: Apple TV / wypożyczalnie
 2. Reżyseria: Mike Flanagan

Tuż pod podium znalazł się Doktor Senadaptacja książki Stephena Kinga, będącej kontynuacją kultowego Lśnienia. Ewan McGregor jako dorosły już Danny wypadł fenomenalnie, a dzieło Mike’a Flanagana wielu zalicza do najlepszych adaptacji prozy Kinga. Doktor Sen to historia dorosłego syna Jacka Torrance’a, który posiada wyjątkową zdolność znaną jako „lśnienie”. Pozwala mu na kontaktowanie się z innymi podobnymi sobie jednostkami za pomocą myśli, a także – ku jego przerażeniu – dostrzegać zło materializujące się w postaci straszliwych duchów. Danny – podobnie jak ojciec –zmaga się z alkoholizmem i nie potrafi budować normalnych relacji. Pewnego dnia postanawia jednak wyjechać i zacząć trzeźwe, nowe życie. Nieoczekiwanie kontaktuje się z nim dziewczynka, Abra, obdarzona potężnym „lśnieniem”, która znalazła się w ogromnym niebezpieczeństwie.

Apple TV kupisz tutaj

Duża ryba (Big Fish)

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #8
 1. Gdzie obejrzeć: Apple TV / wypożyczalnie
 2. Reżyseria: Tim Burton

Miejsce trzecie należy filmu Tima Burtona Duża ryba, który w odróżnieniu od wielu innych produkcji tego reżysera nie jest aż tak posępny i mroczny. Ed Bloom, w którego wcielił się Ewan McGregor czyta encyklopedię i dowiaduje się, że złota rybka hodowana w akwarium będzie mała, ale wypuszczona na wolność może – być dwa, trzy, a nawet cztery razy większa. Ed utożsamił się z ową rybką i wyjechał z miasta, które według niego nie dawało mu żadnych perspektyw. Gdy wraca po latach, jest duszą towarzystwa. Jego opowieści kochane są przez każdego, kto je usłyszy – oprócz Willa, jego syna, którego przytłaczają kariera i osobowość ojca.

Moulin Rouge!

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #9
 1. Gdzie obejrzeć: Apple TV / wypożyczalnie
 2. Reżyseria: Baz Luhrmann

Moulin Rouge! to genialny melodramat, który poruszy nawet najbardziej skamieniałe serca. Znajdziecie tutaj wszystko, czego potrzebuje świetny film z tego gatunku. Piękna oprawa muzyczna, bajkowa historia rozgrywająca się w realnym świecie i przede wszystkim perfekcyjne dobrana obsada. W rolach głównych wystąpili bowiem Nicole Kidman oraz oczywiście Ewan McGregor. Młody poeta Christian przybywa do Paryża w poszukiwaniu natchnienia i przypadkowo zostaje wciągnięty w gwarne, kolorowe życie miejscowej cyganerii. Dzięki nowo zawartym znajomościom otrzymuje zlecenie na stworzenie scenariusza do rewii, która wystawiona zostanie w słynącym ze skandali klubie nocnym – Moulin Rouge. Główną rolę ma grać kurtyzana Satine, która marzy o karierze aktorki. Młodzi zakochują się w sobie, jednak na ich drodze stanie pewien książę, który w zamian za sfinansowanie sztuki żąda całkowitego oddania dziewczyny.

Trainspotting

Najlepsze filmy z Ewanem McGregorem, nasz ranking TOP 10 - ilustracja #10
 1. Gdzie obejrzeć: Powtórki TV / DVD
 2. Reżyseria: Danny Boyle

Tym sposobem dotarliśmy do zwycięzcy, którym bezkompromisowo został Trainspotting. To właśnie ta produkcja była przełomem w karierze McGregora, gdyż rola uzależnionego od heroiny Marka Rentona otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery. Każdy, kto choć trochę interesuje się kinematografią, zapewne słyszał o tym filmie. Trainspotting w momencie premiery wzbudził wiele kontrowersji, choć jednocześnie określano go jako objawienie i szybko zyskał status dzieła kultowego. Przedstawia on losy grupki kolegów z Edynburga, których łączy heroinowy nałóg i luźne podejście do życia. Historię poznajemy z perspektywy głównego bohatera, Marka Rentona, któremu udaje pokonać uzależnienie i w miarę wyjść na prostą. Wkrótce zjawiają się jednak dawni znajomi, którzy, rzecz jasna, mimowolnie zaczynają go ponownie ściągać na złą drogę. Trainspotting to perfekcyjnie sfilmowana i wciągająca historia, do której dochodzi świetne aktorstwo w wykonaniu: Ewana McGregora, Roberta Carlyle'a, Jonny'ego Lee Millera, czy chociażby Ewena Bremnera.

Autor: Ania Orzech

Rozmawiamy z Marią Dębską, Maciejem Musiałem oraz twórcami serialu Kiedy ślub?

Rozmawiamy z Marią Dębską, Maciejem Musiałem oraz twórcami serialu Kiedy ślub?

Rojst Millenium - recenzja. To świetne zakończenie, które rozwiązuje problemy serialu

Rojst Millenium - recenzja. To świetne zakończenie, które rozwiązuje problemy serialu

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Diuna 2 - recenzja. To przerażające widowisko, po którym zwątpiłem w ludzkość

Argylle. Tajny szpieg - recenzja. Oto komedia szpiegowska, która zamęczy Cię zwrotami akcji

Argylle. Tajny szpieg - recenzja. Oto komedia szpiegowska, która zamęczy Cię zwrotami akcji

Cel uświęca środki? Tych decyzji dla dobra filmu reżyserzy się wstydzą, a przynajmniej powinni

Cel uświęca środki? Tych decyzji dla dobra filmu reżyserzy się wstydzą, a przynajmniej powinni