Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 stycznia 2022, 09:34

autor: Patryk Łukasz "PŁK" Kubiak

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10

Koniec świata wdzięczy się do kinomaniaków jak chętna do swawoli młódka od niepamiętnych czasów. W ostatnich latach filmy o tej tematyce to nie tylko głośne blockbustery, ale i dające do myślenia komedie czy oryginalne horrory. Sprawdzamy najlepsze!

Kino apokaliptyczne w każdych czasach ma swoich zagorzałych miłośników. Nie inaczej było w ostatnich latach, w których powstało wiele ciekawych koncepcji na temat zagłady ludzkości. Od komedii wyśmiewających zastany porządek, jaki ustanowiła ludzkość, przez horrory o potworach, które opanowały glob, aż po pełne wybuchów i naszpikowane efektami specjalnymi blockbustery – każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednocześnie filmy o końcu świata zaliczyć można szerzej do nurtu produkcji katastroficznych, ale nie odwrotnie. Dlatego postanowiliśmy poświęcić im osobną listę na Filmomaniaku, mimo że wcześniej publikowaliśmy już tekst o tych pierwszych. Zapraszamy więc do zapoznania się z rankingiem najlepszych dzieł o końcu świata minionych lat!

10. Zagłada (Extinction)

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #1

Gdzie obejrzeć: Netflix

Listę otwieramy filmem, który przedstawia tytułową zagładę przez pryzmat historii nie całej ludzkości, a pojedynczej osoby. Konkretniej zaś: rodziny. Bohaterem produkcji Bena Younga jest Peter (Michael Pena) – głowa familii, którą nawiedzają sny o śmierci jego bliskich. Pewnego dnia Ziemię najeżdżają siejący zniszczenie obcy i mężczyzna orientuje się, że jego nocne wizje były przepowiedniami przyszłości. Historia w Zagładzie jest prosta, ale szufladki, które otwiera Young, zawierają dobrze poukładane skarpetki. Wszystko do siebie pasuje.

9. Dzień Niepodległości: Odrodzenie (Independence Day: Resurgence)

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #2

Gdzie obejrzeć: Polsat Box Go, HBO GO, Canal+ Online, Player, Play Now, Apple TV, Chili, VOD.pl

Rzecz w Dniu Niepodległości: Odrodzeniu dzieje się dwadzieścia lat po wydarzeniach, o których opowiadał pierwowzór. Ten zresztą był jednym z największych przebojów w dziejach kina. I choć „dwójka” nie jest dziełem tak wybitnym, to na miejsce w dziesiątce najlepszych obrazów tego rodzaju ostatnich lat sobie zasłużyła. Na ekranie brylują przede wszystkich Jeff Goldblum i Brent Spiner, ale reszta obsady też daje radę. Jeżeli ciepło wspominacie Independence Day, po kontynuację szczególnie warto sięgnąć.

8. To już jest koniec (This Is The End)

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #3

Gdzie obejrzeć: Polsat Box Go, Apple TV

To już jest koniec to dość niecodzienna wizja apokalipsy, bo utrzymana w konwencji komediowej. Jasne, to się zdarza, ale jest raczej znakiem czasów – niegdyś kino spod znaku armagedonu było zdominowane przez filmy akcji. Dziś nie jest to tak oczywiste. Produkcja Evana Goldberga i Setha Rogena wpuściła sporo powietrza do tej odrobinę skostniałej odnogi kinematografii. W dalszej części listy znalazła się jeszcze jedna komedia, która zrobiła już spory przeciąg…

7. Geostorm

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #4

Gdzie obejrzeć: Netflix, Apple TV, Chili

Geostorm opowiada historię, która – teoretycznie – może już niedługo przydarzyć się ludzkości. Głównym zagrożeniem dla bohaterów filmu jest sieć satelitów stworzonych do kontroli globalnego klimatu. W pewnym momencie zaczynają one jednak powodować katastrofalne w skutkach anomalie pogodowe.

Taki zarys wydarzeń z Geostormu przedstawiłęm w filmomaniakowej topce filmów katastroficznych. Nic w tej materii się nie zmieniło. Dodam jedynie, że – wbrew temu, co można by sądzić – obraz z 2017 roku nie jest teatrem jednego aktora. Gerardowi Butlerowi towarzyszą trochę niszowi, ale naprawdę zdolni aktorzy.

6. Contagion – Epidemia strachu (Contagion)

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #5

Gdzie obejrzeć: Apple TV, Chili

W Epidemii strachu scenariusz końca świata jest niebezpiecznie bliski obecnej rzeczywistości. W tej filmowej – podobnie jak w naszej – pojawia się niebezpieczny wirus, który rozprzestrzenia się drogą powietrzną. Różnica jest taka, że w Contagion zabija on ludzi w kilka dni. Intryga jest zatem nieskomplikowana, ale trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty: grupa naukowców pracuje nad znalezieniem antidotum. Przeszkadzają im upływający czas, a także ludzie, którzy wyczuli pieniądz w nadciągającym kataklizmie.

5. Jestem matką (I Am Mother)

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #6

Gdzie obejrzeć: Netflix

Jestem matką to jeden z najnowszych obrazów w naszym rankingu. Wyprodukowany w 2019 roku thriller opowiada o świecie, w którym masowa zagłada ludzkości stała się faktem. W tych okolicznościach poznajemy główną bohaterkę (Clara Rugaard), która została wychowana przez robota i nie zna świata skolonizowanego przez ludzi. Do czasu aż na progu jej bunkra pojawia się ranna kobieta. Jestem matką to film pełen szarości, w którym do samego końca zastanawiamy się, kto jest dobrym, a kto złym charakterem.

4. Ciche miejsce (A Quiet Place)

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #7

Gdzie obejrzeć: Premiery Canal+, Player, Apple TV, Chili, Amazon Prime Video

Podobnie jak w przypadku poprzedniej pozycji, Ciche miejsce to opowieść o świecie, w którym gatunek człowieczy przegrał walkę o przetrwanie. Ziemia jest zdominowana przez niebezpieczne i krwiożercze potwory, a nieliczne grupy ocalałych muszą żyć w ciągłym napięciu, strachu i… ciszy, bo bestie nie widzą, ale za to doskonale słyszą. Produkcja Johna Krasinskiego to bardzo intrygujący horror, podczas oglądania którego warto zaszyć się w ciemnym i wyciszonym pokoju, by w pełni poczuć atmosferę milczącej grozy. Warto napomknąć, że w 2020 roku film doczekał się kontynuacji (którą, ze względu na warunki panujące na świecie, obejrzeliśmy nieco później).

3. World War Z

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #8

Gdzie obejrzeć: Viaplay, Polsat Box Go, Netflix, HBO GO, Premiery Canal+, Canal+ Online, Play Now, Apple TV, Chili

World War Z to nakręcony w 2013 roku amerykańsko-maltański horror sci-fi w reżyserii Marca Forstera, twórcy Marzyciela czy Krzysiu, gdzie jesteś?. O tej produkcji prawdopodobnie słyszało wielu z Was, bo powieść, na podstawie której powstał obraz, to kawał solidnej literatury gatunku. Dziś World War Z jest globalną marką, a sporą cegiełką do jej sukcesu dołożył swoim dziełem właśnie Forster. No i Brad Pitt. Co ciekawe, jest to pierwszy i jedyny w naszym zestawieniu przykład apokalipsy, w której powodem wyginięcia ludzkości są bądź mogą stać się zombie.

2. Nie patrz w górę (Don’t Look Up)

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #9

Gdzie obejrzeć: Netflix

Zapowiedziana przy okazji omawiania To już jest koniec satyra na dzisiejsze elity zdominowała dyskusje kinomaniaków w końcówce 2021 i na początku 2022 roku. Adam McKay (zarówno reżyser, jak i scenarzysta) trafił celnie z diagnozą społeczeństwa, które nawet w obliczu rychłej zagłady nie jest w stanie uwolnić się z dyktatu sondaży, słupków oglądalności i spod ognia internetowych hejterów. Film zebrał sporo nominacji, a na ekranie bryluje plejada gwiazd: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Meryl Streep, Timothée Chalamet czy Chris Evans. Jeśli jakimś cudem nie oglądaliście, koniecznie nadróbcie!

1. Na skraju jutra (Edge of Tomorrow)

Najlepsze filmy o końcu świata 2022, nasze top 10 - ilustracja #10

Gdzie obejrzeć: Polsat Box Go, Netflix, HBO GO, Canal+ Online, Player, Play Now, Apple TV, Chili

Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden, choć twór Netflixa długo toczył zażartą walkę. Na skraju jutra to klasyczny film apokaliptyczny. Inwazja obcych, widowiskowe CGI, znani i lubiani aktorzy, z których jeden wciela się w wyjątkowego bohatera mogącego ocalić Ziemię. Obraz z Tomem Cruisem w roli głównej to bezsprzecznie najlepszy film „końcowoświatowy”, jaki powstał po 2010 roku. Reżyser Doug Liman nie lubi zdejmować nogi z gazu i przez cały seans nie robi tego ani na moment. Gdy skończycie seans, będziecie zmęczeni.

kalendarz wiadomości
2022
styczeń
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1

2

3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.