Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 19 września 2021, 12:00

autor: Patryk Łukasz Kubiak

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10

Kino katastroficzne w ostatnich latach jest raczej w odwrocie. Na wielkich ekranach królują blockbustery, owszem, ale o superbohaterach. W związku z tym zdecydowaliśmy się wybrać parę produkcji, które fani filmowej demolki powinni znać w 2021 roku.

Motywy katastroficzne w filmach są niemal tak stare jak historia samego kina. Rozkwit tego gatunku nastąpił w latach 70. XX wieku – to wtedy powstała taka klasyka jak Tragedia „Posejdona”, Trzęsienie ziemi czy Płonący wieżowiec. Później wielu mistrzów – z Rolandem Emmerichem na czele – starało się nawiązać do tych produkcji. Dzisiaj filmy katastroficzne nie święcą już na ekranach kin takich sukcesów i nie przyciągają rzeszy odbiorców, niemniej przedstawiciele tego gatunku nie mają się czego wstydzić, a fani mogą przebierać w mniej lub bardziej udanych tytułach. W poniższym zestawieniu zebraliśmy subiektywnie najlepsze filmy katastroficzne, jakie powstały w ostatnich latach. Zapraszamy!

10. Fala

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #1

Tytuł oryginalny: Bolgen

Fala to film o dwóch obliczach. Decydując się na produkcję skandynawską, mamy wobec niej konkretne oczekiwania. W naszych kinach reprezentacja obrazów z tego rejonu Europy jest dość nikła, a do tego zwykle są to opatrzone czarnym humorem dramaty bądź ponure kryminały. Dobrze, że takie dzieła jak Fala również do nas docierają. Z drugiej strony – w filmie Roara Uthauga niewiele jest ze skandynawskości pojmowanej w nasz, stereotypowy sposób. To obraz, który wygląda jak klasyczne amerykańskie kino katastroficzne. Czy to źle? Trochę tak, bo oczekiwalibyśmy świeżości. Ale czy jest to przy tym źle zrealizowany w ramach tego gatunku film? Zdecydowanie nie!

9. Greenland

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #2

Tytuł oryginalny: Greenland

Skoro już jesteśmy przy typowo amerykańskich produkcjach katastroficznych – Greenland jest właśnie takową. Konstrukcja fabularna okazuje się tu prosta, a twórcy nie silą się na szczegółowe budowanie narracji bądź obszerną ekspozycję. Głównym problemem rodziny bohaterów, na czele której stoi Gerard Butler, jest Clarke. Clarke to kometa, która miała przelecieć obok naszej planety, ale postanowiła wpaść z niezapowiedzianą wizytą. I w sumie to wszystko, co powinniście wiedzieć przed seansem. Nie jest to poziom Rolanda Emmericha, ale Ric Roman Waugh daje radę.

8. Pompeje

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #3

Tytuł oryginalny: Pompeii

Pompeje to film katastroficzny, który – jak sama nazwa wskazuje – powstał na kanwie prawdziwych wydarzeń, jakie miały miejsce we Włoszech w pierwszym wieku naszej ery. I choć Paul Anderson jest (w mojej prywatnej opinii) tym gorszym „reżyserem Andersonem”, to trzeba przyznać, że Pompeje – głównie dzięki niecodziennemu settingowi – stanowią naprawdę interesujące przeżycie, jeśli ktoś lubuje się w tego rodzaju filmach.

7. Epicentrum

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #4

Tytuł oryginalny: Into the Storm

Tę produkcję niełatwo jednoznacznie zaklasyfikować. Miała spory potencjał, by być naprawdę czymś świetnym, początkiem dobrej serii, jednak zostało to nieco popsute przez formę, jaką twórcy zdecydowali się jej nadać. Film jest bowiem nakręcony w połowie w konwencji found footage, czyli stylizacji na amatorskie nagranie, a w części jako zwykłe, widowiskowe kino katastroficzne. Z tego powodu trudno o stuprocentową immersję i pochłonięcie nas przez oglądane wydarzenia. A byłoby przez co – nieczęsto widzi się tornado w tak dewastującej roli.

6. Geostorm

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #5

Tytuł oryginalny: Geostorm

Ponownie na pierwszym planie Gerard Butler. Geostorm opowiada historię, która – teoretycznie – może już niedługo przydarzyć się ludzkości. Głównym zagrożeniem dla bohaterów filmu jest sieć satelitów stworzonych do kontroli globalnego klimatu. W pewnym momencie zaczynają one jednak powodować katastrofalne w skutkach anomalie pogodowe. Chyba najbardziej nierealistycznym elementem fabuły jest ten, wedle którego rządy wszystkich państw świata jednoczą się w obliczu wyzwania klimatycznego i tworzą ową siatkę orbiterów. W to trudno uwierzyć.

5. Pandora

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #6

Tytuł oryginalny: Pan-do-ra

Film Parka Jung-Woo to intrygująca pozycja w naszej topce z dwóch powodów. Po pierwsze, to obraz z Korei Południowej, a o filmy katastroficzne pochodzące z tej części świata, które zdobyły międzynarodowy rozgłos, jest niezwykle trudno. Po drugie zaś, opowieść dotyczy awarii elektrowni atomowej w jednym z koreańskich miasteczek. To jedyna produkcja w naszym zestawieniu, która porusza tę tematykę. Jeśli więc jesteście jej złaknieni, Pandora może okazać się prawdziwą perełką.

4. 33

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #7

Tytuł oryginalny: 33

33 to koprodukcja amerykańsko-chilijska, opowiadająca o tragicznej sytuacji trzydziestu trzech górników uwięzionych na rekordowe dwa miesiące w zawalonym szybie kopalni złota i miedzi. Historia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Chile w 2010 roku. Wówczas cały świat żył losem zamkniętych pod ziemią mężczyzn. 33 to opowieść kameralna i pokazująca siłę wytrwałości, w której w promyk nadziei podtrzymujący na duchu towarzyszy wciela się Antonio Banderas. Jeden z najmocniej chwytających za serce obrazów w tym rankingu.

3. San Andreas

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #8

Tytuł oryginalny: San Andreas

W San Andreas z matką naturą walczy nie kto inny, tylko sam Dwayne „The Rock” Johnson. I to on niesie na swych barkach cały film, tak jak – wydaje się – byłby w stanie ponieść kilka płyt tektonicznych. Serio, w produkcji Brada Peytona Johnson potrafi wykrzesać życie z tak sobie (no, poprawnie) nakreślonej postaci. Niewiele jest obrazów, o których mógłbym napisać, że ich największy atut stanowi aktorstwo byłego wrestlera. San Andreas jest dobrym tytułem w swoim gatunku, ale tak wysokie miejsce zawdzięcza właśnie kreacji Johnsona.

2. Żywioł. Deepwater Horizon

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #9

Tytuł oryginalny: Deepwater Horizon

Kolejny film przedstawiający rzeczywiste zdarzenie – i ponownie umiejscowione na osi czasu w 2010 roku. Tym razem przenosimy się na platformę wiertniczą Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej, na której dochodzi do eksplozji i pożaru widocznego z odległości czterdziestu mil. Mamy tu parę klasycznych (i nieco już przestarzałych) klisz z kina katastroficznego – choćby Mark Wahlberg w roli głównej jest typowym everymanem, który w chwili zagrożenia wykazuje się nadludzką odwagą oraz sprawnością i zostaje bohaterem. Na ekranie rządzi natomiast kontrolowany chaos, co stanowi plus wędrujący na konto reżysera Petera Berga. Warto nadmienić, że katastrofa doprowadziła do wycieku ropy, który został uznany za największą porażkę ekologiczną w historii USA.

1. Niemożliwe

Najlepsze filmy katastroficzne 2021, nasze top 10 - ilustracja #10

Tytuł oryginalny: Lo Imposible

Skoro tak dobrze do tej pory twórcom filmowym szło opowiadanie prawdziwych historii, na pierwszym miejscu niniejszej topki nie mógł chyba znaleźć się obraz, który choćby nie inspirował się rzeczywistością. Nie boję się napisać, że gdyby Niemożliwe w swoim primie nakręcił Steven Spielberg, dzieło to zdobyłoby wiele nagród, a Akademia byłaby zachwycona. Juan Antonio Bayona stworzył film, w którym katastrofa, gigantyczne tsunami – mimo że wyraźna i ze wzrastającym niczym u Hitchcocka napięciem – jest tylko preludium do pokazania realnego dramatu rodziny, w skład której wchodzą m.in. fenomenalni Naomi Watts, Ewan McGregor oraz młodziutki, ale świetny i przekonujący Tom Holland. Razem z 33 są to filmy dla tych, którzy w kinie katastroficznym szukają „czegoś więcej”.

  1. Najdziwniejsze rzeczy, które aktorzy zrobili na planie słynnych filmów
  2. Najlepsze filmy wojenne 2021, nasz top 10
kalendarz wiadomości
2021
wrzesień
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17

18

19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Najnowsze Wiadomości

Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.