Lucy Gray z Ballady ptaków i węży była w Igrzyskach śmierci o Katniss? To sugeruje teoria fanów

Jedna z fanowskich teorii dotycząca losu Lucy Gray Baird w Balladzie ptaków i węży zdaje się być wyjątkowo popularna. Zakłada ona, że główna bohaterka brała aktywny udział także w oryginalnej trylogii Igrzysk śmierci.

science fiction
Zbigniew Woźnicki 13 grudnia 2023
1
Źrodło fot. Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży; reż. Francis Lawrence; Lionsgate Films; 2023
i

Uwaga! Tekst zawiera spoilery z książek i filmów Igrzyska śmierci.

Finał filmu Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży pozostawia los Lucy Gray Braid nieznanym. Zarówno w książce, jak i w ekranizacji, nie możemy być pewni tego, co ostatecznie spotkało trybutkę Dystryktu 12 i jednocześnie byłą przyjaciółkę Coriolanusa Snowa. Fani mają jednak swoją teorię, z której wynika, że Lucy Gray w oryginalnej trylogii aktywnie wspierała Katniss Everdeen w jej działaniach, by obalić zastany porządek.

Lucy Gray Baird to Śliska Sae

Zdaniem części fanów Lucy Gray Braid może być Śliską Sae. W finale Ballady ptaków i węży Coriolanus Snow strzela w kierunku, z którego słyszy głos swojej towarzyszki, ale nie udaje mu się znaleźć ciała. Być może dziewczyna uciekła i upadła dopiero dalej albo udało jej się przeżyć. Kwestię jej losów książka oraz film pozostawiają otwartą, co jest polem dla różnych teorii (vide Reddit). Jedna z nich zakłada, że Lucy Gray Baird to Śliska Sae, za czym przemawia kilka argumentów.

Żyjąca w dziczy Lucy mogła nauczyć się przyrządzić jedzenie ze wszystkiego. To wyjaśniałoby jej kulinarne umiejętności jako Śliska Sae. W końcu gotując w Dystrykcie 12, Śliska Sae była znana z tego, że niemal z niczego stworzy coś jadalnego i przez to była najlepszą klientką Katniss. W Kosogłosie kobieta pojawia się na spotkaniach małej rady Almy Coin, co wprawia w zdziwienie główną bohaterkę. Mająca teoretycznie małe znaczenie Śliska Sae mogłaby być kimś więcej, niż komukolwiek się wydaje, i posiadać wiedzę na temat Snowa.

Gdyby Śliska Sae rzeczywiście była Lucy Gray, to wyjaśniałoby, dlaczego kobieta w Igrzyskach śmierci tak bardzo angażuje się w działania Katniss. Jako wcześniejsza zwyciężczyni Igrzysk śmierci i wróg Coriolanusa Snowa miałaby ku temu sporo powodów. Lucy podobnie jak Katniss musiała mierzyć się z intrygami prezydenta Panem i z pewnością chciałaby zobaczyć swojego byłego mentora pozbawionego władzy. Śliska Sae należała do grupy ocalonych, którzy powrócili do Wioski Zwycięzców 12. dystryktu. To mógłby być swego rodzaju symbol pokazujący, że Lucy Gray Braid zajmuje w końcu należne jej miejsce po tym, jak wygrała 10. Igrzyska.

Problem z teorią o przyszłości Lucy Gray Braid

Dożycie wieku 80 lat w Dystrykcie 12 zdaje się być zadaniem praktycznie niemożliwym. Lucy jako Śliska Sae musiałaby powrócić w swoje rodzinne strony dosyć późno, ponieważ inaczej już dawno zabiłyby ją pyły i zatrute powietrze związane z przemysłem górniczym tego miejsca. W dodatku Lucy nie przejawiała specjalnego przywiązania do okolicy i powrót wydaje się być w jej przypadku nielogiczny.

Tym bardziej, że dziewczyna za wszelką cenę chciała być wolna i na końcu Ballady ptaków i węży zyskała na to szansę. Nie znamy jej losów, ponieważ nie pojawiła się w późniejszym życiu żadnej postaci. Otrzymała szansę rozpoczęcia nowego życia i jeśli przeżyła, być może postanowiła z tego skorzystać. Powrót do biednej okolicy, w której przetrwanie jest bardzo trudne, w jej przypadku nie ma sensu. Zwłaszcza, jeśli motywacją miało być czekanie kilkudziesięciu lat, aż pojawi się okazja do zemsty na Coriolanusie.

Przykład Lucy Gray Braid pokazuje, że otwarte zakończenia losu postaci są często dobrą decyzją. Zaangażowani w uniwersum fani mają możliwość tworzenia całkowicie nowych rozdziałów i szukania ciekawych powiązań. Być może autorka książek, Suzanne Collins, odniesie się do fanowskich teorii, wyjaśniając, czy jest związek pomiędzy Lucy Gray Braid a Śliską Sae.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

„To jeden z najbardziej badziewnych filmów w historii”. Tom Hanks uważa, że ta finansowa porażka to jego najgorsza produkcja

„To jeden z najbardziej badziewnych filmów w historii”. Tom Hanks uważa, że ta finansowa porażka to jego najgorsza produkcja

„Daj mi słowo, a rola jest twoja”. Gerard Butler mógł zagrać w 300 tylko pod jednym warunkiem

„Daj mi słowo, a rola jest twoja”. Gerard Butler mógł zagrać w 300 tylko pod jednym warunkiem

„To trochę przerażająca rzecz do pokazania dziecku”. Natalie Portman nie chce, żeby jej dzieci oglądały jej filmy Star Wars

„To trochę przerażająca rzecz do pokazania dziecku”. Natalie Portman nie chce, żeby jej dzieci oglądały jej filmy Star Wars

Czy Yoda pojawi się w Star Wars: The Acolyte? Znamy odpowiedź

Czy Yoda pojawi się w Star Wars: The Acolyte? Znamy odpowiedź

Kim jest tajemniczy mistrz z The Acolyte? Według niektórych fanów odpowiedź jest oczywista

Kim jest tajemniczy mistrz z The Acolyte? Według niektórych fanów odpowiedź jest oczywista