Jak Ballada ptaków i węży wypada w porównaniu z Igrzyskami śmierci? Sprawdzamy odbiór na Rotten Tomatoes

W przeddzień światowej premiery filmu Ballada ptaków i węży wzięliśmy pod lupę reakcje branżowych recenzentów na najnowszą odsłonę serii Igrzyska śmierci. Jak na tle oryginalnych produkcji wypada ich prequel?

science fiction
Kamil "grim_reaper" Kleszyk 14 listopada 2023
3
Źrodło fot. Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży, Francis Lawrence, Lionsgate, 2023
i

Osiem lat – tyle czasu musieli czekać fani na kolejny film osadzony w uniwersum Igrzysk śmierci. Teraz, gdy znajdujemy się dosłownie na ostatniej prostej przed premierą widowiska zatytułowanego Ballada ptaków i węży, pojawia się pytanie, czy adaptacja kolejnej książki autorstwa Suzanne Collins ma szansę odnieść sukces podobny do tego, który przypadł oryginalnej serii z Jennifer Lawrence w roli głównej.

Dokładnej odpowiedzi będziemy w stanie udzielić, gdy na własne oczy zobaczymy najnowszą produkcję. Do tego momentu możemy się jedynie opierać na recenzjach branżowych dziennikarzy – a te niestety nie napawają optymizmem.

W momencie pisania tej wiadomości, film Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży ma w serwisie Rotten Tomatoes 51 recenzji, z czego tylko 61% to opinie pozytywne. Taki wynik sprawia, że film z Rachel Zegler plasuje się za drugą częścią Kosogłosa, czyli dotychczas najgorzej ocenianą odsłoną serii.

Dziennikarze narzekają przede wszystkim na to, że obraz jest swego rodzaju kalką poprzednich filmów (choć według niektórych jest to zaleta). W Balladzie ptaków i węży nie uświadczymy bowiem niczego rewolucyjnego. I chociaż twórcy obrali bezpieczniejszą drogę, dla fanów cyklu historia może okazać się po prostu wtórna.

Na minus według niektórych recenzentów zasługuje również fakt, że przedstawione w filmie postacie – choć fantastycznie sportretowane przez aktorów – zostały niedostatecznie zgłębione. Samo widowisko jest natomiast jest zbyt długie.

Poniżej możecie przeczytać kilka przykładowych negatywnych opinii:

Gdyby tylko było w tym rozdziale coś naprawdę nowego i innowacyjnego, co w pełni uzasadniałoby wskrzeszenie serii Igrzysk śmierci osiem lat po Kosogłosie 2 – David Rooney z The Hollywood Reporter.

Są tu wszystkie elementy, które zapewniły sukces Igrzyskom śmierci – mroczne metafory polityczne, przerażające założenia dystopijne, piękni aktorzy, dzięki którym łatwiej przełknąć całą gorzką pigułkę – ale Ballada ptaków i węży wydaje się po prostu powtórką – Hoai-Tran Bui z Inverse.

Jest w nim trochę śmiechu i kilka stylowych strojów, ale to niestety płytki prequel, który nie tchnie nowego życia w serię Igrzysk śmierci – Hanna Flint z Empire.

Wychodząc z seansu, czułam, że potrzebuję prequelu do tego prequelu, żeby w końcu zrozumieć, kim tak naprawdę jest bohater filmu – Serena Seghedoni z Loud and Clear Reviews.

Jak już wspomniałem wcześniej, dziennikarze najbardziej rozpływają się nad obsadą filmu na czele z Rachel Zegler. Co ciekawe, wśród recenzji można natrafić na opinie, że jest to jedna z najlepszych odsłon całej serii. Widzicie zatem sami, że reakcje są naprawdę podzielone.

Oto wybrane komentarze w kategorii tych pozytywnych.

Aktorzy Tom Blyth i Rachel Zegler to genialne dodatki do serii. Równie porywająco wcielają się w bardzo różne postacie, ale nie mają wystarczająco dużo czasu, aby je w pełni rozwinąć – Emma Stefansky z IGN.

Największym powodem, przez który ten film okazał się świetny, jest Rachel Zegler w roli Lucy Gray Baird – David Ehrlich z IndieWire.

Film jest odważny, wciągający, trzymający w napięciu, a momentami nawet zabawny. Nie jest łatwo stworzyć prequel, który okazuje się równie dobry, jeśli nie lepszy, niż poprzednie filmy. Pozostaje wierny książce i prezentuje jedną z najlepszych obsad tego roku – Jamie Jirak z ComicBook.

Na koniec przypomnijmy, że widowisko Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży do polskich kin wejdzie 17 listopada.

NASZA OCENA: 8/10

Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Autor ima się różnorodnej tematyki. Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

Na Netflixie obejrzysz intensywny thriller od twórcy Mr. Robot. To 140 minut paniki wywołanej przez koniec świata

Na Netflixie obejrzysz intensywny thriller od twórcy Mr. Robot. To 140 minut paniki wywołanej przez koniec świata

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Wonka funduje czekoladowy zawrót głowy, ale nie otumania

Wonka funduje czekoladowy zawrót głowy, ale nie otumania

3D, które jest mi zbędne, czyli jak Avatar nie zrewolucjonizował kina

3D, które jest mi zbędne, czyli jak Avatar nie zrewolucjonizował kina