Czym różni się Isildur z książek, filmów i serialu Władca Pierścieni?

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy to serial, dzięki któremu otrzymujemy inne spojrzenie na znane nam już postacie. Jedną z nich jest Isildur, który w przyszłości odegra niemałą rolę w Śródziemiu.

fantasy
Marcin "Nicek" Nic 29 września 2022
4
Źrodło fot. Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy; J.A. Bayona; Amazon Prime Video; 2022
i

Uwaga! Tekst zawiera spoilery związane z serialem Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy.

Za nami pięć odcinków serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy. Dzięki nim zdążyliśmy poznać postaci, które w najbliższych epizodach, a także sezonach, będą miały coraz większy wpływ na przedstawianą historię.

Jedną z nich jest Isildur, którego fani twórczości J.R.R. Tolkiena z pewnością doskonale pamiętają. Postać ta pojawiła się również w trylogii stworzonej przez Petera Jacksona, a teraz widzowie oglądający serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy ponownie mają okazję śledzić jego losy na ekranie.

Tym razem jednak twórcy postanowili przybliżyć jego historię z czasów, zanim został Królem Wszystkich Dúnedainów. Aczkolwiek sposób przedstawienia Isildura różni się od tego znanego z kart powieści napisanej przez J.R.R. Tolkiena, co może nie spodobać się fanom literackiego pierwowzoru.

Jak Isildur był przedstawiany w książkach?

Książkowy Isildur urodził się w Númenorze w Drugiej Erze, gdzie mieszkał wraz ze swoim ojcem Elendilem oraz bratem Anárionem. Przed zniszczeniem miasta zdołał ocalić kilka owoców Białego Drzewa i wraz z nimi wyruszył do Śródziemia, gdzie koniec końców osiedlił się. Założył miasto Minas Ithil w pobliżu Mordoru i zasadził Białe Drzewo Gondoru.

Po tym, jak Minas Ithil zostaje zdobyty przez Saurona podczas Wojny Ostatniego Przymierza, Isildur dołącza do Wysokiego Króla Elfów, Gil-galada, i jego ojca Elendila w ich konfrontacji z Sauronem. Po zgromadzeniu armii w Annúminas zawiązał się Ostatnim Sojuszem Elfów i Ludzi, który sprzeciwiał się Władcy Ciemności.

Jak już wiemy z Drużyny Pierścienia, Isildur chwycił miecz swojego martwego ojca, który zginął w bitwie pod Górą Przeznaczenia i odciął Jedyny Pierścień z ręki Saurona. Aczkolwiek w książce za śmierć Władcy Ciemności odpowiedzialni byli Elendil i Gil-Galad, samemu przy tym umierając. Isildur po prostu odciął palec z martwego ciała Saurona. Jednak pomimo próśb Elronda i Cirdana nie zdecydował się go zniszczyć, a zatrzymał przy sobie, skuszony destrukcyjną mocą Pierścienia.

Po skończonej wojnie ogłosił się Królem Wszystkich Dúnedainów. Jednak w czasie podróży na północ jego oddział został zaatakowany przez orków, którzy pokonali żołnierzy, a także zabili Isildura, zdradzonego przez Jedyny Pierścień.

Isildur w innych mediach

Oprócz książek Isildur pojawił się również w trylogii nakręconej przez Petera Jacksona, serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy oraz kilku grach wideo.

W Drużynie Pierścienia widzimy Isildura w kilku scenach. W pierwszej z nich reżyser ukazał go w bitwie pod Górą Przeznaczenia. Widzimy również śmierć jego ojca Elendila, którego pokonuje sam Sauron. Isildur złamanym mieczem, Narsilem, odcina palec z Jedynym Pierścieniem, a Władca Ciemności zostaje pokonany.

Czym różni się Isildur z książek, filmów i serialu Władca Pierścieni? - ilustracja #1
Isildur w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Źródło: HBO Max

Następną sceną, w której widzimy Isildura jest moment jego śmierci. Peter Jackson zdecydował się na krótkie pokazanie walki żołnierzy króla z orkami, którzy zabijają monarchę po zsunięciu się Pierścienia z jego palca.

Ostatnią sceną w filmie, w której Isildur został zaprezentowany, jest historia, którą Elrond podzielił się z Gandalfem. Elf opowiadał czarodziejowi, jak zaprowadził Isildura do wnętrza Góry Przeznaczenia i próbował namówić go do zniszczenia Pierścienia.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

W serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy poznajemy młodszego Isildura, który przedstawiony jest jako żeglarz z Numenoru, a także potomek Władców Andúnië. Jest to więc tak naprawdę początek drogi tego bohatera, w ciągu której przeżyje wszystkie opisane powyżej przygody i zostanie królem. W serialowego Isildura wciela się Maxim Baldry.

Niemniej jednak Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy dopiero się rozpoczął, a fabuła w następnych sezonach zostanie ukierunkowana w stronę walki przeciwko Sauronowi. Z przedpremierowych zapowiedzi wiemy, że na pewno zostanie pokazany moment wykucia Jedynego Pierścienia. Wydaje się więc pewnym, że twórcy zdecydują się zakończyć serial w momencie pokonania Władcy Ciemności w bitwie pod Górą Przeznaczenia. Dlatego też Isildur, w którego wciela się Maxim Baldry, będzie się pojawiał jeszcze przez dłuższy czas.

Czym różni się Isildur z książek, filmów i serialu Władca Pierścieni? - ilustracja #2
Isildur w grze Śródziemie: Cień wojny

Oprócz filmów i serialu Isildur został również zaprezentowany w kilku grach wideo, które bazowały na twórczości J.R.R. Tolkiena. Pierwszym wirtualnym tytułem, w którym mogliśmy zobaczyć tę postać był Władca Pierścieni: Dwie Wieże z 2002 roku. Grę rozpoczynał prolog, podczas którego gracz wcielał się w postać Isildura na zboczach Góry Przeznaczenia. Ukończenie jednego z bonusowych etapów skutkowało również tym, że król stawał się grywalną postacią, zastępując Aragorna.

Najnowszą grą, w której spotykamy Isildura jest Śródziemie: Cień wojny z 2017 roku. Po jego śmierci orkowie przynieśli ciało króla do Saurona, który włożył Pierścień Mocy na jego palec, ożywiając Isildura jako jednego ze swoich sług. Isildur został więc zmuszony do służenia Władcy Ciemności jako jeden z Nazguli.

Poza dwiema wymienionymi grami, Isildur pojawił się również w Bitwie o Śródziemie II oraz The Lord of the Ring: Online. Nie odegrał tam jednak zbyt znaczącej roli.

Marcin "Nicek" Nic

Marcin "Nicek" Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

Zwiastun 2. sezonu Rodu smoka zapowiada wojnę, która zmieni oblicze Westeros

Zwiastun 2. sezonu Rodu smoka zapowiada wojnę, która zmieni oblicze Westeros

4. sezon The Boys z pierwszym zwiastunem i Homelanderem skąpanym we krwi

4. sezon The Boys z pierwszym zwiastunem i Homelanderem skąpanym we krwi

W jakich latach rozgrywa się Ród smoka? Spin-off Gry o tron na osi czasu

W jakich latach rozgrywa się Ród smoka? Spin-off Gry o tron na osi czasu

Kultowe filmy, które każdy powinien obejrzeć, nasz top 10

Kultowe filmy, które każdy powinien obejrzeć, nasz top 10

Kto zagrał Dumbledore'a w Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym oraz czemu później zmieniono aktora?

Kto zagrał Dumbledore'a w Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym oraz czemu później zmieniono aktora?