Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 września 2022, 15:10

Wyjaśniamy, o co chodzi z mieczem Theo z Pierścieni Władzy

Fabuła w serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy coraz bardziej obraca się w kierunku miecza znalezionego przez Theo. Rękojeść ma coraz większe znaczenie i sprawdziliśmy, co całość oznacza dla najnowszej produkcji w świecie stworzonym przez Tolkiena.

Źrodło fot. Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy; J.D. Payne i Patrick McKay; Amazon Prime Video; 2022
i

Uwaga! Tekst zawiera spoilery z serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy.

Aktualizacja

Przy okazji piątego odcinka dowiedzieliśmy się więcej na temat tajemniczego miecza, który nadal jednak pozostaje sporą zagadką. To właśnie w tym epizodzie Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy Theo w końcu decyduje się pokazać rękojeść Arondirowi, który, jak na elfa przystało, posiada znacznie większą wiedzę na ten temat. Widząc czarną relikwię, elf od razu przypomina sobie, że już widział coś podobnego w swoim życiu. Więcej na temat rewelacji z piątego odcinka Pierścieni Władzy przeczytacie na końcu wiadomości, zachęcamy jednak do zapoznania się ze wszystkimi informacjami o klindze, również tymi z poprzednich odcinków.

Oryginalna wiadomość z 16.09.2022 r.

W premierowym odcinku Pierścieni Władzy młody Theo znalazł miecz ukryty pod deskami podłogi w stodole. Od tamtej pory ukrywał on swoje znalezisko i odkrył, że w miejscu klingi tworzy się magiczne ostrze. Do tej pory twórcy Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy nie przedstawili widzom zbyt wielu szczegółów dotyczących tego tajemniczego miecza. Wszystko jednak zmieniło się w czwartym epizodzie, w którym widzowie otrzymali więcej informacji na temat broni.

Czy znaleziony miecz doprowadzi do Saurona?

Już od pierwszego odcinka pojawiło się wiele teorii i spekulacji dotyczących pochodzenia miecza znalezionego przez młodego chłopaka. Jedną z najbardziej popularnych była ta mówiąca, że broń należy do Saurona. Należy jednak pamiętać, że złoczyńca z Władcy Pierścieni nie jest znany z władania mieczami, nieważne czy tradycyjnymi, czy magicznymi. Zazwyczaj dobywał on w bitwach inny oręż, taki jak na przykład buława, która była jednym z jego znaków rozpoznawczych. Dlatego mało prawdopodobne jest, że rękojeść miecza mogłaby być osobistą bronią Saurona, cierpliwie czekająca na powrót swojego pana.

Amazon Prime Video kupisz tutaj

Bardziej prawdopodobne jest to, że miecz należy do jednego ze sług Władcy Ciemności. Wskazuje na to między innymi symbol, który pokazywany jest od pierwszych minut serialu. Wiemy już, że odnosi się on od obszaru Śródziemia, który w pewnym momencie historii będzie znany jako Mordor. Teorię tę potwierdza Waldrego, który w rozmowie z Theo opisuje miecz jako błogosławieństwo dla akolitów Saurona.

Dlaczego Adarowi tak bardzo zależy na mieczu?

W czwartym odcinku dowiadujemy się również, że Adar poluje na rękojeść czarnego miecza. Niestety, ale twórcy Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy nie pokusili się na razie o wyjaśnienie, dlaczego postać grana przez Josepha Mawle’a tak gorączkowo potrzebuje tej klingi. Być może pragnie on wykorzystać go w celu wskrzeszenia swojego pana.

Wydaje się to być mało prawdopodobne. Gdyby faktycznie była to prawda, to orkowie Adara próbowaliby z większym zacięciem złapać młodego Theo. Podobnie jak Czarni Jeźdźcy chcieli pojmać Froda noszącego na szyi Jedyny Pierścień we Władcy Pierścieni.

Miecz emanuje złowrogą mocą

Rękojeść miecza wykazała do tej pory dwie godne uwagi umiejętności. Po pierwsze można zauważyć, że woła każdego człowieka, który ją zobaczy. Fragment broni oznaczony symbolem Mordoru może zahipnotyzować swojego posiadacza, wciągając go w swego rodzaju mroczny trans. To właśnie to zaklęcie sprawia, że Theo cały czas wraca do miecza.

W czwartym odcinku otrzymaliśmy również potwierdzenie, że rękojeść emanuje złowrogą mocą. Broń nie jest jeszcze całkowicie zrekonstruowana, jednak gdy Theo został zaatakowany przez orka, obroniła swojego właściciela. Widzimy więc, że nawet złamany miecz chroni człowieka, który go dobywa.

(Aktualizacja – informacje z piątego odcinka) Co nowego dowiadujemy się na temat miecza?

Okazuje się, że podobna klinga osadzona jest w górskich ścianach wewnątrz Ostirith. Prawdopodobnie miecz był tam ukryty od czasu Wojny Gniewu w Pierwszej Erze. Arondir mówi, że broń znaleziona przez Theo jest efektem „zapomnianego rzemiosła”, co może sugerować, że nie jest ona tak unikatowa, jak mogłoby się wydawać. Być może takie miecze były powszechne wśród sług Morgotha, jednak należy pamiętać, że złamany artefakt znaleziony przez Theo jest prawdopodobnie jedynym zachowanym okazem w Pierścieniach Władzy.

W poprzednich odcinkach Waldreg twierdził, że rękojeść to prezent od Saurona dla jego popleczników i zostanie użyta, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Wydaje się, że jego słowa mogą mieć większe znaczenie, niż początkowo można było się spodziewać. Zwłaszcza w kontekście drugiego miecza, odkrytego przez Arondira w Ostirith. Broń tam ukryta sprawia wrażenie nieaktywnej, możliwe jest więc, że jej moc została w jakiś sposób stłumiona przez naturę. Istnieje również druga, bardziej prawdopodobna na tę chwilę opcja.

Wyjaśniamy, o co chodzi z mieczem Theo z Pierścieni Władzy - ilustracja #1
Piąty odcinek Pierścieni Władzy daje nam więcej odpowiedzi na temat tajemniczego miecza. / Źródło: Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy; J.D. Payne i Patrick McKay; Amazon Prime Video; 2022

Przypuszcza się, że magia drugiego miecza została wyczerpana w związku ze spełnieniem przez niego swojego celu. Tego samego nie można powiedzieć o klindze Theo, w której wciąż drzemie ogromna moc, gotowa do wypełnienia celu. Arondir nie do końca wie, do czego magiczny miecz może służyć. Podejrzewa on jednak, że może on pełnić rolę klucza. Być może broń znaleziona przez Theo będzie narzędziem do przekształcenia Południowych Krain w Mordor, a sam czarny miecz da Adarowi moc zmiany krajobrazu.

To mogłoby tłumaczyć, dlaczego druga klinga znaleziona została wbita w skałę. Być może została wykorzystana do wzniesienia gór, na których powstał Ostirith. W książkach napisanych przez Tolkiena dowiedzieliśmy się, że Morgoth zmieniał geografię Śródziemia, by bardziej odpowiadała jego celom. W serialu potwierdza to Arondir, który uważa, że czarne miecze odegrały jakąś rolę we wspieraniu Morgotha.

Piąty odcinek jednocześnie obala dotychczas najpopularniejszą teorię, która mówiła, że miecz należy do Morgotha lub Saurona. Chociaż artefakt dalej jest wyjątkowy, to w rzeczywistości okazuje się on być częścią kilkuelementowego zestawu. Być może okaże się, że miecz znaleziony przez Theo będzie ostrzem Morgulu, jednym z mieczy noszonych przez Nazgulów.

Można się spodziewać, że miecz odegra ważną rolę w fabule Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy. Każdy kolejny odcinek będzie tworzył fundamenty pod kolejne teorie na jego temat. Trzeba szczerze przyznać, że dotychczas pokazany materiał sprawił, iż fani serialu prześcigają się w wymyślaniu nowych teorii na temat broni.

Na tę chwilę pozostaje czekać na dalszy rozwój fabuły w serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.