Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 11 stycznia 2023, 17:40

Jego przemowa na Złotych Globach 2023 wszystkich wzruszyła. Kim jest Ke Huy Quan?

Podczas gali rozdania Złotych Globów 2023 padło wiele ważnych, zabawnych, a nawet żenujących słów. Miano tych najbardziej wzruszających zdecydowanie przypadło przemówieniu Ke Huy Quana.

Źrodło fot. Wszystko wszędzie naraz; Daniel Kwan i Daniel Scheinert; A24; 2022
i

Statuetka Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego trafiła w ręce Ke Huy Quana za rolę w filmie Wszystko wszędzie naraz. Jest to jego pierwsza nominacja oraz wygrana tej filmowej nagrody. Aktor wkroczył na scenę i wzruszył całą zgromadzoną widownię przemową, w której podziękował innemu reżyserowi.

„Dziękuję Steven” wykrzyczał wzruszony Quan ze sceny. Emocjonalne podziękowanie zostało skierowane w stronę człowieka, który wiele lat temu dał mu szansę zagrania w pierwszym filmie. Steven Spielberg, bo to o nim mowa, w 1984 roku zaangażował wtedy tylko 13 letniego chłopca do obsady kultowego już filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady.

Wychowano mnie tak, aby nigdy nie zapomnieć skąd pochodzę i zawsze pamiętać, kto dał mi pierwszą szansę. Jestem bardzo szczęśliwy, że dziś wieczorem widzę tu Stevena Spielberga. Kiedy zaczynałem swoją karierę jako aktor dziecięcy w filmie Indiana Jones i Świątynia Zagłady, czułem się bardzo szczęśliwy, że zostałem wybrany. Kiedy dorastałem, zacząłem się jednak zastanawiać, czy to było to, czy tylko miałem szczęście. Przez tyle lat bałem się, że nie mam nic więcej do zaoferowania. Bez względu na to, co bym zrobił, nigdy nie przewyższyłbym tego, co osiągnąłem jako dziecko.

Aktor nie zapomniał wyrazić wdzięczności względem ekipy nagrodzonego Wszystko wszędzie naraz. Podziękował wytwórni, obsadzie oraz przede wszystkim reżyserom filmu.

Na szczęście ponad 30 lat później dwóch facetów pomyślało o mnie. Pamiętali tego dzieciaka i dali mi szansę, abym spróbował jeszcze raz. Wszystko, co wydarzyło się od tamtej pory, było niewiarygodne. Dan Kwan, Daniel Scheinert (reżyserzy nagrodzonego filmu), bardzo Wam dziękuję za pomoc w znalezieniu odpowiedzi. Daliście mi więcej, niż mogłem się spodziewać

Quan w Indianie Jonesie o Świątyni Zagłady wcielił się w rolę młodego, osieroconego Wan Li. Chłopiec, znany na ulicach jego rodzinnego miasta jako Short Round, został kieszonkowcem. W pewnym barze poznał Jonesa, którego próbował okraść, ale został przyłapany. Przewrotność chłopca urzekła archeologa, co doprowadziło do tego, że Wan Li został jego kontaktem w Szanghaju.

Wydawałoby się, że udział w filmie Stevena Spielberga ze słynnej serii o Indianie Jonesie otworzy przed młodym aktorem kolejne drzwi, ale tak się nie stało. Quan od tamtego czasu pojawił się tylko w kilku produkcjach, w tym w filmie przygodowym Goonies. Później aktor zniknął ze świata kina na ponad 30 lat.

Wrócił ze zdwojoną siłą w 2021 roku, kiedy to zagrał w filmie familijnym 'Ohana: Najcenniejszy skarb. Dostał również angaż do drugiego sezonu najlepiej ocenianego serialu Marvela, Loki, który nie miał jeszcze premiery. A jego ostatni projekt, film Wszystko wszędzie naraz, osiągnął ogromny sukces i zdobył wiele nominacji oraz nagród.

Nazwisko Ke Huy Quan prawdopodobnie pojawi się na wielu ustach za sprawą wzruszającej przemowy ze Złotych Globów 2023. Miejmy nadzieję, że tym razem aktor nie zniknie na kolejne 30 lat, a jego kariera rozkwitnie.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Aleksandra Wosz

Aleksandra Wosz

Swoją przygodę z pisaniem zaczęła na Filmomaniaku w grudniu 2022 roku, wcześniej pisała tylko hobbystycznie. Uwielbia wszelkie ciekawostki, więc na stronie zajmuje się newsami filmowo-serialowymi. A wszystko zaczęło się, gdy mała Ola z fascynacją podpatrywała, jak jej rodzice grają w pierwsze gry z serii Tomb Raider, czy „farmera” - znanego bardziej jako Harvest Moon. Dotarła do momentu, gdy zrozumiała, że ma szansę zasmakować milionów żyć dzięki różnym dziełom. Zapalona miłośniczka musicali, która przynajmniej raz do roku musi obejrzeć Hamiltona. Entuzjastka książek Dana Browna, serialu Biuro oraz The Umbrella Academy.

więcej

kalendarz wiadomości
2023
styczeń
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob

1

2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.