Zakończenie tego filmu 15 lat temu zniszczyło wszystkich. Tę świetną adaptację obejrzysz na Prime Video

Platforma Prime Video może pochwalić się klasykiem gatunku wartym obejrzenia. Ta produkcja stanowi adaptację uznanej książki, a jej zakończenie chwyta za serce.

news
Weronika Morozewicz 18 września 2023
4
Źrodło fot. Pokuta, Joe Wright, Studio Canal, 2007
i

Uwaga! Tekst zawiera spoilery na temat fabuły filmu Pokuta.

Film na podstawie uznanej powieści Iana McEwana po debiucie na Festiwalu Filmowym w Wenecji szybko został okrzyknięty współczesnym klasykiem, jak i jedną z lepszych adaptacji. Produkcja weszła na ekrany polskich kin w 2008 roku i przenosiła widzów od wydarzeń z II wojny światowej do czasów współczesnego Londynu. Mowa o Pokucie w reżyserii Joe Wrighta, czyli melodramacie, w którym historia kłamstwa opowiedziana z różnych perspektyw jest równie tragiczna, jak samo zakończenie.

Fabuła filmu rozpoczyna się latem w angielskiej rezydencji, gdzie poznajemy 13-letnią Briony Tallis (Saoirse Ronan). Dziewczynka marzy, by zostać pisarką, o czym dowiadujemy się już w początkowych scenach, gdy jesteśmy świadkami jej pierwszej ukończonej sztuki. Na drugim planie rozgrywa się historia miłosna starszej siostry Briony i syna gospodyni rodziny Tallis. Cecilia (Keira Knightley) i Robbie (James McAvoy) zakochują się w sobie mimo dzielących ich pozycji społecznych.

Sukces Pokuty dowodzi liczba przyniesionych nominacji do Oscarów. Adaptacja walczyła o siedem nagród, wygrywając za najlepszą ścieżkę dźwiękową. Na szczególną pochwałę zasługują również występy aktorów, w tym młodej Ronan, która podczas kręcenia filmu dorównywała wiekiem odgrywanej przez siebie bohaterce. Nastoletnia aktorka zachwyciła producentów filmu już podczas przesłuchań do produkcji i doczekała się nominacji w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć Pokuty, znajdziecie ją w bibliotece platformy Prime Video.

W poniższej części znajdują się spoilery.

W Pokucie na drodze romansu Cecilli i Robbie’ego stanęła wybujała wyobraźnia Briony, która doprowadziła do wysnucia poważnych oskarżeń przeciwko ukochanemu siostry. Historia osadzona w różnych ramach czasowych ukazuje skutki fałszywych zeznań, z którymi mierzy się para kochanków do końca ich życia. Dorosła już Briony w swojej powieści opisała, że para ostatecznie doczekała się szczęśliwej historii miłosnej po wyjściu mężczyzny z więzienia.

Jednak zakończenie Pokuty dowodzi, że widzowie powinni ostrożnie podchodzić do przedstawionej narracji bohaterki przez całą długość trwania produkcji. Cecilia i Robbie w rzeczywistości zmarli, nim ponownie się zobaczyli. Opisane przez Briony spotkanie kochanków było jedynie wymyślonym rozdziałem w życiu pary, na który zdaniem bohaterki tak bardzo zasługiwali.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Autor: Weronika Morozewicz

Kim są Blood i Cheese z Rodu smoka? Wyjaśniamy historię z książek oraz scenę z 2. sezonu serialu

Kim są Blood i Cheese z Rodu smoka? Wyjaśniamy historię z książek oraz scenę z 2. sezonu serialu

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Czy powstanie 2. sezon serialu Mr. & Mrs. Smith od Amazon Prime Video?

Kogo poślubi Francesca w Bridgertonach? Oto, kto zostanie jej mężem

Kogo poślubi Francesca w Bridgertonach? Oto, kto zostanie jej mężem

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Czy powstanie 2. sezon Shoguna?

Kobieta, która zainspirowała Reniferka, skarży się na serial Netflixa. „Jestem ofiarą, on mnie nęka”

Kobieta, która zainspirowała Reniferka, skarży się na serial Netflixa. „Jestem ofiarą, on mnie nęka”