Zachowaj spokój - olać czy obejrzeć? Nasza opinia o serialu

Zachowaj spokój to nowy polski serial Netflixa. W kilku odcinkach otrzymujemy rosnące napięcie oraz liczne zwroty akcji. Ekranizacja książki Harlana Cobena porusza liczne wątki, które przeplatają się ze sobą, a ich finały nie są takie oczywiste.

news
Zbigniew Woźnicki 25 kwietnia 2022
4

Źródło: YouTube / Netflix Polska

Polskie seriale coraz częściej pojawiają się na Netflixie i Zachowaj spokój możemy zaliczyć do ścisłej czołówki pod względem wykonania. Jeśli ktoś poszukuje czegoś na maksymalnie trzy wieczory i pragnie otrzymać rozrywkę, przez którą nie oderwie się od telewizora, to polskie dzieło będzie bardzo dobrym wyborem. Trzy różne historie i ich bohaterowie, których losy są luźno powiązane ze sobą, naprawdę wciągają.

Zachowaj spokój trzyma w napięciu do samego końca

W zeszłym tygodniu oglądałem Anatomię skandalu, którą nakręcono na postawie książki o tym samym tytule. Dlaczego w takim razie nie zobaczyć innego serialu, który również stworzono w oparciu o prozę? Już pierwszy odcinek wypchany jest treścią, a dalej jest tylko lepiej.

Tak jak wspomniałem wcześniej, w Zachowaj spokój oglądamy trzy różne wątki fabularne. W pierwszym z nich dowiadujemy się o tym, że najlepszy przyjaciel nastoletniego Adama (Krzysztof Oleksyn) zmarł i on od tego momentu zaczął dziwnie się zachowywać. Zaniepokojona matka, Anna (Magdalena Boczarska), instaluje na jego smartfonie program szpiegowski, który pozwala jej weryfikować zawartość urządzenia. Wygląda na to, że chłopak oraz inni uczniowie ukrywają coś w związku ze śmiercią Igora (Piotr Napierała), a atmosfera się zagęszcza.

Druga historia porusza tematykę prześladowania w szkole. 11-letnia Jaśmina (Klementyna Karnowska) spotyka się z szyderstwami oraz ostracyzmem ze strony rówieśników. Powodem miały być słowa nauczyciela, które uczniowie przeinaczyli i zrozumieli na swój własny sposób. Dziewczynka wydaje się coraz gorzej radzić sobie z zastaną sytuacją i po jej stronie jest jedynie przyjaciółka, Ola (Dominika Krzemińska).

Trzeci wątek wydaje się najbardziej mroczny ze wszystkich. Marianna (Sylwia Boroń) samotnie siedzi w barze i pije wino, gdy przysiadają się koło niej mężczyzna z kobietą. Luźna rozmowa ma odwrócić jej uwagę i gdy kobieta próbuje wstać od stołu, mocno się zatacza. Mężczyzna (Jacek Poniedziałek) łapie ją na zewnątrz i wypytuje o pewne dane, która miała znać. Kobieta posiada coś, czego chcą porywacze, a jej los wydaje się przesądzony.

Praktycznie wszyscy bohaterowie Zachowaj spokój mieszkają na tym samym osiedlu. Widać, że jest ono dla bardziej zamożnej części społeczeństwa, gdzie wszystko wydaje się kolorowe i pozytywne. Każdy jednak ma swoje mroczne tajemnice i w kolejnych odcinkach dowiadujemy się o następnych sekretach wpływających na postęp fabuły. Dla mnie pozycja obowiązkowa i na pewno przeczytam książkę, żeby porównać z serialem.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął na Allegro, gdzie wciąż można zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem.

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Kogo Chris Hemsworth zagrał w Furiosie? Wyjaśniamy, kim jest Dementus

Gdzie nakręcono The Archies? Lokalizacje, w których filmowano produkcję Netflixa

Gdzie nakręcono The Archies? Lokalizacje, w których filmowano produkcję Netflixa

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Rebel Moon zadebiutuje wcześniej. O której godzinie trafi na Netflixa?

Pan i pani Smith wracają. Zobacz nową parę szpiegów na zwiastunie serialu Prime Video

Pan i pani Smith wracają. Zobacz nową parę szpiegów na zwiastunie serialu Prime Video

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena

Fool Me Once Netflixa na pierwszym zwiastunie. Tak prezentuje się adaptacja kryminału Harlana Cobena