Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 25 kwietnia 2022, 10:32

Zachowaj spokój - olać czy obejrzeć? Nasza opinia o serialu

Zachowaj spokój to nowy polski serial Netflixa. W kilku odcinkach otrzymujemy rosnące napięcie oraz liczne zwroty akcji. Ekranizacja książki Harlana Cobena porusza liczne wątki, które przeplatają się ze sobą, a ich finały nie są takie oczywiste.

Źródło: YouTube / Netflix Polska

Polskie seriale coraz częściej pojawiają się na Netflixie i Zachowaj spokój możemy zaliczyć do ścisłej czołówki pod względem wykonania. Jeśli ktoś poszukuje czegoś na maksymalnie trzy wieczory i pragnie otrzymać rozrywkę, przez którą nie oderwie się od telewizora, to polskie dzieło będzie bardzo dobrym wyborem. Trzy różne historie i ich bohaterowie, których losy są luźno powiązane ze sobą, naprawdę wciągają.

Zachowaj spokój trzyma w napięciu do samego końca

W zeszłym tygodniu oglądałem Anatomię skandalu, którą nakręcono na postawie książki o tym samym tytule. Dlaczego w takim razie nie zobaczyć innego serialu, który również stworzono w oparciu o prozę? Już pierwszy odcinek wypchany jest treścią, a dalej jest tylko lepiej.

Tak jak wspomniałem wcześniej, w Zachowaj spokój oglądamy trzy różne wątki fabularne. W pierwszym z nich dowiadujemy się o tym, że najlepszy przyjaciel nastoletniego Adama (Krzysztof Oleksyn) zmarł i on od tego momentu zaczął dziwnie się zachowywać. Zaniepokojona matka, Anna (Magdalena Boczarska), instaluje na jego smartfonie program szpiegowski, który pozwala jej weryfikować zawartość urządzenia. Wygląda na to, że chłopak oraz inni uczniowie ukrywają coś w związku ze śmiercią Igora (Piotr Napierała), a atmosfera się zagęszcza.

Druga historia porusza tematykę prześladowania w szkole. 11-letnia Jaśmina (Klementyna Karnowska) spotyka się z szyderstwami oraz ostracyzmem ze strony rówieśników. Powodem miały być słowa nauczyciela, które uczniowie przeinaczyli i zrozumieli na swój własny sposób. Dziewczynka wydaje się coraz gorzej radzić sobie z zastaną sytuacją i po jej stronie jest jedynie przyjaciółka, Ola (Dominika Krzemińska).

Trzeci wątek wydaje się najbardziej mroczny ze wszystkich. Marianna (Sylwia Boroń) samotnie siedzi w barze i pije wino, gdy przysiadają się koło niej mężczyzna z kobietą. Luźna rozmowa ma odwrócić jej uwagę i gdy kobieta próbuje wstać od stołu, mocno się zatacza. Mężczyzna (Jacek Poniedziałek) łapie ją na zewnątrz i wypytuje o pewne dane, która miała znać. Kobieta posiada coś, czego chcą porywacze, a jej los wydaje się przesądzony.

Praktycznie wszyscy bohaterowie Zachowaj spokój mieszkają na tym samym osiedlu. Widać, że jest ono dla bardziej zamożnej części społeczeństwa, gdzie wszystko wydaje się kolorowe i pozytywne. Każdy jednak ma swoje mroczne tajemnice i w kolejnych odcinkach dowiadujemy się o następnych sekretach wpływających na postęp fabuły. Dla mnie pozycja obowiązkowa i na pewno przeczytam książkę, żeby porównać z serialem.

kalendarz wiadomości
2022
kwiecień
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1 2

3

4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23

24

25 26 27 28 29 30
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.