Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 sierpnia 2022, 20:54

Top Gun: Maverick - gdzie i kiedy obejrzeć? Tłumaczymy, czemu trzeba długo czekać

Top Gun: Maverick wciąż święci triumfy w salach kinowych. Paramount nie jest skłonne do udostępnienia swojego megahitu w usługach streamingowych, ale w sieci zaczęły pojawiać się przecieki, sugerujące rychłe dołączenie filmu do ich ofert.

Tom Cruise, YouTube: Paramount Pictures, 2022.

Top Gun: Maverick prawdopodobnie zostanie najbardziej dochodowym filmem 2022 roku. Widowisko zagarnęło dla siebie cały box office i po prawie trzech miesiącach od premiery wciąż można je oglądać w salach kinowych. Wpływ na to miał Tom Cruise, który naciskał na premierę w kinach, a nie w usługach streamingowych.

Aktualizacja: 16.08.2022

Top Gun: Maverick w usłudze VoD Amazona ma pojawić się 23 sierpnia 2022 roku, a wydanie fizyczne na DVD i Blu-ray będzie miało premierę 1 listopada 2022 roku (via Collider). W wydaniu domowym fani mają otrzymać dodatkową zawartość o długości aż 110 minut. Collider przedstawił listę części wspomnianej zawartości.

  • Cleared For Take Off — nagrania programu treningowego, który przechodziła ekipa filmowa, przygotowując się do kręcenia ujęć w myśliwcach.
  • Breaking New Ground – Filming Top Gun: Maverick — sceny zza kulis, podczas których fani mogą podziwiać, wraz z aktorami, niesamowite akrobacje powietrzne.
  • A Love Letter To Aviation — Tom Cruise dzieli się swoją pasją do latania podczas pilotowania własnego myśliwca z okresu II wojny światowej: P-51 Mustanga.
  • Forging The Darkstar — nagranie pokazujące przekraczanie prędkości 10 machów z eksperymentalnym myśliwcem zbudowanym na potrzeby filmu.
  • Masterclass with Tom Cruise – Cannes Film Festival — Tom Cruise opowiada o swojej karierze filmowej podczas 75. Festiwalu Filmowego w Cannes.
  • Hold My Hand – Lady Gaga Music Video — teledysk muzyczny stworzony specjalnie dla singla Lady Gagi promującego film Top Gun: Maverick.
  • I Ain’t Worried – OneRepublic Music Video — teledysk muzyczny nowej piosenki zespołu OneRepublic.
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One Teaser Trailer — oficjalny zwiastun nadchodzącej nowej części Mission Impossible. Premiera w 2023 roku.

Informacje dotyczą rynku w Stanach Zjednoczonych. Brakuje szczegółów dotyczących Europy oraz Polski.

Top Gun: Maverick będzie wkrótce dostępny w formie VoD?

Sprawa nie jest taka oczywista. Zazwyczaj Paramount ma swój system i przykładowo Sonic 2: Szybki jak błyskawica pojawił się w wersji VOD (Video-On-Demand) około trzy miesiące po premierze w kinach, a na początku sierpnia, czyli po około czterech miesiącach, udostępniono wersję fizyczną na Blu-ray i DVD.

W drugiej połowie lipca na Amazonie pojawiła się wiadomość dotycząca zamówienia w preorderze Mavericka w usłudze VOD z datą premiery na 23 sierpnia 2022 roku (via Tech Radar). Informacja została bardzo szybko usunięta, ale mogło to sugerować, że zadebiutuje z końcem sierpnia w usługach Prime Video, Apple TV, Google Play oraz innych. Gdyby trzymać się formatu Sonica 2, to na DVD i Blu-ray film pojawiłby się na przełomie września i października 2022 roku.

Jest jedno „ale”. Mimo że w sklepie Amazona fizyczne wersje filmu są niedostępne, to przy dwóch wydaniach DVD i Blu-ray widnieje informacja o dostępności filmu 18 sierpnia 2022 roku, jeśli posiada się subskrypcję Amazon Prime. Film jest niemożliwy do zamówienia, ale data może zdradzać premierę wydania fizycznego, które w takiej sytuacji wyprzedziłoby debiut wydania VOD, czyli byłoby to złamanie dotychczasowego systemu Paramount.

Top Gun: Maverick - gdzie i kiedy obejrzeć? Tłumaczymy, czemu trzeba długo czekać - ilustracja #1

Kiedy Top Gun: Maverick pojawi się w streamingu?

Wracając do Sonica 2, gdy ten pojawił się do kupienia w formie VOD, to jednocześnie udostępniono go w usługach streamingowych. Mogłoby to oznaczać, że podobny los spotka Top Gun: Maverick, ale patrząc na rewelacje przedstawione wyżej, ciężko jest to ostatecznie stwierdzić.

Z jednej strony Paramount może chcieć uzyskać jak najwięcej pieniędzy z kin i przesunąć premierę w streamingu o kolejne miesiące. Z drugiej strony ich usługa Paramount+ jest daleko w tyle za konkurencją i tak duży hit mógłby być kołem zamachowym, jakiego teraz bardzo potrzebuje.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Paramount VoD Top Gun (marka)