Wyjaśniamy zakończenie 3. sezonu The Mandalorian

Trzeci sezon serialu The Mandalorian dobiegł końca. Finał przyniósł wiele niespodzianek – tłumaczymy, co oznaczają i jak mogą wpłynąć na przyszłości serii.

science fiction
20 kwietnia 2023
7
Źrodło fot. The Mandalorian, Jon Favreau, Disney+, 2019
i

Finałowy odcinek trzeciego sezonu The Mandalorian już za nami. Przypomnijmy, że ta odsłona skupiała się na Mandalorianach i temacie odzyskania planety, z której się wywodzą – Mandalore. Ósmy epizod serii przyniósł sporo zaskoczeń oraz wskazówek odnośnie tego, czego możemy się spodziewać, jeśli chodzi o przyszłość franczyzy. Wyjaśniamy niektóre wydarzenia z ostatniego odcinka.

Din Djarin w służbie Nowej Republiki

Jeszcze w siódmym odcinku serialu Disney+ Mandalore była opanowana przez Imperium, a raczej to, co po nim zostało. To na tej planecie Moff Gideon stacjonował w sekretnej bazie, mając nadzieję na realizację swego niecnego planu – zbudowania armii klonów.

W skutek wydarzeń z finału serii Imperium otrzymało jednak poważny cios, a nawet kilka ciosów. Nie dość, że Gideon został pokonany i najpewniej pożegnał się z życiem, to planeta została odbita przez Mandalorian, a tym samym niegodziwcom skończył się dostęp do zasobów planety, m.in. cennego beskaru. Na dodatek Din Djarin dołączył do Nowej Republiki jako „niezależny podwykonawca”. I chyba to najbardziej powinno martwić imperialnych niedobitków. Wszystko wskazuje na to, że grany przez Pedro Pascala łowca nagród wyśledzi i stawi czoła imperialnym przywódcom. Tym samym wysoce prawdopodobne staje się jego starcie z komendantem Brendolem Huxem oraz konfrontacja z samym admirałem Thrawnem.

Nowe imię Grogu

Kiedy walka o Mandalore zakończyła się sukcesem, a wojowniczy lud odzyskał swoją planetę, Din Djarin zapragnął, by Grogu został mandaloriańskim uczniem. Aby to umożliwić, protagonista zdecydował się zaadoptować podopiecznego, a tym samym uczynić go swoim synem. Grogu przyjął więc nowe imię – Din Grogu.

Można by jednak powiedzieć, że przecież syn Dina Djarina powinien nazywać się raczej „Grogu Djarin” – przyjmując nazwisko ojca. Byłoby to zgodne z nazewnictwem stosowanym w rodzinach innych Mandalorian, jak np. Jango i Boba Fettów czy Satine i Bo-Katan Kryze. Wygląda jednak na to, że w tym przypadku mandaloriański zwyczaj nie był nadrzędny wobec zwyczajów rodzinnych Dina Djarina.

Nowa era dla Mandalorian

Pod koniec trzeciego sezonu The Mandalorian ogień w Wielkiej Kuźni znów zapłonął. Wiele wskazuje więc na to, że nadeszła nowa era dla ludu Mandalore. Sugerować może to także scena, w której Grogu, podczas ceremonii w Żywych Wodach, dostrzegł mitozaura i połączył się ze stworzeniem, które widzowie mieli szansę zobaczyć w jednym z pierwszych odcinków serii. Zgodnie z przepowiednią, połączenie, o jakim mowa, ma oznaczać nadejście nowej ery, a nawet nastanie czasu, w którym mitozaury powrócą na powierzchnię i będą ponownie służyć Mandalorianom.

Dodajmy, że Din Djarin oraz Din Grogu mogą powrócić nie tylko w czwartym sezonie serialu The Mandalorian. Niewykluczone, że bohaterowie pojawią się także w nadchodzących produkcjach Ahsoka i Star Wars: Skeleton Crew.

Trzeci sezon The Mandalorian w całości dostępny jest na platformie Disney+.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Redaktorka Filmomaniaka od kwietnia 2023, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów, w snach rozwija wątki swych przyszłych powieści. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

Wiemy, kiedy wróci Umbrella Academy. Ujawniono przybliżoną datę premiery finałowego sezonu serialu Netflixa

Wiemy, kiedy wróci Umbrella Academy. Ujawniono przybliżoną datę premiery finałowego sezonu serialu Netflixa

Reżyser Twórcy skomentował niejednoznaczne zakończenie filmu

Reżyser Twórcy skomentował niejednoznaczne zakończenie filmu

Astronauta NASA zwrócił uwagę na błędy Strażników Galaktyki 3. Ocenił scenę, w której Star-Lord niemal zginął w kosmosie

Astronauta NASA zwrócił uwagę na błędy Strażników Galaktyki 3. Ocenił scenę, w której Star-Lord niemal zginął w kosmosie

Gwiazda Ahsoki przypadkowo zaspoilerowała jedną z wielkich scen z finału

Gwiazda Ahsoki przypadkowo zaspoilerowała jedną z wielkich scen z finału

Steven Spielberg doprowadził reżysera The Creator do łez, komentując jego Godzillę

Steven Spielberg doprowadził reżysera The Creator do łez, komentując jego Godzillę