Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 1 czerwca 2022, 13:50

autor: Edyta Jastrzębska

Tak zmieniał się Obi-Wan Kenobi od Mrocznego widma do serialu

Obi-Wan Kenobi przeszedł wiele przemian wizerunkowych na przestrzeni lat. A my przyglądamy się tym zmianom, które zaszły w wyglądzie bohatera, kiedy wcielał się w niego Ewan McGregor.

Źródło: materiały promocyjne/Lucasfilm Ltd.

Wygląd Obi-Wana Kenobiego znacząco zmieniał się na przestrzeni lat. Najbardziej widać to po jego fryzurach, których część przez lata była szeroko komentowana w fandomie Gwiezdnych wojen, a nawet poza nim. Wszyscy chyba kojarzą słynny mullet, w którym bohatera granego przez Ewana McGregora mogliśmy oglądać w drugiej części sagi.

A zatem jak zmieniał się wizerunek mistrza Jedi?

Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo

Tak zmieniał się Obi-Wan Kenobi od Mrocznego widma do serialu - ilustracja #1
Źródło: materiały promocyjne/Lucasfilm Ltd.

W pierwszym epizodzie sagi Skywalkerów Obi-Wan Kenobi był jeszcze padawanem Qui-Gon Jinna. W trakcie wywiadu odtwórca roli Obi-Wana, Ewan McGregor, przyznał, że w którymś momencie podczas tworzenia filmu ustalili, że jego fryzura z pierwszej części to fryzura padawana. Wyjaśnił, że starali się wykreować coś na zasadzie poświęcenia, jak w wojsku lub zakonie, gdzie członek danej grupy rezygnuje z pewnego indywidualizmu, w tym przypadku poświęca go dla Zakonu Jedi i obcina włosy.

Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów

Tak zmieniał się Obi-Wan Kenobi od Mrocznego widma do serialu - ilustracja #2
Źródło: kadr z filmu Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów

Słynny mullet, na temat którego dyskusje wciąż nie cichną. Zarówno wśród fandomu, jak i ekipy filmowej, dostał on nazwę mullet Jedi. Ewan McGregor śmiał się, że tę fryzurę zainspirowali Bee Gees. I choć początkowo nie był jej fanem, z czasem doszedł do wniosku, że jest ikoniczna i dłużej nie może być jej przeciwnikiem. Aktor żartował również, że jest to kolejny etap fryzury Jedi, po tej dla padawanów, którą miał w pierwszej części sagi.

Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów

Tak zmieniał się Obi-Wan Kenobi od Mrocznego widma do serialu - ilustracja #3
Źródło: kadr z filmu Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów

Fryzura Obi-Wana z ostatniego filmu w trylogii prequeli miała przybliżyć go wyglądem do Aleca Guinnessa, który wcielał się w tego bohatera w następnych częściach. Aby podkreślić, że Kenobi jest coraz starszy i coraz bardziej zbliża się do tej wersji, którą poznaliśmy w oryginalnej trylogii, część jego włosów pofarbowano na siwo. Według McGregora fryzura z drugiej części miała być fryzurą wojownika, a w trzeciej nauczyciela, dlatego jest krótsza i nadaje mu pewnej powagi.

Obi-Wan Kenobi

Tak zmieniał się Obi-Wan Kenobi od Mrocznego widma do serialu - ilustracja #4
Źródło: materiały promocyjne/Lucasfilm Ltd.

W serialu Obi-Wan ma dłuższe włosy i zarost. Ma to podkreślić, że mamy do czynienia z człowiekiem, który nie przykłada wagi do swojego wyglądu. Odtwórcy roli zależało na tym, żeby jego bohater wyglądał na zaniedbanego. Wyjaśnił, że na początku serialu mistrzowi Jedi brakuje nadziei i wiary i chciał odzwierciedlić to w jego wyglądzie, dlatego postawiono na niechlujny wizerunek.

Obi-Wan Kenobi na przestrzeni trzech filmów i serialu kilkukrotnie zmieniał swój wizerunek. Przeszedł od krótko przystrzyżonej fryzury do długich, zaniedbanych włosów, co w pewien sposób jest odbiciem jego drogi od młodego, pełnego nadziei wojownika do zrezygnowanego człowieka, mierzącego się z własną porażką. Która wersja legendarnego mistrza Jedi jest Waszą ulubioną?

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

kalendarz wiadomości
2022
czerwiec
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.