Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 4 lipca 2022, 13:40

autor: Ignacy Kruk

Stranger Things 4 - wyjaśniamy zakończenie 2. części [SPOILERY]

Przeładowany akcją i emocjami finał czwartego sezonu Stranger Things za nami. Trzeba przyznać, że liczba wątków i szalone tempo części drugiej może czasem przytłoczyć, w związku z czym przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych wydarzeń oraz ich konsekwencji z ostatnich dwóch epizodów.

Źródło: Netflix

Uwaga! Tekst zawiera spoilery dotyczące finału czwartego sezonu Stranger Things.

Gdy skończyłem seans ostatniego odcinka nowego sezonu Stranger Things, w głowie miałem istny mętlik. Lawina emocji i widowiskowej akcji, która dopiero co wylała się z ekranu, była wręcz przytłaczająca. Trzeba przyznać, że druga część czwartego sezonu nie patyczkuje się i bez wytchnienia prowadzi liczne wątki do epickiej kulminacji, podkręcając tym samym tempo do jedenastu na dziesięciostopniowej skali.

Ta szaleńcza przejażdżka zostawia nas roztrzęsionych (a przynajmniej tak było w moim przypadku) z pytaniami – co dalej z Max? Co stanie się z Hawkins? Jak wygląda relacja między Vecną a Łupieżcą umysłów?

W związku z powyższym, skończywszy seans czwartego sezonu, nie tak łatwo jest zaabsorbować i pojąć ogrom tego, co wydarzyło się w Hawkins tym razem. Aby więc temu zaradzić, w tym tekście pochylimy się nad najważniejszymi wydarzeniami z finału Stranger Things 4 i wyjaśnimy, co to wszystko oznacza dla następnego sezonu, który ma zakończyć przebojową serię Netflixa.

Vecna stworzył Łupieżcę umysłów

Jeżeli zastanawialiście się, kto tak naprawdę stoi za wszystkim, co wydarzyło się w Hawkins od czasu, kiedy pierwszy raz poznaliśmy Jedenastkę i resztę bohaterów, finał nowego sezonu rzuca na tę kwestię sporo światła.

O ile już pierwsza część czwartego sezonu ujawniła przed nami postać Vecny/Numeru Jeden/Henry’ego Creela, to dopiero teraz wiemy, jak koresponduje ona z dotychczasowym antagonistą serii, tak zwanym Łupieżcą umysłów (eng. Mind Flayer).

Stranger Things 4 - wyjaśniamy zakończenie 2. części [SPOILERY] - ilustracja #1
Henry Creel i Łupieżca umysłów po Drugiej Stronie / Źródło: Netflix

Jak dowiadujemy się z ust samego Vecny, w czasie wędrówek po Drugiej Stronie, natrafił on na ikoniczne ciemne cząsteczki. Według jednej z teorii, to właśnie Creel uformował je w ów złowieszczy pajęczy kształt, który przypomina obiekt jego dziecięcych fascynacji – czarną wdowę. Następnie Numer Jeden wykorzystywał istotę, by atakować mieszkańców Hawkins, w tym Willa w drugim sezonie serialu.

Co ciekawe, w serii możemy wychwycić wiele podobieństw, które łączą obie istoty z czarną wdową. Przykładowo łupieżca umysłów jest do niej podobny, zaś w przypadku Vecny warto zwrócić uwagę, że jego klątwa trwa siedem dni, czyli tyle, ile mniej więcej utrzymują się symptomy ugryzienia czarnej wdowy.

A może jednak nie...

Finał nie daje nam jednak definitywnej odpowiedzi na temat tego, kto kontroluje/stworzył Drugą Stronę. Niewykluczone więc, że zarówno Vecna, jak i Łupieżca umysłów, są ledwie podkomendnymi jakiejś potężnej istoty. Możliwe, że odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero w piątym sezonie serii.

Czy Vecna wciąż żyje?

Podczas finalnej konfrontacji Vecna przyjmuje absurdalną wręcz ilość obrażeń. Począwszy od paru koktajli Mołotowa, przez moce umysłu Jedenastki, aż po kilka bezpośrednich strzałów ze strzelby, którą dzierży Nancy. Mogłoby się wydawać, że wysiłki bohaterów załatwią sprawę, abstrahując już nawet od wypadnięcia przez okno drugiego piętra.

Stranger Things 4 - wyjaśniamy zakończenie 2. części [SPOILERY] - ilustracja #2
Vecna w płomieniach / Źródło: Netflix

Najwyraźniej jednak Vecna uszedł z życiem, ponieważ, gdy Steve, Robin i Nancy wychodzą z domu Creelów, nie znajdują tam jego zdeformowanego ciała.

Vecna zdecydowanie nie skończył jeszcze z mieszkańcami Hawkins, a twórcy najpewniej zamierzają zachować decydujące starcie z nim na piąty sezon.

Co dalej z Max?

Podczas walki z Vecną Max musiała porzucić chroniącą ją dotychczas Kate Bush i stawić mu czoła na jego warunkach. Pomimo starań bohaterów, Numer Jeden dopiął swego i zdołał zabić Max, otwierając tym samym wyrwę w Hawkins.

Jak jednak dowiadujemy się nieco później, serce Maxine zatrzymało się tylko na minutę i Jedenastka była w stanie przywrócić ją do życia, przynajmniej w teorii. Rudowłosa bohaterka w wyniku klątwy Vecny odniosła bowiem wiele obrażeń i zapadła w śpiączkę.

Stranger Things 4 - wyjaśniamy zakończenie 2. części [SPOILERY] - ilustracja #3
Max / Źródło: Netflix

Twórcy z pewnością wykorzystają jeszcze postać Max, pytanie tylko w jaki sposób. Możliwe, że skoro dziewczyna posłużyła za ostatnią ofiarę, która otworzyła wyrwę do Drugiej Strony, w piątym sezonie może być w jakiś sposób związana z jej zamknięciem. Jednakże jest to czysta spekulacja, a na konkretne informacje przyjdzie nam poczekać do premiery piątego sezonu.

Hawkins stoi w płomieniach

Mimo że plan pokonania Vecny częściowo się powiódł, Hawkins nie uniknęło katastrofy, jaką było otwarcie wyrwy między światami. Zgodnie z tradycją serii, w finałowym epizodzie możemy podziwiać brawurowe starania mediów i rządu, by niezwykłe wydarzenia zatuszować, przedstawiając je jako silne trzęsienie ziemi.

Poniższy obrazek przypomina jednak bardziej erupcje wulkanu niż trzęsienie ziemi, nie wspominając nawet o gnijącej roślinności i unoszących się w powietrzu ciemnych cząsteczkach. Hawkins faktycznie stoi w płomieniach. Ciekawe, jakie to będzie miało znaczenie w sezonie piątym. Być może zobaczymy otwartą wojnę mieszkańców miasta z kreaturami wychodzącymi z Drugiej Strony.

Stranger Things 4 - wyjaśniamy zakończenie 2. części [SPOILERY] - ilustracja #4
Hawkins w płomieniach / Źródło: Netflix

Ciekawostką jest to, że otwarcie wyrwy między światami było w planach braci Duffer od samego początku. Nawet wtedy, kiedy seria nosiła jeszcze wstępną nazwę Montauk.

Co zobaczymy w Stranger Things 5?

Oprócz licznych spekulacji na temat losów bohaterów, warto wspomnieć o opisie serialu z wczesnych faz produkcji, który może rzucić nieco światła na to, co konkretnie zobaczymy w piątym sezonie Stranger Things. Przypominamy oryginalny opis serialu:

Na przestrzeni serialu wyrwa, która oddziela oba światy, zacznie się rozszerzać na całe Montauk, jak nadnaturalny nowotwór. Ów nowotwór będzie wywoływał coraz dziwniejsze zjawiska. Elektryczność będzie zakłócona. Dziwne grzyby porosną ludzi i budynki. Pojawi się gęsta mgła, a temperatura drastycznie spadnie. Plony zgniją. Grawitacja będzie niestabilna. Mieszkańcy będą widywać dziwne istoty w swoich domach i miejscach pracy. Będzie miało miejsce coraz więcej zaginięć, a całe miasto będzie nawiedzone i w wielkim niebezpieczeństwie. Jeżeli ludzie mogą znikać... czy całe miasto również?

A co Wy sądzicie o czwartym sezonie Stranger Things i jego zakończeniu? Co chcielibyście zobaczyć w następnej odsłonie?

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Karty podarunkowe do Netflixa kupisz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

kalendarz wiadomości
2022
lipiec
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Filmomaniak.pl

Codzienne newsy o filmach i serialach.