Skąd w Star Wars wziął się Anakin Skywalker? George Lucas przedstawił 3 teorie

Anakin Skywalker wychowywał się bez ojca i prawdopodobnie nigdy go nie było. Na temat jego powstania wymyślono kilka teorii i własnymi podzielił się również George Lucas.

science fiction
1 maja 2023
11
Źrodło fot. Gwiezdne Wojny: Część I – Mroczne Widmo; reż. George Lucas; 20th Century Fox; 1999
i

Najpierw Quin-Gon Jinn, a potem Obi-Wan Kenobi wierzyli, iż Anakin Skywalker przywróci równowagę Mocy. Utalentowany chłopak w trakcie dorastania udowodnił, że posiada niepowtarzalne umiejętności, choć wszystkich zastanawiało, jak możliwe jest to, iż syn niewolnicy z Tatooine dysponował, aż tak dużym połączeniem z Mocą.

Na temat ojca Anakina nigdy nie pojawiła się żadna wzmianka. Zaś George Lucas już lata temu podał trzy teorie, wedle których Moc zdecydowała o narodzinach „wybrańca” lub ktoś inny manipulował midichlorianami chłopca (via Rolling Stone).

Jak narodził się Anakin Skywalker?

Tuż po premierze Zemsty Sithów George Lucas udzielił wywiadu, w którym podzielił się trzema teoriami, jak mógł narodzić się Anakin Skywalker. Wszystkie mają jeden punkt wspólny: midichloriany. W kanonie Gwiezdnych wojen są to mikroskopijne, inteligentne stworzenia, które żyją w symbiozie ze swoim nosicielem i pozwalają mu korzystać z Mocy, jeśli dana osoba jest odpowiednio wrażliwa na te zjawisko. Każda teoria pokazuje jednak zupełnie inną rolę midichlorianów w procesie narodzin Anakina Skywalkera.

Potężny Sith tworzy Anakina

Pierwsza opcja zakłada udział któregoś z Sithów. W trzecim epizodzie Palpatine wspomina Dartha Plagueisa i jego umiejętności manipulacji życiem. Być może mistrz przyszłego Imperatora chciał stworzyć sobie nowego potężnego ucznia i zmanipulował midichloriany w ciele Shmi Skywalker, co doprowadziło do narodzin Anakina. Plagueis miał obsesję w temacie nieśmiertelności i być może młody chłopiec miałby odegrać w tym jakąś rolę, stąd jego powstanie.

Midichloriany same stały za narodzinami Anakina

Jak już zostało wyżej napisane, midichloriany są inteligentnymi istotami, mającymi kontakt z Mocą. Mogły wiedzieć o przepowiedni, która musi się wypełnić. Dlatego zmotywowane przywróceniem równowagi Mocy postanowiły zwiększyć szansę na spełnienie się wróżby i w ciele Shmi pojawiło się całkowicie nowe życie, które najpierw stanie się Anakinem Skywalkerem, a następnie Darthem Vaderem.

Moc poprzez midichloriany stworzyła Anakina

W tym przypadku midichloriany są wyłącznie narzędziem w rękach Mocy. Tylko z jakiego powodu to miałoby się stać? Czy w pewien sposób Moc była świadoma i wiedziała, że potrzebuje pomocy z zewnątrz, żeby zrównoważyć energię? Może Moc pozwoliła Sithom wygrać, ponieważ Jedi było zbyt wielu i jasna strona miała zbyt dużą przewagę, co Anakin pomógł odwrócić? Ta teoria zdaje się być najbardziej tajemnicza.

Od początku za wszystkim stał Palpatine

Jest jeszcze inna opcja, o której nie wspominał George Lucas, ponieważ pojawiła się 12 lat po jego wywiadzie. W 2017 roku premierę miała seria komiksów o Vaderze. W 25. numerze antybohater znajduje się na Mustafarze i doznaje wizji. W niej teraźniejszość miesza się z przeszłością, a rzeczywistość z fantazją. Przed Anakinem pojawia się Shmi w ciąży, a za nią Palpatine manipulujący płodem w brzuchu. Oznaczałoby to, iż Imperator wyciągnął naukę z lekcji Dartha Plagueisa i to właśnie on doprowadził do narodzin Anakina Skywalkera. Wtedy słowa Palpatine’a z Mrocznego Widma skierowane do młodego chłopca – „Będziemy śledzić rozwój twojej kariery” – nabierają całkowicie nowego znaczenia.

Skąd w Star Wars wziął się Anakin Skywalker? George Lucas przedstawił 3 teorie - ilustracja #1
Darth Vader; Charles Soule i Giuseppe Camuncoli; Marvel; 2017

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął na Allegro, gdzie wciąż można zobaczyć jego newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRY-OnLine i Filmomaniaka, gdzie można podziwiać prezentowane przez niego nowości związane z branżą filmową. Mimo związku z serialami, to jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Swoimi doświadczeniami mógł się dzielić podczas moderowania forum mmorpg.org.pl lata temu, ale pod innym nickiem, żeby nie można było go namierzyć. Jak przystało na prawdziwego Polaka uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

Wiemy, kiedy wróci Umbrella Academy. Ujawniono przybliżoną datę premiery finałowego sezonu serialu Netflixa

Wiemy, kiedy wróci Umbrella Academy. Ujawniono przybliżoną datę premiery finałowego sezonu serialu Netflixa

Reżyser Twórcy skomentował niejednoznaczne zakończenie filmu

Reżyser Twórcy skomentował niejednoznaczne zakończenie filmu

Astronauta NASA zwrócił uwagę na błędy Strażników Galaktyki 3. Ocenił scenę, w której Star-Lord niemal zginął w kosmosie

Astronauta NASA zwrócił uwagę na błędy Strażników Galaktyki 3. Ocenił scenę, w której Star-Lord niemal zginął w kosmosie

Gwiazda Ahsoki przypadkowo zaspoilerowała jedną z wielkich scen z finału

Gwiazda Ahsoki przypadkowo zaspoilerowała jedną z wielkich scen z finału

Steven Spielberg doprowadził reżysera The Creator do łez, komentując jego Godzillę

Steven Spielberg doprowadził reżysera The Creator do łez, komentując jego Godzillę